Orhanlar’ın genç muhtar adayı projeleriyle geliyor

29 Aralık 2018 Cumartesi 18:12

Orhanlar’ın genç muhtar adayı projeleriyle geliyor

Kdz. Ereğli Orhanlar Mahallesi’nin Muhtar Adayı Erkan Aktürk önce adaylığını açıkladı ardından da seçildiği takdirde yapacağı projelerini açıkladı.

Ereğli Haber- Sosyal Medya üzerinden bir video hazırlayarak Orhanlar Mahallesi Muhtar Adaylığını açıklayan Erkan Aktürk, önce kendisini tanıttı ardından da bir bir projelerini açıklamaya başladı.

Orhanlar Mahallesi halkından destek isteyen Aktürk, mahallesinin ve mahalle sakinlerinin menfaatleri için yola çıktığını söyledi.

Seçildiği takdirde mahalle halkının istediği doğrultusunda kültür gezileri düzenleyeceğini ve Orhanlar Mahallesi olarak kan bankası oluşturacaklarını dile getiren Aktürk kendisini şu sözlerle tanıttı; “Sevgili Orhanlar Mahallesi sakinleri! Ben Erkan Aktürk. 45 yaşındayım, evli ve 2 çocuk babasıyım. 45 yıllık hayatımın tamamını üniversite eğitimimim dışında Orhanlar Mahallesi’nde geçirdim. Üniversitelerin Elektronik ve Haberleşme bölümünden mezunum. Birçok Sivil Toplum Örgütünde görev aldım ve yöneticilik yaptım. Kdz. Ereğli Belediyesi Kent Konseyi’nde Avrupa Birliği Masası’nda da bir dönem görev aldım. Kdz. Ereğli’mizin güzide kurumlarından bir tanesinde Bilgi ve Teknoloji üzerinde öğretmenlik yaptım. Mesleğimle ilgili 2 adet patent alarak, ülkemizin gelişimine, ekonomisine ve teknolojisine fayda sağladım. Bu patentlerin global markalar tarafından hala kullanılmakta ve ben bu firmalara fikir danışmanlığı yapmaktayım. Şimdi de Kdz. Ereğli’mizin en güzel mahallelerinden, doğup büyüdüğüm Orhanlar Mahallesi’ne fayda sağlamak, mahallemizin hak ettiği hizmetlere kavuşturmak için, daha önce hiçbir mahallede görülmemiş projeleri ile 2019 Mart ayında yapılacak olan yerel seçimlerde mahallemizden muhtar adayıyım. Muhtarlık hizmet etme sırasıdır. Mahallemizi daha iyi temsil etmek, bilgi ve birikimlerimin avantajlarını, tecrübelerini, mahallemizin ve mahalle sakinlerinin menfaatine kullanabilmek için adayım. Çünkü biz daha iyisini hak ediyoruz. Çünkü biz Orhanlar Mahallesiyiz. Şimdiden destekleriniz için teşekkür ediyorum. Mahallemize ve Kdz. Ereğli’mize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Sevgi ve saygılarımla.”

Yorumlar

İlkokul öğrencileri ‘Dilek Ağacı’ ile mutlu oldu

29 Aralık 2018 Cumartesi 14:58

İlkokul öğrencileri ‘Dilek Ağacı’ ile mutlu oldu

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Cemile Tatoğlu Anaokulu bir ilke imza atarak ‘Dilek Ağacı’ sosyal sorumluluk projesini gerçekleştirdi.

Kdz. Ereğli’de hizmet veren Cemile Tatoğlu Anaokulu, Bakırlık Çınar İlkokulu ve Fındıklı Şehit Metin Çevik İlkokulu öğrencileri, Hüseyin Tatoğlu Kültür Merkezi’nde bir araya gelerek ilk olarak çizgi film izleyip daha sonra ‘Dilek Ağacı’ projesini gerçekleştirdiler. Cemile Tatoğlu Anaokulu yetkilileri, projenin asıl amacının çocukların küçükte olsa dileklerini gerçekleştirmek olduğunu belirtti. Yoğun veli katılımıyla gerçekleştirilen programda, projenin ilk etabı da öğrenci dileklerinin velilere ulaştırılmasıydı. Bakırlık Çınar İlkokulu ve Fındıklı Şehit Metin Çevik İlkokulu öğrencileri Cemile Tatoğlu Anaokulu yemekhanesinde bir araya gelip yemeklerini yerken, Cemile Tatoğlu Anaokulu yetkilileri misafir öğrencilere hediyeler dağıttı.

Yorumlar

Kaymakam Çorumluoğlu’nu ziyaret ettik

28 Aralık 2018 Cuma 19:54

Kaymakam Çorumluoğlu’nu ziyaret ettik

İhlas Haber Ajansı Kdz. Ereğli Muhabiri ile ATV-Ahaber Muhabiri İz Medya Prodüksiyon sahibi Yeşim Özdoğan Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu’nu ziyaret etti.

Ereğli Haber- İhlas Haber Ajansı Kdz. Ereğli Muhabiri ile ATV-Ahaber Muhabiri İz Medya Prodüksiyon sahibi Yeşim Özdoğan Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu’nu makamında ziyaret ederek görevinde başarılar diledi.
Kaymakam Çorumluoğlu, ilçede turizmin geliştirilmesi, tanıtılması ve yeni yatırımların yapılması için ciddi anlamda çalışmalar yapacaklarını belirterek, bu çalışmalara ulusal basına taşımanın önemli olduğunu vurguladı. Ereğli’nin turizmde çok önemli bir potansiyele sahip olduğunun altını çizen Kaymakam Çorumluoğlu, bu potansiyelin iyi değerlendirilmesi için çalışmalar yürütüleceğini söyledi.
İhlas Haber Ajansı Kdz. Ereğli Muhabiri Vedat Kılıç ile ATV-ahaber Muhabiri İz Medya Prodüksiyon Sahibi Yeşim Özdoğan turizmin yanı sıra Ereğli’ye fayda sağlayacak her türlü çalışmayı ulusal basına taşımak için üzerlerine düşen her türlü görevi yerine getirmeye hazır olduklarını ve bu çalışmalara destek vereceklerini söyledi.
Kılıç ile Özdoğan, ziyarette yaptıkları çalışmalar ve faaliyetleri hakkında Kaymakam Çorumluoğlu’na bilgiler verdi.

Yorumlar

Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma yarışması yapıldı

28 Aralık 2018 Cuma 16:44

Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma yarışması yapıldı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde Zonguldak genelindeki İmam Hatip ortaokulları ve liseler arası Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma hafızlık yarışması düzenlendi.

Kdz. Ereğli Hüseyin Tatoğlu Kültür Merkezi’nde İmam Hatip ortaokulları ve liseler arası Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma hafızlık yarışması gerçekleşti. Kdz. Ereğli Fazlı Erdoğan İmam Hatip Lisesi Müdürü Leyla Köse Özyer, bu yarışmada kaybedenin olmayacağını, Kur’an okuyan herkesin kazanacağını söyledi. Özyer konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “ Kur’an göklerin emaneti, vahyin kaynağı, hayatımızın rehberidir. Kur’an mazlumun tesellisi, kimsesizlerin yardımcısı, sesini duyurmak isteyenlerin sesidir. Müslümanların yeniden dirilmesi Kur’an’la mümkündür. “Allah onu biz indirdik, biz koruyacağız!” Buyurur. Hafızlar da Kur’an’ın korunmasında Allah’ın istihdam ettiği özel kullarıdır. Kıymetli konuklar, bugün bu yarışmada kaybeden olmayacak. Kur’an’la kaybedilmez kazanılır. Her biri kendi okullarında birinci seçilerek bugün buraya gelen yarışmacı öğrencilerimize başarılar diliyorum. Onların hepsi gönlümüzün birincileridir. Onları yetiştirip bu konuda emek harcayan öğretmen, idareci ve ailelerinden Allah razı olsun. Kolay değildir tohumu fidan, fidanı ağaç yapmak… Sultan’ş Şuara Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in veciz bir sözü vardır, ‘Tohum saç, bitmezse toprak utansın. Hedefe varmayan mızrak utansın. Hey gidi Küheylan, koşmana bak sen, çatlarsan doğuran kısrak utansın!’ Biz bu yolda koşarken bu uzun soluklu koşuda emeği geçen başta Kdz. Ereğlli Kaymakamlığı, Kdz. Ereğli Belediye Başkanlığı, İlçe Müftülüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü olmak üzere okulumuzun arsa tahsisi ve inşaatında büyük hizmeti olan 22-23. Dönem Zonguldak Milletvekilimiz Fazıl Erdoğan Bey’e teşekkür ediyoruz. Okulumuzun binası teslim alındıktan eğitim öğretime başlayana dek, geçen sürede büyük bir özveri ile çalışan Kurucu Müdürümüz Haşim Çakır Bey’e çok teşekkür ediyorum ve belki de adlarını unuttuğumuz nice adsız eğitim fedaileri… Sizlerin hakkı ödenmez. Programda emeği geçen herkese sonsuz şükranlarımı sunarım. Allah hepinizden razı olsun.” Fazlı Erdoğan İmam Hatip Kız Lisesi’nin ev sahipliğini yaptığı yarışmada Liseler arası Kur’an-ı Kerim Güzel Okuma ve Anlama kategorisinde Çaycuma Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden İlayda Naz Muslubaş 1., Gökçebey Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden İlayda Nur Güngör 2., Şehit Prof. İlhan Varak Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Yasemin Kolçak 3. oldu. Ortaokullar arası Kur’an-ı Kerim Güzel Okuma ve Anlama kategorisinde Fazlı Erdoğan İmam Hatip Ortaokulu’ndan Zeynep Şener 1., İlhan Varak İmam Hatip Ortaokulu’ndan Rüveyda Yavuz 2. ve Alaplı İmam Hatip Ortaokulu’ndan Dilara Yıldız 3. Oldu. Liselerarası hafızlık kategorisinde Kdz. Ereğli Fazlı Erdoğan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Rabia Taşöz1., Çaycuma Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Feyza İnam 2. ve Şehit Prof. İlhan Varak Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Hacer Durmuş 3. oldu. Ortaokullararası hafızlık kategorisinde ise Çaycuma İmam Hatip Ortaokulu’ndan Edanur Çolak 1., Şehit Prof İlhan Varak Kız Anadolu İmam Hatip’ten Nihal Tunkaya 2. Oldu.
Yarışmada dereceye giren öğrencilere çeşitli ödüller verildi.
Programa Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Kdz. Ereğli Milli Eğitim Müdür V. İsmail Aksoy, AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, Ereğli Milli Eğitim Din Öğretimi Şube Müdürü Vedat Sever, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Yorumlar

Kılıç, Kara Tren'de gündemi değerlendirdi

28 Aralık 2018 Cuma 16:42

Kılıç, Kara Tren'de gündemi değerlendirdi

İhlas Haber Ajansı Karadeniz Ereğli Temsilcisi Vedat Kılıç, Ereğli’nin siyasette geri plana düşmesini “Zonguldak lobisi siyasette güçlü. Son on yıldır çok güçlü. Bizi burada birbirimize sokuyorlar, zaten onlar olmasa da biz direk kendi içimizde kavga ediyoruz. İlçe Başkanlığı, belediye başkanlığı için kavga ediyoruz, kimseyle kavga edemeyince kendimizi yumrukluyoruz” ifadeleriyle yorumladı.


İhlas Haber Ajansı Karadeniz Ereğli Temsilcisi Vedat Kılıç, Değişim Radyo’da yayınlanan ve Şenol Azman tarafından hazırlanıp sunulan “Kara Tren” programında Karadeniz Ereğli ve yerel seçim gündemini değerlendirdi.

Kılıç, kendisini tanıtırken, 1978 yılında Karadeniz Ereğli’ye bağlı Hasbeyler köyünde doğduğunu ifade etti. İmam Hatip Lisesi mezunu olduğunu ve çeşitli gazetelerde farklı pozisyonlarda görev yaptığını söyledi. Ereğli Haber gazetesini kurduğunu, daha sonra basılı gazeteden vazgeçerek internet yayıncılığına geçtiğini belirtti. Kılıç, 2012 yılından itibaren İhlâs Haber Ajansı’nın Ereğli ve Alaplı temsilcisi olarak görev yaptığını söyledi.

Ereğli ekonomisinin gündemden düştüğünü, bunun üzerinde daha fazla durmak gerektiğini ifade eden Kılıç şöyle konuştu:

“İnsanlar şunu bekliyor, Alacaağzı ocağı ne zaman açılacak? Özel ocaklar iki asgari ücret veriyor. Erdemir burada çalışmaya ne zaman başlayacak, OSB’de durum nedir, bunları merak ediyor insanlar. Ereğli ekonomisinin sorumlusu TSO’dur deniyor ama aslında bu sadece TSO’nun işi değil. Basının, Kaymakamın, Belediyenin, İlçe başkanlarının, valinin, tüm paydaşların işidir. 2006 yılında Erdemir özelleşti, tersaneler geriye gitti. TSO’nun eksiği, girişimlerde bulundukları konularda neyin aksadığını açıklaması gerekir ki kamuoyu arkasında dursun. Şu anki yeni bir ekip, tecrübesiz değiller, ticaretten geliyorlar, yöneticilik tecrübeleri var. Bir yıl ne yapacaklarını beklemek lazım.”

“ALACAAĞZI 2020’DEN ÖNCE FAALİYETE GEÇMEZ”

Alacaağzı ocağını Erdemir aldı ama teslim almadığını belirten Kılıç şöyle devam etti:

“ Orada hala TTK’nın güvenlik görevlileri duruyor. Erdemir hala oraya birisini atamadı. Nuh Baş şu anda OYAK’ın Divriği’deki ocaklarının başında. Buraya gelmesi bekleniyor. Siyasetçiler 2019’da ocak faaliyete geçecekmiş gibi konuşuyor, bu doğru değil. Eski galerilerin hiç biri çalışacak durumda değil. Galerilerde çökmeler var, içeriyi su basmış, bir iki yıl süreç alabilir. Erdemir iş güvenliğine önem veren bir kurum. Orada iş kazası olmayacak şekilde girmek isteyecektir. Saha devralındıktan sonra orada bir sondaj yapılacak. Sahayı devralacak, ikinci süreçte rezervi tespit edecek, nerelerden kömüre girilecek tespit edilecek. 2019 yılında bu mümkün değil. 2020 sonlarından önce sadece yüz kişi alınabilir. İşçi alımı 2020’den sonra. Beş yüz ila bin kişi alınacak. Burada çok beklenti var ama üretim olarak faaliyete geçmesi 2020 sonundan önce görünmüyor. Erdemir bu bölgede madenciliğe girmeye taraf değildi, biraz zorla verildi. Buralarda madencilik zor. Türkiye’nin diğer taraflarında daha kolay üretilecek madenler var. Buradaki biraz emrivaki oldu Erdemir’e. İyi de oldu. Ancak bu yeterli değil, Erdemir yatırımlarının büyük bölümünün İskenderun’a yapıyor. Yaklaşık 500 milyonluk buraya yatırım taahhüdü var. Şu ana kadar bir tanesini yapmış değil.”

Kılıç, siyasetçilerin Erdemir’le kamu menfaati yerine yakınlarını işe sokmak için görüştüğünü ifade etti.

“İŞÇİ ALIMI SEÇİMDEN SONRA”

TTK’Ya işçi alımının hangi koşullarda gerçekleşeceğinin, Ereğli’den, Alaplı’dan kaç kişinin alınacağının belli olmadığını belirten Kılıç “Bartın’da TTK’nın kurumları var. Oradan da işçi alınacak. Şu anda yılbaşına üç gün var, hala bu konuda nasıl işçi alınacak belli değil. Bu seçim sonrasına kalacak gibi görünüyor” dedi. Kılıç, bu konuların sivil toplum kuruluşları tarafından gündeme getirilmesi gerektiğini, muhalefetin de bu konularda yeterli tepki göstermediğini savundu.

“EREĞLİ DEVREK YOLUNDA SİYASİLER SADECE POZ VERDİ”

Ereğli Devrek yolu konusuna yönelik bir izleyici sorusuna Kılıç şöyle cevap verdi:

“İktidarın en fazla övündüğü konulardan birinin 20 bin kilometreden fazla bölünmüş yol yapmaları. Fakat bakıyorsunuz 16 yıl sonra Ereğli Zonguldak yolu bitmemiş, Ereğli Devrek yolu bitmemiş. Fazlı Erdoğan bariyer satıyor, helalse helali hoş olsun, ama halkın da hakkını versinler. Fatih Çakır poz verdi, Polat Türkmen, Hamdi Uçar, diğer milletvekilleri, üst düzey yöneticiler poz verdi açıyoruz yapıyoruz diye. 1,5 kilometre yol kalmış. Ama bir türlü yapılmadı. İl genel meclisi üyesi bile biraz uğraşsa bu işi yapardı. Hasbeyler yolu on beş yıl önce yapıldı, bu sene tamir oldu. AK Parti hükümetine yıkmak doğru değil bunu. Fakat milletvekillerine, il başkanına, il genel meclisi üyelerine bunu yıkmak gerekir.”

“TERSANELER-LİMAN-SAC TİCARETİ”

Tersanelerin ciddi bir problem olduğunu, Ereğli’de kimsenin konuşmadığını ifade eden Kılıç şunları söyledi:

“8-9 bin işçi çalışıyordu, bu sayı 500’lere düştü. Orada bir liman istiyoruz. Ereğli belediyesi liman işletmeciliğinden çıkmalı. Bozhane’deki liman kapatılmalı. Biz buraya turist gelsin diyoruz, gemilerin arasında mı gezdireceğiz. Erdemir önce kendi işlerine öncelik veriyor limanda. Erdemir’i kınamıyorum, kim olsa öyle yapardı. Ereğli Erdemir sayesinde büyüdü. Erdemir’i de Ereğli insanı büyüttü. Fedakarlık yaptı, sağlığından, toprağından, ekonomisinden fedakarlık yaptı. Erdemir Ereğli’ye sosyal sorumluluk duymak zorunda. Nakliyecileri desteklemeli. Ereğli’de kaç gemi acentesi var. On tane onbeş tane. Eşit ve adaletli şekilde dağıt bunlara. Kendin yapıyorsun, parayı alıyorsun, İstanbul’a gidiyor. Ereğli’ye bir faydası yok. Asgari ücretli eleman çalıştırıyorsun orada. Bu doğru mu? Sac tüccarlarına kızıyorduk, cip alıyor, yatırım yapmıyor diye ama Ereğli’ye en büyük parayı dışarıdan onlar getiriyordu. Her yıl 200 daire alıyorlardı buradan. Bu inşaat sektörünü de destekliyordu. Para burada kalıyordu. Ereğli eskiden krizi hissetmezdi, şu anda en ufak bir dalgalanmayı hissediyoruz. Şu an itibarıyla aşırı bir kapanma yok. İki tane açılıyorsa, bir tane kapanıyor. Cirolar düştü, eski karlar yok. Hema kapandığı, OSB’ye destek alınamadığı için. Teşvik alınamadığı için. Düzce, Kocaeli uçtu gitti, Ereğli duruyor, Ereğli’nin sahibi yok.”

“KİMSEYİ BULAMAZSAK KENDİMİZLE KAVGA EDİYORUZ”

Siyaset konuşulurken, Ereğli’ye sahip çıkacak yöneticiler istemek gerektiğini ifade eden Kılıç şöyle dedi:

“Ereğli’de beş sene sonra yine milletvekili olmayabilir. Zonguldak lobisi siyasette güçlü. Son on yıldır çok güçlü. Bizi burada birbirimize sokuyorlar, zaten biz direk kendi içimizde kavga ediyoruz. İlçe Başkanlığı, belediye başkanlığı için kavga ediyoruz, kimseyle kavga edemeyince kendimizi yumrukluyoruz. Eski belediye başkanımız Halil Posbıyık bunu söyledi. Bir özeleştiri olarak olumlu algılanabilir veya içinde bulunduğu ruh halini söylüyor olabilir. Konuya art niyetli bakmıyorum. Sadece Ereğli’nin geldiği noktayı anlatmak için söyledim. Fazlı Erdoğan vardı, Ercan Candan vardı şimdi yoklar. Üniversite kampusumuzu hala alamadık. Bir söylem yok. Vali beyin, milletvekillerinin bir hedefi yok bu konuda. Üniversite kampusu de gerekli, öğrenci de gerekli. Eğitim fakültesi 15 yıl öncesinin şartlarına göre yapılmış. Şu anki ihtiyacı karşılamıyor. O binaların tamamını hayırseverler yaptı. Kepez binalarını eğitim vakfı yaptı.”

GÜLÜÇ’Ü NASIL DEĞERLENDİRDİ?

Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş’ın yakın dostu olduğunu ifade eden Kılıç, başkanın yüzüne karşı hatalarını söylediğini, Demirtaş’ın da hatalarını düzelttiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Yanlış yaptıklarını eleştirin ama belediye bütçesini düzeltti. 6 milyondan 16 milyona çıkardı. Emekli olan personelin tüm haklarını ödedi. Düğün salonu yaptı. Ekonomik bir düğün salonu yaptı. Otopark sıkıntısı yok. Ereğli’ye bile faydası oldu. Eleştirilen petrol istasyonunda Gülüçlüler çalışıyor. Yasadışı hiçbir şey yok, ruhsatlar, tüm izinler tamam. Gökhan Demirtaş’ın oradaki hedefi bir kişiye daha ekmek sağlamaktır. Gülüç’te 2007 yılında çocuklar mutsuzdu, oyun parkları yoktu. Aydın Güngör döneminde de gazeteciydim, yaptıkları var ama yapmadıkları daha çok. Hiçbir şey yapmadı dersek yanlış yapmış oluruz. Gülüç Belediyesinin sahil projesi daha bitmedi. Muhalefet belediyesiyken bazı şeyleri aşmak güç oluyor. Devlet DSİ’nin diyor, Karayollarının diyor, Ormanın diyor. Bunlar yapılacak, bu bir süreç. İkinci etap daha yapılmadı. Şu andaki de güzel ama ikinci etaptaki zorlukları aşmak gerekiyor.”

ZONGULDAK SİYASETİ DEĞERLENDİRMELERİ

Zonguldak’ta Selim Alan’ın iyi bir aday olduğunu ifade eden Kılıç, “Dışarıdan bakınca soğuk gözükebilir ama sıcakkanlı, mütevazı bir insandır. Başarılı olabilir. Sürekli toplumun içinde, siyasetin içinde yer almış, pişmiş bir adaydır” dedi. CHP’nin Zonguldak’ta çok güçlü olduğunu belirten Kılıç, “Aday kim olduğuna bakmadan da CHP’nin kemik bir oyu var Zonguldak’ta. Adayın da kim olduğuna bakmak gerekir. Zonguldak’ta kıran kırana bir seçim olacak. Selim Alan da işi götürebilir ama CHP’nin adayına da bağlı. Muharrem Akdemir yıprandı. Harun Akın gelirse kıran kırana seçim olur” ifadelerini kullandı.

Kılıç, Kandilli’de Mustafa Güldalı’nın anketlerde de birinci çıktığını, aday olduğunu ifade ederek, “ AK Parti’de orada kopmalar oldu. Mustafa Aydın değişir diyemem. Yüzde yüz bir şey söylemek mümkün değil ama seçimin sonucunu Gökçeler bölgesi belirler. Bekir Çolak partisine destek verirse AK Parti alabilir. Kendisi geçen dönem pasif kaldı. Kilimli’den sonra en zor seçim bölgesi Kandilli’dir. En kozmopolit bölgelerden biridir.” dedi.

Ormanlı’da CHP’nin aday bulamadığını belirten Kılıç, “Bayram Başol, orada başarılı. Anketlerde önde. CHP’nin çıkaracağı adayın sonucu değiştireceğini düşünmüyorum” dedi. Kılıç, Gümeli’de mevcut belediye başkanının devam edeceği görüşünde olduğunu ifade ederek, “Orada sağ parti çıkması olanaksız” dedi.

Alaplı’da Nuri Tekin’in güzel işler yaptığını, sahilde, mahalle aralarında, çocuk parklarında güzel çalışmaları olduğunu, ancak eksikleri de bulunduğunu belirten Kılıç şunları söyledi:

“Nuri Tekin’in kalıcı yaptığı bir eser söyleyin bana. Yaptığı işler güzel, algıyı da güzel yönetiyor. Kriz oluşturmadan gidiyor. Eksikleri de var. Pazaryerini seçildiğim hafta getireceğim dedi, beş yıl geçirdi hala getiremedi. Modern hale getirdim diyor, hala barakalarda satış yapılıyor. Alaplı pazaryerine gidin, gıda ürünleri nerede satılıyor bir bakın. Nuri Tekin’de Halil Posbıyık’ın 2014 öncesinde sahip olduğu aşırı bir özgüven var. Halil Posbıyık 2014’te kaybetti. Nuri Tekin bugünkü şartlarda önce gözüküyor ama AK Parti orada birlik beraberlik sağlayabilirse seçimi alır. Celil Uzun’la seçim alınabilir. Recep Ocak destek vermeli, Faruk Çaturoğlu destek vermeli.”

Gülüç’te CHP’nin adayı olmadığını belirten Kılıç, “Emrah Yapıcı’nın adı geçiyor, Belde Başkanı aday adaylığını açıkladı, üçüncü aday Halil Posbıyık Ereğli’den aday olursa Serkan Yalçın olur. MHP’de Tarık Semiz aday, bunlar mevcut başkanı zora düşürmez. Demirtaş seçimi açık ara alır” dedi.

EREĞLİ’DE DURUM NE OLUR?

Ereğli’de AK Parti’nin bir değişim ihtiyacı içinde olduğunu ifade eden Kılıç şöyle devam etti:

“Yine de bana göre Hüseyin Uysal hala şanslı. Onun döneminde AK Parti’nin oyları hep arttı. Eksi yazsa belediye başkanına tepki var denilirdi. Ereğli’de anket yaptık, Uysal zannedildiği gibi yerlerde sürünmüyor. Şehir Merkezinin ortası Uysal’a tepkili, bunun ikinci halka diyebileceğiniz dışında çok desteği var. Kimi yerlerde yüzde 90’a varan desteği var. Bağlık mahallesinde durum karışıktır. Kafa kafaya gider. Hüseyin Uysal ile Halil Posbıyık aday olsun, Hüseyin Uysal seçimi alır. Bunlar anketlerden çıkan sonuçlar. Bir yıl önce yaptığımız anketin sonucu çok kötü bir şey yoksa bir yıl sonra değişiyor. Su meselesi oyu etkiler, yüzde bir etkiler. Terminal meselesi çok gündeme geldi, yüzde bir etkiler.

Erol Çivici, 2014’ten bu yana adaylığı gündemde olan biriydi. Armutlu, Çaylıoğlu bölgesi kökenli kişiler sürekli kendisini teşvik etti. Aday olması halinde. Posbıyık İyi Parti’yi deneyecektir, ama bu işe yaramayacaktır bence. Çünkü bu durumda Ünal Demirtaş devreye girecektir. İyi Parti’nin mecliste olmasının nedenlerinden birisi de Demirtaş’tır. Posbıyık’ın İyi Parti’den aday yapılmasını engeller. DSP başka partinin aday adayını aday yapmıyor. Genel başkanın açıklaması böyle.

Erol Çivici’yi iyi tanırım, kendisi ve ailesinin haklarında şaibeli bir tek iş duymamışsınızdır. Dürüst insanlardır, başarılıdırlar. Yaptıkları her işi en iyi şekilde yapmaya çalışırlar. Erol Çivici bu ailede sivrilmiş, üç dönem belediye meclis üyeliği yapmış, Halil Posbıyık’tan siyaset eğitimi almış, tabanı olan birisidir. Ereğli Belediye Başkanı kim olursa olsun adaleti sağlaması lazım, son onbeş yıldır bu yok. İmar birine başka birine başka olmaz. Erol Çivici bunu yapar veya yapmaz diyemem. Hüseyin Uysal bir kere daha gelirse onun da bunu yapması lazım.”

Kılıç, Ereğli’de seçimin CHP ve AK Parti arasında geçeceğini, sadece Halil Posbıyık’ın bir başka partiden aday olması halinde önemli bir değişiklik yapabileceğini, bunun dışında iki partili bir seçim dönemi geçeceğini ifade etti. Kılıç, “Başabaş bir seçim olur” dedi. İHA Temsilcisi, Halil Posbıyık’ın da CHP dışında bir partiden seçim kazanmasının mümkün olmadığını savundu.

Yorumlar