Yeniden geliyor... Valilik uyardı...

22 Ocak 2018 Pazartesi 13:30

Yeniden geliyor... Valilik uyardı...

Zonguldak Valiliği bugün öğleden sonra etkili olması beklenen kuvvetli fırtınaya karşı uyardı.

Zonguldak Valiliği öğle saatlerinden sonra etkili olması beklenen saatteki hızı 90 kilometreye ulaşması beklenen fırtınaya karşı vatandaşları uyardı. Valilikten yapılan açıklamaya göre “Batı Karadeniz'de yarın (22 Ocak 2018 Pazartesi) öğle saatlerinden sonra kuzeyli yönlerden 7 ila 9 kuvvetinde (75-90km/sa) kuvvetli fırtına bekleniyor. Batı Karadeniz'de Salı günü (23 Ocak 2018) sabah saatlerine kadar fırtınanın etkili olacağı tahmin ediliyor.
Marmara'da yarın (22 Ocak 2015 Pazartesi) öğle saatlerinden sonra kuzey ve kuzeybatı yönlerinden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75km/sa) fırtına bekleniyor. Marmara'da Salı günü (23 Ocak 2018) ilk saatlere kadar fırtınanın etkili olacağı tahmin ediliyor.
Yarın (22 Ocak 2018 Pazartesi) öğle saatlerinden sonra Kuzey Ege'de kuzey ve kuzeydoğu, Güney Ege'de kuzey ve kuzeybatı yönlerinden 7 ila 9 kuvvetinde (75-90km/sa) kuvvetli fırtına bekleniyor, Ege'de Salı günü (23 Ocak 2018) ilk saatlere kadar fırtınanın etkili olacağı tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz'de Salı günü (23.01.2018) akşam saatlerinden sonra batı ve kuzeybatı yönlerinden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75km/sa) fırtına bekleniyor. Doğu Karadeniz'de Çarşamba günü (23.01.2018) ilk saatlere kadar fırtınanın etkili olacağı tahmin ediliyor.

Etiketler:

valilik , fırtına , uyardı ,

Yorumlar

İkiye bölünen gemi havadan böyle görüntülendi

22 Ocak 2018 Pazartesi 12:10

İkiye bölünen gemi havadan böyle görüntülendi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde şiddetli fırtına sebebiyle karaya oturarak ikiye bölünen kuru yük gemisi havadan görüntülendi.

Kaza, geçtiğimiz hafta Kdz. Ereğli ilçesinde bulunan tersaneler bölgesinde meydana geldi. İzmir'den Rusya'ya gittiği öğrenilen Coromos bandıralı, "Berra G. Moroni" isimli kuru yük gemisi, fırtına nedeniyle sürüklendi. Gemi dalgaların da etkisiyle tersaneler bölgesinde karaya oturdu. Kayalara vuran gemi ortadan bölündü.
Fırtınanın şiddetini azaltması ile gemide kurtarma çalışmaları da başladı. İlk olarak ekipler, gemide bulunan yakıtı boşaltmak için çalışma başlattı. Geminin havadan görüntüsü ise kazanın boyutunu gözler önüne serdi.

Etiketler:

"Berra G. Moroni" , gemi , ikiye bölündü , dev dalgalar ,

Yorumlar

Kan stokları azaldı… Başhekim duyarlılık istedi...

21 Ocak 2018 Pazar 20:49

Ereğli Haber

Kan stokları azaldı… Başhekim duyarlılık istedi...

Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi kış aylarında havaların soğuması sonucu azalan kan stoklarını çözüm bulmak için kan bağışı kampanyası düzenledi.

Ereğli Haber- Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi Başhekimi Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Halil Arslan, kış aylarında kan stoklarında meydana gelen azalmayı önlemek için kan bağışı kampanyası düzenlediklerini açıkladı. Tüm Ereğlilileri kan bağışında bulunmaya davet eden Opr. Dr. Arslan “Son zamanlarda ilçemizde yaşanan kan stoklarındaki azalmanın önüne geçebilmek için hastanemiz kan transfüzyon ünitesi tarafından kan bağışı kampanyası düzenlenecektir. Kış ayında bağışların az olması bir takım hayati sıkıntıları doğurmakta ve ameliyatların ertelenmesine sebep olabilmektedir. Bütün vatandaşlarımızı ve hastane çalışanlarımızı bu konuda duyarlı olmaya ve kan bağışlamaya davet ediyoruz. Aynı zamanda sağlık bakanlığının başlatmış olduğu Kök hücre bankasına destek verilmesi de çare bekleyen hastalarımız için sevindirici olacaktır. 23 Ocak Salı Günü saat 10.30 ile 16.30 arasında hastanemiz ana bina girişinde yapılacak olan kan bağışına herkesi bekliyoruz
Hastanemiz kan transfüzyon ünitesi ve Kızılay’ın ortaklaşa düzenleyeceği bağış organizasyonuna bütün vatandaşlarımızı bekliyoruz” dedi.

 

Yorumlar

Vekiller kapıştı... Esnaf onları izledi...

21 Ocak 2018 Pazar 20:10

Vekiller kapıştı... Esnaf onları izledi...

Kdz. Ereğli Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi 52. Olağan Genel Kurulu Atatürk Kültür Merkezi’nde yapıldı. Genel Kurulda mevcut Başkan Hizmet Tezel yeniden göreve seçildi.

Genel kurula, AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, CHP Zonguldak Milletvekilleri Şerafettin Turpçu ve Ünal Demirtaş, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş, Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol, Kdz. Ereğli TSO Başkanı Sertan Yalçın, Ereğli Şoförler ve Otomobilciler Meslek Odası Başkanı Cevdet Civelek, Esnaf Kefalet 32. Bölge Birliği Başkanı Mehmet Azman, Zonguldak Esnaf Odalar Birliği Başkanı Muharrem Coşkun, İlçe Milli Eğitim Müdürü Numan Korkmaz, AK Parti Kdz Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, CHP Ereğli İlçe Başkanı Sertan Ocakcı, MHP İlçe Başkanı Rahman Demirtürk, Kdz. Ereğli Halk Bankası Müdürü Mebrure Funda Sınır Baş ve çok sayıda esnaf katıldı.
Genel kurulun Divan Başkanlığını Mehmet Azman yaptı. Kurul saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.
Kurul öncesinde konuşan Kdz. Ereğli Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hikmet Tezel, kurulun düğün havasında geçtiğini söyledi. Tezel konuşmasında, “24 milyon 600 lira hazine desteği ile kredi verilmesini sağladık. Amacımız daha fazla hazine destekli kredi vererek, esnaflarımızın maddi sıkıntılarını ve sermaye sıkıntılarını azaltmaktır. Sayın Genel Başkanımızın hükümetimizle iyi istişareleri sonucu kredi faizlerimiz kısa vadede yüzde 4 uzun vadede yüzde 5’tir. Ereğli Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi en uygun krediyi vermektedir. Merkez birliğimizden gelen genelge doğrultusunda ödeme güçlüğüne düşmüş, 86 esnafımızın 546 bin lira gecikme faizleri silinerek, 1 milyon 300 bin lira asıl alacakları yeniden yapılandırılmıştır. Sizlere gururla söyleyebilirim, Karadeniz Ereğli Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi, kredi mevduatı, maddi varlıkları, halk bankası ile ilişkileri bakımından bölgenin en güçlü kuruluşu konumundadır. Bankada vadeli paramız bir milyon liradır. Kredili paramız 3 milyon 150 bin liradır. Söylediğimiz rakamlar kurumumuzun nereye geldiği, ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Siz değerli esnafların bizlere verdiği yetkiler dahilinde sizlere yardımcı olma gayreti içerisindeyiz. Bir konuya daha değinmek istiyorum. Ülkemizde ekonomi sıkıntısı var bunu hepimiz biliyoruz. Ama bu durumu azaltmak bizim elimizde. İnternetten alışveriş yapıyoruz ve yapan arkadaşları da görüyoruz. Şehir esnafından, bakkalımızdan, eşimizden, dostumuzdan alışveriş yaparsak, yaptığımız alışverişin ve paranın şehrimizde kalacağını düşünürsek ekonomi canlanacak. Belki bir yere işçi alınacak, belki harçlık verdiğimiz yeğenlerimiz işe girecek. Bu konuya duyarlılık göstermenizi, sivil toplum örgütlerinin bu konuda duyuru yapmasını ve insanları uyarmasını ve katkılarını rica ediyorum. Burada bulunan herkese çok teşekkür ediyorum. Genel kurulumuz bir düğün havasında geçmektedir. Burada bulunan herkese saygı ve sevgilerimi iletiyorum. Bizler görevimizi layıkıyla yerine getirmek için çalışacağız” ifadelerine yer verdi.
“Esnafımız bizim için önemli”
Çarşı esnafının kendileri için önemli olduğunu söyleyen Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal konuşmasına Zeytin Dalı operasyonunda mücadele eden askerlere dua ederek başladı. Uysal, “Afrin operasyonu adı üzerinde Zeytin Dalı adında bir operasyon başlamıştır. Orada mücadele eden Mehmetçiğimize Rabbim ’in güç kuvvet vermesini niyaz ederek söylerime başlamak istiyorum. Aranızda bulunmaktan son derece mutluyum. Yönetim Kurulunda bulunan arkadaşlarımıza çok değerli Başkanımız Hikmet Tezel’e daha önce olduğu gibi şimdide görevinde başarılar diliyorum. Esnafımız için bizlerde mücadele veriyoruz. Özellikle sosyete pazarı, Halkapınar dediğimiz bölge, daha doğrusu Devrek yol ayrımından, Kepez’in tamamında Kabasakal deresi civarında bulunan tüm yerleşim alanlarının önlemi alındı. Oraları artık sel basmaz hiç merak etmeyin. İkincisi çarşı esnafımız, onu da rahatlattık. Göreve geldiğimiz zaman mahkeme süreci vardı, ne yaptık, o sorunu da çözdük. Şuan pazarcı esnafımız da rahatladı. Biz esnafımızın her zaman yanındayız. Ben tekrar Başkanımız Hikmet Tezel ve yönetim kuruluna hayırlı olsun diyorum ve görevlerinde ki başarılarının devamını diliyorum” şeklinde konuştu.
“OHAL’in kalkmasını teröristler ve CHP istiyor”
Genel Kurulda konuşan AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, AK Parti hükümetini eleştiri yağmuruna tutan CHP Zonguldak Milletvekilleri Ünal Demirtaş ve Şerafettin Turpçu’ya yanıt verdi. AK Parti iktidarında ekonominin geriye gittiğini, dış politikaların yanlış olduğunu, olağanüstü halin neden kalkmadığını soran CHP’li vekillerin açıklamasına yönelik Çaturoğlu, Olağanüstü halin kalkmasını teröristlerin, HDP’nin ve CHP’nin istediğini söyledi. Çaturoğlu konuşmasında , “Geçtiğimiz günlerde fırtına felaketinde zarar gören esnaf ve balıkçı arkadaşlarımıza geçmiş olsun diyorum. Bunlarla ilgili hasar tespiti devam etmektedir ve derhal yaralar sarılacaktır. Hiç kimse endişe etmesin. Türk Silahlı Kuvvetleri dün itibariyle bir harekât yürütüyor. Tüm kahraman Mehmetçiğimizi ve Türk Silahlı Kuvvetimizi Cenab-ı Allah’tan korumasını niyaz ediyorum ve onlar için dua ediyorum. Savaş var ama biz barış için oradayız. 2002 yılında AK Parti iktidarı devraldığında Türkiye ekonomik krizlerle boğuşuyordu. Ameliyat kuyruğu vardı, bir sene sonraya ameliyat randevusu veriyorlardı. Şimdi bunları unuttuk. Onları unutmamız lazım. Artık Türkiye deprem yardımlarıyla idare eden, emekli ve işçinin parasını ödeyemediği bir Türkiye’ydi. Bunları bilmezsek, unutursak yanlış yollara saparız. Kendi çıkarlarımız doğrultusunda hareket ediyoruz, isteyen bunu kabul eder, isteyen etmez. Biz yolumuzdan çıkmayacağız. Olağan Üstü halden etkilenen bir tane Ereğlili bir tane Zonguldaklı var mı? Olağanüstü hali kim istemiyor, terör örgütleri istemiyor, HDP istemiyor, CHP istemiyor ama biz uzatmaya devam edeceğiz. Bizim olağanüstü ortadan kaldırmamız için sebeplerin ortadan kalkması lazım. Terör bitmedi, FETÖ’nün yargılanması devam ediyor. Bu yüzden ülkemizin selameti için devam edeceğiz” dedi.
CHP’li vekiller AK Parti iktidarını eleştirdi
CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpçu yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi; “Konuşmamın başında son aldığımız haberle, Bitlis’te çığ altında kalan iki Mehmetçik için Allah’tan rahmet diliyor, yakınlarına başsağlığı ve yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Kaybolan üç Mehmetçik ise inşallah kısa sürede bulunur. Başımız sağ olsun. Gerçekten Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetinde 125 milyar dolar borçla hükümeti devraldı. Şimdi ise durum ortada, ekonomi geriye gidiyor. Geçtiğimiz günlerde Zonguldak’a gelen Başbakanımız Binali Yıldırım bizleri, Zonguldak’ı sevindirir diye düşünmüştük. Türkiye Taş Kömürü Kurumu, eski Ereğli Kömür İşletmesi madencilerimizin okulu, 160 yıllık bir öğretim kültürü var. Orada çok sayıda madenci şehidimiz var, onların yakınları var. Ben 2 yıl önce Kanun teklifi verdim meclisimize kadro ile alakalı 2 yıl sonra gerçekleşti, iki yıl neyi beklediniz? 2 yıl sonrada olsa güzel bir gelişme. 2015 yılında taşeron işçilerin kadroya alınması ile ilgili yine bir teklif vermiştik. Seçimlere doğru harekete geçildi. Biz bunu destekliyoruz elbette fakat ağlayan insanlarımız var kadroya giremedik diye. Hastanelerimiz de 130’a yakın personel ağlıyor. İhalede ki bir değişiklik yüzünden olmamış. Bunların kadroya alınması lazım, burada hükümet temsilcisi var. Hükümetimiz seçime doğru bizim projelerimizden epey alıntı yapıyor. Teşekkür ediyoruz. Filyos projesinde en azından liman alt yapısının projesi yapıldı. Sonra liman ihalesi yapılacak, ondan sonra fabrikalar yapılacak, dolayısıyla daha birinci aşamadayız. Bunlar olana kadar, Zonguldak, Ereğli, Alaplı bölgesini üniversite şehri yapma ile ilgili yine kanun tekliflerim oldu. Bu hafta ise Ereğli’de bilim ve teknoloji üniversitesi kurulması ile ilgili TBMM’ye teklif verdim. Özellikle Ereğli’ye ciddi borcu olan Erdemir’in de katkısının olmasını istiyoruz. Havaalanı da aktifleşmesiyle beraber cazibe merkezi haline gelmesi için çalışıyoruz.”
İktidar yetkililerine seslenen CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Zonguldak Bütünşehir olursa, Ereğli’nin büyük darbe yiyeceğine vurgu yaparak, Ereğli siyasetçilerine seslendi. Demirtaş, konuşmasında birlik beraberliğe dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi; “2011 yılında Suriye’deki gelişmeler yaşanmaya başladıktan sonra PKK unsurları oraya yerleşmişlerdi. Son derece barışçıl olan ve uluslararası hukuka uygun olan Türk Silahlı Kuvvetlerimizin başlatmış olduğu bu operasyon inşallah büyük bir başarı ile sonuçlanacak. Dileğimiz o dur ki bir askerimizin bile burnu kanamadan operasyon sonuçlanır. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi “Yurtta sulh, cihanda Sulh” diyoruz. Ülke içinde de, ülke dışında da barışı istiyoruz. Son 15 yılda AK Parti iktidarı döneminde dış borçta büyüdük. Türkiye ekonomisi büyüdü, ama dış borçta büyüdü. Türkiye dış borcu 125 milyar dolardan şuanda 435 milyar dolara çıkmış durumda. Bunun neden anlatıyorum, Türkiye ekonomisi fotoğrafını önünüze sermeliyim ki, Ereğli’deki ekonomi neden bu noktaya gelmiş, onu anlatmak istiyorum. Tüm dünyada olduğu gibi çok fazla dış borç verilmemeye başlandı. Ekonomimiz aslında patinaj çekiyor. Sürekli küçülen, daralan bir ekonomiye doğru gidiyoruz. Dünyada artık borç verilecek bir ortam kalmadı. Türkiye’de bu borcu veren kişilerin gözünde olumsuz noktaya doğru sürüklenmeye başladı. Esnafın işleri iyiye giderse biz bundan memnun oluruz. Ama kimin dükkânını açsak siftahsız gün kapatan esnafımız var. Kredilerle döndürüyoruz. Bunun çaresini hep beraber, birlik bütünlük içerisinde bulmamız lazım. İktidarı, muhalefeti, bürokrasisi hep beraber olmamız lazım. Esnafımız can çekişiyor. Bir başka mesele Zonguldak Bütünşehir yapılacak. Buna şiddetle karşı çıkmalıyız. Ereğli il olsun diyoruz ama İktidar partisi pek istemiyor. Net bir şekilde ortaya koydular bunu. Çünkü bütünşehir olsun istiyorlar. Eğer Zonguldak bütünşehir olursa Ereğli çok kan kaybeder. Zonguldak’ın büyükşehir ya da bütünşehir yapılması Zonguldak’a ihanettir. Ereğli ve Alaplı bundan çok büyük bir darbe yer. Ben bu olanağı bizlere sunduğu için Başkanımız Hikmet Tezel ve yönetim kuruluna çok teşekkür ediyorum. Her zaman esnafımızın yanında olduğumuzu ifade etmek istiyorum.”
Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sertan Yalçın’da konuşmasında Hikmet Tezel ve yeni yönetime başarılar diledi.
Zonguldak Esnaf ve Sanatkarlar Birliği Başkanı Muharrem Coşgun konuşmasında bir kurulun nasıl şölen havasına getirileceğini Hikmet Başkan’ın gösterdiğini söyleyerek Hikmet Tezel ve yeni yönetime hayırlı olmasını diledi.
Kdz. Ereğli Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin kredi desteğini 21.3 milyondan 24.6 milyona çıkardığını belirten Kdz. Ereğli Halk Bankası Müdürü Mebrure Funda Sınır Baş, Ereğli kooperatifinin kredilerde yüzde 15 büyüme sağladığını vurguladı.
Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol, ilerleyen yıllarda da önceki dönemlerde gösterdiği başarının artmasını dileyerek Hikmet Tezel ve yönetim kuruluna başarılar diledi.
Tek liste ile gidilen Genel Kurulda Hikmet Tezel güven tazelerken yönetim kurulunda Hikmet Tezel, Kemal Özer, Hüseyin Çınar, Aydın Karadağ ve Yücel Oktay yeralıyor. Denetim Kurulu’nda görev yapacak isimlerde, Murat Cebesoy ve Zafer Hüseyin Durmaz’dan oluşuyor. Üst Kurul Bölge Birliği Temsilcileri olarak ise Mehmet Azman, Hikmet Tezel ve Kemal Özer.

Etiketler:

CHP , AK PARTİ , Esnaf Sanatkarlar ve Kredi ve Kefalet Kooperatifi , Hikmet Tezel , Genel Kurul ,

Yorumlar

Yüksel'in acı günü...

20 Ocak 2018 Cumartesi 17:40

Yüksel'in acı günü...

Alaplı İHA muhabiri Ertuğrul Yüksel'in babası Hüseyin Yüksel 85 yaşında vefat etti.

İhlas Haber Ajansı Kocaeli Bölge Müdürü İbrahim Çorbacı, Haber Müdürü Refik Fidan, Düzce İl Sorumlusu Ali Yıldız ile Ereğli Muhabiri Vedat Kılıç cenaze sonrası Ertuğrul Yüksel ve ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Yüksel’in cenazesi Büyüktekke Köyü’nde ikindi namazı sonrası defnedildi.

Etiketler:

İHA , İhlas Haber Ajansı Kocaeli Bölge Müdürü İbrahim Çorbacı , Haber Müdürü Refik Fidan , Düzce İl Sorumlusu Ali Yıldız , Ereğli Muhabiri Vedat Kılıç ,

Yorumlar