O ilçede ikili eğitim yapılıyor

17 Mart 2017 Cuma 15:08

Ereğli Haber

O ilçede ikili eğitim yapılıyor

Kdz. Ereğli ilçesinde birçok ilk ve ortaokul çiftli eğitim, bazı okullar ise fiziki yetersizlik nedeniyle kalabalık sınıflarda eğitim-öğretime devam ederken 24 derslikli yeni okul binası atıl vaziyette bekletiliyor.

Ereğli Haber- Kdz. Ereğli ilçesinde çiftli eğitim ve kalabalık sınıflar büyük sorun oluştururken, 24 derslikli yeni okul binasının atıl vaziyette bekletilmesi eğitim camiasının tepkisine neden oluyor.
Yapımına 2014 yılında başlanan ve 2015-2016 eğitim öğretim yılında hizmete açılan Kavaklık Mahallesi Halkapınar Sokak’ta ki İmam Hatip Ortaokulu yapımından bir yıl sonra atıl hale geldi. 24 derslikli ortaokula inşaat, iç tefrişat ve çevre düzenlemesi için yaklaşık 3 milyon TL harcama yapıldı.
15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ/PDY silahlı terör örgütü mensupları tarafından darbe girişiminde bulunulmasının ardından ilçede faaliyet gösteren ve örgüte finans desteği sağlayan Fatih Koleji binalarına el konulmuş ve İmam Hatip Ortaokulu’nda ki öğrenci ve öğretmenler bu binalara taşınmıştı. Ancak boşaltılan 24 derslikli imam hatip ortaokulu binasına başka okul taşınmayınca, 3 milyon TL’lik bina atıl durumda kaldı.
Ereğli ilçesinde birçok ilk ve ortaokul halen ikili öğretim yaparken, büyük ihtiyaç olmasına rağmen kullanılmadı. Yaklaşık 1 yıldır boş duran okulun bahçesindeki tel örgüler devrildi, mermerler sökülmeye başladı. Okulda ki Türk Bayrağı rüzgar nedeniyle yere düşerken, vatandaşlar tarafından kaldırılarak bayrak direğine tutturuldu. Hiçbir personelin bulunmadığı ve güvenlik önleminin de alınmadığı okulda kimliği belirsiz kişi yada kişiler okulun zemin katındaki demir parmaklıkları yerinden sökerek okula girmeye çalıştı.

Yorumlar
 • demir
  18 Mart 2017 Cumartesi 19:09

  ne olcak devletin parası cok yapar boş kalır

 • ibrahim yetim
  18 Mart 2017 Cumartesi 17:24

  o okul fetocu cıkmıştır

 • muhammet
  17 Mart 2017 Cuma 19:24

  YAZIK DEĞİLMİ BİZİM PARAMIZA TIKA BASA DOLMUŞ SINIFLAR VARKEN BU OKUL NEDEN BOŞ DURUYOR NEDEN Bİ GÜVENLİK KOYULMUYOR BU OKULA

 • vatandaş
  17 Mart 2017 Cuma 17:49

  Kavaklik ve yakın cevrede oturan çocuklara cumhuriyet ortaokulunun uzantisi olarak hizmet verilebilir sınıf mevcut ları kalabalık rahat ve daha nezih hale gelebilir.

 • mehmet
  17 Mart 2017 Cuma 16:38

  eee her okulu imam hatip yaparsanız, atatürk ortaokulu ve turizm lisesine bina yapmazsanız böyle olur fetönün kocaman okulunu iki sınıflı imam hatip yaptınız birde sayın milletvekilleri...

Genç İmam Hatipliler yarıştı

13 Mart 2017 Pazartesi 12:39

Ereğli Haber

Genç İmam Hatipliler yarıştı

Zonguldak İli genelindeki İmam Hatip Liseleri arasında Genç Nida Kızlar Arası Kuran-ı Kerim Okuma ve Hafızlık Yarışması gerçekleştirildi.

Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün mesleki yarışmalar kapsamında bu yıl üçüncü düzenlenen "Genç Nida" Kız Öğrenciler Kerim’i Güzel Okuma ve Hafızlık Yarışması Zonguldak Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi koordinatörlüğünde Zonguldak Önder İmam Hatipliler Derneği desteğiyle gerçekleştirildi. Zonguldak Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde düzenlenen Genç Nida Kızlar Arası Kuran-ı Kerim Okuma Yarışmasına il genelindeki 7 okuldan iki kategoride 10 okul birincisi öğrenci katıldı.
Programın açılış konuşmasını yapan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Adnan Karakurluk, yarışmanın Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce İmam Hatip okullarında okuyan öğrencilerin mesleki yeterliliklerini artırmak, özgüven duygusunu geliştirmek, sosyalleşmelerine katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirildiğini belirterek başladığı konuşmasında şunları söyledi: “Bugün bu yarışmada kaybeden olmayacak. Kur’an’la kaybedilmez kazanılır, Kur’an-ı Kerimi okumak sevap, dinlemek sevap, uygulamak sevap. Yani her yönüyle sevap dolu bir faaliyet. Çünkü Kuran-ı Kerim doğruyu, iyiliği ve güzelliği arayanlar için kurtuluş vesilesi. Üstad Sezai Karakoç’un örneklemesi ile ifade etmek gerekirse kutsal kitabımız yolumuzu aydınlatan bir ışıktır. Öğrencilerimiz bugün yarışmada en güzel sözleri söyleyecek. Jürimiz de değerlendirecek. Her biri kendi okullarında birinci olarak bu gün buraya gelen yarışmacı öğrencilerimize başarılar diliyorum. Onların hepsi birincidir. Hepsi bir incidir. Kendilerini yetiştirip bu konuda emek harcadıkları için öğrencilerimiz ve onları yetiştiren değerli hocalarımız için Allah katında alacakları mükafat, kazanacakları en büyük en kıymetli ödül olacaktır. Yüce kelamı ezbere okumak ve daha güzel okumak için bir araya gelmiş gençlerimizin heyecanına ortak olmak amacıyla buradaki manevi sofradan istifade etmek üzere uzaktan ve yakından gelip katılımlarından ötürü bütün misafirlerimize, emeği geçen okul müdürlerimiz, öğretmen ve öğrencilerimize, yarışmamıza maddi ve manevi katkılarından dolayı Zonguldak Önder İmam Hatipliler Derneğimize, İmam Hatip derneğimize, ikramımızdaki desteklerinden ötürü kardeş okulumuz Merkez AİHL Okul müdürlüğümüz ve pansiyon çalışanlarımıza teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum.”
Başkanlığını BEÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Yasemin Holoğlu’nun yaptığı jürinin değerlendirmesi sonucunda Hafızlık kategorisinde Çaycuma Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Aleyna USLU birinci olurken, Kur’an’ı Güzel Okuma kategorisinde ise Ereğli Anadolu İmam Hatip Lisesinden Sümeyye Kazancı birinci oldu. Yarışma sonunda dereceye giren öğrencilere plaket ve ödül verilirken tüm öğrencilere katılım belgeleri ile çeşitli hediyeler takdim edildi.

Yorumlar

Uysal üniversite gençliğini dinledi

9 Mart 2017 Perşembe 22:55

Ereğli Haber

Uysal üniversite gençliğini dinledi

Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Denizcilik Fakültesi ve Meslek Yüksekokulu (MYO) öğrencileri ile buluştu. Konuşması sık sık alkışlarla kesilen Başkan Uysal, geleceğin gençlerin olduğunu söyledi.

Üniversite öğrencileri ile samimi bir ortamda sohbet eden Başkan Uysal, gençlere olan güveninin 15 Temmuz darbe girişimi sürecinden sonra daha çok arttığını belirtirken, öğrencilerin öneri ve isteklerini dinledi.
Denizcilik Fakültesi ve MYO öğrencilerinin her zaman yanında olduklarını ifade eden ve ilçenin yıllardır ihmal edilmişliğin acısını çektiğini söyleyen Başkan Uysal, “Kdz. Ereğli’nin alt yapısı yüzde 90’ı bitirildi. Devlet-Belediye işbirliği ile elektrik kesintilerinin yaşanmaması için ilçemizdeki enerji hatları yer altına alındı. Doğalgaz ana hatları yetmiyordu yenilendi. Kepez’den Gülüç’e kadar olan yol yeniden yapıldı. Öğrencinin harçlığı hazır suya gidiyordu. Bu yaz evinizdeki, okulunuzdaki musluklarınızdan Kızılcapınar Barajı’nın suyunu arıtılmış ve memba suyu kalitesinde içeceksiniz.
İlçemizdeki sel felaketleri yaşanıyordu. Çarşı içini sel basıyordu. Mahallelerde insanların perişanlığını gördünüz. Felaketlerden ders çıkarttık, DSİ ile işbirliğine giderek ilçemizdeki tüm dereleri ıslahını başlattık. Çocuk Dünyası, Gençlik ve Spor Parkı gibi projeler başladı, yaza hepsi bitmiş olacak. Yüzme Havuzu, yeni bir AKM gibi projelerde hazırlanıyor. Sizin istedikleriniz yapılmayacak şeyler değil” dedi.
İlçedeki birçok projenin 3 yıl içinde bitirilerek hayata geçeceğini de anlatan Başkan Uysal, öğrencilerin festival ve konser gibi taleplerinin de Kent Meydanı Projesi’nin bitirilmesiyle birlikte büyük bir festivale dönüşebileceğine vurgu yaparken, öğrencilerin ulaşım, kent kart, bankamatik, okulun çevre düzenlemesi, yeni yaşam alanlarının donatılması gibi konularda da taleplerinin yapılacağını belirtti.
Başkan Uysal’a öğrencileri dinlediği ve okulun çevre düzenlemesi için teşekkür eden MYO Müdürü Aysel Memiş de bir öğrencinin yaptığı tabloyu hediye etti.

Yorumlar

e-atık toplayan okullar ödüllendirildi

9 Mart 2017 Perşembe 17:37

Ereğli Haber

e-atık toplayan okullar ödüllendirildi

Karadeniz Ereğli Belediyesi, TÜBİSAD ile organize bir çalışma yaparak gerek çevre bilincini yaygınlaştırmak ve e-atıkları ülke ekonomisine kazandırmak amacıyla ilçedeki bazı okullarda toplanan atıklarda dereceye girenleri ödüllendirdi.

Ereğli Haber- Karadeniz Ereğli Belediyesi Bilişim Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜBİSAD) işbirliği ile düzenlenen ‘E-atık Geri Dönüşüm Kampanyası‘nda en fazla e-atık toplayan 14 okuldan dereceye girenlere ödüllerini Belediye Başkanı Hüseyin Uysal verdi.
Kampanya kapsamında birinciliği kazanan Ereğli Lisesi’ne diz üstü bilgisayar, ikinciliği kazanan Hamzafakıhlı İlkokulu’na yazıcı, üçüncülüğü kazanan Hatice Erdem Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne de tablet hediye edilirken, katılan tüm okullara voleybol, basketbol ve futbol topları hediye edildi.
Dereceye giren okullarının hediyelerini ve teşekkür belgelerini okul müdürleri Başkan Uysal’ın elinden aldı.
Öğrencilere çevre bilincini aşılamak için ilçedeki tüm okul müdürlerinden ve okul öğretmenlerinden duyarlılık beklediğini ve belediye olarak bu konuda her türlü desteği vereceklerini ifade eden Başkan Uysal, bu konuda her türlü işbirliğine giden TÜBİSAD yöneticilerine de teşekkür etti.
Batı Karadeniz Bölgesi’nin e-atık toplayan tek belediyesi olduklarının altını çizen Başkan Uysal, Belen Sanayi Sitesi girişindeki bin 500 metrekarelik alanı, e-atık toplama merkezi olarak hazırladıklarını belirtti.
Okullarda öğrencilerin topladığı 2,5 ton 13 çeşit e-atığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yetkilendirdiği TÜBİSAD aracılığıyla gönderdiklerini hatırlatan Başkan Uysal, bu konuda Karadeniz Ereğli’nin pilot bölge olma önerisini bakanlık yetkililerine iletileceğini söyledi.

Yorumlar

Üstün Nesil Koleji tanıtıldı

4 Mart 2017 Cumartesi 21:36

Üstün Nesil Koleji tanıtıldı

Gülüç’te 2017-2018 Eğitim öğretim yılında hizmete açılacak olan Üstün Nesil Koleji düzenlenen program ile tanıtıldı.

Ereğli Haber- Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Gülüç Beldesi’nde 2017-2018 eğitim öğretim yılında hizmete açılacak olan Üstün Nesil Koleji’nin tanıtımı Büyük Anadolu Otel’de gerçekleştirildi.
Tanıtım toplantısına Gülüç Belediye Başkanı Mustafa Gökhan Demirtaş, Üstün Nesil Koleji Kurucu Ortakları Evren Okuşluğ ve Nilüfer Bostan Okuşluğ, Kdz. Muhtarlar Derneği Başkanı Şükrü Kılıç, Kdz. Ereğli Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Cevdet Civelek, Kdz. Ereğli Türk Telekom Müdürü Kadir Uzun ve Müdür Yardımcısı Bilal İnce, Üstün Nesil Koleji yöneticileri, öğretmenler, öğrencişler ve veliler katıldı. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın Zonguldak’ta bulunması nedeniyle programa katılamayan AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Faruk Çaturoğlu ile Özcan Ulupınar telgraf göndererek Üstün Nesil Koleji’ne başarılar diledi.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda Üstün Nesil Koleji’nin kısa tanıtım filmi davetlilere izlettirildi.
DEMİRTAŞ “EĞİTİM-ÖĞRETİME HER ZAMAN DESTEK OLACAĞIZ”
Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş yaptıkları yatırımdan dolayı Evren Okuşluğ ve Nilüfer Bostan Okuşluğ’a teşekkür ederken, beldesindeki diğer eğitim kurumlarına olduğu gibi Üstün Nesil Koleji’ne her türlü desteği vereceğini söyledi. Demirtaş konuşmasında “Değerli yönetim kurulu üyelerinin gözlerinden aldığım ışıktan, göstermiş oldukları hedeflerden dolayı, bu ülkeye ve vatana değer veren bireyler yetiştireceklerinden eminim. Bizlerde bu okullardan gelip geçtik. Yarının cumhurbaşkanı, başbakanı, vekili, bakanı, işçisi ve öğretmeni bu sıralardan geçecektir. Eğitim bilgisini, çocuklardan esirgemeyen öğretmenlerimize sizlerin huzurunuzda bir kez daha teşekkür ederim. Batı Karadeniz’in parlayan yıldızı haline gelen Gülüç Belediyesi’ne, Üstün Nesil Koleji’nin yapmış olduğu yatırımdan dolayı teşekkür ediyorum. Beldemizdeki tüm eğitim kurumlarına desteğimizi hiçbir zaman esirgemiyoruz. Üstün Nesil Koleji’nin beldemize, öğretmenlerimize, öğrencilerimize, değerli anne ve babalarımıza hayırlı uğurlu olmasını siliyorum” dedi.

Tanıtım programında konuşan Üstün Nesil Koleji Kurucu Ortağı Evren Okuşluğ, yeni okulun tüm Ereğli ve bölgesine hayırlı olmasını diledi. Okuşluğ konuşmasında “Bugün temellerini atmış olduğumuz bu eğitim kurumumuz, inşallah her şeyden çok değer verdiğimiz, en kıymetlilerimiz olan çocuklarımızın ufkunu çok daha fazla açacak ve kendi özelliklerini en ince ayrıntısına kadar tanımalarını sağlayacaktır. Sizler gibi hem bir veli ve aynı zamanda bir eğitmen olarak çocuklarımızın eğitim hayatlarında ön plana çıkacak her türlü sorunu çok iyi gözlemliyor ve önemsiyorum.
Bugün burada hepimizin bir araya gelmesini sağlayan ortak paydamızın eğitim olduğunu biliyoruz. Eğitim dediğimiz kavram takdir edersiniz ki; sadece okulların veya sınıfların dört duvarının arasında değil; çocuklarımızın doğduğu andan itibaren hayatlarının her saniyesinde onları çepeçevre saran ve çeşitlilik gösteren en önemli argümanlardan bir tanesidir. Eminim ki sizlerin de benim gibi çocuklarınız için kaliteli bir eğitim aldırmak öncelikleriniz arasına giriyor; bunun için birçok istişare yapıyor ve girişimlerde bulunuyorsunuz. Buradan hareketle veli, öğrenci, eğitim üçgeninde bir veli olarak şartlarınıza göre en uygun pozisyonu almaya çalışıyorsunuz.
“DONANIMLI BİR AKADEMİK KADROYA SAHİBİZ”
Takdir edersiniz ki eğitim alma her bir vatandaşımızın en doğal hakkıdır. Önemli olan kaliteli bir eğitimin nasıl ve hangi şartlarda alınacağının saptanmasıdır. İşte az önce değindiğim nedenlerden dolayı Üstün Nesil Koleji olarak bu sorunları tamamen tanıyan ve ona göre önlemlerini önceden almayı bilen ve uygulama noktasında gerçekten de ehil ve marifetli tam donanımlı bir akademik kadroya sahibiz. Bunu bana burada söyletme cesaretini veren kıymetli eğitim kadromuza şükranlarımı sunuyorum. Biliyorum ki herkesin çocuğu kendisine özel ve en kıymetlisidir. Bunun bilincinde olan eğitim kadromuz ve eğitim sistemimiz ile çocuklarımızın her türlü ihtiyaçlarını karşılayacak bir eğitim yuvası hazırlamaya ve devamlılığını sağlamak için elimizden gelen bütün gayreti göstereceğimize huzurlarınızda söz veriyoruz. Tabi ki eğitimin temelinde akademik unsurlardan daha önce gelen başka unsurlar da vardır. Bunun için Üstün Nesil Koleji olarak önceliğimiz ahlaklı, milli ve manevi değerlerinin bilincinde olan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği o muhasır medeniyetler seviyesine çıkmayı hedefine oturtan, aldığı eğitimin bunun için en önemli araç olduğunu bilen, yeniliğe her saniye açık ve en önemlisi kendisini tanıyan bir neslin yetişmesinde katkımız olacağı için şimdiden çok umutlu ve heyecanlıyız.
Üstün Nesil Koleji olarak çocuklarımızın temel özellikleri arasında kısaca özetleyecek olursam vatanını bilen, milletine sahip çıkan, devletinin menfaatlerini ön planda tutan, bayrağını şerefle her alanda göklere çıkaran, bir ayağı merkezde bir ayağı dünyanın her yerinde olmasını hedefleyen bir nesil anlayışının geliştirilmesi öncelikli gayemiz olacaktır” dedi.

ANASINIFI, İLOKUL VE ORTAOKUL İLE BAŞLIYOR
Üstün Nesil Koleji Kurucu Ortağı ve Okul Müdürü Nilüfer Bostan Okuşluğ, okullarının 2017-2018 eğitim-öğretim yılında Gülüç merkezinde anasınıfı, ilkokul, ortaokul kademelerinde eğitim verileceğini söyledi. Okuşluğ konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Eğitim her bireyin yaşantısını şekillendiren ana unsurlardan biridir. Doğru gerçek ihtiyaçlara cevap veren, bilişsel, akademik, modern ve yenilikçi bir eğitim, her öğrencinin hakkıdır. İşte bu özelliklere göre eğitim modelimiz farkındalığını ortaya çıkarmak üzere kurulmuştur. Bizler Üstün Nesil Koleji olarak her öğrencinin belirli alanlarda daha etkin bir zekâya sahip olduğunu düşünüyoruz. Öğrencilerimizin yatkın ve yetenekli oldukları alanları erken yaşta tespit edip, programlarını bu özelliklerine göre düzenleyeceğiz. Böylece öğrencilerimizin üstün oldukları alanda uzmanlaşarak, hayatlarında istedikleri ve başarılı oldukları meslekleri sağlayacağız. Bir anne, bir veli ve aynı zaman da bir öğretmen olarak bir velinin özel bir okuldan neler talep edebileceğini çok iyi biliyorum. Üstün Nesil Koleji olarak eğitim sistemimizi bu talepleri dikkate alarak şekillendirdik. Tecrübeli, alanında uzman, dinamik eğitim kadromuzla beraber özgür ruhlu öğrenciler yetiştireceğiz. Sosyal gelişimini tamamlamış, en az iki yabancı dili ana dili gibi konuşan, iyi olduğu alanda en iyi olmayı hedefleyen, doğru sorular sorabilen ve gelecek benim diyen üstün bir nesil yetiştireceğime söz veriyorum. Biliyorsunuz ki Türkiye’de yabancı dil eğitimi müzminleşmiş bir sorundur. İngilizceyi farklı eğitim metodumuz ile ilkokul son sınıfa kadar öğreteceğimizi taahhüt ediyoruz. Buna ek olarak uluslararası akredite kurumu olan “CIS” ile mutabakata varılmıştır. Okulumuzdan mezun olan öğrencilerimiz, uluslararası geçerli bir yabancı dil sertifikası sahip olma ayrıcalığını yaşayacaklar ve uluslararası düzeyde İngilizce seviyesine ulaşmış olacaklardır.
20 yıllık eğitim sektörü tecrübemle bugüne kadar eğitim hayatına dokunduğum binlerce öğrencim oldu. Dolayısıyla eğitim olgusunun başarıya ulaşması için gerçekten gönül vermenin en önemli, etken olduğunu defalarca gözlemledim. Buradan hareketle ticari beklentilerimizi en aza indirgeyerek daha idealist bir yaklaşımla yola çıktığımızı ifade etmek isterim. Üstün Nesil Koleji Kurucu Müdürü olarak en büyük amacım; idealist, eğitim gönüllüsü, ekonomik olarak her zaman velisinin yanında olan, üstün başarıyı hedefleyen bir eğitim kurumu olduğumuzu zihinlerinize kazımaktır. Üstün Nesil Koleji olarak Ereğli’mizde az mevcutlu sınıflarda, özel bir eğitim ile farklı bir kan olacağımıza inancımız tam. Bizler geleceğimizin teminatı çocuklarımıza en iyi şekilde eğitim vermeye talibiz.”
Toplantıya katılan İstanbul’da faaliyet gösteren Üstün Zekalılar Enstitüsü Fahri Başkan Vekili Mehmet Erdem, Üstün Nesil Koleji’ne danışmanlık yapacaklarını söyledi. Erdem, ülkemizde Osmanlı döneminden bu yana özel yetenekli çocuklara yönelik eğitim-öğretim çalışmaları yapıldığını belirterek son yıllarda da gerek TÜBİTAK ve gerekse diğer kurumlarla bu alanda önemli çalışmalar yapılmaya başlandığını söyledi.
Tanıtım programı Nisan aynın ilk haftası gerçekleştirilecek okula kabul sınavı için kayıtların kabul edilmesi ile sona erdi.

Yorumlar