Yamaç paraşütü pisti tesisleşmeyi bekliyor

4 Ocak 2021 Pazartesi 10:55

Yamaç paraşütü pisti tesisleşmeyi bekliyor

Zonguldak'ın Kilimli ilçesine bağlı Radartepe mevkisi yamaç paraşütü ile ilgilenenlerin adeta cazibe merkezi oldu.

Sporcular, merkeze en yakın yamaç paraşütü pisti olarak bilinen alanın tesisleştirilmesi halinde Türkiye'nin uluslararası tanıtımına katkı sağlayacağını ifade ettiler.
2015 yılında Zonguldak'ta yamaç paraşütü eğitimi alan Arınç Boz isimli sporcu, 5 yıldır yamaç paraşütü sporunu yapmayı sürdürüyor. Son üç yıldır da aktif olarak uçuş gerçekleştiren Boz, Radartepe mevkisinde 2009 yılından bu yana uçuşların yapıldığını ifade etti. Boz, bölgenin Zonguldak Sportif Havacılık Kulübü Antrenörleri Muzaffer ve Muharrem Kılıç tarafından keşfedildiğine dikkat çekti. Merkeze en yakın pist olması konumuyla yamaç paraşütü ile ilgilenenlerin ilgisini çeken alanın tesisleşmesi halinde hem kent hem de ülkeye katkı sağlayacağını ifade eden Boz, şöyle dedi:
"2015 yılında Zonguldak'ta ilk yamaç paraşütü eğitimi aldım. Yaklaşık 5 yıldır uçuyorum. 3 yıldır aktif uçuyorum. Hafta içi hafta sonları nereye gideriz diyerekten uçuyoruz. Kilimli Radartepe halk arasında buraya Göçükaltı deniliyor. Burada uçuşlar 2009 yılından beri Zonguldak Sportif Havacılık Kulübü Antrenörü Muharrem Kılıç, Muzaffer Kılıç hocaların zamanında keşfettiği aktif uçulan bir alan. Merkeze en yakın pistlerden biri olarak geçiyor. Rüzgarı güzel olan, dönem dönem değişse de. Uçuşa elverişli olan. Kalkış ve inişleri gayet temiz. Güzel bir yer. Buraya güzel yatırımların yapılması yamaç paraşütü sporunun gelişmesine Zonguldak açısından katkı sağlar. İleride biz de deneyimli pilot olursak Türkiye açısından gelişmesine katkılar sağlayacaktır."
Hazırlıklarının ardından havalanan Boz, "Bugünkü uçuşum havadan dolayı çok uzun süreceğini zannetmiyorum. Düz koşu yaparak kalkış yapacağım. Ondan sonra iniş alanımız sol kısımda. Hatta buraya yeni gelenler iniş alanı olmadığını söylüyor. Hafif sola döndükten sonra sahile iniş yapacağım. İnişimi gerçekleştireceğim. Umarım kaza bela olmaz" dedi. Boz, kalkışın ardından sorunsuz şekilde Kilimli Limanı'na inişini gerçekleştirdi.

Yorumlar

Ormanlı Bayram Başol'la hizmete doyuyor...

31 Aralık 2020 Perşembe 19:18

Ormanlı Bayram Başol'la hizmete doyuyor...

2014 yılında göreve gelen Bayram Başol Ormanlı Beldesi'nde hizmete devam ediyor. Pandemi sürecinde 30 bin maske ve dezenfektanı vatandaşlarına ulaştıran Başol, karantinada olan ailelerinde gıda ihtiyaçlarını karşıladı. Başkan Başol şimdide Ormanlı Belde Merkezi'nin çehresini değiştirecek projeye başladı. 2021'de en büyük hedef dere ıslahı ve mesire alanına başlamak.

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı 2 bin 500 nüfuslu Ormanlı Belediyesi pandemi döneminde yaşanan zorluklara rağmen hizmetlerini aralıksız sürdürüyor. Belediye Başkanı Bayram Başol, belde merkezinin çehresini değiştirecek 250 bin TL’lik projenin 1 ay içerisinde bitirileceğini söyledi.
Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol, 2020 yılında hayata geçirdikleri, devam eden ve 2021’de hayata geçirmeyi planladıkları projelerle ilgili açıklamalarda bulundu. Pandemi sürecinde Kdz. Ereğli Halk Eğitim Merkezi ile birlikte yaklaşık 30 bin maske üretimi gerçekleştiren ve dezenfektanlarla birlikte bunları Ormanlı halkında dağıttıklarını anlatan Başol, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen alt ve üst yapı çalışmalarına da devam ettiklerini söyledi.

Mahallelere 40 bin metre taş döşendi
Göreve geldiği ilk günlerde sel felaketi nedeniyle yıkılan Ormanlı Köprüsü’nün yapımını gerçekleştirdiklerini ve Ormanlı Kültür ve Toplantı salonunun yapımını bitirip hizmete açtıklarını dile getiren Başol, tüm mahallelerde kilit parke ve alt yapı çalışması yaparak insanları çamurdan kurtardıklarını ifade etti. Başol konuşmasında “2014 yılında göreve geldiğimiz günden bu yana aciliyet sırasına göre çalışmalarımıza devam ediyoruz. İlk yıllarda yıkılan Ormanlı Köprüsü’nü yaptık. Daha sonra Ormanlı’mızın ihtiyacı olan düğün ve toplantı salonumuzu yapıp hizmete açtık. Bütün mahallelerimize toplamda 40 bin metre kare taş döşedik. 2020 yılı pandemi döneminde büyük mücadeleler verdik. Sağlık açısından maske ve dezenfektanlarını temin ettik. Karantina da kalan ailelere gıda yardımlarında bulunduk” dedi.

“Dere ıslahı ve mesire alanını yapacağız”
2019 yılından bu yana takip ettikleri ve önemli bir aşamaya getirdikleri dere ıslah ve mesire alanı projesini de söz verdikleri gibi hayata geçireceklerini belirten Başol, Ormanlı’yı daha yaşanabilir bir belde haline getireceklerini söyledi. Başol konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
“Bizim için önemli projelerden bir tanesi dere ıslahı. İnşallah ümit ediyorum 2021 yılında ihalesi yapılacak. Belediyemizin önünde bir viraj var, o virajı yaracağız. Bizden tarafta kalan yerde bize inşallah 4,5 dönüm alan kalacak. Orayı da yeşil alanları, çevre düzenlemesi, parkları ve çay bahçesi gibi projeler yapacağız. Hem Ankara hem de Zonguldak ayağında bu işi sıkı şekilde takip ediyoruz. Yine seçim döneminde sözünü verdiğimiz mesire alanı projemiz var. Buranın yeri devir aşamasına geldi.”

“Adalet bölümünden sonra Tarım Bölümü açılsın istiyoruz”
Eğitim alanında çalışmalar yaptıklarını belirten Başol geçen yıl açılan Adalet Bölümü’nün ardından önümüzdeki yıl içinde Tarım Bölümü’nün açılması için çalışma yaptıklarını, ayrıca beldeye bir spor salonu kazandırılacağını söyledi. Başol yaptığı konuşmada şu sözlere yer verdi:
“Bizim beldemizde 4 tane okulumuz, bin 400 öğrenci ve 111 öğretmenimiz var. İki yıldır uğraş verdiğimiz kapalı spor salonu ile ilgili şükürler olsun arazisi hazır ve devri yapılacak. İnşallah 2021 yılında ihalesi yapılacak. Ortaokulumuzun önündeki alana inşallah spor salonumuzu Ormanlı’ya kazandıracağız. Birde geçtiğimiz yıl lisemize Adalet Bölümü kazandırdık. Bizim Ormanlı özellikle fındık ve tarım bölgesi olduğu için çok programlı lisemize tarım bölümü açtırmak istiyoruz. Yılbaşından hemen sonra Zonguldak İl Tarım Müdürlüğü ve diğer ilgili kurumlarla gerekli görüşmeleri yapıp bu bölümünde açılmasını istiyoruz.”

“Ormanlı’nın çehresi değişecek”
Ormanlı’daki mahallelerde yaklaşık 2 yıldır alt yapı çalışması yaptıklarını dile getiren Başol, belde merkezindeki alt yapı ve kilit parkeyi komple yenilediklerini ifade etti. Çalışmanın tamamlanması ile Ormanlı’nın çehresinin değişeceğini belirten Başol “Ormanlı merkezinin alt yapısını komple biz kaldırıyoruz ve yeniliyoruz. Hemen akabinde de ihaleyi alan firma da kilit parkesini yapıyor. Çalışmalar başladı ve 1 ay içerisinde tamamlamayı hedefliyoruz. Toplamda 5 bin 800 metre alanı bu şekilde yapacağız” dedi.
Başol çalışmaları bizzat kendisinin de takip ettiğini belirterek, geçici süre ile verdikleri rahatsızlıktan dolayı da tüm Ormanlı halkından özür dilediklerini ifade etti.

Yorumlar

617 talebi yerine getirdiler

31 Aralık 2020 Perşembe 19:03

617 talebi yerine getirdiler

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri pandemi döneminde kurulan Vefa Destek Hattı aracılığıyla gelen 617 talebi karşıladı. Zabıta, evinden çıkamayan yada karantinada olan vatandaşlara yönelik vefa hizmetlerini sürdürüyor.

Kdz. Ereğli Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, Vefa Sosyal Destek hizmetlerini sürdürüyor.
Pandemi döneminde Kaymakamlık koordinasyonunda kurulan Vefa Sosyal Destek Hattı’na (112) gelen talepleri yerine getiren Zabıta ekipleri bugüne kadar 617 vatandaşın talebini yerine getirdi. Zabıta Müdürü Halit Aydın, sokağa çıkma kısıtlamasının bulunduğu günlerde yoğun talep aldıklarını, kesintisiz hizmet vermeye devam ettiklerini belirterek şunları söyledi; “Koronavirüs pandemisine yönelik alınan tedbirler kapsamında sokağa çıkma yasağında ihtiyaçlarını karşılayamayan, kimsesi olmayan 65 yaş üstü vatandaşlar ve karantinada bulunan vatandaşlarımızın Vefa Sosyal Destek Hattı 112’den veya Zabıta 153 hattından gelen gıda, ilaç ve benzeri ihtiyaçları Zabıta Müdürlüğümüz tarafından 7/24 ivedilikle karşılanmaktadır. Pandeminin başından itibaren bugüne kadar zabıtamıza 617 talep geldi ve karşılandı. Halkımızdan ricamız tedbirlere uymaları. Zabıta olarak halkımızın yanında, hizmetinde olmaya devam edeceğiz, bu zor günleri birlikte aşacağız.“

Yorumlar

Öğreciler,araçları durdurup maske,mesafe uyarısı yaptı

31 Aralık 2020 Perşembe 10:37

Öğreciler,araçları durdurup maske,mesafe uyarısı yaptı

Karabük’ün Yenice ilçesinde kontrol noktalarındaki polis ve jandarma ekiplerini ziyaret eden öğrenciler, ekiplerle yaptıkları uygulamada durdurulan araçlardaki vatandaşlara maske, mesafe ve hijyen uyarısı yaptı.

Yenice ilçesinde Ülkü Ortaokulu öğrencileri korona virüs tedbirleri kapsamında belirlenen 13.00-16.00 saatleri arasındaki izinli saatlerinde polis ve jandarma ekiplerini kontrol noktalarında ziyaret etti. Ülkü Ortaokulu öğretmenlerinden Büşra Baybaş ile birlikte gelen öğrenciler ekiplere ikramlarda bulunarak, yeni tip korona virüs (Covid-19) ile mücadele özveriyle görev yapan polis ve jandarma ekiplerine yazdıkları duygu dolu mektupları da kendilerine teslim edip teşekkür ettiler.
Jandarma ve polis ekipleri ile birlikte Yenice - Zonguldak karayolunda uygulama yapan öğrenciler durdurulan araçlarda bulunan vatandaşlara maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymaları konusunda uyarıda bulundular.

“Jandarma ve polise mektup yazdılar”
6/B sınıfı öğrencilerinden Nursena Topraklı mektubunda, “Zor bir süreçten geçiyoruz. Hepimizin ayrı ayrı görevleri ve sorumlulukları var fakat bu zor sürecin bir diğer isimsiz kahramanları da sizlersiniz. Emniyet mensuplarına birçok görevler düştü. Bu süreçte bizlere kurallara uymasını sağladılar ve her zaman yanımızda oldunuz. Sizin bu yaptığınız fedakarlıklara sevgi ve saygıyla karşılık vermek istiyorum. Bu isimsiz kahramanlara gönülden teşekkürlerimi sunarım. Sevgi ve saygıyla ellerinizden öperim” ifadelerini kullandı.
Deren Duru Şık ise, “Bu mektubu bu dönemde sağlık çalışanları kadar çalışan polis abi ve ablalarımıza yazıyorum. Pandemi döneminin başlamasıyla birlikte sizlerde yoğun bir çalışma içerisine girdiniz. Sokağa çıkma yasağı olduğu için sokakları gezdiniz ve geceleri nöbet tuttunuz. Bazı insanlara bu kurallara uymadı. Bazıları sizlere zorluk çıkardı. Ama sizler hala bizim ve ülkemiz için çalışıyorsunuz. Sizi unutmayacağımızı, çok sevdiğimizi ve her şey için çok teşekkür ettiğimizi bilin” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar

"Genelge beni bağlamaz" dedi 24.cezasını yedi

30 Aralık 2020 Çarşamba 17:29

"Genelge beni bağlamaz" dedi 24.cezasını yedi

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde 13 yıldır esnaflık yapan Erkan Cinbir, iş yerinde maske takma zorunluluğunun olmadığını belirten yazıyla birlikte içeriye müşteri de alınca polisle tartıştı.

Dükkanına gelen polislere "Genelge beni bağlamaz" diyen Cinbir, "Korona virüs yok" diye adliyeye giderek suç duyurusunda bulundu. Cinbir, sokağa maskesiz çıkınca polis ekiplerince karakola götürüldü. Esnafa, 24. kez ceza yazıldı.
Çaycuma ilçesinde tantuni dükkanı işleten Erkan Cinbir, korona virüsün olmadığını iddia ederek tedbirlere uymadı. İşyerinde de maske takma zorunluluğu olmadığını söyleyen Cinbir, şikayet üzerine gelen polislerle tartıştı. 23 kez kurallara uymayarak ceza yiyen Cinbir, bu sabah da Çaycuma Adliyesi'ne giderek suç duyurusunda bulundu. Korona virüsün olmadığını insanların maske deneyi yapmak suretiyle zarar gördüğünü iddia eden Cinbir, suç duyurusu öncesinde açıklamada bulundu. Cinbir, "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları üzerinde (maske deneyi yapmak suretiyle zarar vermek T.C.K madde: 77-a ve e bendi), Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları üzerinde (ilaç deneyi yapmak ve deney yapmak suretiyle öldürmek, ölüme sebebiyet vermek T.C.K madde: 77-a ve e bendi), Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları üzerinde (aşı deneyi yapmak ve deney yapmak suretiyle öldürmek, ölüme sebebiyet vermek T.C.K madde: 77-a ve e bendi), Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını hukuka aykırı bir biçimde evlerden belli zamanlarda çıkmasını engellemek suretiyle hürriyetten yoksun kılmak T.C.K madde: 77-d bendi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının hukuka aykırı bir biçimde iş yerlerini kapatmak, mühürlemek, tehdit ve baskıyla çalışma hürriyetini engellemek (T.C.K madde 117), Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının hukuka aykırı hes kodu uygulamasıyla seyahat hürriyetini engellemek (Anayasa madde: 23), Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının hukuka aykırı bir biçimde okula gitmesini ve eğitim görmesini engellemek suretiyle eğitim hakkını engellemek (T.C.K. Madde:112-a ve b bendi), Türkiye Cumhuriyeti Anayasasını askıya almak suretiyle anayasal düzeni ortadan kaldırıp, hukuk dışı dikta rejimini uygulamak (T.C.K. Madde: 309) sebeplerinden ötürü savcılığa suç duyurusunda bulunacağız" dedi.

Polisle "Maske takma yetkin yok" tartışması
Suç duyurusu dilekçesini Cumhuriyet Savcılığı'na ileten Erkan Cinbir, polis ekiplerinin verdiği maskeyi takarak girdiği adliye çıkışı maskesini çıkartarak sokağa çıktı. Adliye çıkışında açıklama yapmak isteyen Erkan Cinbir'e polis memurları müdahale etmek istedi. Görevli polisin "Maskeni tak açıklamanı yine yap" dediği Erkan Cinbir, "Abicim senin bana maske takma yetkin yok. Sen polissin" dedi. Bunun üzerine polis memuru da "Şov yapıyorsun" dedi. Cinbir, "Ben şov yapmıyorum. Bu maskeyi bana kimse taktıramaz. Senin bana maske taktırma yetkin yok. Sen beni neye göre alıyorsun" diye yanıt verdi. Cinbir, polis ekiplerince karakola götürüldü.

24. cezayı yedi
Maske takma zorunluluğuna uymadığı gerekçesiyle 24. kez ceza yiyen Erkan Cinbir, çıkışta "Vakit harcıyorlar. Biz gerekli başvurularımızı, şikayetlerimizi yaptık. Biz işimize geri döneceğiz. Hayatın olağan akışına devam edeceğiz. 24. cezamız da hayırlı olsun. Allah kerim. Biz yasalara inanıyoruz, adalete, hukuka güveniyoruz" diyerek iş yerine gitti.

Yorumlar