Zehirlenen ailenin yaşam mücadelesi sürüyor!..

17 Aralık 2019 Salı 17:37

Zehirlenen ailenin yaşam mücadelesi sürüyor!..

Zonguldak’ta yedikleri konserveden zehirlendikleri tahmin edilen "Clostridium Botulinum" toksini sebebiyle yaşam mücadelesi veren çiftin çiftinin yoğun bakımdaki tedavileri sürüyor.

 Çaycuma ilçesine Kayıkçılar Köyünde yaşayan Ramazan (55) ve Zuhriye Yıldız (54) çifti evde yedikleri turşu ve pekmezin ardından rahatsızlandı. Çift önce ilçedeki sağlık kuruluşuna başvurdu. Ardından BEÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne sevk edildi. Burada tetkikleri yapılan çift yoğun bakıma alındı. Yedikleri konserveden zehirlendikleri tahmin edilen ve hastalıklarına sebep olduğu düşünülen ölümcül gıda zehirlenmesi olan 'Botulizm' nedeniyle hayati tehlikeleri süren çiftin yoğun bakımdaki tedavileri sürüyor. Yaklaşık 1 aydır tedavileri devam eden çiftin ailesi gelecek güzel haberleri bekliyor. 
BEÜ Anesteziyoloji ve Reanimasyon Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Özcan Pişkin, çiftinin tedavilerinin yoğun bakımda devam ettiğini söyledi. 
Rapor geldi, numuneler temiz çıktı 
Zonguldak İl Sağlık Müdürü Ertuğrul Güner, Sağlık Bakanlığına gönderilen raporun sonuçlarının geldiğini belirtti. Güner, “Raporda evdeki yiyeceklerden alınan numunelerde 'clostridium botulinum' bakterisine rastlanılmadı ama bu olmadığı anlamına gelmez. Çünkü toksin gıdada belirli bir noktadadır onun yemişlerdir alttaki temiz yer kalmıştır. Burada bir sonuç çıkmaması 'clostridium botulinum' olmadığı anlamına gelmez. Burada önemli olan klinik bulgu dediğimiz hastaların bulguları” şeklinde konuştu. 

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , konserve , zehirlenme , yaşam mücadelesi , karı-koca

Yorumlar

Cep telefonu sipariş etti, paketi açınca şoku yaşadı...

17 Aralık 2019 Salı 17:25

Cep telefonu sipariş etti, paketi açınca şoku yaşadı...

Zonguldak’ta televizyon reklamlarında gördüğü ve piyasa değeri yaklaşık 3 bin lira olan cep telefonunu çifti 350 liraya 2 adet sipariş eden Metin Uzun kargoyla gelen ürünü görünce gözlerine inanamadı.

 Zonguldak’ın Alaplı İlçesinde ikamet eden Metin Uzun'un televizyon reklamlarında gördüğü ve piyasa değeri yaklaşık 3 bin lira olan cep telefonunu çifti 350 liraya 2 adet sipariş eden 41 yaşındaki Metin Uzun kargoyu aldığında hayatının şokunu yaşadı. 
Kargoyla gelen bitkisel çayı ile temizleme ürününün 30 lira değerinde olduğunu öğrendi. Uzun, PTT yoluyla aldığı ürünün pazarlamasını yapan bir televizyon kanalında değeri yaklaşık 3 bin lira olan cep telefonunun tanesini 200 liradan satıldığını görüp, reklamda belirtilen irtibat telefonundan kapıda ödemeli olarak iki adet sipariş verdi. Uzun, kargo ile gelen paketi alıp 350 lira ve kargo ücreti içinde kuryeye ödedi. Ancak eve girip paketi açtığında içinden sipariş vermediği temizlik ürünleri çıkınca büyük bir şok yaşadı. Kartonun içinde bitkisel çay ile temizlik malzemesi çıkınca dolandırıldığını anladı. 

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , Alaplı , cep telefonu

Yorumlar

Madenci Korosu, GMİS’E teşekkür etti...

17 Aralık 2019 Salı 14:57

Madenci Korosu, GMİS’E teşekkür etti...

Zonguldak maden işçilerinden oluşan Madenci Korosu ile Koro Şefi Celal Abbas Yılmaz Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil’i ziyaret etti.

 Madenci Korosu, verdiği destek ve sağladığı katkılar nedeniyle GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil’e ve Yönetim Kurulu’na teşekkür etti. Ziyarette GMİS Genel Mali Sekreteri Volkan Yıldız, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir ile şube yöneticileri hazır bulundu. 
Madenci Korosu, 7 Aralık 2019 tarihinde Ankara’da büyük ilgi gören bir konser vermişti. 

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , Madenci Korosu , GMİS , teşekkür , ziyaret

Yorumlar

Aile içi şiddete karşı mücadele toplantısı...

17 Aralık 2019 Salı 14:48

Aile içi şiddete karşı mücadele toplantısı...

Zonguldak'ta aile içi şiddete karşı mücadele toplantısı Vali Erdoğan Bektaş başkanlığında gerçekleştirildi.

 Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önderliğinde başlatılan çalışma sonucunda İçişleri Bakanı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı, Adalet Bakanı, Milli Eğitim Bakanı, Sağlık Bakanı ve Diyanet İşleri Başkanı'nın ortak imzasıyla yürürlüğe giren, 75 maddeden oluşan, 2020-2021 yılları “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı” ile Valiliğe verilen görev ve sorumlulukların gecikmeksizin uygulamaya geçirilmesi, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunun uygulanmasında etkinliğin, koordinasyonun arttırılması ve yaşanan üzücü olayların tekrarlanmasının önlenmesi amacıyla İçişleri Bakanlığı tarafından 17 Aralık 2019 Salı günü 81 ilde eş zamanlı olarak saat 10:00’da toplantı yapılması planlandı.
Bu kapsamında diğer illerde de olduğu gibi Zonguldak'taki tüm kurumların en üst yöneticilerinin katılımıyla Vali Erdoğan Bektaş başkanlığında Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya: Zonguldak Belediye Başkan Yardımcısı, Zonguldak Cumhuriyet Başsavcısı, ZBEÜ Rektörü, Alaplı Kaymakamı, Çaycuma Kaymakamı, Devrek Kaymakam Vekili, Ereğli Kaymakamı, Gökçebey Kaymakamı, Kozlu Kaymakamı, Kilimli Kaymakamı, İl Jandarma Komutanı, İl Emniyet Müdürü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü, Çalışma ve İŞKUR İl Müdürü, İl Milli Eğitim Müdür Vekili, İl Sağlık Müdürü, Göç İdaresi Müdürü, İl Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürü, İl Müftüsü, ŞÖNİM ve Konukevi Müdürleri, İl Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı Müdürü, İlçelerin Sosyal Hizmet Merkezi Müdürleri ile sivil toplum kuruluşların temsilcileri katıldı. 
Ayrıca bu toplantıda Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele alanında çalışan tüm kurumların 2019 yılı verileri değerlendirilerek mevcut duruma ilişkin analizler yapıldı. İl ve ilçelerdeki 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında olay sayıları, başvuru sayıları, Kanun kapsamındaki alınan tedbirlerin niteliği, uygulamanın daha iyiye götürülmesi için il/ilçe bazında ve Bakanlıklar tarafından planlanması gereken tedbirler değerlendirildi. Son dönemde yaşanan üzücü olayların analizleri de yapılarak benzer nitelikte olayların yaşanmaması için alınması gereken tedbirler üzerinde yoğunlaştırıldı. 
Şiddet önleme merkezine polis irtibat görevlisi görevlendirilmesi, risk düzeyi yüksek olayların muhakkak sosyal, psikolojik, ekonomik yönleri ile incelenmesi, olayların meydana geldiği andan itibaren takip edilmesi için sistem geliştirilmesi, şüphelilerle ilgili (öfke kontrolü gibi) önleyici destek hizmetlerinin uygulanması, etkinliğinin arttırılması ve takibinin yapılması, kadına yönelik şiddetle ilgili mücadelede sadece polisiye tedbirlerin yeterli olmadığı, diğer kurumların (baro, üniversiteler ve STK’ların) sürece dahil olması için yapılması gereken çalışmaların planlanması, bu hususların il ve ilçelerdeki eylem planı haline getirilmesi gibi bir çok konuda çalışma/değerlendirme yapıldı. Bakanlıkların ortaya koyduğu seferberlikte illerin de üzerilerine düşen sorumlulukları gecikmeksizin gerçekleştirmeleri için gerekli çalışmaların yapılması kararlaştırıldı. 
Benzer nitelikte bir toplantı da 20 Aralık 2019 Cuma günü saat 10:00’da tüm ilçelerde Kaymakamlar başkanlığında yapılacak. 

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , aile , şiddet , toplantı

Yorumlar

Cyber Anadolu Projesi’nin ilk etabı Zonguldak’ta...

17 Aralık 2019 Salı 11:16

Cyber Anadolu Projesi’nin ilk etabı Zonguldak’ta...

Siber Güvenlik CTF Programı ‘Cyber Anadolu Projesi’nin İlk Etabı Zonguldak’ta gerçekleşti.

 Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı ile Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesinin düzenlediği Siber Güvenlik CTF Programı Cyber Anadolu projesinin ilk etabı 12-15 Aralık 2019 tarihleri arasında Zonguldak’ta gerçekleşti. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansının ev sahipliğini yaptığı programda ön elemeyi geçen öğrencilere Fatih Coşkun, Mahir Yüksel, Furkan Danış tarafından 4 günlük siber güvenlik eğitimi verildi. Üniversite öğrencileri Sadican Üstün, Muhammed Sertkaya, Fatih Şensoy ve Efe Himmet Öztürk’den oluşan Karaelmas Siber Güvenlik Takımı, eğitimin son gününde Elazığ ile eş zamanlı düzenlenen CTF (Capture The Flag) yarışmasında Zonguldak’ı final etabında temsil etmek üzere skor tablosunda ilk dört sırada yer aldılar. 
Siber Güvenlik Merkez Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Erkan Çetiner, bireysel olarak yarışıp ilk dört kişinin takım olacağı bu yarışmayı dört kişilik Karaelmas takımının ilk dörde girerek Zonguldak’ı temsil edecek olmasının güzel bir başarı olduğunu belirtti ve ülkenin en önemli iki CTF yarışması olan Hack İstanbul ve STM yarışmalarındaki başarılarının tesadüfi olmadığını gösteren Karaelmas Siber Güvenlik Takımına Ankara’da yapılacak finalde başarılar diledi. Ayrıca birçok öğrencinin başka illerden de katılımın olduğu bu yarışmada üst sıraları domine etmelerinin fevkalade bir başarı olduğunu ifade eden Dr. Çetiner üniversite öğrencilerinin bu başarılarında eğitim ve desteğini esirgemeyen herkese teşekkür etti. 

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , Siber Güvenlik , CTF Programı , ‘Cyber Anadolu Projesi , ilk etap

Yorumlar