Zonguldak'ta ihracat ve ithalat arttı

30 Kasım 2017 Perşembe 16:30

Zonguldak'ta ihracat ve ithalat arttı

TÜİK'in verilerine göre Zonguldak'ta ihracat yüzde 35,5 artarken ithalatta yüzde 125,9 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2017 yılı Ekim ayında, 2016 yılının aynı ayına göre yüzde 9 artarak 13 milyar 942 milyon dolar, ithalat yüzde 25 artarak 21 milyar 267 milyon dolar olarak gerçekleşti. Zonguldak'ta ise ihracat yüzde 35,5 arttı, ithalat yüzde 125,9 arttı. Karabük'te ihracat yüzde 10,1 azaldı, ithalat yüzde 11,0 azaldı. Bartın'da ihracat yüzde 170,5 arttı, ithalat yüzde 22,6 azaldı.

Yorumlar

Mevlit'de dağıtılan pilav zehirledi

30 Kasım 2017 Perşembe 16:13

Mevlit'de dağıtılan pilav zehirledi

Zonguldak’ta mevlit de tavuklu pilav yiyip ayran içtikten sonra rahatsızlanan 17 kişi, gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastanede tedavi altına alındı.

İddiaya göre Zonguldak Birlik Mahallesi Şifa Sokakta bir aile, okuttuğu mevlidin ardından yemek verdi. Akşam saatlerinde verilen tavuk-pilav yemeğin ardından, gece saatlerinde karın ağrısı ve mide bulantısı başlayan 17 kişi Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi ile özel hastanenin acil servislerine başvurdu. Tetkikleri yapılan vatandaşların tedavileri sürüyor.

Yorumlar

Devrek'te Mevlit kandili idrak edildi

30 Kasım 2017 Perşembe 16:06

Devrek'te Mevlit kandili idrak edildi

Mevlit Kandili Devrek’te yapılan çeşitli etkinliklerle idrak edildi.

Mevlit Kandili Zonguldak’ın Devrek İlçesinde de müftülük tarafından düzenlenen programlarla idrak edildi. İlçe merkezi ve köylerde büyük bir coşku ile gerçekleştirilen Mevlit Kandili kutlamaları ile nedeni ile açıklama yapan Devrek Müftüsü Mahmut Çakır, "Bu akşam Mevlit Kandili neşe, sevinç günü. Âlemlere rahmet olarak gönderilen Hâtemü’l-Enbiyâ Muhammed Mustafa (s.a.s) nın dünyayı teşriflerinin yıl dönümü bugün. Bugün, beşeriyetin, en kutlu doğumuna şahitlik ettiği mübarek bir gündür. Bugün, insanlığın en kurak, en makûs dönemlerinden birinin daha sona ermeye yüz tuttuğu gündür. Bugün, Âdemoğlunun efkârını kaplayan küfür ve cehalet bulutlarının bir kez daha dağılmaya mahkum olduğu gündür. Bugün, yerlerin ve göklerin Muhammedî nura gark olduğu gündür. İnsanlık bugün doğusuyla batısıyla, kuzeyiyle güneyiyle top yekûn, çok çetin bir sınavdan geçmektedir. Bugün yaşanan amansız zulümler, yürekleri burkan şiddet, oluk oluk akan kan, dinmeyen gözyaşı, yitirilen umutlar, heba olan hayatlar, insanlığın zorlu bir vicdan imtihanından geçtiğini göstermektedir. Özellikle gönül coğrafyamızda aynı kitaba, aynı peygambere inanan, aynı duyguları paylaşan insanların birbirlerine karşı sergiledikleri acımasız tutumları hepimizi derinden yaralamaktadır. Unutmamak gerekir ki bu olumsuzluklar karşısında her birimizin yükümlülükleri vardır. İnananlar olarak, Kerim Kitabımız ve Efendimizin insanlığa takdim ettiği yüce değerler ile hayatımızı tezyin etmek ve bunlar uğrunda mücadele vermek hepimizin aslî görevidir. Her birimiz Rahmet Elçisinin bize miras bıraktığı hak, hakikat, ahlak, merhamet, şefkat, adalet, kardeşlik anlayışını ailemize, toplumumuza ve tüm insanlığa taşımakla sorumluyuz. Bunu başarabildiğimiz takdirde insanlık özlediği güzel günlere, saadet asrına yeniden kavuşacaktır. İşte o zaman dünya gerçek medeniyetlere yeniden yelken açacaktır. İşte o zaman Efendimizin mevlidi bizim dünyamızda gerçek anlamını bulacaktır. Gerçek şu ki, Efendimiz (s.a.s)’in örnekliği ve rehberliği, Müslümanların ve insanlığın içine düştüğü her türlü badireyi atlatması ve özlenen aydınlığa, vicdana, insafa kavuşması yolunda yegâne sığınaktır. Bu duygu ve düşüncelerle tüm İslam aleminin kandilini tebrik ediyorum” diye konuştu.
Programın ardından hayırsever vatandaşlar tarafından cemaate çeşitli ikramlarda bulunuldu

Yorumlar

İlahiyat Fakültesi Mevlit Kandili programı düzenledi

30 Kasım 2017 Perşembe 16:01

İlahiyat Fakültesi Mevlit Kandili programı düzenledi

BEÜ İlahiyat Fakültesi, Mevlit Kandili sebebiyle Sezai Karakoç Kültür Merkezinde “Siyer-i Nebi ve Kur’an-ı Kerim Tilaveti” adlı programı düzenledi.

Cumhuriyet Başsavcısı Hüsnü Hakan Yağız, Rektör Vekili Prof. Dr. Ali Azar, Rektör Yardımcıları, Senato Üyeleri, akademik ve idari personel ve öğrencilerin katıldığı program büyük bir izleyici kitlesi tarafından ilgiyle izlendi.
Program, ilahiyat Fakültesi Kıraat ABD öğretim görevlisi Kadir Emrah Divanoğlu’nun Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Daha sonra program, Din Eğitimi ABD. öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Salih Aybey’in verdiği “Şefkat Peygamberinin Örnek Hayatı” başlıklı konferans ile devam etti. Konferans sonrasında Dini Musiki ABD Araştırma Görevlisi Metin Gündoğlu ve musiki ekibi, izleyicilere muhteşem bir ney dinletisi sundu.
Programın sonunda Cumhuriyet Başsavcısı Hüsnü Hakan Yağız ve Rektör Vekili Prof. Dr. Ali Azar, konuşmacılara ve emeği geçenlere teşekkür belgesi takdim etti.

Yorumlar

Büyük ikramiye size çıksa ne yaparsınız?

29 Kasım 2017 Çarşamba 18:21

Büyük ikramiye size çıksa ne yaparsınız?

Yılbaşına sayılı günler kala, muhabirlerimiz sokağa çıktı. Büyük ikramiye size çıksa ne yaparsınız diye sordu, işte cevaplar...

2018 yılına girmeye sayılı günler kala, yılbaşının olmazsa olmazlarından Milli Piyango hayali vatandaşları şimdiden heyecanlandırmaya başladı. Muhabirlerimiz Saliha Doğan ve Elif Altıner Ereğli halkına büyük ikramiye size çıksa ne yaparsınız diye sordu. 

İşte o röportaj; 

Etiketler:

Milli Piyango , zonguldak , kdz.eregli ,

Yorumlar