Otomobilde yangın çıktı...

6 Ekim 2020 Salı 15:15

Otomobilde yangın çıktı...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde akaryakıt istasyonuna giren otomobilde çıkan yangın paniğe yol açtı.

Yangın Kışla Mahallesi girişindeki bir akaryakıt istasyonunda meydana geldi. Edinilen bilgiye göre yakıt almak için istasyona giren Serkan Uysal idaresindeki 67 ABL 201 plakalı Renault marka otomobilden dumanlar yükselmeye başladı. Sürücü otomobilden kendisini dışarı atarken çevredeki vatandaşlar yangın söndürme tüpleri ile yangına müdahalede bulunarak itfaiye ekiplerine haber verdi. Vatandaşların çabası ile otomobildeki yangın büyümeden kontrol altına alınırken olay yerine gelen itfaiye ekipleri soğutma çalışması yaptı. Otomobilde yangın çıkması sonucu akaryakıt istasyonu çalışanları ve diğer araç sürücüleri büyük panik yaşadı.
Yangının neden çıktığı henüz belirlenemezken itfaiye ekipleri yangınla ilgili rapor hazırladı.

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , yangın , otomobil ,

Yorumlar

Gençer "Katma değer sağlayacak bir proje"

6 Ekim 2020 Salı 12:26

Gençer "Katma değer sağlayacak bir proje"

Zonguldak'ta kentin sosyal ve ekonomik hafızasında önemli yer edinen endüstri yapılarının, görsel önemlerine, dönemlerine ait niteliklerine ve şehrin ensütriyel tarihine dikkat çekmek amacıyla atıl vaziyetteki eski lavuar binası ve atölye binalarının işlev kazandırılması amacıyla hayata geçirilen Üzülmez Kültür Vadisi Projesi'nde çalışmalar başladı.

Proje kapsamında, Üzülmez mevki'inde Üzülmez Eski Lavuar Binası ve Eski Atölye Binasına işlev kazandırılması planlanıyor. Proje ile Zonguldak'ın kent belleği ve kent hayatını zenginleştirmek, kentin endüstriyel mirasının deneyim turizmine kazandırılması amaçlarına hizmet edecek şekilde proje konusu alanın yeniden işlevlendirilmesi amaçlanıyor.
İl Özel İdaresi ve BAKKA arasında imzalanan protokol ile çalışmalara başlayan projede açık otopark, kent parkı, çocuk oyun alanı, peyzaj alanları, gezi tüneli, etkinlik alanları, meydanlar, derebaca deneyim yolu, kültür atölyesi, müze-restoran, jeopark müzesi gibi alanlar oluşturulacak. Projenin toplam bütçesi 19 milyon 715 bin 15,98 TL olarak açıklanırken BAKKA destek tutarı ise 9 milyon 998 bin 732,09 TL olarak açıklandı.

"Katma değer sağlayacak bir proje"
Dünya Mühendislik Firma Genel Müdürü Hacı Mehmet Gençer, projeye ilişkin detayları İHA'ya açıkladı. Gençer, projeyi hayata geçirerek halkın kullanıma sunmanın gayreti içerisinde olduklarını ifade ederek şöyle dedi:
"Zonguldak Özel İdaresi ile BAKKA arasında imzalanan bir protokol ile inşallah hayata geçirilecek. Bu projeyi de yapmak Dünya Mühendislik olarak bize nasip oldu. Bugüne kadar yaptığımız birçok eserde olduğu gibi bu eseri de gerek Karabük'ü gerekse Safranbolu'yu en iyi şekilde temsil edip gerek katma değer sağlayabilecek büyük bir proje. Yaklaşık 20 milyon liralık bir proje. 1.5 yıl süresi var. Orada TTK'ya ait 16 dönüm bir arazi var. Arazi İl Özel İdaresi ile yapılan anlaşmayla biri lavuar diğeri de atölye binaları olmak üzere eski eser birisi 110 yıllık, birisi 109 yıllık binalar. Bunların restorasyon çalışmalarına hızlı bir şekilde başladık. Kış dönemine giriyoruz. Yapılması gereken imalatlara başladık. Yaz dönemine kadar işi toparlayıp sene sonunda açılışını yapmak için gayrette bulunuyoruz. Bu bölümler eskiden TTK'ya ait kömür yıkama ve işleme tesisleriydi. Yeni işlevlendirme ile özellikle kömür üzerine müze olarak kullanılacak. Restoran, servis alanları, çok amaçlı konferans salonları ve fuaye alanı ile işletme tarzında geniş bir rekreasyon alanı var. Geniş kapsamlı bir proje. İnşallah elimizden gelen gayreti gösterip, tamamlayıp teslim edip halkımızın da kullanabileceği bir projeyi hayata geçirmenin gayretini gösteriyoruz. Zamanında bitirelim işimizi temiz bitirelim. O konuda en büyük düstrumuz budur. Vaktinde bitirelim ama doğru ve eksiksiz bitirelim. Erken bitme ihtimali var. Özellikle ödenekleri ayrılmış işler. Ödenekle alakalı sıkıntılar yok. Pandemi sürecinde alakalı konularla alakalı sıkıntılar yaşanıyor. İnşallah pandemi de dünyadan bir an önce gündemden silinir. Bir sorun olmazsa vaktinden erken bitebilir ama bizim sözümüz vaktinde bitirmektir. Şu anda yaklaşık 14 kişi ile başladık. Ortalama 35-40 kişi ile bitirilebilecek proje. Çok yoğun mekanik ve elektrik projeleri var. İmalatları var. Restorasyon konusunda deneyimliyiz. Ekiplerimiz var. Bu konuda onlara güveniyoruz. Allah'ın izniyle inşallah burayı bitirip teslim edip halkın hizmetine açacağız."
Üzülmez Kültür Vadisi koruma alanında Mimarlar Odası tarafından iki yılda bir düzenlenen ve mimarlık alanının en önemli ödüllerinden biri olan Ulusal Mimarlık Ödülleri’nde koruma dalında ödül kazandı.

Yorumlar

Zabıtadan fırınlara gramaj ve hijyen kontrolleri

6 Ekim 2020 Salı 12:22

Zabıtadan fırınlara gramaj ve hijyen kontrolleri

Zonguldak Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerince işletmelerde gramaj, hijyen ve korona virüs tedbir kontrolleri yapıldı.

Zonguldak’ta 18 işletme denetlendi. Esnaf ve Sanatkarlar Odalar birliğinin kararlarına aykırı ve eksik gramajlı ekmekleri satışa sunan 2 işletmeye, son kullanma tarihi geçmiş ürünleri satışa sunduğu 1 işletmeye, umumi temizlik kurallarına uyulmadığından ise 1 işletmeye idari para cezası uyguladı. Zabıta Müdürlüğü denetimlerin periyodik aralıklarla devam edeceği eksik hususların giderilerek genel kurallara uyulması konusunda uyarıda bulundu.

Yorumlar

El frenini çekmeyi unuttu, otomobil 150 metreden uçtu

6 Ekim 2020 Salı 11:55

El frenini çekmeyi unuttu, otomobil 150 metreden uçtu

Zonguldak'ta bir gencin el frenini çekmeyi unuttuğu otomobil 150 metreden uçuruma yuvarlandı. Otomobil denize metreler kala ağaç dallarına takılarak durabildi.

Edinilen bilgiye göre olay sabah 04.30 sıralarında Zonguldak-İstanbul karayolu BEÜ Tıp Fakültesi mevkisinde meydana geldi. İddiaya göre Alaplı ilçesinden yola çıkan bir genç, olayın yaşandığı bölgede Renault marka aracını park ederek inmek istedi.
Bir süre dışarıda dolaşan genç aracının uçuruma yuvarlandığını görünce şoka girdi. İhbar üzerine olay yerine gelen Kozlu İtfaiye Müdürlüğü ekipleri, otomobilin denize metreler kala ağaç dallarına takılarak durduğunu fark etti.
Şans eseri kazada ölen yada yaralanan olmadı.

Yorumlar

Pandemi döneminde okula uyum süreci

6 Ekim 2020 Salı 10:37

Instagram: kozapdm

Pandemi döneminde okula uyum süreci

Okullarda kademeli olarak yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte, çocuklarda çeşitli uyum sorunları gözlemlenebilir. Özellikle aylardır eğitimlerine evde devam eden çocuklar okula dönme konusunda kendilerini gergin ve isteksiz hissedebilirler.Öncelikle bu sürecin normal olduğunu unutmadan, çocuğunuzu dinlemek ve okulla ilgili onda neyin kaygı uyandırdığını anlamaya çalışmak oldukça önemlidir.Bunu yaparken çocuğunuzun duygularını olduğu gibi kabul etmek ve yargılamadan, eleştirmeden dinlemek gerekir.

Pandemi dönemiyle çocuklar çoğunlukla izole bir hayata geçiş yaptılar. Arkadaşlarından uzak kalması, eskiden yaptığı etkinlikleri yapamaması, vaktinin çoğunu evde geçirmesi gibi tüm değişimler uyum sürecinin de eklenmesiyle çocuklarda davranışsal birtakım tepkiler oluşturabilir. (inatçılık, isteksizlik, öfke nöbetleri gibi) Bu etkileri azaltmak için çocuklarınızı rahatlatan faaliyetleri keşfetmeniz, hobiler edinmesine rehberlik etmeniz ve buna uygun ortamlar hazırlamanız oldukça faydalıdır.
Ebeveyn olarak sizin olaylara verdiğiniz tepkilerin çocuğunuz üzerindeki etkisini unutmamak gerekir. Çocuklar pek çok konuda anne-babalarını model alır. Bu sebeple sizin de bu süreçte okula yönelik kaygılarınızı kontrol edebilmeniz ve sakin kalabilmeniz oldukça önemlidir. Sizin sakin kalabildiğiniz, duygu durumunuzu dengede tutabildiğiniz durumlarda çocuğunuz da kendini güvende hisseder ve uyum sürecini daha kolay geçirebilir.
Çocuklarınıza kendi olumlu okul anılarınızı anlatabilir, okula dönüşün olumlu taraflarını hatırlatabilirsiniz. “Yeni şeyler öğrenmeye devam edeceksin, arkadaşlarını ve öğretmenlerini göreceksin.”Empatiyle yaklaşarak koronavirüs hakkında korku ve endişeleri varsa sizinle paylaşabileceğini, birlikte çözüm yolları bulabileceğinizi söyleyebilirsiniz. Endişelerimiz ve duygularımız hakkında konuşmanın sağlıklı olduğunu vurgulayabilirsiniz.
Okul bir eğitim-öğretim merkezinin olmasının yanında çocuklar için en önemli sosyal ortamlardan bir tanesidir. Öğrenciler okula dönüş yaptıklarında pandemi öncesindeki gibi arkadaşlarıyla mesafe olmadan oyun oynamak, paylaşım yapmak, temasta bulunmak isteyebilir. Arkadaşlarından fiziksel olarak uzak durmak çocuklara zor gelebilir. Ailelerin bu zorlu süreçte çocuklarına, önlemler alarak okula gidileceğini ve orada da pandemi sürecinde evin dışında uygulanan tedbirlerin uygulanması gerektiğini hatırlatması önemlidir.
Okulda uygulanan güvenlik önlemlerine yönelik çocukları bilgilendirmek, bilinmezliğin yaratacağı kaygıyı da ortadan kaldıracaktır.Arkadaşlarıyla belirli mesafe kuralıyla oynaması, okulda maske takmak zorunda olması gibi bazı değişiklikleri anlatabilirsiniz. Çocuklara başlangıçta özellikle koşarken, oynarken maske takmak oldukça zor gelebilir ve bu durum onları üzebilir. Ancak kendisinin ve ailenizin güvenliğini sağlamak için pek çok yetişkinin çalıştığını söyleyerek çocuğunuzu rahatlatabilirsiniz. Bunun yanı sıra toplumsal sorumluluklarımız olduğunu, hepimizin tedbirlere uymak zorunda olduğumuzu hatırlatabilirsiniz.
Okula uyum sürecinde unutulmaması gereken en önemli noktalardan biri de çocuğunuza zaman tanımanız gerektiğidir. Çocuğunuzun ilk haftadan okulla ilgili tüm sorunlarını çözmesini ve okula istekli gitmesini beklemek haksız bir beklentidir. Çocuğunuzun okula gitmek istememe nedenlerini sabırla dinleyin ve onu anladığınızı söyleyin. Çocuğunuzunokula gitmesi konusunda tutarlı olmanız ona da güven hissi verecektir. Eğer çocuğunuzun okulda güvende olduğundan eminseniz çeşitli bahanelerle evde kalma girişimlerine karşı tutarlı bir duruş sergilemeniz gerekmektedir.
Çocuğunuzun kaygıları çok yüksekse ve normalden fazla sarılmak istiyorsa, evden çıkmak istemiyorsa, altını ıslatmaya başlamışsa, tırnak yeme, uyku ve yeme bozuklukları görülüyorsa bir uzmandan destek almanız gerekmektedir. Bazı durumlarda sizin çocuğunuzu rahatlatmanız tek başına yeterli gelmez ve bu zorlu süreç sizi de yıpratır. Profesyonel destek almanız hem sizi ve çocuğunuzu rahatlatır hem de sorunu daha fazla büyümeden çözmenize yardımcı olur.
Nur Küçük
Uzman Klinik Psikolog
Koza Psikolojik Danışmanlık Merkezi

 

Yorumlar