Ormanlı halkından kan bağış desteği

25 Eylül 2021 Cumartesi 18:47

Ormanlı halkından kan bağış desteği

Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Ormanlı Beldesinde düzenlenen kan bağış kampanyasında 90 ünite kan toplandı.

Ormanlı Belediyesi tarafından ‘Kan Bağışı Yapın Umutları Çoğaltın’ sloganıyla kan bağış kampanyası düzenlendi. Ormanlı Kültür Merkezi’nde 10:30 – 17:30 saatleri arasında düzenlenen etkinliğe katılan vatandaşlar yapılan tetkiklerin ardından kan ve kök hücre bağışında bulundu.

90 ÜNİTE KAN TOPLANDI

Salona gelerek Türk Kızılayı Kdz. Ereğli Şubesi yetkililerinden bilgiler alan Belediye Başkanı Bayram Başol, incelemelerde bulunarak bağışçılara teşekkür etti.

Ormanlı Beldesinde düzenlenen kan bağış kampanyasında toplam 90 ünite kan toplandığı öğrenildi.

 

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli haber , ormanlı , kan bağışı

Yorumlar

Sağlık çalışanlarından çağrı var

25 Eylül 2021 Cumartesi 14:14

Sağlık çalışanlarından çağrı var

Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Kepez Mahallesinde yer alan Radar ile ilgili sağlık çalışanları tepki gösterdi.

Kepez Mahallesindeki radar, Ereğlili sağlık çalışanları tarafından eleştiri konusu oldu. Radarın sağlık çalışanlarının motivasyonunu bozduğu ifade edildi. Erken saatlerde devreye giren radar ile ilgili Sağlık Çalışanları tarafından yapılan açıklamada;

“Bu duruma birilerinin dur demesini bekliyoruz. Çok zor şartlarda hizmet veren Sağlık Çalışanları arkadaşlarımız, sabah işlerine gitmek için çaba gösterirken, sabahın erken saatlerinde 7:30’da hastane yolu güzergahına mesai saati başlamadan Radar koymak sağlık çalışanlarının motivasyonunu bozmaktadır. Herkes işten önce çocuklarını okula yetiştirmeye uğraşıyor, oradan da biran önce işine geç kalmamak için çaba sarf ediyor. Pandemi döneminde sağlıkçıya yapılan bu işler hiç etik değil” ifadelerine yer verdiler.

Etiketler:

zonguldak , ereğli , ereğli haber , sağlık çalışanları , radar

Yorumlar
  • Ereğli li
    27 Eylül 2021 Pazartesi 03:39

    Devlet sana şu yolda şu hız ile gideceksin diyorsa o hızda gideceksin nokta saatte 50 km hızla giden bir araç 10 km yi 10 dakikada gider hadi 15 olsun 80 km ile giderken çocuğumuzu okula bırakıyoruz diyorsunuz ya sende başkasının çocuğuna vurma diye o hızla gidin diyolar zaten malum sadece hastane yok o yolda

"Candan cana sadaka"

22 Eylül 2021 Çarşamba 23:16

Fotoğraflar: Mehmet Güreşçi

"Candan cana sadaka"

Kdz. Ereğli Müftülüğü Din Görevlileri aylık Mutat toplantısı sonrası kan bağışında bulundu.

Kdz. Ereğli Müftülüğü Mutat aylık istişare toplantısı Hüseyin Tatoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Kdz. Ereğli Müftüsü Sabri Kütükçü tarafından ilçede görev yapan imam hatiplere bilgilendirme yapıldı.

Toplantının ardından Din görevlileri tarafından, “Kan vermek; Candan cana giden en büyük sadakadır” sloganıyla kan bağışı yapıldı.

Öte yandan ilçede görev yapan bazı din görevlileri, Hatip Camiinde göreve başlayan Ali Osman Köseoğlu’na hayırlı olsun ziyareti gerçekleştirildi.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kan bağışı , imam hatip

Yorumlar

Soğuk algınlığında yeni tercih: Bitki özleri

22 Eylül 2021 Çarşamba 11:53

Soğuk algınlığında yeni tercih: Bitki özleri

Soğuk havaların kendini hissettirmesiyle birlikte yaşanan gribal hastalıklardan korunmak için birçok vatandaş soluğu aktarlarda alırken, en çok tercih ekstraktlardan yana oluyor.

Soğuk algınlığı, grip, boğaz ağrısı, nezle gibi hastalıklardan korunmak isteyen vatandaşlar şifalı bitkiler için aktarların yolunu tuttu. Gribal hastalıklara karşı, doğal bitki çayları ve karışım çayları da tercih ediliyor.

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde aktarlık yapan Vahap Akbulut, bağışıklık sistemini güçlü tutmak ve soğuk algınlığına iyi gelecek çözümler hakkında bilgiler verdi. Firma olarak ürettikleri bitki özlerinin faydalarını aktaran Akbulut açıklamasında, “Sonbaharda alerjik astım, mevsim geçişi olsun buna dayalı sıkıntılar yaşanıyor. Ama bizler bağışıklık sistemimizi güçlü tutarak bu sıkıntıları aşabiliriz. Bilindiği üzere zencefil, tarçın, havlıcan, karanfil gibi bitkileri çay yaparak tüketebiliriz. Bunun yanı sıra artık ekstraktlar (bitki özleri) üretiyoruz. Dolayısıyla ekstraktlar normal bitkilerden daha güçlüdür. Örneği bir Beta Glukan ekstrakt kapsülü alarak bağışıklık sistemini zirveye çıkarabiliriz. Yine klasik C vitaminlerinden farklı olarak Ester C dediğimiz, asiti alınmış C vitaminlerimiz bulunmakta, bunları alarak yine bağışıklık sistemimizi güçlendirebilir, savunma sistemimizi güçlendirebilir, koruyuculuğunu artırabiliriz. Hasta olduktan sonra da daha iyi iyileşme süreci sağlayabiliriz. Bunun yanı sıra doğal bal, doğal pekmez, öyle ki şuan çok çeşitlilik de var; keçiboynuzu, karadut, pancar gibi pekmezlerin özleri elde ediliyor. Sağlıklı yaşayayım, sağlıklı olayım diyen tüm bireyler bundan faydalanabiliyor.” Dedi.

Akbulut, “Ekstraktlar ile daha çabuk fayda görüyorlar”

Sonbahara girdiğimiz bu dönemde vatandaşların en çok bitki özlerini tercih ettiklerini belirten Vahap Akbulut şunları söyledi:

“Vatandaşlar bu dönemde en çok propolis ve türevlerini alıyorlar, alışılagelmiş ıhlamur, zencefil, tarçın gibi ürünler klasik olarak alınmakta. Yeni nesil dediğimiz bitki özleri tercih ediliyor, daha çabuk fayda gördükleri için. Örneğin bir zencefilden iki günde fayda görecekseniz, zencefil bitki özünden daha hızlı olarak bir günde fayda görebiliyorsunuz. Bunlarla alakalı da vatandaşlardan istekler söz konusu oluyor.”

Etiketler:

zonguldak , ereğli , ereğli haber , vahap akbulut , ekstraktlar , bitki özleri , çay

Yorumlar

Vaka haritası korkutuyor

18 Eylül 2021 Cumartesi 16:18

Vaka haritası korkutuyor

Hayat Eve Sığar yoğunluk haritasında, Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde Koronavirüs'e bağlı vaka sayasındaki artış korkutuyor. Yoğunluk haritasında Ereğli'ye bağlı mahalle, belde ve köylerdeki kırmızı alanlardaki artış, Ereğli için durumun kötüye gittiğini gösteriyor.

Ülke genelinde olduğu gibi Ereğli'de de 1 Temmuz tarihinden itibaren yeni normalleşme süreci ve aşılama hızının artması ile birlikte vatandaşların çoğunun sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarını dikkat etmemesi; Ereğli'ye bağlı mahalle, belde ve köylerde vaka sayısının artmasına neden oldu. Hayat Eve Sığar yoğunluk haritasında Ereğli'deki kırmızı alanlardaki artış dikkat çekerken, edinilen bilgilere göre; Ereğli Devlet Hastanesi'nde yaşanan son vaka artışları nedeniyle hastanelerdeki servislerin dolmaya başladığı öğrenildi.

EREĞLİ'DE PCR TESTİ BAŞVURUSUNDA ARTIŞ

Havaların da serinlemesi ile mevsimsel hastalıklara yakalanan bazı vatandaşlar, Kovid belirtileri göstermeleri nedeniyle PCR testi için hastanelere başvurdu. Yetkililer; sonbahar ve kış mevsimlerinde mevsimsel hastalıklar ile Kovid belirtilerinin karışabileceğini ifade ederek, vatandaşların şüpheye düşmemeleri ve hastalığı taşımamaları için aşılarını yaptırmalarını, sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına özen göstermelerini tavsiye etti.

Etiketler:

zonguldak , alaplı , kdzeregli haber , vaka , harita , koronavirüs

Yorumlar