Yük treni raydan çıktı!..

16 Kasım 2019 Cumartesi 14:22

Yük treni raydan çıktı!..

Zonguldak’ta limana yük almaya giden yük treni raydan çıktı. Raydan çıkan trene demiryollarından özel çekici çağırılarak tren rayına oturtturuldu.

 Edinilen bilgiye göre Zonguldak tren istasyonundan Zonguldak Limanına yük almaya giden yük treni henüz nedeni bilenmeyen bir sebeple trenin sonundaki 3 vagon raydan çıktı. Ekipler raydan çıkan vagonlara müdahale ederek demiryollarına ait özel çekici çağrıldı. Ekipler raydan çıkan 3 vagonu Yaklaşık bir saat süren çalışma sonucunda yerine oturtturulurken olayda ölen ya da yaralanan olmadı. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , tren , ray , yük treni , istasyon , 3 vagon , ekip , müdahale ,

Yorumlar

MAKZON Derneği’nin faaliyetleri BEÜ’de ele alındı

16 Kasım 2019 Cumartesi 14:16

MAKZON Derneği’nin faaliyetleri BEÜ’de ele alındı

Zonguldak Valiliği önderliğinde gerçekleşen veZonguldak, Bartın ile Karabük illerini kapsayan Çelik Kümelenme Projesinde Zonguldak il merkezi küme misyonu olarak belirlenen maden makinası üretimi hedefi ile kurulan Zonguldak Maden Makinaları İmalatçıları Derneği’nin (MAKZON) faaliyetleri BEÜ’de ele alındı.

 BEÜ Rektör Yrd. Prof. Dr. Kemal Büyükgüzel’in katılımıyla gerçekleşen toplantıya, Teknopark Genel Müdürü Doç. Dr. Umut Güneş Sefercik, kurulum aşamasında olan Zonguldak BEÜ Maden ve Maden Makinaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Proje Koordinatörü Prof. Dr. Bülent Ekmekçi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Dr. Öğr. Üyesi Hakan Kaya, MAKZON Dernek ve Kooperatif temsilcileri, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) temsilcileri ve Zonguldak Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği (ZESOB) temsilcileri katıldı. 
Toplantıda, MAKZON’un kuruluşundan bugüne dek gelişimi ve gelecekteki işleyişinde dikkat edilebilecek hususlar masaya yatırıldı. Üniversite, Kamu ve Sanayi işbirliklerinin de ele alındığı toplantıda milli katma değeri yüksek ürün üretimi noktasında önemli fikir alışverişleri gerçekleşti. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , BEÜ , MAKZON Derneği , toplantı

Yorumlar

Müftülükten Mevlid-i Nebi Programı...

15 Kasım 2019 Cuma 18:10

Müftülükten Mevlid-i Nebi Programı...

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi Müftülüğü tarafından Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla ‘Peygamberimiz ve Aile’ konulu konferans düzenlendi.

Kdz. Ereğli Müftülüğü Mevlid-i Nebi Haftası kapsamında ‘Peygamberimiz ve Aile’ konulu konferans gerçekleştirildi. Ereğli Kapalı Spor Salonunda gerçekleşen etkinliğe, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz’ın konuşmacı olarak katıldı. Düzenlenen programa Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Zonguldak İl Müftüsü Rüstem Can, Kdz. Ereğli İlçe Müftüsü Recai Albayrak, din görevlileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başlayan program, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam etti.

Yüce Peygamberimizin hayatının hangi evresine, hangi safhasına, hangi dönemine bakarsak bakalım karşımızda Mevla’mızın sunduğu gerçekten bir örnek olarak görüldüğünü ifade eden İlçe Müftüsü Recai Albayrak, programda emeği geçen herkese teşekkür etti. Albayrak konuşmasında, “Mevla’nın “Sen büyük bir ahlak güzelisin” dediği, bütün âlemlere rahmet kaynağı olarak sunduğu ve bütün insanlığa en büyük önder, en büyük rehber olarak, takdim ettiği Peygamber efendimize, Hazreti Muhammet’e salat ve selam olsun. Değerli kardeşlerim, Yüce Peygamberimizin hayatının hangi evresine, hangi safhasına, hangi dönemine bakarsak bakalım karşımızda Mevla’mızın sunduğu gibi müstesna bir şahsiyet, gerçekten bir örnek, gerçekten bir örnek olarak görüyoruz. Peygamber Efendimizin o güzel sevgisini yüreklerinde barındıran kardeşlerimiz, kimisi zikri, kimisi fikri ile kimisi maddi imkanları ile, kimisi de burayı hınca hınç dolduran siz değerli kardeşlerimizin bizzat gelerek burayı hınca hınç doldular. Hepinizden Allah Razı olsun” dedi.

Etkinlikte konuşma yapan Zonguldak İl Müftüsü Rüstem Can şu ifadelere yer verdi; Bugün Ereğli’miz bir başka güzel, rabbim buraya attığınız adımları cennet adımı eylesin. Sevgili Peygamberimizin sevgisi ve muhabbeti ile buraya gelirken, bizi çok seven Peygamberimiz ile de inşallah, kıyamet gününde onunla beraber rabbimizin bize hazırladığı ebedi nimetlere cemaline hep beraber ulaşırız.


Aile hayatının önemine değinen Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu Mevlidi- Nebi haftası boyunca Müftülüğün güzel çalışmalara imza attığını belirterek, emeği geçen herkesi tebrik etti. Çorumluoğlu konuşmasında, “Gençlimiz zararlı alışkanlıklara tutmaya çalıştılar, öbür yandan da aile hayatımızı bölmeye çalıştılar. Bir geçmişimize bakın bir de şuan ki aile hayatına bakın. Ne yazık ki burada bir korozyon var, bir bozulma var. Bu toplumun da bozulması neticesini doğuracak. Biz birlik ve beraberlik içerisin de olacaksak bunun en önemli temel aile de atılacaktır. Üzülerek görüyorum çocuklar anne babalarıyla, eşler kocalarıyla konuşamaz bir toplum haline geliyoruz. Biz bu tür konferanslarla, inşallah birlik ve beraberlimiz daha da arttıracağız. Neden birlik ve beraberliğimiz arttıracağız, çünkü Müslümanların yaşadığı her yerde bugün Türk milletine ihtiyaç var. Biz birlik ve beraberlik içerisinde olalım. Bosna’daki Müslüman kardeşimize dokunabilelim. Biz birlik beraberlik içeresinde olalım ki Somali’de, Myanmar’da, Suriye’de, Irak’taki, dünyanın hangi noktasında olursa olsun İslam’ı yaşamış, yaşayacak ve ruhunda paylaşmış değerli kardeşlerimize güçlü bir Türkiye, güçlü bir insanlık olarak gidip yardımcı olalım. Buraya teşrif eden herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Daha sonra Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, ‘Peygamberimiz ve Aile’ konulu sunumunu gerçekleştirdi. Program, Kdz. Ereğli Müftülüğü ilah korosunun tasavvuf musıkisi sunumu ve Semazen gösterimi ile son erdi.

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , Mevlidi Nebi , Haftası , Kutlama ,

Yorumlar

Çınar, yeni vergi düzenlemesini değerlendirdi

15 Kasım 2019 Cuma 16:26

Çınar, yeni vergi düzenlemesini değerlendirdi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Karadeniz Ereğli Başkanı Abdülkadir Çınar, yeni vergi düzenlemesi kapsamında önerilen kanun teklifine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Tüm vergi türlerinde adaletin sağlanmasının esas olduğunu söyleyen MÜSİAD Karadeniz Ereğli Başkanı Abdülkadir Çınar, kanun teklifinde yer alan bazı maddelerin yeniden değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Çınar, kanun teklifi ile ilgili şu hususlara dikkat çekti:

“ Tüm vergi türlerinde adaletin sağlanması esastır. Ancak maalesef mevcut vergi sistemimiz, ekonomimizin gelişmesine; tasarruf, yatırım ve istihdama birçok engel teşkil ederken, kayıt dışı ekonomi ve kayıt dışı istihdamla mücadelede yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle yeni vergi taslağını oldukça önemsiyoruz. Buna karşın, kanun teklifinde yer alan bazı maddelerinin mutlaka yeniden değerlendirilmesi gerektiği düşüncemizi de paylaşmak isteriz.

Mükellef sayısının artmasına ve verginin tabana yayılmasına yardımcı olacağına inandığımız altı dilimli bir gelir vergisi teklifinde bulunuyoruz. Bu kapsamda 75 bin TL’ye kadar olan gelirlerin vergi oranı %15; 150 bin TL’nin 75 bin TL’si için 11 bin 250 TL, fazlası için %20 olmalıdır. Yine teklifimizde 225 bin TL’nin 150 bin TL’si için 26 bin 250 TL, fazlası için %25; 300 bin TL’nin 225 bin TL’si için 45 bin TL, fazlası için %30; 500 bin TL’nin 300 bin TL’si için 67 bin 500 TL, fazlası için %35 gelir vergisi uygulaması öngörüyoruz. Son olarak 500 bin 1 TL’nin 500 bin TL’si için 137 bin 500 TL, fazlası için %40 oranında gelir vergisi tespit edilmelidir.

Yine kanun taslağında yer alan konaklama vergisi %1 olarak uygulanmalıdır. Nitekim maktu hale getirilmesi hâlinde, bu durum oran açısından haksız bir uygulamaya sebebiyet verecektir.

Kanun taslağının 11, 12, 13, 14 ve 15’inci maddelerinde sayılan haller, matrahı azaltmak amacıyla düzenlenmiş olmasına karşın, satıcı firmaların matrahını artırıcı bir nitelik taşımaktadır. Bu noktada teklifimiz; bu maddelerin tamamen kaldırılması ve hâlen yürürlükte olan maddeye ilaveten araçlar için ödenen yıllık MTV’nin gider olarak dikkate alınmasıdır. Zira ödenen vergilerin kabul edilmeyen gider olarak tanımlanması vergi adaletinin sağlanmasına engel teşkil edecek ve bu uygulama otomotiv sektörü ve yan sanayiine de olumsuz yansıyacaktır.

Ayrıca ticari işletmelerin kiralık araçlara ödenen kira bedelleri ve sıfır araç alımlarında faturada yer alan ÖTV ve KDV’nin vergiye tabi kazançtan düşülebilecek kısımlarına yönelik getirilen sınırlamalar nedeniyle, lüks araç kiralama ve satın alma ile sağlanacak vergi avantajı ortadan kalkmaktadır.

Dijital Hizmet Vergisi Kanunu ve Diğer Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifinin 31’inci maddesi gayrimenkul edinme maliyetini arttırıcı bir nitelik taşımaktadır. 32-40 maddeleri ile ihdas edilen Değerli Konut Vergisi ile değeri teklifle belirlenen tutarların altında kalmasına karşın sayıca çok daha fazla sayıda meskeni olan kimselerin kapsam dışında kalmaktadır.

MÜSİAD olarak; kanun taslağında yer alan ve mükellef sayısının artırılması, herkesin gelirine göre vergi ödemesi ve verginin tabana yayılmasını sağlayarak daha adil bir sistem sunacağına inandığımız uzlaşmaya yönelik diğer maddeleri ise destekliyoruz. “

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , MÜSİAD , vergi , Abdülkadir çınar ,

Yorumlar

Ormanlı’da Mevlid-i Nebi Haftası programla kutlandı

15 Kasım 2019 Cuma 13:21

Ormanlı’da Mevlid-i Nebi Haftası programla kutlandı

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi Ormanlı Belediyesi tarafından Mevlid-i Nebi Haftası kapsamında program düzenlendi.

 Ormanlı Belediyesi tarafından, Ormanlı Merkez Cami’sinde Mevlid-i Nebi Haftası nedeniyle program düzenlendi. Düzenlenen programda İlahiyatçı- Yazar Ömer, Döngeloğlu, Çamlıca Camii Baş Müezzini Mustafa Alphayta, ve Üsküdar Çinili Camii Müezzini Dursun Şahin, Ormanlı halkına Kur’an ziyafeti ve kasideler ile dinleti sunarak, Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed (s.a.v.) andı. 
Düzenledikleri programa katılım sağlayan herkese teşekkür eden Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol, dini ve milli duygulara sahip çıktıklarını ifade etti. Başol konuşmasında, “Mevlid-i Nwbi Haftasına girdiğimiz şu günlerde bizler bunu bir program ile taçlandırmak istedik. Birbirinden değerli hocalarımızı beldemizde ağırladık ve halkımızın ilgisi de oldukça yoğun oldu. Bizler hem dini, hem de milli duygularımıza elimizden geldiği kadar sahip çıkmaya çalışıyoruz, çalışacağız da. Aynı zamanda sosyal belediyecilik anlamında da bu tür programlarımızı devam ettireceğiz. Halkımız programlarımıza yoğun katılım göstererek bizleri mutlu ediyor. Ben bu duygu ve düşünceler ile tüm İslam aleminin Mevlid-i Nebi Haftası’nı kutluyorum.” İfadelerine yer verdi. 

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , Ormanlı , Mevlid-i Nebi Haftası , program , kutlama , Merkez Camii

Yorumlar