Otizmli çocuklar diş taramasından geçirilecek

14 Ekim 2019 Pazartesi 16:25

Otizmli çocuklar diş taramasından geçirilecek

Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü ve Zonguldak Karaelmas Otizmli Bireyler Sosyal Yardımlaşma Derneği İşbirliği ile hazırlanan “Otizmli Bireylerde Ağız-Diş Sağlığı Tarama ve Tedavisi” projesi Zonguldak Ağız-Diş Sağlığı Merkezinde başladı.

Projenin açılışına İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ertuğrul Güner, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Ömer İnan Güven, Halk Sağlığı Başkan Yardımcısı Tülay Çakır Bakkaloğlu, Ağız Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dr. Emre Erbaycu, Hastane Müdürü Ömer Tok, İl Sağlık Müdürlüğü Ar-Ge Proje Birim Sorumlusu Esra Kılıç Kocabaş, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Ruh Sağlığı Birim Sorumlusu Esin İlhan, Karaelmas Otizmli Bireyler Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Arife Dereli ve Başkan Yardımcısı Aytekin Kaçmak katıldı.
Proje kapsamında Ağız-Diş Sağlığı Merkezinde görev yapmakta olan Diş Tabibi Demet Açıkgöz Çorak tarafından otizmli çocukların ağız-diş sağlığı taraması yapılarak tedaviye yönlendirilmeleri sağlanmaktadır.
Zonguldak İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ertuğrul Güner proje ile ilgili yaptığı açıklamada şöyle dedi:
“Otizm, doğuştan gelişen belirtileri yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan ve yaşam boyu devam eden başkalarıyla etkileşimde bulunmayı engelleyerek bireyin kendi iç dünyasıyla baş başa kalmasına yol açan, karmaşık gelişimsel bir bozukluktur. Projemiz Otizmli çocukların ağız ve diş sağlığı sorunlarına yönelik olarak hazırlanmıştır. Bu çocuklar, ağız bakımlarının yetersiz kalışı, kullandıkları ilaçlar ya da bir kısmında görülen seçici yeme sorunları, çiğneme problemleri nedeniyle ağız-diş hastalıkları bakımından yüksek risk grubundadırlar. Ancak iletişim becerilerindeki kısıtlılık yaşadıkları diş sorunlarını, ağrıyı ifade etmelerini zorlaştırmaktadır. Çoğu zaman aile, mevcut durumlarında kötüleşme, huzursuzlukta artış şikayetleriyle doktora başvurmakta; belirtilerde kötüleşmenin zemininde yatan diş probleminin atlanması ise gereksiz yere ilaç başlanmasına; kullandığı ilaç dozlarının ve dolayısıyla da yan etkilerinin artmasına neden olabilmektedir. Yapılacak olan tarama faaliyeti ile ailelerin konu ile ilgili farkındalıkları artacaktır. Otizmli çocukların diş tedavileri genel anestezi ve belli donanıma sahip hastanelerde yapılabilmektedir. Kalabalık ve sıra beklenen ortamlarda beklemeleri zordur. Aileler tedaviyi nasıl nerede yaptıracaklarını bilmediklerinden, bir kısmı büyük şehirlere giderek, maddi ve manevi güçlükler yaşamaktadırlar. Projemiz, Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Ar-Ge Proje Birimince Hazırlanarak, Karaelmas Otizmli Bireyler Sosyal Yardımlaşma Derneği işbirliği ile ilimiz genelinde, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerine devam etmekte olan 257 otizmli çocuğun ağız diş sağlığı taramaları yapılarak, tedavilerini gerçekleştirilmeyi hedeflemektedir."

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , Ereğli haber , Zonguldak , Otizmli , Çocuklar , Dış , Taraması , Yapılacak

Yorumlar

İtfaiye eri yaşam mücadelesini kaybetti

14 Ekim 2019 Pazartesi 16:01

İtfaiye eri yaşam mücadelesini kaybetti

Zonguldak'ın Kozlu ilçesinde görev yapan 48 yaşındaki itfaiye eri Mustafa Çiv, 7 günlük yoğun bakım tedavisi sürecinde tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Yaşamını yitiren itfaiye eri için ilçede tören düzenlendi.
Edinilen bilgiye göre Kozlu Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü'nde itfaiye eri olarak görev yapan Mustafa Çiv, kanser tedavisi gördüğü sırada yoğun bakıma kaldırıldı. Çiv, doktorların tüm çabasına rağmen kurtarılamadı. Mustafa Çiv'in cenazesi Kozlu Belediyesi önüne getirildi. Burada duaların okunması ve helallik alınmasının ardından Topbaşı Merkez Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , Ereğli haber , Zonguldak , İtfaiye , Eri , Yaşam , Savaşını , Kaybetti

Yorumlar

Atalay Barış Pınarı Harekatına destek verdi

14 Ekim 2019 Pazartesi 15:29

Atalay Barış Pınarı Harekatına destek verdi

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ile TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfınca "Birlikte Mümkün Türkiye" sloganıyla Antalya'da 11-13 Ekim 2019 tarihleri arasında "Ortak Paylaşım Forumu" düzenlendi.

Foruma, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, TÜRK-İŞ, DİSK, Hak-İş ve TİSK Genel Başkanları, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil ile bu konfederasyonlara bağlı tüm sendika başkanları katıldı. Forumun ikinci gününde açıklamalarda bulunan TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, 1 milyon 100 bin civarında üyesi, 81 il temsilcisi, beş bölge temsilcisi, 35 genel başkanı ve 400 şube başkanı bulunan bir teşkilat olduklarını söyledi.
Barış Pınarı Harekatı'nda şehit olan asker ve vatandaşlara Allah'tan rahmet dileyen Atalay şunları kaydetti:
"Güvenlik güçlerimizin ayağına Allah taş değdirmesin. Bu film bin yıldır devam ediyor. Bu ülke varsa, sendika, dernek, oda, kitle örgütleri var. Çalışma hayatının tüm paydaşları burada. Dünyadaki sendikal örgütlerin temsilcileri burada. Onun için biz kimseye gidip, 'Senin ülkeni işgal edelim' demiyoruz. 30 senedir süren süreç var. Bunun bedelini işçi, ülke ödüyor, canımızla paramızla ödüyoruz. Dünyada bazı ülkeler de bunlara her türlü desteği vermeye devam ediyor. En ufak meselede ortalığı ayağa kaldıranlar, bu meseleyle ilgili duyarlı olurlarsa hem onların hem ülkenin hem çalışanların menfaatine olur. Çünkü terör biterse daha rahat hareket ederiz."

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , Ereğli haber , Zonguldak , Ortak , Paylaşım , Forum , Düzenlendi

Yorumlar

GMİS kıdem tazminatlarını istedi

14 Ekim 2019 Pazartesi 15:22

GMİS kıdem tazminatlarını istedi

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Sekreteri Hüseyin Kolçak, 4 Ekim tarihinden bu yana Manisa'nın Kırkağaç ilçesinde Ankara yürüyüşlerinin durdurulduğu noktada kendileriyle birlikte yaklaşık 2 bin 400 arkadaşının hakları için mücadele eden Soma maden işçilerini ziyaret etti.

Kolçak, “Ziyaretimizde GMİS Yönetim Kurulu, teşkilâtı ve tüm Zonguldak madencilerinin selamlarını ilettik. Eylemin süreci ile ilgili bilgi alışverişinde bulunduğumuzda yapılan haklı mücadelelerinin Ankara'da ilgili makamlarca dikkate alındığını ve 15 Ekim akşamına kadar müjdeli bir haber beklediklerini söylediler. Bu yüzden de eylemlerini yerlerini hiç terk etmeden kontrollü bir şekilde sürdürdüklerine şahitlik ettik. Buradan bir kez daha sesleniyoruz, yıllarca yerin altında alın teri dökerek ülkenin kalkınmasına katkı sağlamaya çalışırken işsiz kalan bu insanlar sadece hakları olan kıdem tazminatlarını istiyorlar” dedi.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , Ereğli haber , Zonguldak , Maden , İşçi , Ziyaret

Yorumlar

20’nci Çalışma Ekonomisi Kongresi gerçekleştirildi

14 Ekim 2019 Pazartesi 14:49

20’nci Çalışma Ekonomisi Kongresi gerçekleştirildi

20’nci Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Kongresi, TÜRK-İŞ ve Pamukkale Üniversitesi iş birliği ile 11-13 Ekim 2019 tarihleri arasında Denizli’de gerçekleştirildi.

Ana teması, “Sosyal Politikada Güncel Tartışmalar” olarak belirlenen kongreye Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir ile GMİS Toplu İş Sözleşmesi Uzmanı Sait Cinbir katıldı.
GMİS Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, kongreye ev sahipliği yapan Pamukkale Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Oğuz Karadeniz’e bir madenci heykeli takdim etti.
Kongrenin açılışında bir konuşma yapan TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat; “Demokratik anlayış içerisinde, her kesimin örgütlenebileceği, iyi şartlarda çalışabileceği bir dünya istiyoruz. İşten atılma tehdidi ile sendikasız kalan işçilerimiz var. Örgütlenmenin önünde bunun gibi ciddi sorunlar var. Türkiye’de Sendikalar Kanunu var ama uygulanamıyor. Bu kısıtlı imkânlara rağmen Türkiye’de en fazla vergi ödeyen gruptayız. 1 milyon 894 bin civarında örgütlü çalışan görünürken, bunlardan sadece yaklaşık 1 milyonu toplu iş sözleşmesinden faydalanıyor. Acımasız rekabet koşullarında Sendikalar Kanununda bir düzenleme yapılmazsa örgütlenme ile ilgili sorunlarımız azalmak yerine giderek artacaktır. Ülke ekonomisi olarak sanayi sektöründen hizmetler sektörüne geçiş yaptık. Ülkenin refah seviyesinin artırılması isteniyorsa, öncelikle sendikalaşma oranları artırılmalıdır” dedi.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , Ereğli haber , Zonguldak

Yorumlar