Yeşilay Elçileri Projesi başlatıldı

24 Eylül 2019 Salı 17:21

Yeşilay Elçileri Projesi başlatıldı

Yeşilay Cemiyeti Zonguldak Şubesi Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Merkezi tarafından desteklenen “Yeşilay Elçileri” projesini başlattı.

 Zonguldak’ta iki yıl önce kurulan ve kurulduğu günden başarılı çalışmalar yapan Yeşilay Zonguldak Şubesi, “Çay Şeker bizden, misafirlik sizden” sloganıyla Narkorehber projesi kapsamında merkeze bağlı tüm mahallelerde uyuşturucu ile mücadele korularında halka yönelik vermiş oldukları birçok eğitimlerle göz doldurmaya devam ediyor.
Bağımlılıkta mücadelede yeni proje kapsamında Yeşilay Cemiyeti Genel Merkezi tarafından desteklenen “Yeşilay Elçileri” Projesi Zonguldak’ta başlatıldı. Zonguldak Şube Başkanı Uzm. Dr. Fatih Akca, Proje Koordinatörleri Selahattin Çolak, Sadullah Duman ve Bülent Ecevit Üniversitesi Genç Yeşilay Üyesi öğrencilerle birlikte esnaf ziyaretleri başlatıldı.
Proje kapsamında bir açıklama yapan Yeşilay Cemiyeti Zonguldak Şube Başkanı Uzm. Dr. Fatih Akca şöyle dedi:
“Yeşilay Elçileri Projesi toplumumuzda kadim bir gelenek olan ahilikten gelen esnaflarımızın bağımlılıkla mücadeleye katkılarını sağlamak ve toplumsal duyarlılığı artırmak üzere hayata geçmiştir. Projemizin amacı, Esnaflarımızın uyuşturucu ve alkol bağımlılığı hakkında bilgi düzeylerini artırmayı ve onlar vasıtasıyla yerel alanda toplumsal farkındalığı oluşturmayı ve tehlike arz eden durumlara karşı önlem almayı öğretmeyi amaçlamaktadır. Bu Proje kapsamında Zonguldak Merkez de 300 esnafı ziyaret edeceğiz ve esnaflarımızdan Yeşilay Elçisi olmayı kabul eden esnaflarımızı bağımlılıkla mücadele davamıza dahil edeceğiz.”
Öte yandan ziyaretler çerçevesinde esnaflardan Süleyman Yazıcı da Zonguldak’ın ilk Yeşilay Elçisi oldu.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , Yeşilay , Esnaflar

Yorumlar

Erasmus+ Proje Yazma Atölyesi başladı

24 Eylül 2019 Salı 16:43

Erasmus+ Proje Yazma Atölyesi başladı

BAKKA 2019 Teknik Destek Programı kapsamında desteklenen Çaycuma Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yürütücüsü olduğu, GlobalB Eğitmeni Hilal Baktaş tarafından verilen Erasmus+ Proje Yazma Atölye'si eğitimi farklı okullarda görev yapan toplam 30 öğretmenin katılımıyla Çaycuma Gençlik Merkezi'nde başladı.

 Bu eğitim yoluyla farklı okullarda görev yapan öğretmenlerin Avrupa Birliği Erasmus+ projeleri yazma, başvuru yapma ve proje yürütme becerilerinin artırılması hedefleniyor. Çaycuma ilçesinde Erasmus+ projelerinde öncü olması beklenen öğretmenlerin okulları adına yaptıkları projelerle ilçe ve bölge genelinde öğrencileri ve eğitimcileri Avrupa düzeyinde eğitim faaliyetlerine dahil ederek eğitimin niteliğini artırılmasına katkı sunacaklar.
Eğitim merkezini ziyaret eden İlçe Mili Eğitim Müdürü İsmail Baş eğitim alan öğretmenlere başarılar dileyerek, faydalı bir eğitim olması temennisinde bulundular.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , Çaycuma , ERASMUS+ PROJE YAZMA ATÖLYE'Sİ

Yorumlar

Devrek Kaymakam Vekili Altay’dan köylere ziyaret

24 Eylül 2019 Salı 16:24

Devrek Kaymakam Vekili Altay’dan köylere ziyaret

Kaymakam Vekili Ümit Altay ilçeye bağlı köylere bilgi alışverişinde bulunmak ziyaretlerde bulundu Zonguldak’ın Devrek İlçesi Kaymakam Vekili Ümit Altay çeşitli birim amirleri ile birlikte ilçeye bağlı köyler ile ilgili bilgi alışverişinde bulunmak ziyaretlerde bulundu.

 Kaymakam Vekili Ümit Altay göreve yeni başlamasından dolayı beraberindeki İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Murat Yıldırım, Yazı İşleri Müdürü Gün Albayrak, İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdullah Turan, İlçe Özel İdare Müdürü İlyas Açık, İlçe Müftüsü Hasan İzmirli, Sosyal Hizmetler Vakfı Müdürü Murat Keklik, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Rıfat Verim, Dr. Gülfer Çetin Köy Hizmetleri Şefi Mete Seyhan ile birlikte Çaydeğirmeni’ne bağlı Karabaşlı, Erenler, Çorak ve Bük köylerini ziyaret ederek muhtarların ve köylü vatandaşların istek ve taleplerini dinledi. Köylerde yapılan çalışmaları yerinde inceleyen Kaymakam Vekili Altay köylere düzenlenen ziyaretle ilgili şunları söyledi:
"Bugünkü ziyaretimizin amacı, köylerde ikamet eden vatandaşlarımızın ve muhtarların sorunlarını yerinde dinleyerek istek ve taleplerini ilgili kurum amirlerimiz ile paylaştık. Köylerdeki alt yapı ve üst yapı eksikliklerinin giderilmesi buralarda yaşayan vatandaşlara tıpkı şehir merkezlerinde ikamet eden vatandaşlarımız gibi daha sağlıklı ve güzel hizmetler sunmayı hedeflemekteyiz. Ayrıca vatandaşlarımızdan köylerine gelen ve şüphelendikleri yabancıları acilen ilgili birimlere bildirmeleri halinde meydana gelebilecek olayların önüne geçilmesi konusunda duyarlı olmaları talebinde bulunduk.”
Kaymakam Vekili Ümit Altay köy programı içinde Çorak Köyünde yaşayan şehit annesi Kamile Kavuk’u da ziyaret ederek her hangi bir probleminin olup olmadığı konusunda sohbetlerde bulundu. Ziyaretlerinin ardından son düzenlemeleri yapılan Baston Müzesini de ziyaret eden Ümit Altay müze yetkilileri ile son durum hakkında bilgi alışverişinde bulundu.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , Devrek , köylere ziyaret

Yorumlar

Küçük Rabia’nın gözyaşları yürekleri burktu

24 Eylül 2019 Salı 13:18

Küçük Rabia’nın gözyaşları yürekleri burktu

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde velayeti annesine verilen 3 yaşındaki Rabia, babasından ayrılmamak için dakikalarca gözyaşı döktü. Rabia’nın sosyal medyada yayınlanan görüntüleri yürekleri burktu.

 

Kdz. Ereğli ilçesinde yaşayan İbrahim Can 2014 yılında görücü usulüyle tanıştığı H. Can ile evlendi. Çiftin bu evliliklerinden Hayrunnisa ve Rabia adında iki kız çocukları dünyaya geldi. 2017 yılında evliliklerinde sorunlar yaşamaya başlayan çift ayrılma kararı aldı. Evdeki eşyalarını ve büyük kızı Hayrunnisa’yı yanına alan anne baba ocağına döndü. 3 yaşındaki Rabia ise babası İbrahim Can ile yaşamaya başladı. Çift boşanmak için 2018 yılında dava açtı ancak mahkeme boşanmayı reddederek, 3 yaşındaki Rabia’nın velayetini de annesine verdi. Doğduğundan bu yana babası ve babaannesi ile birlikte yaşayan Rabia mahkemenin velayet kararının ardından annesine götürüldü. Babası İbrahim Can’dan ayrılmak istemeyen 3 yaşındaki Rabia dakikalarca gözyaşı döktü. Bir yakını tarafından cep telefonu ile kaydedilen Rabia’nın görüntüleri sosyal medya da yayınlandı. Rabia’nın gözyaşları yürekleri burkarken, baba İbrahim Can ise kızının velayetinin kendisine verilmesini istedi. 
Baba İbrahim Can “Biz eşimle 4 yıl evli kaldık ve bu evlilikten 2 kız çocuğumuz oldu. Kızımın biri 4,5 yaşında diğeri 3-4 gün önce 3 yaşını bitirdi. Biz karı koca olarak bir birimize saygı sevgiyi yitirmiştik. Benim kız kardeşim benim eşimin abisi ile evliydi. Onların evliliği bitince bizim evliliğimizde darbe gördü. Kızım benden yaklaşık 5 ay önce alındı. Annesi evi terk ettiğinde kızım küçüktü. Kızımı bu güne kadar ben yedirdim, altını değiştirdim, hasta olduğunda yanında ben yer aldım. Ona bütün sevgimi vermeye çalıştım ve bana olan bağlılığının sebebi de bu. Kızımı almaya gittiğimde bana koşa koşa geliyor. Vermeye gelince de gitmek istemediğini, bende kalmak istediğini, orayı sevemediğini söylüyor. Bende bundan psikolojik olarak rahatsızlık duyuyorum. Normalde 2 çocuğumu 2 haftada bir görme hakkım varken büyük kızım benle gelmek istemiyor. Ben onun üstüne bir baskı kurmuyorum çünkü söz konusu olan onun mutluluğu. Küçük kızımda bana düşkün. Annesini de küçüklüğünden bu yana tanımıyor. Ben kızımın psikolojisinin bozulmamasını ve bende kalmasını istiyorum. Babanın değil kızının feryadına kulak verin. Rabia doğduğu, büyüdüğü, sevdiği ve sevildiği evde tekrar benimle yaşasın istiyorum” dedi. 
İbrahim Can’ın Avukatı Şakir Yıldız ise Türkiye’de kadına yönelik pozitif ayrımcılığın aile kavramına zarar vermeye başladığını ifade etti. Mahkemelerin kadının beyanını esas alırken mağduriyetler ortaya çıkarttığını anlatan Avukat Yıldız şunları söyledi; “Ülkemizde kadına pozitif ayrımcılık diye bir deyim çıkardılar. Kadına pozitif ayrımcılık maalesef aileleri bölmeye, bozmaya ve ailenin köküne dinamit koymaya yetti. Muhalefet bu hususta saldırı yapıyor. Kadına, çocuğa ve hayvana şiddet olayını muhalefet çok iyi işliyor. İktidarda bu tuzağa düşerek kadına pozitif ayrımcılık tanıyor. Kadının beyanı esastır diyor. Buda ailelerin bölünmesine sebep oluyor. Bu olayda da İbrahim Bey çocuğuna bakacak düzeyde olmasına rağmen, çocuk babasını istemesine rağmen zorla, ağlatarak, alınarak annesine verildi. Çocuk babasına geldiği zaman seviniyor, gülüp oynuyor. Gideceği zamanda ağlayarak annesine gidiyor. Gittiği zaman orda da mutlu olmuyor. Annesinin yanında da içine kapanıyor, dünyaya küsüyor, oynamıyor, konuşmuyor. Bütün bunları hâkimin dikkate alması gerekirken, maalesef çocuğun yaşı küçüktür diye anneye veriyor. Çocukta travmalar yaşıyor. Boşanma reddedildi ve bundan dolayı annenin velayeti de düştü. 3 yıl ayrı yaşarlarsa ilk duruşmada boşanacaklar. İnşallah bir araya gelirlerde barışırlar ve aile parçalanmaz.” 
Kızından ayrılmasından dolayı büyük üzüntü yaşayan ve psikolojik tedavi görmeye başlayan baba İbrahim Can, 3 yaşındaki Rabia’nın kendisine verilmesi için yetkililerden yardım bekliyor. 

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , Velayet , Rabia'nın gözyaşları

Yorumlar
  • Rıza keleş
    24 Eylül 2019 Salı 23:18

    İbrahim kardeşimiz,değerli bir insandır.ailesini de sevdigine inanıyorum.insaallah yuvaları dağılmaz.rabbim yardımcıları olsun.ibrahimin ablasininda yuvası dağıldığında göre ibrahimin annesine büyük görev düşmekte.

Projelerin değerlendirme toplantısı yapıldı

24 Eylül 2019 Salı 13:09

Projelerin değerlendirme toplantısı yapıldı

Kodlazon-Akılzon-Dyned Projelerinin Uygulanmasına yönelik değerlendirme toplantısı Vali Erdoğan Bektaş Başkanlığında yapıldı.

 2019-2020 Eğitim -Öğretim Yılında İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde ortaokullar düzeyinde uygulanacak olan KODLAZON (Kodlama ve Yazılım Geliştirme Projesi), anaokulları ve ilkokullar düzeyinde uygulanacak olan AKILZON (Akıl ve Zeka Oyunları Projesi) 4. Sınıftan başlamak üzere lise son sınıfa kadar uygulanacak olan Dyned (Yabancı Dil Eğitimi Projesi) Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş başkanlığında Vali Yardımcısı Turgut Subaşı, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Kapıcı, 7 ilçe kaymakamı, 7 ilçe Milli Eğitim Müdürü ve her üç projenin il ve ilçe koordinatörlerinin katılımı ile koordinasyon ve planlama toplantısı yapıldı. 
Toplantıda 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında uygulanan KODLAZON ve Dyned Projelerinin uygulama sürecindeki çalışmaları değerlendirildi. Yeni dönemde planlanan çalışmalar, 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında il genelinde tüm anaokulları ve ilkokulları kapsayan AKILZON (Akıl ve Zeka Oyunları) Projesinin uygulama adımları üzerine değerlendirmeler yapıldı. 

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , KODLAZON-AKILZON-DYNED PROJELERİ

Yorumlar