Zonguldak'ta sokaklar boş kaldı

18 Nisan 2020 Cumartesi 14:12

Zonguldak'ta sokaklar boş kaldı

Zonguldak'ta gece saatlerinden itibaren başlayan sokağa çıkma kısıtlaması ile birlikte sokaklar boş kaldı. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge doğrultusunda 30 büyükşehir ve Zonguldak'ta 48 saatlik sokağa çıkma kısıtlaması getirildi.

 Gece 00.00 itibariyle başlayan kısıtlamanın ardından Zonguldak halkı sokaktan çekildi. Halkın kısıtlamayla birlikte evlerinde kalmasının ardından kent merkezi adeta sessizliğe büründü. 
Kentin en işlek caddesi olan Gazipaşa Caddesi ve Madenci Anıtı da kısıtlama ile boş kaldı. Sokak hayvanlarının dolaştığı caddede belediye ekipleri dezenfeksiyon çalışmalarına başladı. 
Kepenkleri kapanan işyerlerinin önleri başta olmak üzere caddeyi boydan boya dezenfekte eden ekiplerin çalışması gün boyu sürecek. 
Öte yandan kısıtlama dolayısıyla vatandaşların ekmek ve tüpgaz ihtiyaçları ilgililer tarafından karşılanacak. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , sokak yasağı ikinci emir

Yorumlar
 • Baba asim
  19 Nisan 2020 Pazar 18:14

  Baskanimtrafigide halletseniyiolur

İyileşen hastayla karşılıklı oynadılar...

18 Nisan 2020 Cumartesi 14:03

İyileşen hastayla karşılıklı oynadılar...

Zonguldak'ta sağlık çalışanları taburcu olan hastayı oynayarak yolcu etti.

 BEÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde bir süredir tedavi olan Meliha Kulakçı tedavisinin ardından sağlığına kavuştu. Yeni tip korona virüs testi pozitif çıkan 62 yaşındaki Meliha Kulakçı, 9 gün boyunca Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde tedavi gördü. 
Sağlığına kavuşan Meliha Kulakçı, sağlık çalışanlarının alkışları eşliğinde tedavi gördüğü odadan çıktı. İyileşen hastalarını alkışlayan sağlık çalışanları ardından Kulakçı ile birlikte oyun havası oynadı. Kulakçı bir süre oynadıktan sonra hastaneden ayrıldı. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak

Yorumlar

Bektaş, filyasyon çalışmasını anlattı

17 Nisan 2020 Cuma 20:18

Bektaş, filyasyon çalışmasını anlattı

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, yüzde 99 ile birinci il olan Zonguldak'taki filyasyon (takip-izleme) çalışmalarına ilişkin, "Biz en başından 4 bin 500 civarında bu tip izlediğimiz vaka var. Bunları askere, polise, imama, muhtara ve öğretmene zimmetledik. Yetmedi her gün gidip bakıyoruz" dedi.

 Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'nın yeni tip korona virüsle mücadelede, "Yüzde 99 yapılan Zonguldak'ta filyasyon çalışması birinci ildir" açıklamasının ardından Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, ilde yapılan filyasyon çalışmasının detaylarını gazetecilere anlattı. Vali Bektaş, "Bir hasta yani hastaneye müracaat etmiş. Test yapıyoruz pozitif çıkıyor. Hemen o olay masaya yatırılıyor. Önce sağlık müdürlüğü ekipleri oturuyor. Hastanın bilgisine başvuruluyor. O arkadaş nerede yaşıyor, yakın temasta oldukları kimseler kimler. Bütün bunlar tespit ediliyor. Arkasından biz bunu yeterli görmüyoruz. Bu tespite göre polisi ve jandarmayı da katıyoruz. Bir de polis ve jandarma bunu sorguluyor. Bir temaslı listesi ortaya çıkarılıyor. O arkadaş eğer pozitif ise evde yaşayanlar da, aynı araçla işe gittiği arkadaşı da pozitiftir öyle bir ihtimal vardır. Yada aynı serviste çalıştığı insanlar da incelenmelidir. Bütün bu eleme ile şüpheli listesi ortaya çıkartılıyor. Biz temaslılar diyoruz. O arkadaşlara sizde bu yoksa da başka belirti yoksa da siz izolasyon altında kalacaksınız. Evde 14 gün kalacaksınız diyoruz" şeklinde açıkladı. 

Vali Bektaş, Sağlık Bakanlığının izleme çalışmalarını telefonla yaptığını hatırlatarak "Biz bizzat yapıyoruz. Her gün adamın evine polis yada jandarma gidiyor. Sağlıkçı da gidiyor. Polis ve jandarma rutin ve dikkatli bir şekilde yapıyor. Çünkü Zonguldak hassas bir bölge. Başta rakamlarımız kabarık geldi. Biz en başından 4 bin 500 civarında bu tip izlediğimiz vaka var. Bunları askere, polise, imama, muhtara ve öğretmene zimmetledik. Yetmedi her gün gidip bakıyoruz. Sağlık Bakanlığımızın sonuçlarını gözleyerek ifade ettiği de bu uygulamanın sonucudur" şeklinde konuştu. 

Yorumlar

Ereğli konserler ile stres atacak...

17 Nisan 2020 Cuma 18:11

Ereğli konserler ile stres atacak...

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi Belediyesi tarafından evinde kalan çocukları ve aileleri rahatlatmak için canlı müziğin yapılacağı ve maskotların balkonlardaki çocukları eğlendireceği ‘Evde Kal Aşkım Ereğli’ aracı yollara çıktı.

Koronavirüs salgınına karşı seferber olan Kdz. Ereğli Belediyesi, evlerinde kalan çocukları ve aileleri düşünerek yeni bir uygulama başlattı. Canlı müziğin yapılacağı ve maskotların balkonlardaki, pencerelerdeki çocukları eğlendireceği ‘Evde Kal Aşkım Ereğli’ aracı mahallelerde gezmeye başladı.
Belediye Başkanı Halil Posbıyık, mahalle mahalle, sokak sokak dolaşarak canlı müzik yapacak olan maskotların da yer aldığı aracı Belediye binası önünden yolcu etti.
Müzik aracı müzisyenlerin ve maskotların sosyal mesafelerini koruyacakları şekilde dizayn edildi.
Kdz. Ereğli Kaymakamlığından izin alınarak yapılan etkinliğin ilk gününde vatandaşlar balkon ve camlara çıkarak alkışlarla destek oldu.

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , ereğli belediyesi , müzik aracı ,

Yorumlar
 • Baba asim
  19 Nisan 2020 Pazar 18:17

  Yollarida ballet baskan

 • arabacı torunu çilekçi
  17 Nisan 2020 Cuma 19:15

  başkan yaparsa böyle yapar

Başkan Başol hem üretiyor, hem dağıtıyor...

17 Nisan 2020 Cuma 17:36

Başkan Başol hem üretiyor, hem dağıtıyor...

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi’ne bağlı Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol yaklaşık 2 bin 500 nüfusa sahip belde de ürettikleri 11 bin maske ile dezenfektanları vatandaşlara dağıtmayı sürdürüyor.

Ormanlı Belediyesi, geçtiğimiz günlerde tekstil atölyesinde çalışmak üzere Kdz. Ereğli Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliği ile belediye binasında dikiş nakış kursu açmıştı. Korona virüs ile mücadele kapsamında kurstan mezun olan 20 kursiyerden 10’u gönüllü olarak belediye binasında maske üretimi gerçekleştiriyor. Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol öncülüğünde gönüllü kadınlar Dikiş Nakış Kursu Öğretmeni Döndü Kulluk gözetiminde yaklaşık 14 günde 11 bin maske üretti. Üretilen maskeler, dezenfektan ile birlikte Ormanlı Belediyesi personeli tarafından kapı kapı dağıtılıyor.

Korona virüs ile mücadele de her zaman Ormanlı halkının yanında olduklarını söyleyen Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol, tüm beldeyi dezenfekte ettiklerini, ihtiyaç gördükleri için maske üretimi yapıp halka dağıttıklarını ve üretmeye devam edeceklerini belirtti. Ormanlı’da hiçbir vatandaşın gerek hijyen malzemeleri ve gerekse gıda noktasında hiçbir şekilde mağdur edilmeyeceğini, belediye olarak yanlarında olduklarını ifade eden Başol açıklamasında, “Korona virüs ülkemizde baş gösterdiğinden itibaren neler yapabiliriz programına girdik. Öncelikle Ormanlı beldemizi dezenfekte etmekle başladık. Daha sonra baktık ki maske konusunda zorlanacağız. Ormanlı ’da tekstile eleman yetiştirmek amacıyla açtığımız kurs neticesinde alt yapımız mevcuttu. Maske üretim firmasını aradık, Murat Uzun bey biz kumaş verdi. Allah razı olsun ücretsiz verdi. Kumaşlar elimize geçti, ardından halk eğitim merkezi ile iletişime geçtik, daha önce bizim kursiyerlerimizin hocasını çağırdık. Yaklaşık 2 ay önce kursiyerlerimiz mezun olmuşlardı. Dolayısıyla biz 14 gün içerisinde bugün itibari ile 11 bin maske ürettik. Bunun 7 bin civarını vatandaşlarımıza dağıttık. Mahallemizin bir tanesinde yarım bir yer kaldı onunda dağıtımını bugün gerçekleştireceğiz. Tabi ki bunun yanında biz sadece mahallelerimizde değil, köylere de maske tedarik ediyoruz. Önümüzdeki günlerde inşallah devam etmeyi düşünüyoruz. Bir projemiz var hayata geçerse, korona virüs bitene kadar maske üretimine devam edeceğiz. Tabi bu organizasyonda katkısı büyük olanlar var, ben onlara şükran duyuyorum. Ereğli Kaymakamımız İsmail Çorumluoğlu Bey’e, Ereğli AK Parti İlçe Başkanı Fatih Çakır’a, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Canan Ayan’a, kursiyerlerimizin başında duran Döndü hocamıza ve burada emek veren bayan kardeşlerime çok teşekkür ediyorum. Bu üretim virüsten kurtulduktan sonra tarihe geçecek” dedi.

Maske üretimini hassasiyetle yaptıklarını vurgulayan Dikiş Nakış Kursu Öğretmeni Döndü Kulluk, Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol’un daveti üzerine maske dikmeye başladıklarını ve 14 gün içerisinde 11 bin maske diktiklerini ifade etti. Kulluk şu şekilde konuştu: “COVID-19 olayı gerçekleştikten bu yana başkanımızın talebi üzerine 2 haftadan beri burada çalışmaktayız. Daha öncesinde zaten burada bir kurs vermiştim. Yetiştirdiğim 20 kursiyerimden 10 tanesi gönüllü buraya gelerek bizlere yardımcı oldular. 11 bin tane maske diktik, iki hafta içerisinde. 10 tane gönüllü kursiyerimle bu yola baş koyduk. İstendiği ve talep edildiği sürece de dikmeye devam ediyoruz. Bulunduğumuz ortamı dezenfekte ettik, dışarıdan kimseyi kabul etmedik. Sürekli dezenfektanımız olsun, kolonyamız olsun ellerimizi sürekli yıkayarak ve paketleme aşamasında da son ütülerini vurarak dezenfekteli bir şekilde maskelerimizin hepsini paketleyip, sevgili halkımıza dağıtıyoruz.”

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , Ormanlı , Bayram Başol , Maske , Üretim , Dağıtım ,

Yorumlar