Zonguldak Manda Birliği Olağan Üstü Genel Kurul gerçekleşti

14 Ocak 2020 Salı 13:43

Zonguldak Manda Birliği Olağan Üstü Genel Kurul gerçekleşti

Zonguldak Manda Birliği Olağan Üstü Genel Kurul toplantısı gerçekleşti. TSO binasında gerçekleşen genel kurul toplantısında yönetim kurulu ile Mustafa Özkan ve Şenol Çakar aday olmadı.

Yapılan genel kurulda Şenol Çakar, Zonguldak ilindeki Mandacılık ile ilgili gelinen son noktayı üyeler ile paylaştı. Çakar, “Kurulduğumuz günde 200 olan hayvan sayımızı bugüne kadar yapmış olduğumuz başarılı çalışmalar ile hayvan sayımızı sekiz kat artırarak Zonguldak ilinde ve Türkiye' de çok başarılı işlere imza attık. Üyelerimizin eğitilmesi, seminerler düzenlenmesi, manda sayısının artırılması için ilgili ve yetkililer ile görüşülerek sayının çoğaltılması sağlanılmış ve bununla ilgili ilimize katma değer yaratılması yönünde başarılı girişimlerde bulunulmuştur. Buna paralel ilimizde manda sayısı ve ürünlerinin işlenmesi ve satılması için yetiştiricilerimize destek olunarak gerek merkez birliği çalışmaları ve de gerekse sahadaki çalışmalar ile başarılı neticeler alınmıştır. 'Halk Eli Manda Islahı Projesine' dahil olmak için istenilen sayı tamamlanmış gerek birliğimiz gerek İl Müdürümüz gerekse Milletvekillerimiz vasıtası ile Bakanlığa müracaat edilmiş fakat tasarruf tedbirleri nedeniyle sayımızın yeterli olması uygun olduğu halde Bakanlık tarafından projeye dahil edilememiştir. Bundaki tek sıkıntı tasarruf tedbirlerinin bu dönemde yapılması ve Bakanlığın yeterli bütçesi olmamasından kaynaklanmıştır. Birliğin ayakta kalabilmesi için bu projeye dahil edilmememizden dolayı birliğin masraflarını karşılaması ve çalışmalarını yapabilmesi mümkün olamamasına sebep olmuştur. Fakat ilimizdeki manda popülasyonunun artırılması ve bununla ilgili iş kollarının çoğalması en büyük mutluluğumuzdur. Bizler gelinen bu başarılı noktadan sonra sizleri borç altında bırakmamak için önümüzdeki günlerde bırakmayı düşünüyorduk. Fakat talep olunca genel kurul öne çekilerek bırakılması uygun görülmüştür. Sizlerden şu ana kadar hiçbir aidat alınmamıştır. Yardım istenilmemiştir. Kimseye de bu konuda yük getirilmemiştir. Bundan sonra yapılacak çalışmalar için biz tertemiz bir şekilde birliğe bırakıyoruz. Çalışmalarımızda bizlere destek olan ve birliğin kurulması için çalışma yapmamızı sağlayandan, yöneticilerimize ve bize destek olan, gönül birliği yapan, her konuda yanımızda olup bize yardımcı olan herkese teşekkürü bir borç biliriz. Yapılan bu çalışmalar yok olmaya başlayan hayvancılığımızı ilimizde ve Türkiye'de istenilen seviyeye gelinmesi için yol haritası olmuştur. Bakanımız ile yaptığımız görüşmede birliğimizin proje kapsamına girmemesi ve bizlerin önümüzdeki süreçte çalışmalarımızdan alı koymayacaktır. Yeni seçilen arkadaşlara başarılar dileriz. İhtiyaç olduğunda çalışmalara her yönden destek olmaya devam edeceğiz. Sizlerin üzerimizde hakkı var ise helal ediniz, bizlerde sizlere helal ediyoruz” dedi. 
Genel Kurulda seçim maddesine geçilerek yeni yönetim seçildi. 

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , manda , TSO

Yorumlar

Çocukların kavgası kanlı bitti!

13 Ocak 2020 Pazartesi 17:32

Çocukların kavgası kanlı bitti!

Zonguldak'ta Valilik binası önünde iki çocuğun kavgası kanlı bitti.

 Edinilen bilgiye göre olay, sabah saatlerinde Valilik binası önünde meydana geldi. İddiaya göre, ismi henüz öğrenilemeyen küçük çocuk, arkadaşı Emircan K.'yi nedeni bilinmeyen şekilde yanında getirdiği çakıyla kolundan yaraladı. Çevredekilerin haber vermesi üzerine olay yerine 112 sağlık ekipleri çağrıldı. Olay yerine gelen 112 sağlık ekipleri, kolundan hafif şekilde yaralanan Emircan K.'ye olay yerinde ilk müdahaleyi yaparak Atatürk Devlet Hastanesine kaldırdı. Polis olayla ilgili soruşturma başlatırken, yaralı Emircan K.'nin durumunun iyi olduğu öğrenildi. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , kavga kanlı bitti

Yorumlar

Validen kaçak maden ocaklarına sert tepki!

13 Ocak 2020 Pazartesi 16:43

Validen kaçak maden ocaklarına sert tepki!

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında gazetecilerle bir araya geldi.

 Kaçak maden ocaklarında yaşanan ölümlerle ilgili konuşan Bektaş, İşsizlik nedeniyle olduğunu söyleyen herkesin bu ölümlerde vebalinin olduğunu belirterek, "İnsanlar ne yapsın işsiz kaçak ocaklarda çalışıyor diyen herkesin o ölümlerde vebali var net açık söylüyorum” dedi. 
Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında gazetecilerle Öğretmenevinde buluştu. Kaçak ocaklarla ilgili açıklamalarda bulunan Vali Erdoğan Bektaş, Kaçak ocaklarda yaşanan ölümlerin işsizlik nedeniyle olduğunu söyleyen herkesin bu ölümlerde vebalinin olduğunu söyledi. 
Bektaş, "İnsanlar ne yapsın işsiz kaçak ocaklarda çalışıyor' diyen herkes o ölümlerde vebali var. O ölümleri meşrulaştırıyorsunuz, yumuşatıyorsunuz. Kaçak ocaklarda ölen her çocuğun, gencin ölümünde bu sözü söyleyen herkesin vebali var. Kimse kusura bakmasın. Ben dahil herkesin. Kim kaçak ocaklardaki ölümü normalleştiriyorsa, yumuşatıyorsa onun o ölümde vebali var. Net açık söylüyorum arkadaşlar. Böyle bir şey yok. İşsiz dedik, ölmek zorunda değil. Kurallar neyse uzmanlar konuşacak biz yapacağız" diye konuştu. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Vali Bektaş , kaçak maden ocaklarına sert tepki ,

Yorumlar
  • OKAN ÇAPRİ
    14 Ocak 2020 Salı 22:06

    Sayın valim haklısınız ama uzman çavuşlarda şehit oluyor. Bu işi yapmasınlar mı, bende söylüyorum ekmek parası yapacak başka iş yok. Bende olmak şartıyla hazineden maaş alanlar rahat konuşuyor.

Erbay; "Raflara koyacak ürünlerimiz yok"

13 Ocak 2020 Pazartesi 16:38

Erbay; "Raflara koyacak ürünlerimiz yok"

Zonguldak Kantinciler Esnaf Derneği Başkanı kantinlerde birçok hazır paket gıdaların yasaklandığını söyledi.

 Dernek Başkanı Süleyman Erbay; "Kantinlerde birçok hazır paket gıdalar yasaklandı. Ancak yasaklandıktan sonra yerlerine logolu Sağlık bakanlığının istediği kriterlere uygun ürünlerin üretilmesi gerekiyordu üretici firmalar tarafından ancak bu üretim yetişmedi ve dolayısıyla raflara koyacak ürünlerimiz yok. Öyle bir sıkıntımız mevcut" dedi. 
Kantinciler olarak yeni kurallara uyum sürecini yaşadıklarını ifade eden Süleyman Erbay, şunları söyledi: 
"Öğrencilerin sağlıklı beslenmesi amacı ile ülkemizde devletimizin sağlık politikaları kapsamında her gün yeni kurallar getiriliyor. Dolayısıyla Biz Kantin İşletmecileri bu kurallara uyum sağlama sürecini yaşıyoruz. Bu süreç biraz sıkıntılı çünkü kantinlerde birçok hazır paket gıdalar yasaklandı. Ancak yasaklandıktan sonra yerlerine logolu Sağlık bakanlığının istediği kriterlere uygun ürünlerin üretilmesi gerekiyordu üretici firmalar tarafından Ancak bu üretim yetişmedi ve dolayısıyla raflara koyacak ürünlerimiz Yok öyle bir sıkıntımız mevcut. Ancak biz bunu bir şekilde mutfak kısmında ağırlık vererek sağlıklı beslenme konusunda kendi ürettiğimiz sağlık bakanlığımızın istediği kriterlerine uygun ürünler ile telafi etmeye çalışıyoruz. Amacımız çocukların sağlıklı beslenmesidir Zonguldak'ta Biz kantin işletmecileri esnaf Derneği olarak öğrencilerimizin sağlıklı beslenmesi amacıyla birçok projeler yaptık, eğitimler yaptık, sağlıklı beslenme konusunda birçok aktivite yaptık, ayran şenlikleri yaptık, genel olarak amacımız hepimizin çocukları var ve bu çocukların dengeli ve sağlıklı beslenmesi amacıyla çalışmalarımız halen de devam etmektedir." 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Kantinciler Esnaf Derneği ,

Yorumlar

Bektaş; “ÇATES’in sistemi çok eski”

13 Ocak 2020 Pazartesi 16:34

Bektaş; “ÇATES’in sistemi çok eski”

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle gazeteciler ile bir araya geldi.

 Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, düzenlenen programda Zonguldak gündemi hakkında açıklamalarda bulundu. ÇATES üretiminin durdurulması ile ilgili sorulan soru hakkında konuşan Vali Erdoğan Bektaş, ÇATES’in en eski santrallerden biri olduğunu söyledi. Bektaş, “Çatalağzı’nda 450 işçi çalışıyor. Başta ne diyorduk Çatalağzı bizi zehirliyor. Şimdi ne diyoruz. Çatalağzı’nda çalışan 450 işçi ve kömür satanlar ne olacak. Çatalağzı'nın sistemi eski yani orada sistem eski neden filtre takmadı. Ortada göz ardı edilen bir sorun var. ÇATES Türkiye’nin en eski santrallerinden birisi Eren Enerji diyelim ki bir birim enerji üretmek için 1 kilo kömür yakmak zorunda ÇATES 2 kilo kömür yakmak zorunda neden sistem eski. Bunu göremezseniz sistem çözemeyiz. Şimdi yeni bir araba çıkıyor nasıl çıkıyor elektrikli nerede dizel nerede benzinli niye kimse sesini çıkarmıyor. Herkes biliyor ki bu arabalar piyasaya çıktığı zaman dizel arabalara kimse para vermeyecek. Çatalağzı’nda da aynı sıkıntı var. Diyor ki adam ben 150 milyon dolar bacaya harcarsam ama gene ben elin adamı 1 kilo kömür yakarken bir birim elektrik üretecekken ben yine 2 kilo kömür yakarken 2 birim elektrik üreteceğim. Ben yine zarardayım o aman ne yapıyor bu yatırımı yapamıyor ve kredi bulamıyor. Öbürü büyüyor sen küçülüyorsun. Bu temel sorunu çözmeden bu iş çözülmez. Ne oldu 3 ay önce ÇATES çalışıyordu bizi zehirliyordu, şimdi kapandı biz ne diyoruz bu iş ne olacak. Diyelim ki 150 milyon harcandı filtre takıldı ama adam ne yapacak. Ben bu zararı daha fazla taşıyamıyorum işçileri azaltıyorum kapasiteyi daraltıyorum. Ne diyeceğiz o zaman bu işçiler ne olacak. Gün gelecek kapatacak biz ne yapacağız. Arkadaşlar sonuçlarla değil sebeplerle uğraşmak zorundayız. Bu sorunu nasıl çözecekler bilmiyorum bunu kendileri çözecekler. Bu ne kadar daha sürer bilmiyorum. Fakat orada büyük bir soru işareti var. Bunun temeli santralin eski olması, maliyetlerinin eski olması ve rekabet şartlarına uymaması” şeklinde konuştu. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Erdoğan Bektaş , 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü , gündem

Yorumlar