Osmanlı Çileği ilk ürününü verdi...

16 Mayıs 2020 Cumartesi 13:40

Ereğli Haber

Osmanlı Çileği ilk ürününü verdi...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde yetişen ve kokusu, araması ve rengi ile diğer çilek türlerinden farklı olan Osmanlı çileği ilk ürününü verdi. Padişah sofralarının vazgeçilmez meyvelerinden olan Osmanlı çileği az bulunması nedeniyle pazara inmeden siparişle bahçeden satılıyor.

Farklı rengi, aroması ve kokusu ile çilek türlerinin en lezzetlisi olan Osmanlı çileğinin üretimi her geçen yıl daha da artarken, üreticiler aylar öncesinden sipariş almaya başladı.

Fiyatı 35 TL olmasına rağmen yok satıyor
Osmanlı çileğinin kilosunun bu yıl 35 - 40 TL arasında satışa sunuluyor. Osmanlı çileği ile ilgili en büyük sıkıntı ise müşteri ve fiyat sıkıntısı yaşanmamasına karşın ürünün yeteri kadar yetiştirilmemesi.
Osmanlı Çileğini Yaygınlaştırma ve Üreticileri Koruma Derneği Başkanı Şaban Çetinkaya (58) farklı aroması, kokusu, rengi ve lezzete sahip Osmanlı çileğinin pazara inmeden yok sattığını söyledi. Yaklaşık 14 yıldır Osmanlı çileği üretiminin yaygınlaşması için çaba gösterdiklerini belirten Çetinkaya, son yıllarda yapılan çalışmaların başarıyla devam ettiğini belirtti.
Yapılan çalışmalarla ilgili olarak bilgi veren Çatinkaya, “Bölgemizin meşhur olan meyvesi Osmanlı çileği baktık ki durduk yere yok olup gidiyor. Bu konu ile alakalı bölgemizin yerel yöneticilerinin oluşturduğu Osmanlı çileğini yaygınlaştırma ve üreticileri koruma derneğinin kuruluşundan haberdar olduk. Daha sonra bu dernekte görev alarak bölgemizin çileğinin yeniden ekonomiye kazandırılması amacıyla çalışmaların içerisine girdik. Öncelikle geriye gitme sebeplerinin analizini yaparak sorunları ortaya çıkardık, bunun paralelinde de çözümlerini ortaya koyduk. Önceki kaymakamımız Nazım Madenoğlu’da ön ayak oldu, bu arada Erdemir’imiz bu konuya çok duyarlı davrandı. Zaten derneğimizin amacı da bu olduğu için kuruluşlarda bir araya gelince böyle bir projenin hayata geçmesi de gündeme geldi. Başladığı günden bu yana proje başarılı ile devam ediyor. Burada esas amacımız fide üretmek. Osmanlı çileği fidesi üretip, bölgede üretmek isteyen insanlara fide sağlamak” dedi.

Pazara inmeden bahçeden satılıyor
Sadece Kdz. Ereğli’de yetişen Osmanlı çileğinin üretiminin az olmasına rağmen çok fazla talep gördüğünü anlatan Çetinkaya, fide üretimi ile birlikte önümüzdeki yıllarda Osmanlı çileği meyvesini de bol miktarda elde edileceğini vurguladı. Çetinkaya, “Diğer çeşitlere göre yüksek aroması var. Hatta bu lezzetinden tadından dolayı da kralların, padişahların yiyeceği olarak da adlandırılmıştır. Kalitesinden dolayı bilinmektedir. Bizde bunu bölge halkı olarak değerlendirip ekonomiye katalım diye düşünüyoruz. Şu anda üretimimiz çok az olmasına rağmen satışlarımız da bir sıkıntı söz konusu asla değil. Hatta talebe cevap veremiyoruz, yetişemiyoruz. Tonlarca talep edildiğinde yok diyoruz, veremiyoruz. Bölgede belki 500 ton üretilse bu çileğin satışından sıkıntı yaşanacağını düşünmüyorum. Pazara inmeden tabiri caizse satılıyor. Paraya çevriliyor. Bu sene rekolteyi geçen seneye oranla 500 kilo fazla bekliyoruz bunu da Ereğli halkına dağıttığımız fidelerden kaynaklı artış olarak söyleyebiliriz. Fiyatta yine 35- 40 bandı arasında değişebiliyor. Osmanlı çileğini Ereğli’nin her karış toprağında ekmeli, üretmeliyiz” dedi.

Yorumlar

Aktar Akbulut üretti... Beta Glukanla virüslerden korunun...

17 Nisan 2020 Cuma 21:31

Aktar Akbulut üretti... Beta Glukanla virüslerden korunun...

Kdz. Ereğli'nin önde gelen işadamlarından Aktar Vahap Akbulut uzun zamandır üzerinde titiz bir çalışma yürüttüğü ve bağışıklık sistemini güçlendiren Beta Glukan Koenzim Q10 ve Kore Ginsengi içeren takviye edici gıdayı VHP markası ile satışa sundu.

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde baba mesleği aktarlığı devam ettiren Vahap Akbulut, vücudun bağışıklık sistemini güçlü tutan Beta Glukan Koenzim Q10 ve Kore Ginsengi içeren takviye edici gıda üretimini gerçekleştirdi.
Kdz. Ereğli ilçesinde baba mesleği aktarlığı devam ettiren Aktar Vahap Akbulut uzun süredir üzerinde çalışmalar yürüttüğü Beta Glukan Koenzim Q10 ve Kore Ginsengi içeren takviye edici gıda üretimini Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan izin ve ruhsatlarını alarak üretmeye başladı. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de gündemi meşgul eden korona virüs salgını ile mücadelede dikkat edilmesi gereken konularda değerlendirmelerde bulunan Aktar Vahap Akbulut, virüslerden korunmanın yolunun öncelikle hijyen kurallarına uymak ve vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlü tutmak olduğunu söyledi. Bağışıklık sistemi güçlü olan bir vücutta virüsün enfekte olamayacağını dile getiren Aktar Akbulut, ürettikleri gıda takviyesinin de bağışıklık sistemini güçlendirmede etkili olduğunu söyledi. Akbulut açıklamasında “Dünyanın ve Türkiye’nin gündemi korona virüs. Aslında daha önceki yıllarda da benzer virüsler söz konusuydu. Şehir kirliliği olsun, hijyen kurallarına az riayet etmemizden dolayı hastalanabiliyoruz. Şu anda ise korona virüs ile mücadele ediyoruz ve bundan nasıl korunabiliriz? Öncelik olarak doğal beslenmeye önem veriyoruz, hijyen kurallarına önem veriyoruz, bunun yanı sıra ne yapabiliriz diye düşünce ve çalışmalarımız oldu. Bizim babadan gelen aktarlık ve şifalı bitkiler mesleğimiz oldu. ‘Bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendirebiliriz, nasıl ayakta tutabiliriz?’ den yola çıkarak, çalışmalarımızdan sonra belli bir birikim yaptık. Bunun sonucunda güzel bir ürün yapmaya çalıştık. Beta Glukan Koenzim Q10 ve Kore Ginsengi ana maddeli ve bunun yanı sıra C vitamini B vitaminleri, folik asit, selenyum, çinko içeren bir gıda takviyesi kompleksi ürettik. Bu gıda takviyesinin amacı vücudumuzun bağışıklık sistemini en güçlü seviye de tutmak. Güçlü bir bağışıklık sistemi zaten hastalıklara karşı savaşır. Bizim bu ürün üzerinde çalışmamız virüsten öncesine dayanıyor. Ürünümüz tablet şeklinde. Çalışmalarımızın ardından Gıda ve Tarım Bakanlığından izin ve ruhsatlarımızı alarak piyasaya sunduk. Ürün sıkıştırılmış ekstratlar içeriyor. Tamamen doğaldır ve günlük bir tablet alındığında gün boyu hem bize zindelik verecek hem de vücudumuzu mikrop ve virüslere karşı koruyacaktır. Vatandaşlarımız gerek internet sitelerimizde gerek seçkin aktarlardan ve seçkin eczanelerde ürünümüzü bulabileceklerdir. Memnuniyet garantisi veriyoruz, bir vatandaş ürünümüzü alıp ‘hayır bu benim işime yaramadı’ dediğinde kayıtsız, şartsız ürünü geri alıyoruz. Çünkü biz bu ürün üzerinde çaba sarf ederek, en iyi, en güzel şekilde nasıl olabilir, insanlara nasıl fayda sağlayabiliriz diye düşünerek, sindire sindire ürettik” dedi.

Akbulut,  Beta Glukan Koenzim Q10 ve Kore Ginsengi içeren takviye edici gıda ürününü seçkin eczaneler ve seçkin aktarların yanı sıra  https://www.vhp.com.tr ,  https://www.akbaharat.com/ adreslerinden temin edilebileceğini ifade etti.

Yorumlar

Türk Metal Sendikası’ndan üyelerine indirim anlaşması

6 Mart 2020 Cuma 14:35

Türk Metal Sendikası’ndan üyelerine indirim anlaşması

Türk Metal Sendikası Kdz. Ereğli Şubesi ilçede üyelerine yönelik indirim anlaşmalarına bir yenisini daha ekledi. Türk Metal Sendikası, Alfemo Mobilya Kdz. Ereğli Mağazası ile üyelerine özel güncel kampanyalara ilave yüzde 10 indirim anlaşması imzaladı.

 Türk Metal Sendikası Kdz. Ereğli Şubesi, ilçe genelinde sağlıktan, gıdaya, eğitim kurumlarından mobilya sektörüne birçok firma ile üyelerine özel indirim anlaşmalarını her geçen gün genişletiyor. Türk Metal Sendikası Kdz. Ereğli Şube Başkanı Metin Ercan son olarak ilçede mobilya sektöründe Göztepe’de faaliyet gösteren Timtek Firması’nın bayisi olduğu Alfemo Mobilya Kdz. Ereğli Mağazası ile yürürlükte olan indirimlere ek olarak üyelerine özel yüzde 10 indirim anlaşması imzaladı. Sendika Başkanı Ercan üyelerinin farklı sektörlerdeki hizmetlerden daha uygun koşullarda yararlanması için bu tür anlaşmalar yaptıklarını belirterek, Alfemo Mobilya’nın da yürürlükte olan mevcut indirim oranlarına ek olarak Türk Metal Sendikası Kdz. Ereğli Şubesi üyelerine yüzde 10 indirim yapacağını vurguladı. 
Timtek Firması Sahibi Sertan Yalçın ise yapılan anlaşmanın her iki tarafa da hayırlı olmasını diledi. Yalçın “İndirim kampanyası Dünya Kalite Ödülü’ne sahip Alfemo Mobilya ürün gamında bulunan tüm yatak odası, yemek odası, oturma grupları, genç odası, bebek odası ve mobilya aksesuarlarında geçerli. Bu kampanyanın bölgemize, Erdemir ve Tat Metal çalışanlarına hayırlı olmasını diliyorum” dedi. Yalçın ayrıca kampanyadan Erdemir çalışanlarının yanı sıra Erdemir emeklilerinin de yararlanabileceğini söyledi. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Türk Metal Sendikası , Alfemo Mobilya Kdz. Ereğli Mağazası

Yorumlar

'Ata Tohumları' projesi Türkiye’ye örnek oluyor.

27 Şubat 2020 Perşembe 16:07

'Ata Tohumları' projesi Türkiye’ye örnek oluyor.

Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından 6 yıldır uygulanan "Ata Tohumları" projesi tüm Türkiye'ye örnek oluyor. Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli Belediyesi'nden bir heyet "Ata Tohumları" projesini yerinde incelemek için Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin dikim sahalarını ziyaret etti.

 Heyeti Aydın’da ağırlayan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, yerel tarım ve hayvancılık projeleriyle ilgili deneyimlerini tüm kurumlarla paylaşmaya hazır olduklarını belirtti. 
Yerli üretimi teşvik eden çalışmalarıyla dikkat çeken Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin "Ata Tohumları" projesi Türkiye genelinde yaygınlaşmaya başladı. Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli Belediyesi’nden Belediye Başkan Yardımcısı Atilla Bulak başkanlığında Aydın’a gelen ve Büyükşehir Belediyesi’nin dikim sahalarını ziyaret eden bir heyet, yerel tarım ürünlerine sahip çıkmak için benzer bir projeyi bölgelerinde hayata geçirmek istediklerini belirtti. Aydın Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı çalışan ziraat mühendisleri ise projenin işleyişine yönelik heyete bilgi verdi. İki gün boyunca süren ziyaret kapsamında Yenipazar Yerel Tarım Ürünleri Çalışma Sahası, Bozdoğan Fide Üretim Serası ve Sultanhisar yerel ürün serasında incelemelerde bulunan heyet Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’na teşekkür ederek, yerel üretim adına değerli bir proje olduğunu ve Anadolu’nun pek çok bölgesinde hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı. 

“Yerel gen kaynaklarını koruyoruz” 
Ziyarete ilişkin açıklamalarda bulunan Başkan Çerçioğlu, yerel gen kaynaklarının korunması amacıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından yıllardır uygulanan "Ata Tohumları" projesiyle her yıl yüz binlerce fidenin Aydınlılara ve Türkiye'nin dört bir tarafındaki kentlere ücretsiz dağıtıldığını hatırlattı. Başkan Çerçioğlu, "Ata Tohumları projemizle yüzlerce yerel ürünümüze sahip çıkarak bu ürünlerin çocuklarımıza, torunlarımıza kalmasını sağladık. Başka kurumların da bu konudaki gayretlerini memnuniyetle karşılıyoruz. Bu konudaki deneyimlerimizi tüm kurumlarla paylaşmaya hazırız" dedi. 
Öte yandan Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin yerel üretim projelerine Türkiye çapında ilgi büyük. Geçen haftalarda Gökçeada Belediyesi'nden bir heyet Aydın’a gelerek, Büyükşehir Belediyesi'nin tarım ve hayvancılık projelerini yerinde incelemişti. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , tohum , proje , fide , hayvancılık

Yorumlar

Yapı ruhsatı verilen daire sayısı belli oldu...

24 Şubat 2020 Pazartesi 13:02

Yapı ruhsatı verilen daire sayısı belli oldu...

Zonguldak'ta 2019 yılında yapı ruhsatı verilen daire sayısı 2 bin 788 olarak açıklandı. Yapı kullanma izin belgesi verilen daire sayısı ise 3 bin 707 olarak açıklandı.

 TÜİK Zonguldak Bölge Müdürlüğü, Ocak-Aralık 2019 Yapı İzin istatistiklerini açıkladı. Türkiye'de yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü yüzde 52,4 azaldı, yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların yüzölçümü yüzde 14,5 azaldı. 
Zonguldak’ta 2019 yılında yapı ruhsatı verilen daire sayısı 2788, yapı kullanma izin belgesi verilen daire sayısı 3707 olarak açıklandı. Karabük’te 2019 yılında yapı ruhsatı verilen daire sayısı 468, yapı kullanma izin belgesi verilen daire sayısı 1953 olarak açıklandı. Bartın’da 2019 yılında yapı ruhsatı verilen daire sayısı 622, yapı kullanma izin belgesi verilen daire sayısı 1777 olarak açıklandı. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , yapı ruhsatı , ev , izin belgesi , daire

Yorumlar