• BIST 100

  10676,65%-1,07
 • DOLAR

  32,24% 0,19
 • EURO

  34,98% 0,39
 • GRAM ALTIN

  2420,16% 0,44
 • Ç. ALTIN

  3917,34% -0,59

Bakan açıkladı: Fıtrına ve sel Kdz. Ereğli’de 4 can aldı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya dün etkili olan fırtına ve selde Kdz. Ereğli’de 4 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. İlçede incelemelerde bulunan Yerlikaya: Zonguldak’a acil olarak kullanılmak üzere 50 milyon ödenek gönderildi.

Yaşam 20.11.2023 15:50:00 1802 0
Bakan açıkladı: Fıtrına ve sel Kdz. Ereğli’de 4 can aldı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Kdz. Ereğli ilçesindeki askeri limanın mendireğine çarparak battığı söylenilen "Kafkametler" adlı kuru yük gemisindeki 12 mürettebattan birinin cansız bedenine ulaşıldığını açıkladı. Bakan Yerlikaya, "Kafkametler dün saat 10.14 gibi maalesef çapası tutunamıyor. Savcılık, bilirkişiler bununla ilgili raporu verinceye kadar net konuşmamız doğru olmaz. Bu tahmini bir bilgi. Çapanın tutunamaması ve geminin dolayısıyla kontrolü kaybetmesinden sonra askeri mendireğin uç tarafındaki kısma çarpıyor ve parçalanıyor. Bu görüntü var bizde. Oradan başlamak üzere bütün oraya battığı saatten itibaren kara gözetlemesini yapıyorlar. O gözetlemeler sayesinde aşçı olduğu söylenen bir mürettebata ulaştık. Geminin hemen mendireğin çarptığı yerin önündeki sularda olduğunu tahmin ediyoruz. Bunların hepsini hava koşulları normalleştiği zaman tespit edebiliriz" dedi.
İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Zonguldak Karadeniz Ereğli limanında gerçekleşen kuvvetli yağış ve fırtına sonrası durumu değerlendirdi. Bakan Yerlikaya, rüzgarın hızının zaman zaman 70 knotun üzerine çıktığını ve dalga boylarının 8-9 metreye ulaştığını belirtti.
Kdz. Ereğli'de meydana gelen olumsuz hava ve deniz koşulları nedeniyle, İzmir'e gitmekte olan Türk bayraklı "Kafkametler" adlı kuru yük gemisi sürüklenerek mendireğe çarptı ve battı. Geminin 12 Türk mürettebatından birinin cansız bedenine ulaşıldı, 11 mürettebata ise halen ulaşılamadı.
Bu sabah saatlerinde başlatılan arama kurtarma çalışmalarında 2 uçak, 1 helikopter ve botların yer aldığını açıklayan Bakan Yerlikaya, arama kurtarma çalışmalarına Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, AFAD, Kıyı Emniyeti, Jandarma, Emniyet ve itfaiye ekiplerinin de katıldığını aktardı.
Yerlikaya, Zonguldak'ta 4, Batman'da 4 ve Diyarbakır Hani'de 1 vatandaşın hayatını kaybettiğini, böylece fırtına, sel ve aşırı yağışlardan dolayı toplamda 9 vatandaşın vefat ettiğini bildirdi. Bakan Yerlikaya, zarar gören okullar ve evler için AFAD tarafından 50 milyon lira kaynak ayrıldığını, zarar tespit çalışmalarının devam ettiğini ve Cuma gününe kadar destek ödemelerinin yapılacağını duyurdu.

"Bir mürettebatın cansız bedenine ulaşıldı, teşhis edildi"
İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya yaptığı açıklamada, "Zonguldak Karadeniz Ereğli limanındayız. Rüzgar hızı zaman zaman 70 knotun üzerine çıktığı dalga boyunun da 8-9 metreyi bulunduğu ortamda Zonguldak ili Kdz. Ereğli ilçemizdeki bu olumsuz hava deniz koşulları nedeniyle İzmir’e gitmek üzere limandan ayrılan Türk bayraklı Kafkametler adlı kuru yük gemisi sürüklenerek mendireğe çarpmak suretiyle maalesef batmıştır. Gemide bulunan 13 Türk mürettebattan bir vatandaşımızın cansız bedenine ulaşılmıştır. Gece saatlerinde kamuoyuyla paylaştığımız gibi limanda bağlı bulunan Kamerun bayraklı Pallada isimli kargo gemisi halatının kopması nedeniyle sürüklenerek karaya oturmuştur. Gemide bulunan 13 mürettebat itfaiye ekipleri tarafından kurtarılmıştır. Yine Kamerun bayraklı Sormonsky 45 adlı kargo gemisinin halatının kopmasıyla sürüklendiği, liman römorkörü tarafından 12 mürettebatıyla yedeğe alınarak kurtarılmıştır. Kafkametler mürettebatından bir cansız bedene ulaşıldığının teşhis edildiğini söylemiştik ve 11 kayıp mürettebatla ilgili Deniz Kuvvetlerimiz, Sahil Güvenlik Komutanlığı, AFAD, Kıyı Emniyeti, Jandarma, Emniyet, itfaiye ekipleri hava koşullarının düzelmesiyle arama kurtarma faaliyetlerine bu sabah erken saatlerde başlamıştır. Ama dün geminin battığı saatten itibaren karadan tarama ve gözetleme dünden itibaren kesintisiz devam etmiştir. Nitekim bu karadan tarama ve gözetleme ile kayıp bir mürettebatımızı bulduk. Teşhis ettik" diye konuştu.

"Temennimiz en kısa zamanda kayıp 11 mürettebata ulaşmak"
797 personelin arama kurtarma faaliyetlerinde görevli olduğuna vurgu yapan Bakan Yerlikaya, "295 araç, 2 uçak, 1 helikopter; devriye botlarımızla birlikte yoğun bir şekilde havanın bize müsaade ettiği ölçekte bu arama kurtarmalarımız devam ediyor. Temennimiz en kısa zamanda kayıp 11 mürettebata ulaşmak. Helikopterlerimiz sabah saat 08.55'ten, uçaklarımızla az önce bahsetmiştim, 2 uçağımız 10.00'dan itibaren de keşif ve gözetleme çalışmalarına devam etmektedir. Aslında sabahın ilk saatlerinde rüzgar hızı daha düşüktü. Buraya gelirken yine askeri mendireğimizin oradaydık 15 knotun üzerinde 20 knota kadar hamle rüzgar hızı maalesef bu noktada ve şu an dalga boyları da 3 ila 4 metre yüksekliğinde. Ama buna rağmen arkadaşlarımız büyük bir gayretle arama kurtarma faaliyetlerine devam ediyor. Zonguldak Kdz. Ereğli'mizde maalesef 3 vatandaşımız hayatını kaybetti. Batman'da 3 vatandaşımız, 1 kayıp vardı. O vatandaşımıza da ulaşıldı 4 vatandaşımız maalesef hayatını kaybetti ve bir vatandaşımız da Diyarbakır Hani'de sele kapılarak hayatını kaybetti. Bulunan bir mürettebatımızla beraber şu anda fırtına sel ve aşırı yağışlardan dolayı 9 vatandaşımızın vefat ettiğini üzülerek ifade etmek istiyorum. Allah rahmet eylesin diyorum, mekanları cennet olsun diyorum. Başta kıymetli yakınları olmak üzere aziz milletimize başsağlığı diliyorum" dedi.

"AFAD'dan 50 milyon lira kaynak gönderdik"
Zonguldak'ta 57 okulun çatısının uçtuğunu aktaran Bakan Yerlikaya, "Bunlarla ilgili ve diğer harcamalarla ilgili ilk etapta AFAD'dan 50 milyon lira Valiliğimizin emrine, İl Özel İdaremize kaynak gönderdik. Burada Milli Eğitim Bakanımızla Yusuf Tekin bakanımızla görüştük. Enerji Bakanımızla görüştük. Ulaştırma Bakanımızla, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımızla görüştük. Bütün kabinedeki arkadaşlarımızın kendi görev alanlarıyla ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde anbean buraya gelirken de Sayın Cumhurbaşkanımıza an itibariyle gelinen noktayı bilgilerini arz ettik. Talimatlarını aldık. Okullarımızın çatıları ile ilgili onarım çalışmalarına süratle devam ediliyor. Valimiz arkadaşlarıyla beraber çalışıyor ve bu arada 43 iş yeri ve evin çatısının uçtuğu bilgisi de bizde var. Bunlarla da ilgili Çevre Şehircilik İl Müdürlüğümüz zarar tespitlerini yapmaya başladı. Su baskınlarından etkilenen olumsuz etkilenen evler, iş yerleriyle ilgili zarar tespitleriyle ilgili Valimiz talimatıyla defterdarlık ekili dikili araziler ve ağrılarla ilgili yani hayvan mevcudumuzla ilgili İl Tarım Müdürlüğümüz zarar tespitlerimizi yapıyor. Yarın akşama kadar zarar tespitlerimizi bitirip ön tespitlerden sonra kesin hale getiririz. En geç Cuma günü AFAD olarak destek ödemelerini yapıyor olacağız. Allah tekrarından korusun. Sabırla özveriyle çalışan buradaki 11 kayıp mürettebatla ilgili çalışmalarda gayret gösteren arkadaşlara minnettarız. Olumsuz hava koşullarına rağmen gayret gösteriyorlar. Kdz. Ereğli'mize, bütün hemşehrilerimize geçmiş olsun diyoruz" ifadelerini kullandı.

"(Kafkametler gemisi) Dün sabah 10.14 gibi maalesef çapası tutunamıyor"
Gazetecilerin geminin su altındaki konumuna ilişkin sorusunu yanıtlayan Bakan Yerlikaya, "Kafkametler dün saat 10.14 gibi maalesef çapası tutunamıyor. Savcılık, bilirkişiler bununla ilgili raporu verinceye kadar net konuşmamız doğru olmaz. Bu tahmini bir bilgi. Çapanın tutunamaması ve geminin dolayısıyla kontrolü kaybetmesinden sonra askeri mendireğin uç tarafındaki kısma çarpıyor ve parçalanıyor. Bu görüntü var bizde. Oradan başlamak üzere bütün oraya battığı saatten itibaren kara gözetlemesini yapıyorlar. O gözetlemeler sayesinde aşçı olduğu söylenen bir mürettebata ulaştık. Geminin hemen mendireğin çarptığı yerin önündeki sularda olduğunu tahmin ediyoruz. Bunların hepsini hava koşulları normalleştiği zaman tespit edebiliriz" dedi.
Bakan Yerlikaya, açıklamalarının ardından Kdz. Ereğli ilçesinde iş yeri zarar gören esnafı ziyaret etti.


Kastamonu Belediyesi’nde mobbing iddiası: Sosyal medyadan isyan edip istifa etti

19 Mayıs’ta bando konseri

Samsun’da vahşet: 2 çocuk annesi kadın boğazı kesilerek öldürüldü

Yaşlı adamı dolandıran şüpheliyi polis kıskıvrak yakaladı

Otomobil ile motosiklet çarpıştı: 2 yaralı

Türkeli’de “Evlere Şenlik” sahnelendi

Milli güreşçilere coşkulu karşılama

Okulda sandviç yerken hayatını kaybetti

Bartın’ın eşsiz doğası ve mutfak kültürü dünyaya tanıtılacak

Çay keserken düşerek yaralandı

Yaralı karacaya jandarma şefkati

Bartın’da trafik denetimleri arttırdı

Tokat polisinden uyuşturucu satıcılarına darbe

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır: "DOKA ve DOKAP eliyle 10 projenin açılışını gerçekleştiriyoruz”

Düzce Avrupa Şampiyonasına ev sahipliği yapıyor

Samsun’da içme suyunda kademeli dönem: Az kullanana indirim, fazla kullanana zam

Başkan Yazıcıoğlu: "Tokat’ta istihdamı artırmak en önemli hedefimiz"

KARBARTINDER’den kadın mahkumlarına yönelik proje

Bayburt merkezli 6 ilde silah kaçakçılığına yönelik operasyon: 19 gözaltı

Kastamonu’da anlamlı anma

Bayburtlu gazeteci Nişancı mezarı başında dualarla anıldı

Gazi Park’a yeni çehre

ÇAYKUR’a organik tarım tepkisi

Vekil Ertuğrul, Kızılay Kdz. Ereğli Şubesini ziyaret etti

Çarşambalılar Derneği’nden geleneksel konser

165 bin yolcuya ’emniyet kemeri’ uyarısı

Bayburt’ta İl Trafik Komisyonu Toplantısı gerçekleştirildi

Bağımlılıkla mücadele eğitim programı düzenlendi

Siber polisi, öğrencileri dijital tehlikelere karşı bilgilendirdi

Katilin kaçmasına yardım iddiasına gözaltı

Yükleniyor

Devrilen traktörün altında kalan sürücü hayatını kaybetti

Zonguldak'ta 2 hırsızlık zanlısı yakalandı

Yaslandığı korkuluk kırıldı, 10 metreden düştü

Kaygan yol kazaya yol açtı: 3 yaralı

Oturma banklarını yaktılar

2 araç kafa kafaya çarpışıp savruldu:5 yaralı

35 gram uyuşturucu ele geçirildi

Müstakil ev, içindeki eşyalarla kül oldu

Kendisini başkası gibi gösteren şahsın 19 suç kaydı ortaya çıktı

7 aylık bebeğini yola bıraktı

Kastamonu Belediyesi’nde mobbing iddiası: Sosyal medyadan isyan edip istifa etti

19 Mayıs’ta bando konseri

Samsun’da vahşet: 2 çocuk annesi kadın boğazı kesilerek öldürüldü

Yaşlı adamı dolandıran şüpheliyi polis kıskıvrak yakaladı

Otomobil ile motosiklet çarpıştı: 2 yaralı

Türkeli’de “Evlere Şenlik” sahnelendi

Milli güreşçilere coşkulu karşılama

Okulda sandviç yerken hayatını kaybetti

Bartın’ın eşsiz doğası ve mutfak kültürü dünyaya tanıtılacak

Çay keserken düşerek yaralandı

Seçim bitti, çalışmalar durdu… Kdz. Ereğli’ye ceza mı kesildi?

Seçim bitti, çalışmalar durdu… Kdz. Ereğli’ye ceza mı kesildi?

Zonguldaklı gazeteciler, Tahsin Erdem’den özür bekliyor

Direkler Tehlike Saçıyor

Demirtürk uyardı: “Acil önlem alınmalı”

Kdz. Ereğli'de bir gemi karaya oturdu... Mürettebat kurtarılmayı bekliyor...

ERDEMİR yönetimi TSO'yu ziyaret etti

Mancar suşi geldi

Minyatür kütüphaneye zarar verenlere tepki

Karabük'te acıkan ayı

Valilikten toz uyarısı

Saffet Bozkurt, Ormanlı'ya Doğalgaz Müjdesi Verdi

Armutçuk Madenci İlkokulu Öğrencileri Fidan Dikti

Kafkametler'in kayıp 7 mürettebatını arama çalışmaları sürüyor

Alaplı'da 100 yıllık ahşap ev yıkıldı

Zonguldak'ta fırtına sonrası hayat normale dönüyor

Hutbe sunumu semineri düzenlendi

Aracın çarptığı kediye esnaf sahip çıktı

500 Bin kasa hamsi yakaladılar

Tedavisinin ardından doğaya salındı

Modern Ev Dekorasyonunda Soyut Tabloların Rolü

KEALMUN'24 ile dünya vatandaşı olmaya aday 250 öğrenci bir araya gelecek.

Çenesi kırılan kedinin tedavisi sürüyor

Bartın'daki yangının tanıkları yaşanan dehşeti anlattı

F-16'lar gösterileriyle nefes kesti

Hacıbektaşoğlu, koltuğunu devretti

Vicdansızlığın böylesi! Hamile köpeğe silahla vurdular

Kanberoğlu hayatını kaybetti

"Hastaneye gidiyorum" dedi, haber alınamadı

Çaylıoğlu ve Armutlucuma muhtarları tanışma toplantısı yaptı

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 37 32 2 3 64 99
2.Fenerbahçe 37 30 1 6 62 96
3.Trabzonspor 37 20 13 4 17 64
4.İstanbul Başakşehir 37 17 13 7 10 58
5.Beşiktaş 37 16 13 8 6 56
6.Kasımpaşa 37 15 14 8 -4 53
7.Alanyaspor 37 12 10 15 3 51
8.Sivasspor 37 13 12 12 -8 51
9.Rizespor 37 14 15 8 -8 50
10.Antalyaspor 37 12 13 12 -5 48
11.Adana Demirspor 37 10 13 14 -3 44
12.Samsunspor 37 11 16 10 -8 43
13.Kayserispor 37 11 14 12 -12 42
14.Gazişehir Gaziantep 37 11 18 8 -8 41
15.Konyaspor 37 9 14 14 -11 41
16.Ankaragücü 37 8 13 16 -4 40
17.Hatayspor 37 8 15 14 -9 38
18.Fatih Karagümrük 37 9 18 10 -5 37
19.Pendikspor 37 9 18 10 -30 37
20.İstanbulspor 37 4 26 7 -47 16