Yılbaşı eğlencesi festival havasında geçti

3 Ocak 2018 Çarşamba 15:07

Yılbaşı eğlencesi festival havasında geçti

Esas 67 Burda AVM’de yılbaşı eğlencesi festival havasında geçti.

Esas Gayrimenkul tarafından hayata geçirilerek JLL Türkiye tarafından yönetilen Esas 67 Burda AVM, birbirinden eğlenceli ve heyecanlı etkinlikleri ile yeni yılda da fark oluşturmaya devam ediyor.
Alışverişten eğlenceye ve yaşam alanına kadar her ihtiyaca özel sunduğu ayrıcalıklı dünyası ile Zonguldaklıların buluşma merkezi haline gelen Esas 67 Burda AVM, yeni yıl heyecanını doyasıya yaşattı. Esas 67 Burda AVM’nin, 30-31 Aralık tarihlerinde 13:00 -16:30 saatleri arasında gerçekleştirdiği atölyede minik ziyaretçiler özel çam ağacı süsleme atölyesine katıldı. Minikleri bu keyifli etkinlikle ağırlayan Esas 67 Burda AVM, 31 Aralık Pazar günü 14:00 - 17:00 saatleri arasında ise Latino De Diamante Latin Dans gösterisi, Noel Bandosu, Noel Anne ve Tahtabacak’ın birbirinden keyifli eğlenceleri ve hediyeleriyle ziyaretçilerini karşıladı.
Ayrıca, ‘Fiyatına Değil, Fiat’ına Bak’ yeni yıl kampanyası ile 8 Aralık 2017- 28 Şubat 2018 tarihleri arasında 67 Burda AVM’deki mağazalardan, gün içinde toplamda 100 TL ve katları tutarında alışveriş yapan ziyaretçiler arasından çekilişle belirlenecek bir kişi Fiat Fullback otomobil kazanma şansına sahip olacak.

Yorumlar

Ahmet Demirci 'Büyük Madenci Yürüyüşü'nü anlattı

3 Ocak 2018 Çarşamba 15:03

Ahmet Demirci 'Büyük Madenci Yürüyüşü'nü anlattı

Zonguldak'ta 27 yıl önce Büyük Madenci Yürüyüşü'nde işçi olarak ön safta yer alan Ahmet Demirci, yıllar sonra madencilerin örgütlü bulunduğu Genel Maden İşçileri Sendikası'na Genel Başkan oldu.

Maden ocaklarının bulunduğu Zonguldak'ta 4 Ocak 1991 günü başlayan ve 8 Ocak 1991 günü Bolu'nun Mengen ilçesinde son bulan Büyük Madenci Yürüyüşü'nün 27. yıl dönümünde, GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci o günleri anlattı. Yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı o yürüyüşün Mengen ilçesinde son bulduğunu hatırlatan Demirci, o günleri şöyle aktardı:
"27 yıl oldu, biz de o günlerde işçi idik. Ben de o yürüyüşte 35 gün Zonguldak sokaklarında 5 günde Ankara yolunda yürüdüm. Başkanımızın önderliğinde arkadaşlarımızla beraber oradaydık. 1990 -1991 yılındaki yürüyüşümüz dünyaya mal olmuş bir yürüyüştür. Genel Başkanımız Şemsi Denizer’in önderliğinde Zonguldak’ın adını maden işçisinin adını duyurmakla çok bir yerde bulunduk."
1983 yılında işe girdiğini anlatan Demirci, darbe nedeniyle 10 yıllık kayıpları olduğunu kaydederek, "Genel Başkanımız bunun için haykırdı bunun için sokaklara döküldük. Allah'a şükürler olsun bir işçi arkadaşımızın burnu bile kanamadan o yürüyüşümüzü tamamladık. 35 gün Zonguldak caddelerinde yürüdük. En son Şemsi başkanımız dedi ki 'bu böyle olmuyor, biz Ankara yollarına düşelim'. Bununla beraber biz Ocak’ta ilk etapta otobüslerle gidecektik. Fakat otobüslerin Zonguldak’a sokulmadığını öğrendik ve yürümeye karar verdik. Biz buradan Karaman Beldesine kadar yürüdük. Karaman’dan otobüslerle Devrek’e kadar gittik. Devrek’ten Mengen’e kadar yürüdük. Haklarımız alındı mı? Hepsi olmasa da yürüyüşümüzün çok kazanımları oldu. Dönemin Başbakanları ile birlikte görüşmeler yapan Genel Başkanımız Şemsi Denizer’in iyi haklar aldığını düşünüyorum. 4 Ocak 1991 yılında başlayan büyük yürüyüşümüz böyle bir şekilde gelişti" dedi.

Yorumlar

GMİS, Aralık ayı gıda harcaması istatistiklerini açıkladı

3 Ocak 2018 Çarşamba 14:56

GMİS, Aralık ayı gıda harcaması istatistiklerini açıkladı

Genel Maden İşçileri Sendikası’nın Zonguldak’ta yaşayan 1 çalışan, 1 ev hanımı 2 çocuklu toplam dört kişiden oluşan çekirdek ailenin aylık gıda harcaması Aralık 2017’de bir önceki aya göre yüzde 0.86 oranında arttı.

Araştırmaya göre aynı dönemde mutfaktaki yıllık artış yüzde 12.42 seviyesinde gerçekleşti. Gıda harcamasında meydana gelen aylık yüzde 0.86’lik artış aile bütçesinde bir önceki aya göre yaklaşık 12 TL ek yük getirdi.
Buna göre Aralık 2017 de Zonguldak’ta yaşayan 4 kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması bin 502 TL oldu. Ocak 2018-Aralık 2018 dönemini kapsayan ve 1.603 TL olarak belirlenen yeni asgari ücret 4 kişilik bir ailenin sadece mutfak giderini karşılar duruma getirilebildi. Aralık 2017 gıda harcamasında özellikle sebze, bakliyat, et ürünleri grubundaki yüksek oranlı artışlar etkili oldu. Gıda harcamasını oluşturan harcama gruplarında Aralık ayında şu değişimler gözlemlendi.
Süt ürünleri grubu; Bu grupta aylık ortalama artış yüzde 2,7 seviyesinde gerçekleşti. Ürün bazında, pastörize süt fiyatı yüzde 7, taze kaşar yüzde 4, beyaz peynir yüzde 4 zam gören ürünler oldu. Kırmızı et ürünlerinde, bu grupta et ithalatına rağmen fiyat artışları devam etti. Kırmızı et ürünlerinde kuşbaşı et yüzde 2, kuzu but yüzde 4, dana sucuk yüzde 6, sakatat ürünleri yüzde 6 oranında arttı. Balık grubunda bu mevsim balık ürünlerinin az çıkması nedeniyle balık fiyatları oldukça yüksek fiyatlarda tezgahlarda yer aldı. Bu grupta aylık artış oranı yüzde 5 seviyesinde oldu. Tavuk eti fiyatları Kasım ayı ile aynı düzeyde kaldı. Yumurta fiyatlarında; çiftlik yumurtası fiyatı bir önceki aya göre yüzde 10 seviyesinde artarken, son zamanlarda epey rağbet gören gezen tavuk yumurtası fiyatı yüzde 20 oranında arttı.
Bakliyat ve Tahıllar grubu; bu grupta Aralık ayında da önemli bir değişimler tespit edildi. Bu grupta ortalama fiyat artışı yüzde 3 oldu. Bakliyatta özellikle nohut ve barbunya fasulyesindeki yüksek oranlı artışlar dikkat çekti. Bu gruptaki aylık artış ortalaması da yüzde 4 seviyesinde oldu. Aralık ayında sebze ve meyvedeki yüksek oranlı fiyat artışları mutfak masrafları en çok yük getiren grup oldu. Sebze ve meyve grubundaki ortalama artış yüzde 9 civarında oldu. Sebze grubundaki ortalama artış yüzde 16, meyve grubundaki artış yüzde 2 seviyesinde oldu. Sebze grubunda domates yüzde 60, salatalık yüzde 34, patlıcan yüzde 46, marul yüzde 16, kışlık patates yüzde 15 oranında fiyatları artan ürünler oldu. Meyve grubu; Bu grupta portakal, greyfurt, elma gibi meyvelerde fiyat düşüşleri yaşanırken, muz, ananas gibi ithal meyvelerde fiyat artışları dikkat çekti. Yağlar grubu, bu grupta ortalama artış yüzde 4 oranında oldu. Tereyağı yüzde 30, margarin yüzde 5, zeytin yağı yüzde 4, ayçiçek yağı yüzde 2 oranında arttı.
Yağlı tohum, kabuklu ve kurutulmuş yiyecekler, şekerli ürünler, çaylar, konserve grubunda bir önceki aya göre fiyatlarda yüzde 4 ila yüzde 12 civarında artışlar gözlemlendi. 2017 Aralık ayında ailenin; gıdanın yanı sıra kira, yakacak, giyim, ulaşım, sağlık, eğitim, kültür ve eğlence gibi zorunlu harcamalarını da kapsayan asgari geçim düzeyi, diğer bir deyişle Yoksulluk Sınırı aylık 32.83 TL artış ile 3 bin 851,24 TL oldu.

Yorumlar

Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü’nden ölçü aletleri uyarısı

3 Ocak 2018 Çarşamba 14:48

Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü’nden ölçü aletleri uyarısı

Zonguldak Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, esnaflara ölçü aletleri uyarısında bulundu. Uyarıda, damga süresi dolmuş ölçü ve ölçü aletlerinin kullanılmaması ifade edildi.

3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununa göre iki yılda bir muayene edilerek damgalanması gereken ölçü aletlerine ilişkin yapılan açıklamada, asma ve masa terazileri, meyil ağırlıklı tartı aletleri, kantarlar, basküller, hassas tartı aletleri, pirinç ve dökme tartılar, akıcı ve kuru daneli maddeler ölçekleri, akaryakıt ve lpg sayaçları, taksimetreler, naklimetreler, hububat aletleri, demiryolu yük ve sarnıçlı vagonların denetime tabi olduğu belirtildi.
Damga süresi dolmuş ölçü ve ölçü aletlerinin kullanılmamasının gerektiği vurgulanırken, damga süresi dolmuş ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayene ve damgasının hemen yapılması ifade edildi. Açıklamada, damgalanmamış, damga süresi dolmuş veya damgaları iptal edilmiş, damgası kopmuş, bozulmuş, ölçü ve ölçü aletlerinin kullanılması, alım ve satım yerlerinde bulundurulmasının suç olduğu ifade edilirken şöyle denildi:
“Terazilerde kefe ve gövdede bulunan damgaların aynı olup olmadığını kontrol ediniz. Kanunla, istenilen işlemleri yaptırmak için; ikinci sınıf otomatik olmayan tartı aletleri kütle seti (eczane), çekeri 2000 kg.’ dan fazla olan basküller, akaryakıt-lpg sayaçları ve akaryakıt ölçü kabı, periyodik muayeneleri için Zonguldak bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’ne, belediyelerce tespit edilecek yer ve günlerde kurulan, üretici ve pazarcılar tarafından malların doğrudan tüketicilere perakende olarak satıldığı açık veya kapalı pazar yerlerinde kullanılan ve tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan, üçüncü ve dördüncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri, yay ve elektronik tertibatı bulunmayan tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan mekanik tartı aletlerinden; masa terazileri, asma teraziler, tek kollu kantarlar, ibreli teraziler. periyodik muayeneleri için Zonguldak grup merkezi belediye ölçüler ve ayar memurluğuna veya bağlı bulunduğunuz belediye başkanlığına, otomatik tartı aletleri, birinci ve ikinci sınıf otomatik olmayan tartı aletleri, (eczane ve kuyumcu), 2000 kg ve altında olan, üçüncü ve dördüncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri yetkili muayene servislerine, taksimetre ve naklimetreler için taksimetre muayene servislerine başvurulması gerekmektedir. Söz konusu yıllık muayene müracaat süresi “01 Ocak 2018” tarihinde başlayıp “28 şubat 2018” tarihinde sona ermektedir. Mağdur olmamak ve mağdur etmemek için kanunda öngörülen işlemleri zamanında yaptırınız. Yetkili makamlara sorunlarınızı iletmekten çekinmeyiniz.”

Yorumlar

Sahası olmayan okul futsal şampiyonu oldu

3 Ocak 2018 Çarşamba 14:44

Sahası olmayan okul futsal şampiyonu oldu

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Atatürk Ortaokulu Yıldız Kız Futsal takımı Zonguldak’ta düzenlenen turnuvada şampiyon oldu.

Kdz. Ereğli Atatürk Ortaokulu’nun Yıldız Kız Futsal takımı, ilçe birinciliğinden sonra il birinciliğini de elde ederek Türkiye Bölge Şampiyonasında Zonguldak ve Ereğli’yi temsil etmeye hak kazandı. Okulun Beden Eğitimi Öğretmeni İlker Bozkurt yönetiminde daha önce de birçok başarıya imza atan okul takımı bir kez daha velilerinin ve öğretmenlerinin göğsünü kabartmayı başardı. Okul müdürü Alparslan Gültekin hedeflerinin 3 yıl önce olduğu gibi Türkiye Şampiyonluğunu elde edip kupayı Ereğli’ye kazandırmak olduğunu ifade etti. Öğrenci velileri ise antrenman yapacak sahası bile bulunmayan okulun öğrencilerinin önemli bir başarı elde ettiğini belirtti.

Yorumlar