Zabıtadan fırınlara baskın...

7 Aralık 2019 Cumartesi 12:41

Zabıtadan fırınlara baskın...

Zonguldak Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri il merkezinde ekmek fırınlarını denetledi. Yapılan denetimlerde düşük gramajlı olarak yapılan ekmeklere ek konurken kurallara uymayan fırınlara da cezai işlem uygulandı.

 Zonguldak Belediyesine bağlı zabıta ekipleri il merkezinde bulunan fırınlara denetim yaptı. Gece 03.30-07.30 saatleri arasında yapılan denetimlerde temizlik ve hijyen koşullarının uygunluğu, iş yeri ruhsatları, çalışanların iş kıyafetleri, etiket ve üretilen ekmeklerin gramajları kontrol edildi. Kurallar uymayan 5 işletmeye iş önlüksüz ve bonesiz olarak imalat yapıldığından, 3 işletmeye umumi temizlik ve hijyen kurallarına riayet etmediğinden, 3 işletmeye gramajı düşük ekmek imalatı yaptığından cezai işlem uygulanırken düşük gramajlı üretilen 162 adet ekmeğe zabıta ekiplerince el konuldu. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Zabıta , fırınlara denetim , baskın , ekmek , ceza uygulama

Yorumlar

Engellilerden Erdemir’e teşekkür

6 Aralık 2019 Cuma 19:18

Engellilerden Erdemir’e teşekkür

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (Erdemir) Dünya Engelliler Günü etkinlikleri kapsamında 10 adet akülü sandalyeyi ihtiyaç sahipleriyle buluşturdu.

Ereğli Haber- Erdemir hemen her yıl olduğu gibi Kdz. Ereğli Fiziksel Engelliler Derneği’nin engelliler ve ailelerine yönelik olarak düzenlediği Engelliler Günü yemeğinin ikramlarını da üstlendi. Fiziksel Engelliler Derneği Başkanı İsmail Şentürk, Engelliler Günü yemeğine katılan Erdemir Genel Müdürü Salih Cem Oral’a teşekkür plaketi takdim etti. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde ise Erdemir Genel Müdürü Salih Cem Oral ve Erdemir yöneticileri engelli çalışanlarla bir araya geldi.
Engelli bireylerin hayata aktif katılımı için katkılarını uzun yıllardır sürdüren Erdemir, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere 10 adet akülü sandalyeyi Kdz. Ereğli Fiziksel Engelliler Derneği’ne teslim etti. Sandalyeler 1 Aralık’ta Dernek tarafından düzenlenen Dünya Engelliler Günü Yemeği’nde sahiplerine verildi. Yemeğe Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, il ve ilçe protokolünün temsilcileri ve Erdemir Genel Müdürü Salih Cem Oral katıldı. Fiziksel Engelliler Derneği Başkanı İsmail Şentürk, Erdemir’in her zaman Fiziksel Engelliler Derneği’nin faaliyetlerine destek olduğunu belirterek Erdemir Genel Müdürü Salih Cem Oral’a bir teşekkür plaketi sundu.
3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde ise Erdemir Genel Müdürü ve yöneticileri engelli çalışanlarla bir öğle yemeğinde bir araya geldi.
Erdemir Ereğli’de uzun yıllardır engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak üzere katkı faaliyetlerini yürütüyor. 2017 yılından bu yana derneğin yıllık yemek bedelini karşılayan Erdemir, ayrıca servis aracında kullanılmak üzere mazot desteği sağlıyor ve ramazan ayında kumanya yardımı yapıyor. Erdemir 2019 yılı içinde Kent Konseyi’nin Engelliler Haftası dolayısıyla düzenlediği etkinliğin de masraflarını üstlendi.

Yorumlar

Çakır, Posbıyık’ı yalanladı...

6 Aralık 2019 Cuma 18:00

Çakır, Posbıyık’ı yalanladı...

AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, Gülüç Belediyesi’nin kapanacağı iddialarını yalanlarken, Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın meclis toplantısında yaptığı açıklamalara yanıt verdi.

 AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır bu gün parti binasında AK Parti Zonguldak İl Genel Meclisi Üyesi Rıfkı Gültekin, Ereğli Belediyesi Meclis Üyesi Yüksel Başkan, Kadın Kolları Başkanı Fatma Doğru ve Gençlik Kolları Başkanı Tekin Alabaş’ın katılımları ile basın toplantısı düzenledi. 

“Üniversite kampüsünü Cumhurbaşkanımız çözmüştür” 
CHP’li Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın üniversite kampüs alanını ve tersanelerin tapu sorunu kendisi çözmüş gibi açıklamalar yapmasına tepki gösteren Çakır iki konuda da hizmetin AK Parti hükumeti tarafından getirildiğini anlattı. Posbıyık’ın 20 yıldır ne üniversite nede kredi yurtlar kurumu ile ilgili bir hizmetinin bulunmadığına vurgu yapan Çakır “Eski devlet hastanesinin olduğu yere fakülteler yapılacak dediğimiz muhalefet partisi ilçe başkanı “burasının askeriyeye verildi, peşkeş çekildi, askeriyenin buraya el koymasına müsaade edildi” gibi ifadelerle basın açıklaması yapmıştı. Orası yaklaşık 80-90 milyon TL’lik bir yer. Buradaki binaların birini hayırseverimiz, bir tanesini Sayın Kaymakamımızın da açıkladığı gibi OYAK Erdemir’in yapması planlanıyor. Bu bölgenin projesini İstanbul üniversitesi ücret karşılığında çiziyor. Yerel yönetimin katkısı imar düzenlemelerinde bu projeye katkı vermeleridir. Birileri ‘Buz hizmeti biz kazandırdık’ gibi algı yapmaya çalışsa da geçmişteki 20 yılda üniversiteye, kredi yurtlara ek binalar yapılıp yapılmadığını tüm Ereğli halkı tarafından biliniyor. Bu bizim hükümet olarak sağladığımı bir hizmettir. Bunda da en büyük pay Cumhurbaşkanımızın, Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı Saadet hanımın ve milletvekillerimizindir. Herkesin burada emeği var” dedi. 

“Tersanelerin tapusunun alınmasını milletvekillerimiz sağladı” 
Tersaneler bölgesindeki iki firmanın tapu almasında milletvekillerinin büyük çabası olduğunu dile getiren Çakır konuya ilişkin olarak şu açıklamayı yaptı; “Teranede iki tane şartlara uyan firmaların, tapularını almaları için Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nde Sayın Milletvekilimiz Ahmet Çolakoğlu, Sayın Valimiz ve projeyi başından sonuna kadar takip eden Sayın Kaymakamımızın eseridir. Ben kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bizim buradaki niyetimiz şuydu; firmalarımız tapu aldıklarında kredi kullanabilecekler ve teminat olarak gösterebilecekler. Kredi kullanabildiklerinde yeni gemi siparişleri alarak tersaneler daha hareketli hale gelecek. 6 ay 1 sene içerisinde göreceksiniz, tersanelerde çalışan sayımız daha da iyi hale gelecektir.” 

“OYAK Genel Müdürü ile STK’ları buluşturduk” 
Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem ile yapılan toplantıya katılmamasını doğru bulmadığını buna rağmen kurulan platform üyelerinin tüm istek ve taleplerinin dile getirildiğini belirten Çakır “Kasım ayında Süleyman Savaş Erdem tarafından Ereğli’de toplantı yapılacağını, bu toplantıyı da milletvekillerimiz, başta da Hamdi Uçar Milletvekilimizin girişimleri ile OYAK Yöneticileri ve Ereğli’de ki STK temsilcileri ile bir araya getirdik. Katılıma baktığımızda Ereğli’de kurulan platformun sözcüleri ve icra komitelerinin tamamı oradaydı. Tabi ki Belediye başkanı da olsaydı daha iyi olurdu. Ama önemli olan insanların kendilerinin olması değil, taşıdığı fikirlerin orada birileri tarafından dile getirilmesidir. Öncelikle bu toplantının düzenlenmesini sağlayan başta milletvekillerimiz ve OYAK yönetimine teşekkür ederiz. Biz orada söylenenlerin de takipçisiyiz. Acentecilerin sorunlarının 2020 Ocak ayından sonra çözüleceğini, işsizlikle ilgili talepleri, nakliyecilik sektörünün iletilen sorunlarını, kapalı spor salonu ve Erdemir stadının gençlik spora devriyle ilgili talebimizi, çevreyle ilgili konular konuşuldu. Kamuoyuna da açık daha şeffaf takip edebileceği bir çevre politikası. Kendileri çevre ile alakalı en ufak bir sorunu olmadığını söylediler. Biz bu konuları bir masa etrafında toplanarak uzlaşı ile çözeceğiz. Biz hükümet olarak şikayet eden konumunda olamayız. Toplantılara katılmayışımızın sebebi de buydu. Eğer OYAK yada Erdemir yönetimine bir konu iletilmesi gerekiyorsa biz bunu milletvekillerimiz aracılığıyla, bakanlarımız aracılığıyla ve en sonunda Sayın Cumhurbaşkanımız aracılığıyla iletiriz. Şu an gelindi, bir masa etrafında oturuldu, komisyonun seçmiş olduğu sözcülerin tamının sözü dinlendi” şeklinde konuştu. 
OYAK’a bağlı Er Maden şirketinin Kandilli Beldesi’nde aldığı kömür ocağında sondaj çalışmalarını tamamladığını ve Ocak ayında 50-100 kadar işçi ile üretime başlayacağını vurgulayan Çakır, burada toplamda 600-700 kişinin istihdam edileceğini, bu rakamında madenciler adına sevindirici olduğunu dile getirdi. Çakır ilçede Orta ölçekli sanayi alanları kurulması yönünde çalışmaların devam ettiğini, TOKİ ile ilgili olarak ta yeni arsa arayışının sürdürüldüğünü belirtti. 

“Gülüç Belediyesi kapanmayacak” 
Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın gündeme getirdiği Gülüç Belediyesi’nin kapanacağı iddialarının doğru olmadığını belirten Çakır, tersaneler bölgesinde faaliyet gösteren cüruf sahasının da Kdz. Ereğli Belediyesi sınırları içerisinde olduğunu söyledi. Çakır açıklamasında şu sözlere yer verdi; “Gülüç Belediyesi’nin kapanmasıyla ilgili belediye başkanımızın böyle bir şey söylemesi; biz iç işleri bakanlığından da teyit aldık. En ufak böyle bir durum söz konusu değil.Zonguldak büyük şehir olduğunda tüm beldeler kapanacaksa Gülüç beldesi de o durumda kapanacak. Yoksa onun dışında Gülüç’ün kapanması en ufak bir şekilde dahi söz konusu değildir. Sayın Belediye başkanımızın cürufla alakalı çok söylediği bir konu; şu an bu cüruf sahası Gülüç Belediyesi sınırları içerisinde değil Kdz. Ereğli Belediyesi sınırları içerisindedir. Birilerine izin vermiş derken, eğer varsa verilmiş bir izin bu Kdz. Ereğli Belediyesi sınırları içerisindedir. Acaba bu firmadan festivale bir katkı alınmış mıdır? Bazı sanatçıların sponsorluğu bu firmalara ödettirilmiş midir? Onları da ilerleyen günlerde ortaya koyacağız. Yoksa cürufun çevreye zararıyla ilgili çevre ve sağlık gerekli şartları yapacaktır. Cüruf sahası Kdz. Ereğli Belediyesi sınırları içerisinde yer almasına rağmen Gülüç Belediyesi ile alakalı farklı bir algı oluşturmaya çalışmayı anlamlı bulmuyoruz.” 

“Ereğli teşkilatıyla ilgili istifa söz konusu değil” 
AK Parti’de Alaplı ve Kozlu ilçe başkanlarının istifalarının ardından kendisinin de istifasının istenip istenmediği yönündeki soruya da yanıt veren Çakır “Bu süreci milletvekillerimiz, il başkanımız genel merkezimizle istişare halinde yürütür. Böyle bize ulaşmış bir bilgi yok. Ulaştığı zamanda cevabı hep birlikte değerlendiririz. Ereğli teşkilatıyla ilgili şu an öyle bir şey söz konusu değil. Alaplı teşkilatının istifasıyla ilgili basına yansıyan bir konu var ama onunda bize bilgilendirmesi olmaz” dedi. 

“Milletvekilimiz Hamdi Uçar’ın Ereğli’ye hizmetleri vardır” 
Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın AK Parti Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar’a yönelik söylemlerini de değerlendiren Çakır “Sayın Milletvekilimizin Ereğli’ye gelen hizmetleri engellemesi gibi hoş olmayan ifadeler yakışık ifadeler değil. Bu gün üniversitemizin yeri çözüme kavuştuysa milletvekillerimizin sayesinde, Gülüç’e okul yapılıyorsa milletvekillerimizin sayesindedir, Çaylıoğlu yolun u yapıyorsak milletvekillerimizin desteğiyle yapıyoruz. Milletvekilimizi Ereğli düşmanı ilan etmek, Ereğli’ye gelen hizmetleri engelliyor demek abesle iştigaldir. Bizim bunu kabul etmemiz mümkün değil. OYAK gibi bir sorunda dahi, vatandaşlarımızın, STK’ların talebini kendisine ilettiğimiz zaman OYAK Genel Müdürünü Ereğli’ye getireceğiz dediğimiz zaman dahi bazılarının kafasında soru işaretleri vardı. OYAK Genel Müdürünü milletvekillerimizin başta da Hamdi Uçar’ın desteği ile getirdik. Partiye geçip geçmemeyle alakalı konu; milletvekilimiz bir halk tabiriyle ‘Üstüne para verseler almayız’ ifadesini kullanmış. Çünkü AK Parti’nin bir misyonu var. Genç, dinamik, hareketli daha yarınlara hizmet edebilecek belediye başkanlarıyla ilgili. Böyle bir durum ne Halil beyden bize neden bizden Halil beye böyle bir talep gitmiştir.” 
Çakır yapılan açıklamaların ardından gazetecilerin gündeme dair sorularına yanıt verirken, mecliste AK Parti grubu olarak Ereğli’nin menfaatlerine yönelik kararlara destek verdiklerini aleyhine olan durumlara da karşı çıktıklarını söyledi. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Ak Parti İlçe Teşkilatı , Fatih Çakır , basın toplantısı , gündem , OYAK

Yorumlar

GMİS Yönetim Kurulu, Türk-İş Genel Kurulunda...

6 Aralık 2019 Cuma 17:53

GMİS Yönetim Kurulu, Türk-İş Genel Kurulunda...

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil ve yönetim kurulu, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) 23’üncü Genel Kuruluna katıldı. Programda konuşan Yeşil, "5 bin maden şehidimizin kanıyla, canıyla ve on binlerce çalışanıyla Zonguldak Maden Havzası, ülkemiz sanayinin ve ekonominin itici gücü oldu" dedi.

 Ankara’da düzenlenen Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) 23’üncü Genel Kurulunda, Türk-İş’in aldığı karar doğrultusunda Zonguldak’tan bir maden işçisi madenci elbisesi ile protokolde diğer sektörlerin işçileriyle birlikte en ön sırada yer aldı. 
Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, genel kurulun ikinci gününde bir konuşma yaptı. Yeşil, “Genel Maden İşçileri Sendikamız, Türkiye’de kurulan ilk 3 sendikamızdan birisidir. 17 Kasım’da 73’üncü yaşımızı kutladık. Bu yıl aynı iş yerinde 28’inci dönem toplu iş sözleşmemizi imzaladık. 1965 yılında madenci kardeşlerimiz Satılmış Tepe ve Mehmet Çavdar’ı Kozlu’daki hak ve demokrasi mücadelemizde şehit verdik. 1990 yılının sonunda, Zonguldak Maden İşçileri olarak Türkiye’ye ve dünyaya örnek bir grevi hayata geçirdik. 29 yıl önce 4-8 Ocak 1991 tarihlerinde Zonguldak ve bölge halkıyla bütünleşerek, yaklaşık 150 bin kişiyleZonguldak-Ankara yolunda haklı mücadelemizi haykırdık ve sesimiz tüm dünyada yankılandı. 1994 yılında maden ocaklarımızı ve demir-çelik fabrikalarımızı kapatmak, satmak isteyenlere karşı, maden işçileri ve bölge halkı olarak yine meydanlara çıktık, sesimizi yükselttik; işimize, aşımıza, ülkemizin ve milletimizin geleceğine sahip çıktık. Mücadelenin önderi, Genel Başkanımız ve Türk-İş Genel Sekreteri Şemsi Denizer’i 1999 yılında bir cinayet sonucu kaybettik. Hiçbir baskı ve tehdit bizi mücadelemizden vazgeçiremedi” dedi. 

"Maden işçilerimiz tek ses, tek yürek" 
Sonraki yıllarda da maden ocaklarının özelleştirilmesine ve madenlerde, yer altında taşeron uygulamasına şiddetle karşı çıktıklarını ifade eden Başkan Yeşil, “Madenciler olarak tek yürek, tek ses olduk, Zonguldak’ta Türkiye Taşkömürü Kurumunda taşeron uygulamasının kaldırılmasını sağladık. Bu acı deneyimlere rağmen, 2017’de yasal düzenleme yaparak TTK’nın küçük parçalara bölünerek özelleştirilmesini gündeme getirdiler. Maden işçilerimiz yine tek ses, tek yürek oldu ve sesimiz Ankara’da, TBMM’de duyuldu ve bu yanlış düzeltildi. Maden işçileri olarak sesimizin duyulmasını sağlayan muhalefet partilerine ve gerekli düzenlemeyi yapan iktidar partisi temsilcilerine teşekkür ediyoruz. Önceki yıllarda olduğu gibi bu haklı mücadelemizde her zaman yanımızda olan Türk-İş Genel Başkanı Sayın Ergün Atalay’a ve yönetim kurulu üyelerine huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyoruz. Türkiye işçi sınıfının en büyük çatı kuruluşu olan Türk-İş’in üyesi olan böyle bir sendikanın 18’inci Genel Başkanı olarak karşınızda olmanın haklı gururunu yaşıyorum. Beni bu göreve layık gören arkadaşlarıma, huzurlarınızda, bir kez de buradan teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

“171 yıldır kömür üretiyoruz” 
Zonguldak Maden Havzasında 171 yıldır taş kömürü üretildiğini ifade eden GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, “Yaklaşık 5 bin maden şehidimizin kanıyla, canıyla ve on binlerce çalışanıyla Zonguldak Maden Havzası, ülkemiz sanayinin ve ekonominin itici gücü oldu. Ancak 1990 sonrası uygulanan dış kaynaklı ekonomik politikalarla ülkemizdeki üretim ekonomisi tahrip edildi. Madencilik sektörü de bundan nasibini aldı. Tüketime ve dış krediye bağımlı büyüyen Türkiye borç batağına sürüklendi. Genel Maden İşçileri Sendikası olarak işimize, aşımıza, ülkemizin ve milletimizin geleceğine sahip çıkarken her ortamda ve her şart altında çözüm önerilerimizi de ortaya koyduk” dedi. 

“TTK, tam kapasite ile çalışır hale getirilmelidir” 
Türkiye’nin taş kömürü ithalatı için yılda 4-5 milyar dolarını dışarıya verecek lüksü olmadığını sözlerine ekleyen GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, “Türkiye Taşkömürü Kurumu en kısa sürede tam kapasite ile çalışır hale getirilmeli ve yıllık 5 milyon ton üretim hesabı yapılmalıdır. Türkiye Taşkömürü Kurumunda yer üstünde çalışan işçi arkadaşlarımız ve Maden Tetkik Arama Kurumunda çalışan arkadaşlarımız arasındaki ücret farklılıklarının giderilmesini ve eşit işe eşit ücret verilmesini istiyoruz. Bölgede bulunan Kardemir ve Erdemir’in ihtiyacı havzamızdan karşılanmalı, olası ambargolara karşı demir-çelik sektörü güvence altına alınmalıdır. Türkiye Kömür İşletmelerine, Türkiye Taşkömürü Kurumuna ve Maden Tetkik Arama Kurumuna sahip çıkılmalı ve bu kurumlar daha aktif hale getirilmelidir. Örgütlenme önündeki engeller kaldırılmalı, sendikalaşmayı teşvik edecek düzenlemeler yapılmalıdır. Kamuda ve özel sektörde yandaş sendika uygulamalarına son verilmelidir. Türkiye’de Emek Platformu’nun yeniden oluşturulması için işçi ve memur sendikaları tüm samimiyetlerini ortaya koymalıdır. Kayıt dışı ekonominin sendikal örgütlenme ile ortadan kaldırılacağı, sendikal örgütlenme arttıkça Sosyal Güvenlik Kurumunun daha sağlıklı bir yapıya kavuşacağı ısrarla anlatılmalıdır. Asgari ücret vergi dışı bırakılmalı, gelir vergisi dilimleri ücretliler lehine yeniden düzenlenmelidir. İşçilerin kıdem tazminatına el uzatılmamalıdır. Bugün içinde bulunduğumuz ekonomik krizin sorumlusu biz işçiler, emekçiler değiliz. Ülkemizi yönetenleri buradan bir kez daha uyarıyoruz; Asgari ücreti düşük tutarak ve vergi keserek, Toplu iş sözleşmelerinde kazanımlarımızı sınırlayarak, enflasyonun altında ücret zammını dayatarak, yeni vergiler çıkartarak, tüketim mallarına zam yaparak, ekonomik krizin faturasını bize kesmenize izin vermeyeceğiz” şeklinde konuştu. 
Genel kurula GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreter Hüseyin Kolçak, Genel Mali Sekreter Volkan Yıldız, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, Karadon, Kozlu, Üzülmez, Armutçuk, Amasra, MTA ve Merkez Servisleri Şubelerinin şube başkan ve yöneticileri ile eski Genel Başkan Ahmet Demirci katıldı. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , GMİS Yönetim Kurulu , Hakan Yeşil , Türk-İş Genel Kurulu ,

Yorumlar

Alan'dan ecri misil borcunu ödemeyenlere uyarı...

6 Aralık 2019 Cuma 17:47

Alan'dan ecri misil borcunu ödemeyenlere uyarı...

Zonguldak Belediye Başkanı Dr. Ömer Selim Alan, basın mensupları ile bir araya gelerek gündemi değerlendirdi.

 Zonguldak Belediye Başkanı Dr. Ömer Selim Alan, basın mensupları ile bir araya gelerek Ankara ziyareti, Stat konusu ve Fevkani Köprüsü hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Fevkani Köprüsü bazı esnafları konusunda sert konuşan başkan Alan, “Bazı arkadaşlarımız çok uygun fiyatlarda ecri misil bedellerini ödemeyerek ve ikinci el, üçüncü el hatta dördüncü ele hava paralarıyla birlikte vererek belediyenin kayıtlı malı üzerinden para kazanıyorlar ve aksine ecri misillerini ödemiyorlar. Bu kişileri en kısa sürede tahliye edeceğiz” dedi. 
Konuşmasına Ankara ziyareti ile ilgili başlayan başkan Alan, “Her hafta Ankara’yı ziyaret ederek milletvekilimizin aracılığıyla bürokratlarımız, daire başkanlarımızı bakan yardımcılarımızı ve bakanlarımızı ziyaret ederek görüşmeler yapıyoruz. Bu haftaki gündem maddelerimiz Belediye Kültür Merkezimizin bir restorasyon yaprak daha iyi hale getirip halkımıza sunmak istiyoruz. Şuan kurslarımız başladı ama gençlerimiz buraya fazla rağbet göstermiyor. O yüzden burayı iyi hale getirmek istiyoruz bununla ilgili kararı önümüzdeki hafta vereceğiz. Geçen hafta Kültür Varlıkları Genel Müdür Yardımcımız geldi. Kendileri ile A’dan Z’ye kadar gezdik. Bizden bazı istekleri var bunları tamamlayıp bir daha ki hafta genel müdürlüğü ziyaret ederek burayı faaliyete sokmak istiyoruz. Zonguldak’ımızın ailen dönüşüme ihtiyacı var. Bunun için gece gündüz çalışıyoruz. Bunun meyvesini en kısa zamanda toplayacağız inşallah” dedi. 

“Bakanımızı Zonguldak’ta ağırlayacağız” 
Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasaapoğlu’nu yeni yıla kadar Zonguldak’ya ağırlayacaklarını söyleyen ZonguldakBelediye Başkanı Dr. Ömer Selim Alan, “Spor Bakanımız ile görüşme şansımız oldu. Merkez noktasında stat istediğimizi aktardık. Önceliğinde stat zemininin çok kötü olduğunu belirttik. Bakanımızı Zonguldak’a davet ettik. En kısa süre içerisinde bakanımızı ağırlayacağız. Yeni yıla girmeden bakanımızı Zonguldak’ta misafir ederek sorunları yerinde tespit etme noktasında burada ağırlayarak dertlerimizi yerinde anlatacağız” dedi. 

“Bu şekilde davranmaya devam eden kim olursa olsun hemen tahliye edeceğiz” 
Fevkani Köprüsünün Zonguldak’ı ikiye böldüğünü ifade eden Zonguldak Belediye Başkanı Dr. Ömer Selim Alan, “ Köprü altı konusunda en başta ne diyorsak hala aynı yerdeyiz. Yıkmaya değil yapaya geliyoruz Biz köprü altı esnafını işgalci durumundan kurtarmak için ecri misilden kurtarmak için güvenlik açısından tehlike arz ettiği için bu sıkıntıdan kurtulmak için bir iş merkezi kurmak istiyoruz. 87 esnafımızı kurtarmak tapusunu almak isteyen satmak kaydıyla yok ben kiracı olmak istiyorum diyeni de kiracı statüsünde işgalci olmaktan kurtarmak istiyoruz. Fakat arkadaşlarımız çok uygun fiyatlarda ecri misil bedellerini ödemeyerek ve ikinci el, üçüncü el hatta dördüncü ele hava paralarıyla birlikte vererek ne yazık ki belediyenin kayıtlı malı üzerinden para kazanıyorlar ve aksine ecri misil bedellerini ödemiyorlar. Bu arkadaşlarımızın hepsine ihbarname gönderdik. Bu konuda çok netiz. Bu şekilde davranmaya devam eden kim olursa olsun hemen tahliye edeceğiz. Biz arkadaşlarımıza esnek davrandık. Herkesi kucaklamaya çalışıyoruz. Arkadaşlarımızla bunları konuşmamıza rağmen yazı yazmamıza rağmen eskiden kalma bir gelenek gibi görüp ne ecri misil bedellerini ne su paralarını ne emlak vergilerini hiçbirini ödemiyorlar. Belediyeye ödemesi gereken hiçbir ücreti ödemeden aksine bazı arkadaşlarımız ikinci, üçüncü şahıslara veriyorlar. Borçlarını kuruşu kuruşuna ödeyen insanlar var bunların haklarını teslim edelim. Bunlar hep aynı kişiler bu tavrını sürdürmeye devam ediyorlar. Bu konuda açık ve net söylüyorum en kısa zamanda o arkadaşlarımızı tahliye edeceğiz. Yıllardan bu yana böyle gelmiş böyle gitsin diyen arkadaşlarımız zaten köprünün yıkılmasını istemiyor. Biz köprüyü oradan kaldıracağız. Köprü Zonguldak’ı bölüyor. Dere ıslahı konusunda en geç önümüzdeki Ocak ayı içinde ihaleye çıkıyoruz. Köprüyü de 1 buçuk 2 sene içerisinde iş merkezimizi yapıp arkadaşlarımızı buraya taşıdıktan sonra köprüyü kaldırdığımız zaman Zonguldaldak’ı kimse tanıyamayacak” şeklinde konuştu. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , başkan Selim Alan , ecri misil borç ,

Yorumlar