O Hastane Tomografı cihazına kavuştu!..

21 Ocak 2020 Salı 17:44

O Hastane Tomografı cihazına kavuştu!..

Devrek Devlet Hastanesine kazandırılan Tomografi cihazı hastalara hizmet vermeye başladı.

 Zonguldak’ın Devrek İlçesi Devrek Devlet Hastanesine kazandırılan Tomografi cihazı vatandaşlara hizmet vermeye başladı. Hastanenin hizmete girdiğinden bu yana büyük bir eksikliği olan ve cihaz olmadığı için diğer hastanelere gitmek zorunda kalan vatandaşlar cihazın hizmet vermesi ile birlikte bundan böyle ilçede ki hastanedeki cihazdan faydalanabilecekler. 
Cihazın tanıtım programına katılan İlçe Kaymakam Vekili Ümit Altay,” Bu gerçekten çok önemli cihazlardan birisini teşkil ediyor. Vatandaşlarımız bu hizmetten faydalanabilmek diğer sağlık birimlerine gitmek zorunda kalıyorlardı. Cihazın hastanemize kavuşturulmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. 
Devrek Devlet Hastanesi İdari ve Mali İşler Müdürü Feti Kuzu ise,” Hastanemize kurulan 2020 üretim yılı olan ve son versiyon 32 kesit Bilgisayarlı Tomografi cihazı vatandaşlarımıza hizmet vermeye başlamıştır. Bundan sonra hastanemize kurulan cihaz ile vatandaşlarımızın diğer sağlık kuruluşlarına sevkine gerek kalmayacak ve bulunduğu bölgede daha nitelikli yerinde görüntüleme ve sağlık hizmetinin verilmesi sağlanacaktır. Kurulumu tamamlanarak hizmete sunulan Tomografi cihazı acil ve tarvmatik vakıalarının teşhis ve tedavisinde önemli bir yere sahip olup, kurulan bu cihazla birlikte ilçemizde sağlık hizmeti veren hastanemizin kapasitesini ve niteliğini yükseltmiş bulunuyoruz. Sağlık Bakanlığı nezdinde girişim ve desteklerini esirgemeyen İl Sağlık Müdürü Ertuğrul Güner’e AK Parti İlçe Başkanı Yaşar Canbaş’a, AK Parti İl Başkanı Zeki Tosun’a AK Parti Zonguldak Milletvekillerimiz Polat Türkmen, Ahmet Çolakoğlu ve Hamdi Uçar’a desteklerinden dolayı vatandaşlarımız ve hastane idaremiz adına teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu. 
Düzenlenen cihaz tanıtım programına; Devrek Kaymakam Vekili Ümit Altay, AK Parti İlçe Başkanı Yaşara Canbaş, AK Parti İl Genel Meclis Üyesi İsmet Bostancı, ak Parti Belediye Meclis Üyeleri Çetin Kuzlu ve Vacit Durdubaş ile çok sayıda davetli katıldı. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , devrek tomografi cihazı

Yorumlar

Yuttuğu madeni para röntgende tespit edildi...

21 Ocak 2020 Salı 14:44

Yuttuğu madeni para röntgende tespit edildi...

Zonguldak’ta, 1,5 yaşındaki E.İ.'nin oyun oynarken yuttuğu madeni para röntgende tespit edildi. Tedavisi süren E.İ.'nin madeni parayı doğal yollarla çıkarması bekleniyor.

 Zonguldak Kadın Doğum Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne geçtiğimiz hafta madeni para yutması şikayetiyle doktora başvurdu. Röntgenleri çekilen küçük çocuğun midesinde 25 kuruşluk madeni parayı tespit edildi. Yemek borusuna zarar vermediği anlaşılan 1,5 yaşındaki E.İ., madeni paranın doğal yollarla çıkması için taburcu edildi. Takibi devam eden normal yolla çıkmaması halinde endoskopi ile çıkarılacağı öğrenildi. 
Zonguldak Kadın Doğum Çocuk Hastalıkları Hastanesi Çocuk Cerrahi Uzmanı Dr. Sertaç Akman, bu tür vak'aların bu yaşlardaki çocuklara çok görüldüğü ifade ederek “Özellikle küçük çocuklarda 1 yaş civarında merak dünyayı merak eden yaş grubu dediğimiz çocuklar her şeyi ağızlarıyla tadıp farkına varmak için önlerine ne geçerse eline ne geçerse ağızlarına götürerek yutabiliyorlar. Yuttukları zamanda bunları boğazdan yani soluk borusuna veya yemek borusuna kaçma ihtimalleri var. Özellikle soluk borusuna kaçtığı zaman ölümcül olabiliyor. Hayati tehlikesi çok yüksek. Bu duruma saatler içinde bronkoskopi dediğimiz yöntemle kameralı bir sistemle müdahale edip o bulunduğu yerden çıkarmak gerekiyor. Ola ki orada kalırsa tekrarlayan akciğer enfeksiyonları yapabiliyor. Hırıltı ve öksürük yapabiliyor. Soluk borusunu tam tıkarsa da ölüme yol açabiliyor. Bir diğer duruma yemek borusuna kaçma ihtimali. Yemek borusuna kaçan yabancı cisimler orada kalırsa da yemek borusunda delinme yapabiliyor. Sindirim sisteminin en dar yeri yemek borusudur. Buradan geçen yabancı cisimler oradan mideye oradan bağırsaklara sonrasında en sonunda dışkı yoluyla atılabilmekte. Özellikle ilk 48 saat içerisinde bu yutulan yabancı cisimler yemek borusunu geçtiyse yüzde 85’i dışkı yoluyla dışarı atılıyor. Geri kalan yabancı cisimler takılmadığı hareket ettiği müddetçe bazen bir haftaya kadar kalabiliyor. Fakat midede kalırsa buna endoskopi adı verdiğimiz kameralı sistemle bunun mideden çıkartılması gerekir. Asıl önemli olan yabancı cisimlerin çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklamak. Oyuncakların içerisinde bulunan yassı pillerin içindeki alkali çok tehlikeli. Midede ya da bağırsak duvarında etkileşime girip delinmelere yol açıyor. Çok sayıda yutulmuş olan mıknatıs bağırsak ya da karın içerisinde birbiriyle yapışarak gene bağırsaklarda delinmelere yol açabiliyor. Bunları doktor gözetiminde hastanede yatırarak takip edilmesi gerekiyor. Hareket etmeyen bir cisim olursa da bunu ameliyatla çıkarıp alıyoruz” dedi. 

“Normal yoldan çıkmasını bekliyor” 
Zonguldak Kadın Doğum Çocuk Hastalıkları Hastanesi Çocuk Cerrahi Uzmanı Dr. Sertaç Akman, hastanın takibinin devam ettiğini ifade ederek “Bu hastamız yirmi beş kuruş yutmuştu. İlk başta yabancı cisim büyük olduğu için yaşına göre çocukta morarma yapmıştı. Annesinin zamanında müdahalesi sırt çevirip vurmasıyla yemek borusundan midesine düşmüş. Sonrasında onu takibimize aldık. Bize geldiğinde yaşam bulguları gayet iyiydi. Öyle olunca takibe aldık. Aralıkla röntgen filmi çekerek takip etmekteyiz. Henüz daha çıkmadı hareket halinde ama ilerleyen günlerde çıkacağını düşünüyoruz” dedi. 

“Panik yapılmadan soğuk kanlılık korunması gerekiyor” 
Son zamanlarda yaşanılan çocukların boğazına yabancı cisim kaçmasıyla ilgilide konuşan Zonguldak Kadın Doğum Çocuk Hastalıkları Hastanesi Çocuk Cerrahi Uzmanı Dr. Sertaç Akman, “Eğer çocuğun bir şey yuttuğundan şüphe ediyorsa ailelerin panik yapmaması ve soğuk kanlılığını koruması gerekiyor. Ağızdan parmak sokarak kusturma yöntemi değil de ters çevirip sırtına vurarak baş aşağı bir şekilde müdahale edebilirler. Sonrasında en kısa sürede en yakın hastaneye getirerek bir doktora görünmeleri gerekiyor” şeklinde konuştu. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , doktor , bebekler , madeni para yuttu e.i

Yorumlar

Gazeteci Sarıalp'in anne acısı...

21 Ocak 2020 Salı 13:22

Gazeteci Sarıalp'in anne acısı...

Kdz. Ereğli’nin sevilen gazetecilerinden Hasan Sarıalp’in annesi Emine Sarıalp tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

 Gazeteci Sarıalp’in annesi 86 yaşında Emine Sarıalp akşam saatlerinde tedavi gördüğü Kdz. Ereğli Devlet Hastanesinde gözlerini hayata yumdu. Merhume Emine Sarıalp, 21 Ocak 2020 Salı günü İmam Hatip Camiin’den ikindi namazına müteakiben kılınacak cenaze namazı sonrası Sarıkorkmaz Mahallesinde bulunan aile mezarlığına defnedileceği söylenildi. Ereğli Haber Gazetesi olarak Merhum Emine Sarıalp’e Allah’tan rahmet, kederli ailesi ve yakınlarına baş sağlığı dileriz.

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Hasan Sarıalp , gazeteci , annesi vefat etti , 21 ocak 2020 , vefat

Yorumlar

Ereğli esnaflarından Halil Çil vefat etti

21 Ocak 2020 Salı 11:43

Ereğli esnaflarından Halil Çil vefat etti

Kdz. Ereğli Eczanesi’nden emekli olduktan sonra uzun süredir oyuncakçılık yapan Halil Çil hayatını kaybetti.

Ereğli Haber- Kışla Mahallesi’nden merhum İbrahim Çil ve Merhume Ayşe Çil’in oğulları, Ayşegül Duman, Hatice Çetin, Mehmet Çil ve Yaşar Şam’ın kardeşleri, Musa Çil, Aykut Çil, Erkut Çil ve Ereğli Fotoğrafçı Esnaflarından Muammer Çil’in Babaları, Hava Çil’in Eşi Ereğli Eczanesi’nden emekli oyuncakçı Halil Çil vefat etti.
Kdz. Ereğli Eczanesi’nden emekli olduktan sonra uzun yıllardır oyuncakçılık yapan Halil Çil geçirdiği kalp krizi sonucu 64 yaşında hayatını kaybetti. Merhum Çil için bu gün Öğle Namazı sonrası Kışla Mahallesi Camii’nde cenaze töreni düzenlenecek. Çil daha sonra Kışla Mahallesi mezarlığına defnedilecek.
Ereğli Haber Gazetesi Ailesi olarak Merhum Halil Çil’e Cenab-ı Allah’tan rahmet, kederli ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

Yorumlar

Kasaplara hijyen eğitimi verildi...

20 Ocak 2020 Pazartesi 16:21

Kasaplara hijyen eğitimi verildi...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından et ve et ürünleri alanında faaliyet gösteren firma yetkililerine hijyen eğitimi verildi.

 Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu ilçede gıda ve et ürünlerinde ki hijyen ve kalitenin artırılması için çalışma başlattı. Bu kapsamda ilk olarak Kdz. Ereğli Tarım, Gıda ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ekipleri ilçede faaliyet gösteren kasaplara hijyen ve uymaları gereken kurallar hakkında bilgiler verdi. Eğitim faaliyetine ilişkin olarak yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi; “İlçemizdeki et sektöründe bulunan başta kasaplarımız olmak üzere; Karadeniz Ereğli Kaymakamı Sayın İsmail Çorumluoğlu’nun 2020 yılı gıda hijyen ve kalitesinin artırılması faaliyetleri kapsamında gerçekleşen planlamayla, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Et ve Et Ürünleri Tebliği ile Mevzuat ve Hijyen Eğitimi verildi. İlçemiz Öğretmenevi Toplantı salonunda İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü konu uzamanı veteriner hekim ve gıda mühendislerince gerçekleşen eğitimde et sektöründe çalışanlar ve kasaplar ile yardımcı personellerine yönelik ilgili mevzuatlar, et ve et ürünlerinin işyerine kabulünden, tüketiciye arzın tüm aşamalarında uyulması gereken hijyen kuralları dahil ortam gereklilikleri anlatıldı. Bilgilendirme toplantısında, aşamaların herhangi birinde yapılacak bir ve ya birkaç hatanın, gıda güvenilirliği ve insan sağlığının tehlikeye düşürülmesine neden olacağı ifade edildi. Ayrıca güncel mevzuat ve piyasadaki haksız rekabeti önleyici tedbirler anlatıldı. Paydaşlar yasal sorumluluklar hakkında bilgilendirildi. Toplantı sonunda eğitim alanlara katılım sertifikası sunuldu.” 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Tarım , Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü , hijyen belgesi , kasap , hijyen eğitimi

Yorumlar