Yarıyıl tatilindeki öğretmenler Erdemir’i gezdi...

22 Ocak 2020 Çarşamba 18:07

Yarıyıl tatilindeki öğretmenler Erdemir’i gezdi...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde yarı yıl tatili yapan öğretmenler Ereğli Demir ve Çelik Fabrikalarını gezerek yetkililerden bilgi aldı.

 ERDEMİR, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle, yarıyıl tatilinde öğretmenleri tesislerinde ağırlıyor. Ereğli’de görev yapan öğretmenlerden oluşan 35 kişilik ilk grup fabrikayı ziyaret etti. 
Erdemir Kültür Merkezi’nde karşılanan ziyaretçilere öncelikle fabrikaya ilişkin bir bilgilendirme sunumu yapıldı. Sunumun ardından tesis gezisine katılan grup sırasıyla Liman, Kok Fabrikası, 1 No.lu Yüksek Fırın, Sürekli Dökümler ve 2 No.lu Soğuk Haddehane tesislerini ziyaret etti. ERDEMİR Genel Müdürü Salih Cem Oral, İşletmeler Genel Müdür Yardımcısı Ural Durusu, Mali İşler Genel Müdür Yardımcısı ve Satınalma Direktörü Vekili Ferat Göç ile İnsan Kaynakları Direktörü Atilla Yelboğa da öğle yemeğinde ziyaretçilerle bir araya geldi. Öğretmenlere yönelik ilk bilgilendirme gezisini 22 Kasım tarihinde Öğretmenler Günü dolayısıyla gerçekleştiren Erdemir, 23 ve 27 Ocak tarihlerinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle gezileri tekrarlayacak. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Erdemir , öğretmenler Erdemir’i gezdi

Yorumlar

Fındık fiyatı 20 lirayı gördü...

20 Ocak 2020 Pazartesi 09:47

Fındık fiyatı 20 lirayı gördü...

Serbest piyasada fındık fiyatları 20 lirayı görürken, Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu ise üreticilerin biraz daha fındığı elinde tutması halinde fiyatların daha yükselebileceğini ileri sürdü.

 2019 yılında İtalya'da ve Gürcistan'da rekolte az olması, Türkiye'yi bir adım öne geçirdi. 121 ülkeye yapılan 319 bin 772 ton fındık ihracatı 2 milyar 28 milyon 727 bin dolar gelir getirmesi etkili olduğunu kaydeden Alaplı Ziraat Oda Başkanı Şeref Türkoğlu, “Sezonun neredeyse sonlarına geldik ve şu anda fındık fiyatı serbest piyasada 20 TL civarında. Çin'in piyasaya girmesi, iç tüketimde de fındığın tüketiminin artması, talebi yoğunlaştırdı. Dolayısıyla talep artınca arz yönünde denge bozuldu. Avrupalı alıcılar tamamen Türkiye’ye yöneldi. Çünkü bu ülkelerde fındık rekoltesinin düşük olduğunu biliyoruz Şu andaki göstergeler, fındık fiyatının 22 ila 24 lira bandında oluşacağını gösteriyor" diye konuştu. 

"Elinde çok az miktarda fındık olan üretici var" 
Fındık fiyatlarının bundan sonraki günlerde bu rakamlardan düşmeyeceğini ve üreticilerin büyük bir kısmının fındığını sattığını ifade eden Türkoğlu, "Bugün serbest piyasada oluşan fiyatlar ise fiyatının çok üstünde. Fakat üreticilerin elinde çok az miktarda fındık var. Fiyatlar şu anda tavan yaptı. Fındık fiyatlarının bundan sonraki günlerde bu rakamlardan aşağıda olacağını düşünmüyoruz. Çünkü devlet müdahalesiyle birlikte fındık piyasası artık istikrarlı bir hale gelmiştir. Bugünkü fiyatlar önümüzdeki sezonun da artık istikrarlı geçeceğinin habercisidir. Şu andaki göstergeler 22 lira ile 24 lira bandında fındık fiyatları oluşacak gibi görünüyor. Yukarısı olur mu bilemiyorum. Tabi ki bu, bu senenin fındığının oluşmasına da bağlı. Fındık karanfillerinde bir uyanış olup, peşinden bir zirai don afeti gelişirse, o zaman fındık fiyatlarının nereye gideceğini kimse tahmin edemez" dedi. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , fındık , 2020

Yorumlar

Kaymakam Çorumluoğlu yapılan ve yapılacakları anlattı...

15 Ocak 2020 Çarşamba 20:32

Kaymakam Çorumluoğlu yapılan ve yapılacakları anlattı...

Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, makamında basın toplantısı düzenleyerek 2019 yılında ilçeye kazandırılan hizmetler ile 2020 yılında yapılması planlanan çalışmalarla ilgili olarak gazetecilere bilgi verdi.

 


Konuşmasına ilçede yapılması planlanan Eğitim Kampüs alanı ile ilgili olarak başlayan Kaymakam Çorumluoğlu, eski devlet hastanesinin bulunduğu alanın fakülte binalarının yapımı için kazandırılmasından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başdanışmanı Saadet Oruç’a teşekkür etti. Çorumluoğlu konuşmasında şu sözlere yer verdi; “Özellikle eski devlet hastanesinin bulunduğu alanın alınması konusunda Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Buraya geldiği miting de yatay mimari ile oraya fakülteler yapılacağı müjdesini vermişti ve biz üç katlı yapıyla da bunu biz şekillendirdik. Yüksek dikine bir projemiz yok. Bu meyanda da Sayın Cumhurbaşkanı Başdanışmanımız Sadet Oruç Hanımefendiye de teşekkür ediyorum. Çünkü bu çalışmada Sayın Cumhurbaşkanımıza ulaşma konusunda da biz desteğini gördük. Biz bu çalışmayı yürütürken belediye başkanlığı adına Başkan Yardımcısı Haluk Bey yürüttü ve her aşamasında Haluk Bey var. Üniversite kampüs alanında biz 4 İlçe Başkanımızla toplantı yaptık. AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti ve BBP İlçe Başkanımız vardı. İlçe başkanlarımızla beraber genel olarak bu fakültelerin nerede yapılması konusunda konsensüs sağlandı. Fakülte meselesi 5-6 yıldır gündemde, maç biter tarih neticeyi yazar. Şuan da bizim fakültelerimiz var mı? Yok.”
Kdz. Ereğli ilçesinde hizmete giren 500 kişi kapasiteli Kredi Yurtlar Kurumu öğrenci yurdu nedeniyle özel yurtların ekonomik sorunlar yaşamaya başladığını dile getiren Çorumluoğlu, bununda ilçedeki öğrenci sayısının artmamasından kaynaklandığını söyledi. Çorumluoğlu öğrenci sayısının artırılarak pastanın büyütülmesi gerektiğini ifade etti.


Çorumluoğlu’ndan hayırseverlere bağış çağrısı

Kdz. Ereğli ilçesine yapımı planlanan fakültelerle ilgili olarak hayırseverlere çağrıda bulunan Çorumluoğlu şu sözleri söyledi; “Ahmet Erman diye bir arkadaşımız var. Valilikte bir protokol imzalayacağız. 4 milyon TL bağışta bulunacak arkadaşımız. Ben işi gücü bıraktım Bodrum’da Ahmet Erhan beyle görüştüm 4 milyon bağış için. Erdemir’in fakülteler konusunda bir sözü var. Bizim ulaşamadığımız ‘bende yardım yapardım benim haberim yoktu’ diyen arkadaşlarım varsa burada fakülte yapacak babayiğit varsa biz buradayız.”


“Ereğli’de düzen kurmaya çalışıyorum”

Kdz. Ereğli ilçesinde göreve başladığı günden bu yana siyasi parti temsilcileri, STK’lar ve yerel yönetim arasında birlik ve beraberliği tesis etmeye çalıştığını dile getiren Çorumluoğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Benim geldiğim günden beri Ereğli’de kurmaya çalıştığım bir düzen var. Bunu hem iktidarın temsilcisi Ak Parti İlçe Başkanı Fatih Beye söylüyorum, yine diğer ilçe başkanlarımıza söylüyorum. Belediye başkanımıza, Erdemir Genel Müdürü’ne, Sivil Toplum Kuruluşların’a söylüyorum. Bu ilçede birlik ve beraberlik içerisinde olmalıyız. Birlik beraberlik anlamında bütün paydaşlarımıza siyasi parti, yerel yönetim, valilik, rektörlük, bütün paydaşlarıma gereken ehemmiyeti gösteriyorum.”


“Trafikte ağır cezalar gelecek”

Kdz. Ereğli’de trafik sorununun çözümü yönünde başarısız olunduğunu dile getiren Çorumluoğlu, bu konuda önümüzdeki günler radikal kararlar alınacağını belirtti. Çorumluoğlu konuya ilişkin olarak “Yeni bir emniyet müdürümüz atandı. Ben kendisine hayırlı olsun diyorum. Bizim de ilçe trafik olarak ihmalkârlığımız var. Adam gelmiş kavşağın göbeğin ortasına park etmiş. Ben 16 tane ülke gördüm ben bu durumu burada gördüm. Bu kavşak dönmek içindir ama bu adam oraya park ediyorsa bizim de hatamız var. Demek ki ihmalimiz var. Bura da biz belediyemizle görüşmeleri yapacağız. Özellikle meydan başından anıtın oraya kadar alandan ciddi bir trafik oluyor. Trafik konusunda biraz zayıfız sınıfta kaldık, bu konu üzerinde çalışacağız” diye konuştu.

“Okullar için 30 milyon TL”

Kdz. Ereğli ilçesinde geçtiğimiz yıl toplam 30 milyon TL değerinde okul inşaatı yapıldığını ve bunların hizmete girdiğini aktaran Çorumluoğlu “Bu az buz bir şey değil. Benden önce görev yapan bütün arkadaşlara ben teşekkür ediyorum. Daha önce onlar başlamamış olsaydı biz geçen yıl bütün devletin yatırımları durmuştu. Biz bu okulları bitiremezdik ve bize nasip oldu. Şık güzel okullar oldu. Dışarıdan görüldüğünde özel okul havasında okullarımız oldu. Ben bu beyanda sayın valimize teşekkür ediyorum. 2020 yılı bütçesinde ki parayı bize 2019 yılın da verdi ve biz o okulları bitirdik.”

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , kaymakam , İsmail Çorumluoğlu , değerlendirme toplantısı

Yorumlar

Tezgahlarda 5 TL'ye kadar düştü!..

14 Ocak 2020 Salı 16:17

Tezgahlarda 5 TL'ye kadar düştü!..

Batı Karadeniz ve Gürcistan açıklarında hamsi son günlerde bolca avlanınca fiyatı tezgahlarda 5 TL'ye kadar düştü. Bu durum hem vatandaşın hem de balıkçının yüzünü güldürdü.

 Trabzon’da uzun zamandır tezgâhlarda az miktarda görülen hamsi bugünlerde bolca görülmeye başlarken, fiyatı 5 TL’ye kadar geriledi. Bu sezon tam "hamsi bitti" derken hamsinin tekrar bolca görülmesi herkesin yüzünü güldürürken, tezgahlarda kilosu 5-10 TL arasında değişen hamsinin Trabzon'a bir kısmının Gürcistan’dan bir kısmının da Zonguldak-Ereğli tarafından geldiği belirtildi. 

Efsane geri döndü! 
Balıkçı esnaflarından Murat Yaylı, efsanenin geri dönüş yaptığını ifade ederek satışların memnuniyet verici olduğunu söyledi. Yaylı, “Uzun zamandan beri ilk kez hamsi bol geldi. Kilosunu 5 TL’den satıyoruz. Zonguldak Ereğli taraflarından geliyor, akşam bolca avlandı neredeyse ağlar patladı. Gürcistan’dan da hamsi geliyor ancak oradan gelen hamsi ince. Ereğli taraflarından gelen hamsi ise iri. Efsane geri döndü. Satışlar çok iyi. Vatandaş hamsiye doyacak” dedi. 
Balıkçılardan Serdar Sarıkaya ise “Hamsimiz kısa bir ara tatildeydi geri döndü. Bu kez irileşerek geri döndü. Fiyatını 7.5 TL yaptık. Temennimiz fiyatının daha da aşağı düşüp ucuz olması. Şuan Gürcistan ve Hopa tarafından geliyor. Yaklaşık 1 ayın ardından ilk kez bol geldi. Dönüşü muhteşem oldu. Temennimiz daha da bol olması” şeklinde konuştu. 
Vatandaşlar da hamsinin 5 TL’ye kadar inmesinin memnun olduklarını belirtirken uzun sezondan sonra ilk kez bu sene hamsiye doyduklarını söylediler. 

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , balıkçılar , balık , tezgahlarda 5 TL'ye kadar düştü

Yorumlar

3 şehre hizmet verecek olan barajda çalışmalar devam ediyor

14 Ocak 2020 Salı 10:37

3 şehre hizmet verecek olan barajda çalışmalar devam ediyor

Zonguldak, Karabük ve Kastamonu illerine hizmet verecek ve 150 milyon liraya mal olması beklenen Araç Barajında çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Baraj tamamlandığında içme suyu, taşkın koruma, tarım arazilerinin sulanması ve elektrik üretimiyle yılda 55 milyon TL ülke ekonomisine katkı sağlaması hedefleniyor.

 Devlet Su İşleri, son dönemde Kastamonu’da yaptığı baraj ve gölet yatırımlarının ardından bölgedeki tarımsal faaliyetlerinde gelişmesine de önemli katkı sunmayı sürdürüyor. Bu kapsamda Devlet Su İşleri (DSİ) 23. Bölge Müdürlüğü tarafından başlatılan Zonguldak, Karabük ve Kastamonu için hayati öneme sahip olan Araç Barajında çalışmalar sürüyor. Filyos Havzasının bir kolu olan Araç nehrinin üzerine yaklaşık 150 milyon liralık yatırımla başlanılan barajın tamamlanmasıyla birlikte barajda depolanacak su ile Kastamonu’da 43 bin 590 dekar alana sulama suyu sağlanacak. Ayrıca Zonguldak, Karabük ve Kastamonu illeri de taşkınlardan korunacak. Bununla birlikte 5 megawatt kurulu güç ile 13,79 GWh/yıl enerji üretimi sağlanacak. Derivasyon tüneli, batardo, sulama yapısı ve cutt-off kazısı tamamlanan projenin yüzde 55'i ise tamamlandı. Araç Barajının tamamlanmasıyla birlikte 2019 yılı birim fiyatları ile dekar başına 780 TL/da gelir artışı amaçlanıyor. Eylül 2021'de tamamlanması beklenilen, ülke ekonomisine yıllık 52 milyon TL katkı sağlanması hedeflenen barajın yıllık 3 milyon TL gelir getirecek şekilde elektrik üretilmesi planlanıyor. 

“Araç Barajının yapımı yüzde 55 seviyesine ulaştı” 
Kastamonu Araç Barajının yapımının yüzde 55 seviyesine ulaştığını söyleyen DSİ 23. Bölge Müdürü Hayrettin Baysal, “Kastamonu’nun önemli projelerinden biri Araç Barajıdır. Araç Barajı ihale edilmiş, yüklenici firma burada işe başlamıştır. Şuanda ortalama takriben yüzde 55 seviyesine gelmiş bulunuyoruz. Şimdiye kadar derivasyon tüneli, batardo, sulama yapısı ve cutt-off kazısı tamamlanmış olup, enjeksiyonlar tamamlanmış, gövde dolgusuna başlamış durumdayız. Dolusavak betonları da geçtiğimiz yıl tamamlanmıştı. Bu sene gövdenin membaa oranında yükseldiğini göreceksiniz. Kil problemimiz vardı, kil problemini vatandaşlarla mutabakata vardık ve paralarını yatırdık. Kil arazilerinin kamulaştırılması sonuca ulaşmış durumda bu mertebede, kil dolguya başlayacağız. İnşallah bu yıl tabii ki her iklim durumunda yağış durumunun az olması lazım ki kil muhtevasının, su muhtevasının uygun seviyelerde olduğu zaman kil dolgu yapılabiliniyor ve çok kısa sezon sürüyor. 1 ay içerisinde çok hızlı bir şekilde yapmak gerekiyor. Dolayısıyla müteahhit firma tertibatını almış durumda, iki vardiyalı çalışacak. Bu kurak mevsimde, Kastamonu’nun genel özelliği olarak bu mevsimi en iyi şekilde değerlendirip gövdeyi bitirme amaçlı bu yıl çalışacağız. Bir dahaki senede borularımızı tamamlayıp araç barajını tamamlayacağız. Programımız bu şekilde” dedi. 

Zonguldak, Karabük ve Kastamonu’da taşkınların korunması sağlanacak” 
Araç Barajının Kastamonu’nun yanı sıra Zonguldak ve Karabük’te de taşkınların korunmasının amaçlandığını söyleyen Baysan, “Araç Barajının birinci amacı Filyos Havzasının bir kolundan gelen Araç nehrinden gelen taşkını önlemek. Araç ilçesindeki araziler ile yerleşim yerleri Karabük ve Zonguldak iline kadar olan taşkın faydası var, birinci amacı budur. Araç Barajı, birinci olarak bu amacı yerine getirecek. Emniyetli bir şekilde halkımız taşkınlardan etkilenmeyecek. Sulama projelerini de yaptırıyoruz. Bu yıl bitme safhasına gelmiş durumda. Projeler bittikten sonra aynı zamanda sulama projelerinin program teklifi ve ihalesi yapıldığı zaman sulama şebekesinin inşaatı ileri ki yıllarda başlanacaktır. Araç Barajının üçüncü gayesi de enerji üretimidir. Enerji üretimiyle ilgili HES ihalelerini tamamladık, yüklenici firma belirlendi. Bununla ilgili izinler noktasında firma çalışmalarını devam ettiriyor. 15-16 tane kuruluş var, o görüşleri alıp Araç Barajı biter bitme hemen onlarda HES tesislerin yapıp enerji noktasında ülkemize kazanım sağlayacaklar” diye konuştu. 

“Baraj, ekonomimize 52 milyon TL para kazandırmış olacak” 
Araç Barajının tamamlanmasıyla birlikte ekonomiye 52 milyon TL katkı sağlayacağına dikkat çeken Baysal, “Sulamamız bitmesi halinde 43 bin 500 dekarlık bir alan sulanacak. Dekar başına gelir artışımız bin metrekareden 780 TL dekar olacaktır. Çiftçilerimizde buradan faydalanmış olacaklar. Ekonomimize de takriben yıllık 52 milyon TL para kazandırmış olacak. İnşallah önümüzdeki günlerde bunun başarıyla sonuçlandıracağız. Bu şekilde çalışmalarımız devam etmektedir. Barajda üretilecek elektrik ile yıllık 3 milyon TL civarında bir gelir elde edilecek. Yıllık 14 GWh/yıl enerji üretilecek, kurulu gücü de 5 megawatt. Yani 14 GWh/saati 4’e böldüğümüz zaman yıllık 3 milyon lira civarında bir geliri var. Bütün ekibimle birlikte DSİ Kastamonu 23. Bölge Müdürlüğü olarak el birliği içerisinde, en iyi şekilde, en güzel şekilde, en ekonomik şekilde bu eseri halkımıza kazandırmak için çaba sarf ediyoruz. Arkadaşlarımıza ve kendimize Allah’tan yardım istiyoruz, gayret bizden başarı Allah’tan diyoruz” şeklinde konuştu. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , baraj çalışmaları

Yorumlar
  • Burhan Öktem
    15 Ocak 2020 Çarşamba 19:58

    Hayırlı olsun.Cok gec kalinmis bir proje.Koyler bosalmadan yapilsa daha iyi olurdu.simdi köyler bomboş.