Zorlu şartlarda mücadele veriyorlar

18 Şubat 2021 Perşembe 12:47

Zorlu şartlarda mücadele veriyorlar

Zonguldak'ta etkili olan yoğun kar yağışı sebebiyle çoğu bölgede elektrik direkleri yıkıldı. Enerji nakil hatları koptu. Bazı bölgelerde elektrik kesintileri yaşandı. Başkent EDAŞ yoğun kar yağışına ve zorlu arazi şartlarına rağmen arızaları giderebilmek için uzman ekiplerle çalışmalarını sürdürüyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün Batı Karadeniz'de yoğun kar yağışı uyarılarının ardından geçtiğimiz günlerde Zonguldak'ta kar yağışı hayatı adeta felç etti. Kentin yüksek noktalarında 70 santimetreyi bulan kar sebebiyle oluşan buz yükü enerji nakil hatlarında kopmalara sebep oldu. Kuvvetli fırtına sebebiyle de enerji nakil direkleri yıkıldı.

Bazı bölgelerde elektrik kesintileri yaşandı. Kar yağışının ardından arazide çalışmalarını sürdüren Başkent EDAŞ ekipleri, kopan kablolar ve yıkılan direkleri onarmak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bölgedeki ekiplere takviye olarak İstanbul, Mersin ve Adana'dan da uzman ekipler çağrıldı.

Başkent EDAŞ Dağıtım Direktörü Cuma Küçük, sahadaki çalışmaları yerinde takip etti. Küçük, "Batı Karadeniz'de etkili olan kar yağışı ve kuvveti saatte 70 kilometreye ulaşan güçlü fırtına Zonguldak, Bartın ve Kastamonu illerinde özellikle sahil şeridi ve kırsal bölgelerde etkili oldu. Güçlü fırtına ve buz yüküyle ile bazı bölgelerde iletkenler koparken bazı direklerimiz devrildi. Bu sebeple ne yazık ki enerji kesintileri yaşandı. Dikkatle takip ettiğimiz meteoroloji tahminleri uyarınca yürüttüğümüz hazırlıklar kapsamında teyakkuzda bekleyen uzman ekiplerimiz arıza oluşumunu takiben ilgili noktalara ulaştı. Olabilecek en hızlı şekilde tekrar enerji verilmesi için arıza onarım işlemlerine başladık. Hazırlıklar kapsamında yetkililerce açılamama ihtimali olan yollar için kepçeler kiralamıştık. Bunlar enerji hatlarına giden yollarda çalışarak ekiplerimizin ilgili noktalara ulaşması konusunda yardımcı oldu. İletkenler üzerine devrilen ağaçlar, getirilen vinçlerle kaldırıldı. İnsansız hava araçları arızaları tespit için iletkenler üzerinde devriye uçuşları gerçekleştirerek arıza tespiti yaptı. Afet şartlarına karşı bölgedeki ekiplerimize destek için çok sayıda uzman ekip getirmiştik. Şartların daha da ağırlaşması ihtimaline karşı İstanbul, Adana ve Mersin'den destek ekiplerimiz çalışma noktalarına ulaştı. Müşterilerimizin bilmesini isteriz ki Başkent EDAŞ olarak kesinti yaşanan bölgelerde en kısa sürede enerji hizmeti sağlamak için tüm gücümüzle çalışmaktayız. Müşterilerimize coğrafi şartların izin verdiği ölçüde olabilecek en kısa sürede enerji vermek için sahadayız" ifadelerine yer verdi.

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , kar

Yorumlar

Meteoroloji uyardı, dikkat!

18 Şubat 2021 Perşembe 12:35

Meteoroloji uyardı, dikkat!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, beklenen kar yağışlarına karşı uyarıda bulunuldu.

Meteoroloji'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bu akşam saatlerinde başlayacak kar yağışının Düzce, Zonguldak, Bartın çevreleri ile Kastamonu'nun kuzey ilçelerinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar yağışı (10-25 cm) şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Yoğun kar yağışı ile birlikte etkili olması beklenen kuvvetli buzlanma ve don olayı nedeniyle meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar vb) dikkatli ve tedbirli olunmalıdır."

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , kar , ereğli

Yorumlar

Köy yolları açılıyor

18 Şubat 2021 Perşembe 11:52

Köy yolları açılıyor

Zonguldak’ta etkili olan kar yağışı sonrası İl Özel İdaresi ekipleri ulaşımın sağlanması amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Dün kapalı olan 165 köyden 160’ı açılarak 5 köyü açma çalışmaları sürüyor.

Zonguldak’ta etkisini arttıran kar yağışı nedeniyle yüksek kesimlerde kar kalınlığı 1 metreyi buldu. Yoğun kar yağışı nedeniyle elektrik direklerinde meydana gelen hasarlar sonrası elektrik verilemeyen köylerde çalışmalar sürüyor. İl Özel İdaresi’nden alınan bilgilere göre, yoğun kar yağışı sonrası dün kapalı olan 165 köyden 160’ı tamamen açılırken Ereğli'de 3 ve Çaycuma'da 2 köyün ulaşıma açılması için çalışmalar sürüyor.

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , kar

Yorumlar

Sevimli köpeğin sahibi aranıyor

17 Şubat 2021 Çarşamba 22:53

Sevimli köpeğin sahibi aranıyor

Kdz. Ereğli’ye bağlı Solak yol ayrımında görülen bu köpeğin sahibi aranıyor. Baş ve kulaklarının sarı renkte, gövdesinin beyaz renkte olduğu bu köpeğin sahipli olduğu düşünülüyor. Köpeği gören vatandaşların mama verdiği öğrenilirken, köpeğin bulunduğu yerden hiç ayrılmadığı ifade edildi. Siyah beyaz tasması olduğu görülen köpek ‘Bütçem Market’ önünde sahibini bekliyor. Köpeğin sahibini tanıyan kişiler irtibata geçebilir.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , köpek

Yorumlar

Buzlanma nedeniyle araçlar trafiğe çıkamadı

17 Şubat 2021 Çarşamba 13:04

Buzlanma nedeniyle araçlar trafiğe çıkamadı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde belediye ekipleri 600 kilometrelik yol ağında kar küreme ve tuzlama çalışmalarını sürdürüyor.

Kdz. Ereğli’de Pazar gününden itibaren etkisini sürdüren kar yağışı ve soğuk havanın ulaşımda aksamalara yol açmaması için belediye ekipleri yoğun bir gayret gösteriyor.

Yüksek kesimlerde 40 santimetreyi aşan kar yağışı ve buzlanma sonrası Kdz. Ereğli Belediyesi ekipleri yollarda kar küreme ve tuzlama çalışmalarını sürdürüyor. Gece saatlerinde hava sıcaklığının eksi 5 derecenin altına düşmesiyle mahalle ve sokaklarda buzlanmalar meydana geldi. 600 kilometrelik yol ağında devam eden çalışmaları Belediye Başkanı Halil Posbıyık da yakından takip ediyor.

Kriz masasında günlük brifing alan Başkan Posbıyık, Cuma gününe kadar etkisini sürdürmesi beklenen kar yağışına ve soğuk hava dalgasına karşı kentte her hangi bir olumsuzluk yaşanmaması için çalışmaların devam ettiğini söyledi. 

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , kar , ereğli belediyesi

Yorumlar