Otomobiller çarpıştı: 2 yaralı

19 Aralık 2017 Salı 18:51

Otomobiller çarpıştı: 2 yaralı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde iki otomobilin çarpışması sonucu meydana gelen trafik kazasında yaralanan iki kişi ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Kaza Zonguldak-Ereğli karayolunun Belen Sanayi Sitesi mevkiinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre Erdoğan A. idaresindeki 67 UG 567 plakalı otomobil ile Niyazi O. idaresindeki 67 EZ 971 plakalı otomobil Belen Sanayi Sitesi çıkışında çarpıştı. Kazada Niyazi O.’nun aracında bulunan Şerife O. İle Fatma Y. yaralandı. Çevredekilerin haber vermesi üzerine olay yerine gelen 112 sağlık ekipleri yaralılara ilk müdahaleyi burada yaptıktan sonra ambulansla Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi’ne kaldırdı. Yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenilirken, polisin incelemesinin ardından kazaya karışan iki sürücü ifadeleri için karakola götürüldü.
Savcılık kaza ile ilgili olarak soruşturma başlattı.

Yorumlar

Kdz Ereğli Pazaryerinde 3. etap çalışmaları başlıyor

19 Aralık 2017 Salı 18:45

Kdz Ereğli Pazaryerinde 3. etap çalışmaları başlıyor

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediyesi tarafından pazaryerinde sürdürülen yerinde rehabilitasyon çalışmaları kapsamında 3. etap çalışmaları başlıyor. Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, pazaryeri esnafıyla toplantı yaparak çalışmalarla ilgili istişarede bulundu.

Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından pazaryerinde sürdürülen yerinde rehabilitasyon çalışmaları kapsamında 3.etap çalışmalarına başlanıyor. Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, pazaryeri esnafıyla belediyede bir araya gelerek pazaryeri dükkanlarının rehabilitasyonunu içine alan 3.etap çalışmalar hakkında istişarelerde bulundu. Uysal, dükkanların mevcut durumu ve görüntülerini esnafla paylaşarak görüşlerini aldı.

“Kimseyi yerinden etmedik”
Başkan Uysal, yaptığı konuşmada, “Göreve geldiğimizde bir mahkeme kararıyla karşılaştık. Biz esnafımızı düşünerek kimseyi yerinden etmedik, kimseyi rahatsız etmeden en zor iş olan yerinde rehabilitasyon çalışmalarına başladık. 1.etap çalışmalarının ardından 2. etap çalışmaları kapsamında köylü pazarı, meyve-sebze satış yerlerini yeniledik. Artık son aşamada, beton zemini döküldükten sonra bu çalışmamızda bitecek. Şimdi pazaryerindeki dükkanlarımızı da içine alan 3. etap çalışmalara başlıyoruz. Bu çalışmamızda dükkanların çatı değişimi, çekmelerin düzeltilmesi, tek tip tente ve zemin değişimi olmak üzere yapacağımız çalışmaları hep birlikte el ele gerçekleştireceğiz. Hep şunu söyledik, amacımız esnafımızı mağdur etmeden Kdz. Ereğli’ye yakışan bir pazaryeri oluşturmak. Cumartesi ve Pazar günleri dahil, 7 gün boyunca geç saatlere kadar cıvıl cıvıl, insanların gönül rahatlığıyla alışverişlerini yapabileceği, yaşayan, canlı bir mekan oluşturmak. Çalışmalarımızın başından itibaren gösterdiğiniz sabır için sizlere ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.
Belediye Başkan Yardımcısı Esra Alpago, Zabıta Müdürü Alptekin Dursun, Pazarcılar Odası Başkanı Fehmi Taşkın ile Manavlar ve Bakkallar Odası Başkanı Aydın Uğuz’un da katıldığı toplantıda, pazar yeri esnafı istek ve taleplerini Başkan Uysal’a ilettiler.
Pazar yerinde 1.etap yerinde rehabilitasyon çalışmaları kapsamında yeni WC, bay ve bayan mescitleri, bebek emzirme ve alt değiştirme odalarının yapılarak hizmete girmesi ile Şehit Rıdvan Caddesi üzerinde bulunan dükkânlardaki çıkmaların yıkımı, bu kapsamdaki yaya yolu ve trafik düzenlemesi çalışmaları gerçekleştirildi. 2.etap rehabilitasyon çalışmaları kapsamında ise köylü pazarı ve meyve - sebze satış yerleri yenilendi.
3.etap rehabilitasyon çalışmaları kapsamında ise mevcut dükkanların çatı değişimi, çıkmaların çekilmesi, tek tip tente ve zemin değişimi ile ışıklandırma çalışmaları yapılarak pazar yeri modern bir görünüme kavuşturulacak.

Yorumlar

Çevreyolu’nun 9 kilometrelik kısmında proje tamamlandı

19 Aralık 2017 Salı 18:41

Çevreyolu’nun 9 kilometrelik kısmında proje tamamlandı

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, Kdz. Ereğli Çevre Yolunun 16,7 km+1,4 km bağlantılı yolu dahil proje çalışmalarının devam ettiğini ve güzergahın ilk 9 km’lik kesiminde kesin projenin tamamlandığını söyledi.

Projenin kalan kısmıyla ilgili çalışmaların devam ettiğini dile getiren Çaturoğlu, Ereğli-Devrek yolu içinde ödenek talebinde bulunduğunu ifade etti. Çaturoğlu yazılı olarak yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi; “Kdz. Ereğli içinden geçen Devlet yolunun tamamen şehir içinde kalması nedeniyle, şehir içi trafiğini rahatlatmak için Ereğli Çevre Yolunda proje çalışmaları devam etmektedir. Proje çalışmalarının biran önce bitirilip yapım aşamasına gelmesi için hem Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, hem Karayolları Genel Müdürlüğü hem de Karayolları Kastamonu 15. Bölge Müdürlüğü nezdinde takibimiz devam etmektedir.
Karayolları Bölge Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmeler neticesinde; 2x2 bölünmüş yol olarak yapılacak olan Ereğli Çevre Yolu güzergâhında 1732m+3000m+514m olmak üzere toplam 5246m çift tünel ve yaklaşık 450m uzunluğunda bir adet köprü yapılacaktır. Güzergâhın ilk 9 km’lik kesiminde kesin proje tamamlanmıştır. Diğer kesimlerin uygulama projeleri ihale edilmiş ve danışmanlık ihalesinin ikinci görüşmeleri 18 Ocak 2018 de yapılacaktır. Bu bağlamda bağlantı yolu üzerinde bulunan Hastane Köprülü Kavşağı’nda kamulaştırma işlemleri tamamlanmış ve önümüzdeki hafta çalışmalara başlanacaktır.
Diğer taraftan Ereğli-Devrek Yolunun planlandığı şekilde bitirilerek trafiğe açılabilmesi için ödenek aktarılması talebimizi, 2018 yılı Bütçe görüşmeleri nedeniyle TBMM’de bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Ahmet Arslan’a ve Karayolları Genel Müdürü Sayın İsmail Kartal’a ilettik. Zonguldak genelinde devam eden projeleri ve 2018 yılı yatırım programına alınması gereken projeleri adım adım takip etmekteyiz. Millete hizmet yolunda Durmak Yok Yola Devam.”

Yorumlar

Şehit yakınları ve gazilere ücretsiz “seyahat kart" müjdesi

19 Aralık 2017 Salı 18:32

Şehit yakınları ve gazilere ücretsiz “seyahat kart" müjdesi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürürlüğe giren, toplu taşımada ‘serbest ulaşım’ için gazi, gazi yakını ve şehit yakınlarına verilen kartlarla, Alaplı'da Halk Otobüse binerken kullanılan çipli kartla İstanbul metrosu ve diğer taşıma araçlarına da binilebilecek.

Zonguldak’ın Alaplı ilçesi Özel Halk Otobüsleri Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Aydın, "Gazilerimiz ve şehit yakınları kart sahibi kimlik göstermeyecek. Çipli serbest kartlarını makineden geçirdikten sonra ücretsiz olarak seyahat edebilecek” dedi. Türkiye Muharip Gaziler Derneği Alaplı, Kdz. Ereğli Şube Başkanları temsilcilikleri Temel Şahin ve Muammer Özdemir ile yönetim kurulu üyeleri Alaplı Özel Halk Otobüsleri Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Aydın'ı ziyaret ettiler.
Halk Otobüsleri Şirket Başkanı Sedat Aydın, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen uygulamalı program çalışması kapsamında, ilk defa Alaplı halk otobüslerine entegre edilen kent kart sistemiyle il farkı olmaksızın toplu taşımalarda otobüslere de binilebileceğini söyledi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlık tarafından verilen serbest kartlarla entegrasyonun, şehit yakınları ile gazilere büyük kolaylık sağladığını kaydeden Aydın, şöyle konuştu:
“Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nca gazi, gazi yakını ve şehit ailelerine dağıtılan söz konusu çipli kartları entegre sisteminden geçiren ilk Halk Otobüsleri olmakla beraber gazi, gazi yakını, şehit aileleri ile vazife malulleri ve ailelerine hizmet vermenin gururunu yaşamaktayız. Bundan sonra Kıbrıs Gazilerimiz, 15 Temmuz ve gazi, şehit ailelerimiz bakanlığımızın vermiş olduğu kartlarla araçlarımızda rahat rahat seyahat edebilecekler. Hem şehir içinde hem de Alaplı, Ereğli güzergahında olmak üzere kullanılacak. Artık gerek Alaplı'da yaşayan, gerek şehir dışından gelen hiçbir kart sahibi kimlik göstermeyecek, serbest kartlarını makineden geçirdikten sonra ücretsiz olarak seyahat edebilecekler. Biz bu konuda Türkiye'de ilki gerçekleştirdiğimiz için çok mutluyuz."

Yorumlar

"Aile Hekimliği Günleri” etkinliği gerçekleştirildi

19 Aralık 2017 Salı 18:26

"Aile Hekimliği Günleri” etkinliği gerçekleştirildi

Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı tarafından düzenlenen “Batı Karadeniz Aile Hekimliği Günleri” 15-16 Aralık 2017 tarihinde gerçekleştirildi.

Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından mezuniyet sonrası tıp eğitimi ve sürekli mesleki gelişim eğitimi kapsamında Aile Hekimliği Anabilim Dalı tarafından 15-16 Aralık 2017 tarihlerinde “Batı Karadeniz Aile Hekimliği Günleri”nin ilk toplantısı, düzenleme kurulu üyeleri Prof. Dr. Nejat Demircan, Prof. Dr. Erol Aktunç, Doç. Dr. Ayşe Semra Demir Akça ve Yrd. Doç. Dr. Günter Dilsiz tarafından gerçekleştirildi.
Toplantının açılışına Tıp Fakültesi dekanı Prof. Dr Ali Borazan, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emre Bodrumlu, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevim Çelik, Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Hakan Bakkal, Karabük Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı öğretim Üyesi Prof. Dr. Didem Adahan, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sabahat Gücük, Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cemil Işık Sönmez, öğretim üyeleri, araştırma görevlileri ve öğrenciler katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Borazan konuşmasında, Tıp Fakültesi olarak kalite odaklı mezuniyet öncesi ve sonrası tıp eğitiminin yanında sürekli mesleki gelişim kapsamında topluma sağlık hizmeti sunanların da bilgilerini güncellemeleri ve gelişmeleri takip etmelerinin önemini vurguladı. Bölgede aynı alanda hizmet edenlerin daha sık bir araya gelmelerini sağlamak için düzenlenen bu toplantının verimli geçmesini temenni ederek, ilk kez düzenlenen bu toplantının her yıl tekrarlamasını diledi. Prof. Borazan, Toplantının düzenlenmesinde katkıları olan rektör vekilimiz Prof. Dr. Ali Azar başta olmak üzere emeği geçen tüm öğretim üyelerine teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.
Düzenleme kurulu adına Prof. Dr. Nejat Demircan konuşmasında toplantının amacının, topluma aile hekimliği alanında verilen eğitimin ve sağlık hizmetinin kalitesinin güncel bilgiler ışığında arttırılması olduğuna dikkat çekti. Toplantıda üriner sistem enfeksiyonlarının güncel tanı ve tedavi yöntemleri, Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Tıbbi Mikrobiyoloji laboratuvarlarında 2017 yılının ilk altı ayında üretilen mikroorganizmaların direnç profillerinin değerlendirilmesi, spor faaliyetlerinin yapılabilmesi için verilen sağlık raporlarında dikkat edilmesi gereken noktalar, sağlıklı aile içi iletişim, meme kanseri taramasında mamografinin önemi, birinci basamakta sigara bırakma yaklaşımları ve meditasyonun etki mekanizması konularında sunumlar yapılarak konuşmacı ve katılımcıların bilgi ve tecrübelerini paylaşmaları, güncel yaklaşımlar hakkında kendilerini yenilemeleri sağlandı.
Bilimsel program sonrasında yapılan değerlendirmede, programın hedefe ulaştığı, sonraki toplantılarda Batı Karadeniz Bölgesinde yer alan üniversitelerin yanında, diğer bölgelerde yer alan Üniversitelerin katılımın da önem arz ettiği konularında görüş birliğine varıldı. Toplantı, katılımcılara Tıp Fakültesi dekanlığı tarafından teşekkür belgelerinin takdim edilmesi ve il dışından gelen misafirlere şehrin önemli doğal güzelliklerinin gezdirilmesi ile sona erdi.

Yorumlar