O şelale keşfedilmeyi bekliyor...

1 Kasım 2018 Perşembe 19:23

O şelale keşfedilmeyi bekliyor...

Zonguldak'ın Alaplı ilçesine bağlı Gümeli Beldesi'nde bulunan şelaleler keşfedilmeyi bekleniyor.

Henüz bir çok kişinin nerede olduğunu dahi bilmediği şelalelerin turizme kazandırılması bekleniyor. Gümeli şelalesinin Zonguldak'ta Kayalıdere Şelalesi'nden sonra ki en büyük şelale olma özelliği taşıyor.

Yorumlar

Başkan Yılmaz, askere gidecek olan gençleri ağırladı

1 Kasım 2018 Perşembe 19:04

 Başkan Yılmaz, askere gidecek olan gençleri ağırladı

Kozlu Belediye Başkanı Kerim Yılmaz Kozlu ilçesinde askere gidecek olan gençler için program düzenledi. Programda Kuran-ı Kerim ve ilahiler okunarak askere gidecek olan gençler ve askerler için dua edildi.

Belediye başkanı Yılmaz Kozlu ilçesinde askere gidecek olan gençler için hazırlattığı asker çantasını gençlere hediye etti. Başkan Kerim Yılmaz yaptığı konuşmada; "Türk Milletinin en önemli özelliklerinden birisi askerliktir. Vatan Borçlarından en güzel ve en anlamlı borç Askerlik borcudur. Asker ocağına da Peygamber Ocağı denir. Bu yüzden askerlik kıymetlidir. Bir de askerliğin bizde çok ulvi ve müstesna bir yeri vardır. Bizim milletimiz haricinde, dünyada evlatlarını peygamber ocağına düğünle, eğlenceyle yollayan bir başka millet göremeyiz. Askere giden gençlerimizin hiç şüphesi olmasın. Annesi, babası, kardeşi, eşi; biz var olduğumuz müddetçe onlar bizlere emanettir. Belediye olarak Askere gidecek olan Gençlerimiz için Mevlit Programı düzenleyerek gençlerimizin hayır duaları ile kazasız belasız vatani görevlerini yapmaları bizlerin can ve mal güvenliği için mücadele eden Mehmetçiklerimiz için dua ettik. Allah Tüm Askerlerimizi Ülkemizi Birliğimizi İslam Alemini Korusun. Gençlerimiz için asker çantasını hazırlatarak onların vatan görevlerini yerine getirirken bizi hatırlamalarını istedik. Evlatlarımıza hayırlı teskereler diliyorum. Gülerek gitsinler Gülerek gelsinler. Aileleri tebrik ediyorum böyle bir evlatlar yetiştirdikleri için" ifadelerine yer verdi.

Yorumlar

‘Kendin Yap’ etkinliği düzenlendi

1 Kasım 2018 Perşembe 18:01

‘Kendin Yap’ etkinliği düzenlendi

Zonguldak’ın Ereğli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, ‘Kendin Yap’ etkinliği düzenledi.

Bütünsel Yaşam Danışmanı Şebnem Yıldırım’ın katılımı ile kadınlara yönelik doğal temizlik, doğal güzellik ve bakım atölyeleri etkinliğinin ilki gerçekleştirildi. Merkez Cumhuriyet Halkevleri’nde düzenlenen Doğal Temizlik Atölyesinde, katılımda bulunan bayanlara doğal ürünlerle temizlik malzemelerinin yapımı anlatıldı. Gün içerisinde gerçekleşen etkinliğin bir bölümüne katılan Kdz. Ereğli Belediye Başkan Vekili Ayhan Atay ve Belediye Başkan Yardımcısı Atilla Bulak’da katılımcılara ve Yaşam danışmanı Şebnem Yıldırım’a teşekkür etti. Etkinlik sonunda katılımcılara sertifika verildi.
İlki bugün yapılan etkinliğin sonrasında ki etkinlikler 12. 10.2018, 13.10.2018, 14.10.2018, ve 15.10.2018 tarihlerinde saat 13.00’da Merkez Cumhuriyet Halkevlerinde gerçekleşecek.

Yorumlar

Okul kantinleri denetlendi

1 Kasım 2018 Perşembe 16:43

Okul kantinleri denetlendi

Zonguldak Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri 2018-2019 eğitim öğretim yılında öğrencilerin sağlıklı gıdalar tüketmesini sağlamak amacıyla okul kantinlerini denetledi.

Okul kantinlerinde bulunan gıda maddelerini inceleyen Merkez Zabıta Karakolu Amirliği ekipleri, hijyen, iş yeri açma çalışma ruhsatı, gıda maddesi ürünlerinin hazırlanması, çalışma ortamı, çöp kovaları, yangına karşı alınan tedbirler, haşere ve kemirgenler için alınan önlemler gibi bir çok konuda denetim gerçekleştirdi.
Okul kantinlerinde hazırlanarak satılan tost, sandviç gibi bozulabilecek gıda maddelerinin insan sağlığı açısından yüksek risk taşıdığını söyleyen Merkez Zabıta Karakolu Amiri Nihat Köseoğlu, "Kantin işletmecileri, kantinde satılan ürünlerin hazırlık aşamasında malzemelere, kullanım şekline ve depolanmasına kadar her aşamada hijyen kurallarına uyması gerekir. Kurallara uymayan işletmelere cezai işlemler uygulanacağını, bu konu da tüm okul kantinlerinin hijyen, gıda maddesi ürünleri gibi sağlık açısından önemli olan konulara son derece dikkat etmeleri gerekir. Denetimlerimiz aralıksız devam edecektir" dedi.

Yorumlar

Tat Metal yatırımlarıyla büyüyor

1 Kasım 2018 Perşembe 16:18

Tat Metal yatırımlarıyla büyüyor

Son dönemlerin en iyi haberi; Kdz. Ereğli’de faaliyet gösteren Türkiye’nin önde gelen yassı metalçelik firmalarından Tat Metal’den geldi! Sektörel başarıları, örnek yatırımları ve kurumsallaşarak büyümesi ile dikkat çeken şirketin, kapasite arttırım projesi kapsamında yeni Tandem Hadde Hattı binasının temelinin törenle atıldığı bildirildi.

Kdz. Ereğli’de faaliyet gösteren Türkiye’nin önde gelen yassı metal-çelik firmalarından Tat Metal’de; kapasite arttırım projesi kapsamında yeni Tandem Hadde Hattı binasının temeli törenle atıldı. Kapasite Arttırım Projesi kapsamında geçtiğimiz günlerde temeli atılan bina ile ilgili gazetemize açıklama yapan Tat Metal Koordinatörü Asuman Gürsoy, şirketin bölge ve ülke kalkınmasına, istihdama katkıda bulunacak yatırımları tamamlamak için faaliyetlerini kararlılık ve özveri ile sürdürdüğüne dikkat çekerek, Asitleme Hattı ve Tandem Hattı olmak üzere iki önemli yatırımın süreçlerinin devam ettiğini bildirdi. Gürsoy, ülke ve bölge için stratejik önemi olan ve halen devam yatırımlarla ilgili gelinen aşamaları ve gelecekle ilgili planlamaları şöyle özetledi: “Daha öncede açıkladığımız üzere devam eden iki yatırımımız söz konusu. Bunlardan ilki; inşallah bu yıl sonu işletmeye almayı planladığımız, montaj çalışmaları sona ermek üzere olan 1.500.000 ton/yıl kapasiteli asitleme hattımız. Bu hattın üretime başlamasıyla toplam asitleme kapasitemiz 2.000.000 ton/yıl a ulaşmış olacaktır. İkinci yatırımımız ise; 1.500.000 ton/yıl kapasiteli tandem haddedir. Yapımı devam eden üniteye ait makine teçhizatın montajının yapılıp, sonuçlandırılacağı kapalı sahanın betonunu da açılan temeller üzerine dualarla ve kurbanımızı keserek geçtiğimiz hafta döktük.

"Yüzde yüz yerli, öz sermaye ve son teknoloji kullanıldı" 

2020 yılının ilk çeyreğinde işletmeye alınması öngörülen bu tandem hadde ile soğuk haddeleme kapasitemiz toplamda 2.200.000 ton/yıl a ulaşmış olacaktır. Diğer tüm üretim hatlarımız gibi, bu son iki yatırımımız da % 100 yerli sermaye ile çevreye duyarlı dünyadaki en son teknolojileri kullanarak ve hiçbir teşvik olmaksızın hayata geçirilmiş olacaktır.

 

"Kaliteli yassı çelik arzı ile ithalat azalacak"

Biz ve bizim gibi bu sektöre gönül ve emek veren, katma değer yaratmak için çaba sarf eden, fedakarlıklarda bulunan tüm sanayicilerimizin tek beklenti ve arzusu ; söz konusu yatırımların işletmeye alınması ile daha da fazla hissedilecek olan yassı sıcak sac tedarikindeki dar boğazın ivedilikle giderilmesidir. Çünkü; bilindiği üzere bahsi geçen yatırımların ana ham madde girdisi yassı sıcak sac olup, yetersiz kapasitenin neden olduğu sıkıntılar yaşanmakta ve öncelikli tercih olmamasına rağmen zorunlu olarak ithalata yönelinmektedir. Özellikle yüksek katma değerli ürünlerin imalatı için gereksinim duyulan özel kalite yassı sıcak sac arzı kritik önem taşımaktadır. Hem bu ürünleri üreten soğuk hadde ve kaplamalı sac üreticileri için ve hem de söz konusu ürünleri ana ham madde girdisi olarak kullanarak nihai ürüne çeviren başta otomotiv ve beyaz eşya ve inşaat sektörü ve diğer pek çok sektör için ihtiyaç duyulan özel kalite yassı sıcak sac ülkemizde ya hiç üretilememekte, ya da yeterli miktarda üretilememektedir. Bir başka problem de bu özel ürünlerdeki minimum üretim tonajlarıdır.

Sektörde yatırım şart!

Cari açığın kapatılmasına yapacakları ihracatlarla önemli katkılarda bulunabilecek sektör mensuplarının, özellikle soğuk haddeleme ve kaplamalı sac üreticilerin işletmeye aldıkları ve alacakları yeni yatırımlarıyla artacak ürün arzlarını dikkate aldığınızda ; iç piyasada sıkışıp kalmalarının ve bunun sonucu olarak yıpratıcı rekabetlerle mücadele etmemelerinin istenilmeyen neticelerini asla göz ardı etmemeliyiz. Ülkemize yukarıda saydığım nedenlerle yapılan ithalatın da minimize edilmesi için, yerli yassı sıcak üretim kapasitemizin en kısa sürede arttırılması olmaz ise olmaz bir gerçek olup, her zaman gündemde tutulması gereken bir konudur. Bu konuda bir takım girişimlerin olduğunu duyuyoruz. Ancak, henüz start verilen bir yatırım ne yazık ki yok… Tüm sanayicilerimizin yollarının açık, emeklerinin zayi olmaması dileğiyle, Tat Metal in yatırımlarının hayata geçirilmesinde emek veren, alın teri döken bütün Tat Metal ailesine de bu vesile ile teşekkürlerimi sunmak istiyorum.”

Yorumlar