ZBEÜ Uluslararası Asıl Aday Kayıtları Tamamlandı

26 Ağustos 2019 Pazartesi 12:58

ZBEÜ Uluslararası Asıl Aday Kayıtları Tamamlandı

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi 2019-2020 eğitim öğretim yılı uluslararası öğrenci kayıtları Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı koordinesinde tüm birimlerin katılımlarıyla Teoman Duralı Okuma Salonunda gerçekleştirildi.


Uluslararası öğrenciler için 135 programda açılan toplam 2390 kontenjan için 19 Temmuz 2019 Pazartesi günü başlayan asıl kayıtlar 23 Ağustos Cuma günü mesai bitimi ile birlikte sona erdi. Asıl kayıtlarda 454 öğrencinin kayıt işlemi tamamlandı. 
Uluslararası üniversite olma yolunda ilerleyen Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, bu yıl da dünyanın dört bir yanından eğitim almak isteyen öğrencilerin tercihi oldu. 15 Temmuz 2019’da sona eren uluslararası öğrenci asıl kontenjanlarına, 106 farklı ülkeden toplamda 15.762 uluslararası öğrenci adayı, öğrenim görmek için üniversiteye rekor başvuruda bulunmuştu. Uluslararası öğrenciler tarafından yoğun ilgi gören Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde, 2019-2020 eğitim-öğretim yılı öğrenci alımları 28 Ağustos- 8 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılacak olan ek kontenjan başvurularıyla devam edecek. Ek kontenjanlarda kayıt hakkı kazanıp tercih yapmayan öğrencilerin yerlerine 5 Ekim 2019’da ilan edilecek ek kontenjan yedek adaylarının kayıtları alınacak. 
Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı, 2019-2020 eğitim-öğretim yılında kaliteden ödün vermeden, açılan yeni bölüm/programlarla çalışmalarına devam edeceklerini belirttiği konuşmasında şunları söyledi: “Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi köklü geçmişe sahip bir üniversitedir. Bu yıl açılan yeni bölüm/programlarla ve pek çok farklı ülkeden gelen uluslararası öğrenci ile bu gücümüzü pekiştirmek istiyoruz. Bu yıl Üniversitemizde okuyan uluslararası öğrenci sayısını iki binin üzerine çıkarmayı amaçlıyoruz. Yerleşemeyen öğrenciler ek kontenjanları takip etsinler. Kalan kontenjanlara göre dikkatli tercih yapmaları durumunda yerleşme şansları daha yüksek olacaktır. Bu vesileyle kayıt yapan öğrencilerimize “burası senin üniversiten, üniversitene hoş geldin” diyorum.” 

Etiketler:

ZBEÜ , Zonguldak , Kdz Ereğlihaber , Ereğlihaber

Yorumlar

BEÜ’de şahsen başvurular yoğun ilgi gördü

23 Ağustos 2019 Cuma 17:17

BEÜ’de şahsen başvurular yoğun ilgi gördü

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından açıklanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2019-YKS) sonuçlarına göre üniversiteye kayıt hakkı kazanan ancak elektronik kayıt (e-kayıt) yaptırmayıp, şahsen kayıt yapacak öğrencileri için başlayan ve yoğun bir şekilde devam eden yüz yüze kayıt işlemleri 23 Ağustos’ta sona erdi.


2019-2020 Eğitim Öğretim dönemi için Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’ni kazanan yeni öğrenciler 16-21 Ağustos tarihlerinde Elektronik kayıt (E-Kayıt) yaptırmayanlar aileleri ile birlikte üniversiteye gelerek şahsen kayıt işlemlerini 19-23 Ağustos tarihleri arasında mesai saatleri içerisinde hafta boyunca gerçekleştirdiler. 
Kayıt işlemleri, kazanılan bölüm ve programların bulunduğu kampüslerdeki Fakülte ve Meslek Yüksekokulu binalarında bizzat yapıldı. 

Yorumlar

(BESYO) için öğrenciler özel yeterlilik testinde ter döktü

23 Ağustos 2019 Cuma 16:37

(BESYO) için öğrenciler özel yeterlilik testinde  ter döktü

Bülent Ecevit Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'na (BESYO) girecek öğrencilerin belirleneceği özel yetenek sınavları Farabi Kampüs Spor Salonu'nda gerçekleşti. Zonguldak ve farklı illerden 867 öğrenci özel yeterlilik testine katılım sağlayarak ter döktü.


Bülent Ecevit Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'na (BESYO) girecek öğrencilerin belirleneceği özel yetenek sınavları Farabi Kampüs Spor Salonu'nda yapıldı. Bülent Ecevit Üniversitesinde ki sınavlar kameralar tarafından kayıt altına alınarak en objektif şekilde yapılırken; veliler seçmelere katılan çocuklarını internet üzerinde canlı olarak izleme fırsatı buluyor. Ayrıca koşu sınavlarının açık alanda yapılması üzerine, testlerden geçen öğrenciler zor anlar yaşadı. BESYO’ya girebilmek için öğrenciler motorsal testlerde, erkek dayanıklılık testi, durarak atlama, ağırlık bırakma, parkur ve takla atlama gibi testlerden geçti. 2 gün süren testlerde parkuru başarılı tamamlayan öğrenciler sevinirken, bazı öğrenciler ise istediği şekilde parkuru tamamlayamadığı için ağladı. Özel yetenek sınavlarına , 143 kadın aday, 724 erkek aday ve 28 milli sporcu olmak üzere 867 gibi rekor başvuru yapıldı. Sınavlar sonucunda 22 erkek, 13 bayan, 3 erkek milli ve 2 bayan milli sporcu olmak üzere toplamda 40 öğrenci alınacak. Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu, Öğretmenlik Bölümü Yetenek Sınav sonuçları BEÜ'nün internet sitesi üzerinden açıklanacak. 

''Sınavlarımızı objektif bir şekilde yapıyoruz'' 
Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu Müdürü Mustafa Gümüş, sınavların objektif yapıldığını söyleyerek,''Her sene olduğu gibi bu sene de özel yetenek sınavları üniversitemizde gerçekleştirdik. Bu sene de yine sınav esnasındayız. Güzel bir sınav oldu. Bugün son gün. Toplamda 867 başvuru oldu. 143 kadın aday, 724'de erkek aday başvuru yaptı. 28 tane milli sporcumuz var. Toplamda bu sene Beden Eğitimi Yüksek okulumuza 40 öğrenci kabul edeceğiz. Memnunuz objektif bir sınav yapıyoruz. Bununda karşılığını alıyoruz. Bu bölgeden ve bütün Türkiye'den adaylarımızı sınavımıza alıyoruz. Önümüzde ki haftalarda da sonuçları açıklayacağız'' dedi. 
''Sportif ve akademik yönlü öğrencileri bünyemize katıyoruz'' 
Sportif yönlü ve akademik yönlü öğrencileri bünyelerine kattıklarını ifade eden Gümüş, ''Artık yeni Yüksek Öğretim Okulu(YÖK)'ün aldığı kararla daha önce 200 binden öğrenci alma kararı getirilmişti. Şimdi bu karar neticesinde bütün bölümlerde kabul kontenjanlarını TYT puanlarını yükseltti. Bizde yükselttik. Geçen sene 210 puanla başvuru almıştık. Bu sene de 180'le başvuru aldık. Tabi ki yüksek puanla başvuru alınca adaylar da belli bir oranla azılıyor. Biz bu anlamda sportif yönden nitelikli hemde akademik yönlü adayları aldığımızı düşünüyoruz. Rektörümüz Prof Dr. Mustafa Çufalı ve ben Beden Eğitimi Spor Yüksel Okulu Müdürü olarak özel yetenek sınavına katılan öğrencilerimize başarılar diliyoruz'' diye konuştu. 

Etiketler:

BESYO , ZBEÜ , sınav , KdzEreğlihaber , Ereğlihaber

Yorumlar

BAKKA’dan yapay zeka ve derin öğrenme desteği

19 Ağustos 2019 Pazartesi 14:12

BAKKA’dan yapay zeka ve derin öğrenme desteği

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı desteğiyle yapay zeka ve derin öğrenme konulu eğitim programı düzenlendi.


Batı Karadeniz Kalkınma Ajansının desteğiyle Ankara’dan özel olarak getirilen uzman ile Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, Zonguldak Mesleki Eğitim Merkezi, Zonguldak İMKB Anadolu Lisesi, Zonguldak Fen Lisesi ve ZonguldakMesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğretmen ve öğrencilerine yönelik “Yapay Zekâ ve Derin Öğrenme Kullanarak Görüntü İşleme Yöntemleri” konulu eğitim düzenlendi. Zonguldak Mesleki Eğitim Merkezinde düzenlenen kursa 16 kişi katıldı. 
Elektronik öğretmeni Tolunay Demirci; “Günümüzde çok heyecan verici gelişmelerin yaşandığı, yapay zekâ alanında yapılan çalışmaların büyük bir kısmını oluşturan derin öğrenme yapay sinir ağları güncel bir konu olup bilgisayar teknolojisinin her alanına girmiştir. Ülkemizin 2023 vizyonu hedefleri ile tam uyumlu, özellikle son yıllarda artan teknoloji hamlesi ve beraberinde gelen teknoloji üreten toplum haline gelebilmemiz için eğitimde nitelikli araçların verimli kullanımı ön plana çıkmıştır. Robot teknolojilerinin gelişmesi, otonom sistemlerin hazırlanması ve robot geliştiren ülkeler ile rekabet açısından yapay zekâ; derin öğrenme içerisinde yeni gelişmelerin yaşandığı ve ortaya çıktığı stratejik öneme sahip bir konudur. Bunlar için Makine Öğrenmesi ve Yapay Zeka konularının öğrenilmesi, yapay sinir ağları ve algoritmalarının etkili ve verimli kullanılması, görüntü işleme algoritmalarının geliştirilmesi, öğrenci ve öğretmenlerimizin yenilikçi teknolojileri öğrenebilmeleri, yeni algoritmaların geliştirilmesi için rehberlik faaliyetinin yürütülmesi, bilgisayarlı otonom yapay zeka ve derin öğrenme sürecine entegre edilerek daha nitelikli ve kaliteli algoritmaların tasarlanıp geliştirilmesi için "Yapay Zeka ve Derin Öğrenme Kullanarak Görüntü İşleme Yöntemleri" eğitimi yapılmıştır. İlimizde ilk defa düzenlenen ve çok verimli geçen eğitimler sonunda öğretmenlerimiz yapay zekâ ve derin öğrenme konularında bilgilenmişlerdir. Ülkemiz savunma sanayisi başta olmak üzere her alanda gelecek yılların yükselen değeri ve yüksek gelir getirici bu konularda çalışmalarımız artarak devam edecektir” dedi. 

Etiketler:

BAKKA , yapay zeka , Kdz.Ereğli Haber

Yorumlar

BİLSEM öğretmenlere astronomi eğitimi verilecek...

19 Ağustos 2019 Pazartesi 12:07

BİLSEM öğretmenlere astronomi eğitimi verilecek...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde BİLSEM’in organizasyonu ile fen eğitiminde astronomi bilgi ve becerilerini geliştirme projesi kapsamında öğretmenlere 3 günlük eğitim verilecek.

Kdz. Ereğli Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) tarafından Kdz. Ereğli Öğretmenevi’nde 6,7 ve 8 Eylül 2019 tarihlerinde öğretmenlere yönelik fen eğitiminde astronomi bilgi ve becerilerini geliştirme projesi kapsamında eğitim verilecek. 50 öğretmenin katılacağı proje, Kdz. Ereğli Anadolu Lisesi, Kdz. Ereğli İbrahim-Süheyla İzmirli Fen Lisesi, İMKB Atatürk Anadolu Lisesi, Mehmet Ali ve Kadri Yılmaz Anadolu Lisesi ve Nurdan ve Ahmet Orhan Oğuz Ortaokulu’nun katkılarıyla gerçekleşecek.
6,7 ve 8 Eylül 2019 tarihlerinde gerçekleşecek eğitimlerde konuşmacı olarak RTEÜ’den Prof. Dr. Mehmet Küçük, ÇÖMÜ’den Prof. Dr. Faruk Soyduğan, Akdeniz Üniveritesi’nden Doç. Dr. Memduh Sami Taner, PAÜ’den Doç. Dr. Serkan Sevim ve ESOGÜ’den Doç. Dr. Ersin Karademir yer alacak. Eğitime katılmak isteyen öğretmenler arasında Fen Bilgisi ve sınıf Öğretmenleri’ne öncelik verileceği belirtildi.

Etiketler:

BİLSEM , Kdz. ereğli , astronomi , eğitim , kdz. ereğli haber , ereğli haber ,

Yorumlar