Ormanlı ÇPL'ye Adalet bölümü kazandırıldı

16 Mayıs 2019 Perşembe 21:00

Ormanlı ÇPL'ye Adalet bölümü kazandırıldı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Ormanlı Beldesi’nde faaliyet gösteren Ormanlı Çok Programlı Lisesi’nde Adalet bölümü açıldı.

Kdz. Ereğli’ye bağlı Ormanlı Beldesi’nde faaliyet gösteren Ormanlı Çok Programlı Anadolu Lisesi’ne Plastik Teknolojisi ve Elektrik Elektronik Bölümü’nün ardından Adalet Bölümü kazandırıldı. Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol, 2019-2020 Eğitim öğretim yılında öğrenci kabul etmeye başlayacak olan Ormanlı Çok Programlı Anadolu Lisesi’ne yeni bir bölüm kazandırmanın mutluluğu içerisinde olduğunu belirtti. Başol konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “Beldemize Hayırlı olsun. Beldemiz Çok Programlı Lisesine açılan Adalet Bakanlığımız ve Milli Eğitim Bakanlığımızın olurları ile Adalet bölümümüz hayırlı olsun. Bu vesile ile gençlerimizin eğitim ihtiyacını tamamı ile beldemizde karşılamayı hedefliyoruz.”

Yorumlar

MUSIAD’tan BİLSEM’e destek

16 Mayıs 2019 Perşembe 18:05

MUSIAD’tan BİLSEM’e destek

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği ile üyeleri Kdz. Ereğli BİLSEM’e 4 adet sınıf yaptırdı.

Kdz. Ereğli Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kdz. Ereğli’de ilk defa faaliyete geçen Bilim ve Sanat Merkezi’ne (BİLSEM) eğitime destek amaçlı sınıf yaptırdı. Ayrıca, MÜSİAD Kdz.Ereğli Şubesi Yönetim Kurulu aracılığıyla üye firmalardan Çınar Boru Profil, Final Okulları ve İş Adamı Zafer Sucu tarafından da BİLSEM’e 3 ayrı sınıf yaptırılarak toplam 4 sınıfla eğitime büyük destek sağlandı.

Kdz. Ereğli MÜSİAD Başkanı Abdülkadir Çınar, BİLSEM'in ülkemizin gelişmesi için büyük öneme sahip olduğunu ifade etti. Çınar konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “MÜSİAD olarak eğitime büyük önem veriyoruz. Ülkemizin gelişmesi ve kalkınması için eğitim çok önemli. Kdz. Ereğli ilçemizde Sayın Kaymakamımız İsmail Çorumluoğlu ve Merkez Müdürümüz Serkan Bey'in gayretli çalışmalarıyla açılan Bilim ve Sanat Merkezi BİLSEM’de eğitim görecek öğrencilerimiz de ülkemizin kalkınması ve büyümesine katkı sağlayacak değerlerdir. Bizde bu düşüncelerle Kdz. Ereğli’de açılışı yapılan BİLSEM'e destek olduk. Şubemiz ve üç üyemizin katkılarıyla toplam 4 sınıfın yapılmasına destek sağlayarak BİLSEM’e katkı sunmaktan son derece mutluyuz. Kdz. Ereğli’mize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. "

Yorumlar

Yarışmada kazandığı parayı şehit ailelerine bağışladı

16 Mayıs 2019 Perşembe 17:50

Yarışmada kazandığı parayı şehit ailelerine bağışladı

Zonguldak Kapuz İlköğretim Okulu 1.sınıf öğrencisi Buğlam Gültekin Zonguldak genelinde yapılan istiklal marşı ezberleme yarışmasında kazandığı para ödülü Zonguldak Şehit Ailelerine bağışladı.

Zonguldak Kapuz İlköğretim Okulu Sosyal Yardımlaşma Kulübü Hizmet Çalışması Kapsamında Okul Müdürü Barış Güney, Okul Aile Birliği Başkanı Gökhan Sütçü, Kulüp öğretmenleri Işıl Zararcı,ü Nurcan Övüünç, Gülhan Hendem ve öğrenciler Zonguldak Şehit Aileleri ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mustafa Yorulmaz'ı ziyaret etti. Ziyarettin ardından Kapuz İlköğretim Okulu 1.sınıf öğrencisi Buğlam Gültekin, Zonguldak'ta İstiklal marşının 12 kıtasını ezberleme yarışmasında kazandığı 200 TL para ödülü Zonguldak Şehit Ailelerine bağışlayarak Başkan Yorulmaz'a istiklal marşını okudu. Başkan Yorulmaz minik Buğlam'e bu anlamlı davranışı üzerine teşekkür ederek, günün anısına derneğin saatini takdim etti. Öte yandan Kapuz İlköğretim Okul yönetimi aralarında topladığı 850 TL'yi de Zonguldak Şehit Ailelerine verdi.
Yaşanan olayın kendisini çok duygulandırdığını ifade eden Zonguldak Şehit Aileleri ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mustafa Yorulmaz, ''Gerçekten çok duygulandım. Küçük kızımızın yapmış olduğu bu anlamlı hareket gerçekten bizleri çok mutlu etti. Yapmış olduğu bu hayır için ona teşekkür ediyoruz. Küçük yaşına rağmen şehit kavramının ne demek olduğunu çok iyi biliyor. İnşallah yapmış olduğu bu hayır onun gibi birçok çocuğa derman olacak. Bizlerde Şehit Aileleri ve Yardımlaşma Derneği olarak onun her zaman yanındayız’ ‘dedi.
''O ödülü yine kazansam yine derneğe bağışlardım''
Şehitliğin önemini ailesinden öğrendiğini, böyle bir ödül kazansa yeniden şehit ailesine bağışlayacağını ifade eden Kapuz İlköğretim Okulu 1. Sınıf öğrencisi Buğlam Gültekin, ''Annemle babamla konuşurken onlara şehitin ne demek olduğunu sordum. Onlarda bana gerekeni anlattı. Bende sonra yarışmadan kazandığım para ödülünü derneğimize bağışlamak istedim. Bugünde ödülümüzü derneğimize getirdim. Çok mutluyum. Bugün yine aynı ödülü kazansam yine derneğimize bağışlardım” diye konuştu.

Yorumlar

Mevlüt Toplu TRT’ye belgesel olacak

16 Mayıs 2019 Perşembe 17:49

 Mevlüt Toplu TRT’ye belgesel olacak

TRT Müzik’te yayımlanan “Türkü Dolu Hayatlar” programının yeni bölümü Çaycumalı Ozan Mevlüt Toplu’yu konu alacak.

TRT Müzik kanalında yayımlanan “Türkü Dolu Hayatlar” adlı bir programın her bölümünde, Anadolu’nun çeşitli yerlerinde yöresel müzik yapan insanların tanıtımı yapılıyor. “Müzikle yoğrulan insanların hayatlarının ve en güzel türkülerin izini sürüyoruz” sözleriyle tanıtımı yapılan programın, yeni bölümüne Çaycumalı Ozan Mevlüt Toplu konu oluyor. Bu amaçla TRT ile anlaşmalı bir prodüksiyon firması 4 kişilik ekiple Çaycuma’ya geliyor. Cuma ve cumartesi günü Çaycuma’da yapılacak çekimler, kurgusu da yapıldıktan sonra önümüzdeki günlerde TRT Müzik kanalında yayınlanacak. Çaycuma ilçesinin doğal güzelliklerinin de tanıtımı yapılacak programa Çaycuma Belediyesi de katkı sunacak.
‘Ninnacı Kadın’ın oğlu’
1955 yılında Çaycuma’da doğan Mevlüt Toplu yaşamını, ilkokulun hemen ardından çırak olarak başladığı terzilik mesleğiyle kazanıyor. 14-15 yaşlarından beri bağlama çalan Toplu, bağlamayı kendi kendine öğrendiğini ifade ediyor. Müziğe yatkınlığıysa yöreye özgü terimle bir “Ninnacı kadın” olan annesinden geliyor. Çaycuma’nın geleneksel düğünlerinde önemli bir yer tutan kadın eğlencelerinde def ve ut eşliğinde türkü söyleyen “Ninnacı kadın”lardan biri olan annesinin, özellikle Hüseyin Çakır’dan söylediği türküler kendisini çok etkiliyor. O da onun gibi türküler söylemeye, hatta bestelemeye özeniyor.
Hiçbir türküde Çaycuma’nın adının geçmediğini fark eden ozan, zaman içinde çok sevdiği Çaycuma üzerine türküler yakıyor. Aşık olduğu kadınlar için yaktıkları da dahil yakılmış birçok türküsü bulunan Çaycumalı ozanın, saz sanatçısı Hüseyin Çakır’ın TRT kayıtlarında bile bulunmayan türkülerinin gün yüzüne çıkmasını sağlamak gibi yöre kültürüne önemli bir hizmeti de bulunuyor. Eline rastlantı sonucu geçen eski bir bantta arkadaş ortamında türkü söyleyen sesin Hüseyin Çakır’a ait olduğunu fark edip koruma altına alması, yörenin en değerli ses sanatçısının türkülerinin kaybolmasını önlüyor. Halen çalışmalarını amatör olarak Çaycuma’da sürdüren Toplu, bir yandan da terzilik mesleğini sürdürerek geçimini sağlamaya çalışıyor.

Yorumlar

Polonyalı akademisyenler Maden Müzesi’ne hayran kaldı

16 Mayıs 2019 Perşembe 17:48

 Polonyalı akademisyenler Maden Müzesi’ne hayran kaldı

Zonguldak’ta bu yıl üçüncüsü düzenlenen uluslararası öğrenci sempozyumu için kente gelen Polonyalı akademisyenler, Maden Müzesi’ni gezdi. Müzeye hayran kalan yabancı akademisyenler, kömür madenlerinde çalışırken hayatını kaybeden işçileri için duygu dolu anlar yaşadılar.

Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafında 3. Geleceğin Mühendisleri Uluslararası Öğrenci Sempozyumu için Polonya’nı Krakov ve Wroclaw kentlerindeki üniversitelerinden Zonguldak’a gelen 7 akademisyen Maden Müzesi’ni gezdi.
İlk olarak taşkömürünün ve Zonguldak’ın tarihini anlatan tanıtım filmini izleyen akademisyenler ardından müzeyi gezdi. Kentin ve taşkömürünün sürecine ilişkin bilgiler öğrenen akademisyenler, simülasyonlarla da kömür kazıp, madende patlatma yaptı.
Bal mumundan yer alan heykelleri ilgiyle izleyen akademisyenler, taşkömürünün bulunmasından bu güne kadarki süreçte yaşamını yitiren işçiler için de duygu dolu anlar yaşadılar. BEÜ Geomatik Mühendisliği bölümü Araştırma Görevlisi Hakan Akgül’ün rehberlik ettiği ziyarette kentin tarihi hakkında da çeşitli bilgiler edinildi.
Dr. hab. Agnieszka Bitner-Fialkowska, “Aynı maden ocaklarının Krakov’da da bulunması nedeniyle burada madenlerde yaşanılan ne yaşattıysa aynısını da yaşadık. Madenci Anıtı’nı gördüğümüzde ve buradaki atmosferi hissettiğimiz anda aynı duyguları yaşadık. O maden ocaklarındaki çalışmanın hangi koşullarda gerçekleştiğini onun can alıcı sonuçlarla yüzleştiğimiz zaman oluşan kederi paylaşıyoruz” diye konuştu.
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Volkan Akgül ise “Bu yıl 3. Düzenlediğimiz uluslararası öğrenci sempozyumuna Krakov ve Wroclaw’dan toplam 7 yabancı uyruklu hocamız katıldı. Müze hakkında yorumları sorduğumuzda Krakov’da bulunan maden ocaklarına dayanarak orada da müzenin olduğu, kıyaslamanın çok doğru olmayacağını ama bu şehre geldikleri ilk gün böyle güzel manzarayla karşılaşmalarının onlar için ne kadar hoş bir durum olduğunu, güzelliklerden eğlenerek çıkacaklarını ifade ettiler” şeklinde konuştu.
Ziyaretçiler, Eğitim Ocağı önünde hatıra fotoğrafı çektirerek maden ocaklarında yaşamını yitiren yaklaşık 5 bin maden işçisinin isminin yer aldığı anıtı da ziyaret ederek dikkatlice incelediler.

Yorumlar