Yalçın, "Ekonomiye daha fazla katkı sağlamak amacındayız”

6 Mart 2018 Salı 19:17

Yalçın, "Ekonomiye daha fazla katkı sağlamak amacındayız”

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO)’nın ev sahipliğinde Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı ve Bilim Sanayi Teknoloji İl Müdürlüğü işbirliği ile ‘Coğrafi İşaretler Bilgilendirme Toplantısı’ gerçekleştirildi.

TSO hizmet binasında gerçekleştirilen toplantıya Kdz. Ereğli TSO Yönetim Kurulu Başkanı Sertan Yalçın, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Mehmet Çivici ve Abdulkadir Çınar, Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Remzi Alim ile Aynur Çoşkun’un yanı sıra Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdür Vekili Ayben Özkan, BAKKA Genel Sekreter Vekili Elif Acar, BAKKA Yetkilileri Hakkı Yavuz Toplu, Mustafa Ayhan İnanır, Mehmet Çetinkaya, Kadir Kağan İnaloğlu, Ereğli Konserve Sahiplerinden Aydın Ayaz, Azim Konserve A.Ş. sahibi Numan Edem, Ephesos Tekstil (Elpek Bezi) sahibi Nilgün Efes, Osmanlı Çileğini Yaygınlaştırma ve Üreticilerini Koruma Derneği Başkanı Şaban Çetinkaya, Kdz.Ereğli Tarih ve Doğa Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Recep Samuncu, Siyez Buğdayından Ekmek Üreticisi Ayşe Çelik, ZAYBİR adına Abdurrahman Canlı ve Meşhur Ereğli Pidecisi Hasan Kuru’nun oğlu İsmail Kuru katıldı.
Toplantıda ‘Coğrafi İşaretler’ konusunda bilgilendirme sunumunu ise Özener Marka & Patent Danışmanlık Ofisi Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Kayabaşı Özener yaptı. Özener, coğrafi işaret alınması istenen ürünlerin başvurusuna hazırlık için bir ön toplantı gerçekleştirdiklerini belirtti. Özener bu konudaki denetim ve amblem yasası hakkında katılımcıları slayt gösterisi eşliğinde bilgilendirdi.
Özener, BAKKA Bölgesinde Devrek Bastonu, Bartın İşi Tel Kırma, Eflani Çember Bezi ve Eflani Hindi Bandırması ürünlerinin coğrafi işaretlerinin alındığını hatırlattı. Özener, Safranbolu Çavuş Üzümü, Çaycuma Manda Yoğurdu, Devrek Beyaz Baklavası, Devrek Cevizli Kömeci, Devrek Kömeci, Devrekani Cırık Tatlısı’nın da coğrafi işaret konusunda başvurusu yapılan ürünler olduğunu ifade etti.
Kdz.Ereğli TSO Başkanı Sertan Yalçın da ilçede başta Osmanlı Çileği olmak üzere Elpek Bezi, Ereğli Pidesi ve Siyez Buğdaylı Ekmeği ürünlerinin de coğrafi işaretini almak için BAKKA ve üreticiler ile ortak bir çalışma içinde olacaklarını söyledi. Başkan Yalçın, ayrıca bölge için önemli olan Zonguldak Kestane Balı için de bir çalışma yapılabileceğini savundu.
Bu ürünlerin coğrafi işaretlerinin alınması ve Ereğli ekonomisine kazandırılması için ellerinden geleni yapacaklarını dile getiren Yalçın, “Hepsini ayrı ayrı birer sektör haline getirip ekonomiye daha fazla katkı sağlamak amacındayız” dedi.
BAKKA Genel Sekreteri Elif Acar da, konu hakkında Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası ile bir protokol imzalayacaklarını kaydetti ve “ardından görev paylaşımı yapacağız. Bu toplantıdan edindiğimiz bilgilere göre genellikle farkındalık ve analiz çalışmalarını ajans yürütüyor; işaret alma çalışmalarını da kurum yürütüyor. Bu kapsamda böyle bir çalışma gerçekleştireceğiz ve biz buna gönüllüyüz. Üç İl’e bakıyoruz biz, her İlimizde bu sene en az 2 tane coğrafi işaret alma hususunda ortak bir çalışma yapmak istiyoruz.”diye konuştu.
Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdür Vekili Ayben Özkan ise toplantıyı gerçekleştiren TSO Başkanı Sertan Yalçın’a teşekkür ederek, Ereğli’de Osmanlı Çileği’nin önemine vurgu yaptı. Osmanlı Çileği’nin Kars Kaşarı ve Antep Baklavası gibi dünyaca tanınan bir ürün haline getirilebileceğini ifade eden Özkan, ayrıca yine Ereğli Elpek Bezi ve Alaplı’daki Çekmen Bezi ile Gümeli Balı’nın da önemli yöresel ürünler olduğuna değindi. Yaklaşık 3 saat süren toplantı sonrasında yakın zamanda yeniden toplanılması kararı alındı.

Etiketler:

Zonguldak , TSO , toplantı , Kdz. Ereğli , Sertan Yalçın ,

Yorumlar

"Afrin’i almadan dönmeyeceğiz"

6 Mart 2018 Salı 19:01

"Afrin’i almadan dönmeyeceğiz"

Zonguldak Alaplı Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yönetici ve öğrencileri, Afrin’de Zeytin Dalı Harekatında yaralanan Astsubay Üstçavuş Uğur Günaydın ve Uzman Çavuş Serkan Arık'ı ı ziyaret etti.

Yaralı Astsubay Üstçavuş Uğur Günaydın ve Uzman Çavuş Serkan Arık'ı , ziyaret eden kurum yöneticileri ve öğrencileri, yaralı Günaydın ve Arık'a geçmiş olsun dileklerinde bulunarak şehitler için dua ettiler.
Bu anlamlı ziyarette gaziye çiçek hediye ederek dualarda bulunuldu. Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun her zaman Gazi ailelerin yanlarında olduğu vurgusu yapılan ziyarette, öğrenciler Gazi ailesi ile duygulu anlar yaşadı. Gazi Uğur Günaydın, burada yaptığı konuşmada, bir aylık hava değişimi aldığını ve iyileşmesinin ardından arkadaşlarının yanına göreve geri dönmek istediğini söyledi.Günaydın, şöyle konuştu:
"Afrin'de kahraman ordumuzun destan yazdı,onlardan ayrı kaldığımız için büyük üzüntü içindeyiz. İyileşir iyileşmez hemen Afrin'e arkadaşlarının yanına dönerek mücadeleye devam etmek istiyoruz. ülkemizin sınırlarını korumak için terör yuvası haline gelen Afrin’i almadan dönmeyeceğiz. omuz omuza mücadele ederken şehit olan arkadaşlarıma Allah'tan rahmet kederli ailelerine baş sağlığı diliyoruz."
Astsubay Üstçavuş Uğur Günaydın ve Uzman Çavuş Serkan Arık, yapılan geçmiş olsun ziyaretinden dolayı oldukça mutlu olduğunu dile getirerek yurt yöneticilerine ve öğrencilerine teşekkür etti.

Etiketler:

Afrin Gazisi , öğrenciler , alaplı , ziyaret ,

Yorumlar

Çaturoğlu'ndan Gökçebey'e ziyaret...

6 Mart 2018 Salı 18:56

Çaturoğlu'ndan Gökçebey'e ziyaret...

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, Gökçebey Muhtarlar Derneğinin açılışına katılarak bir dizi ziyaretler gerçekleştirdi.

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, Gökçebey muhtarlar derneğinin yeni hizmet binasının açılışına katılarak bir dizi ziyaretlerde bulundu. Zonguldak ili Gökçebey ilçesi Muhtarlar Derneğinin yeni hizmet binasının açılış törenine katılan AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu açılışta yaptığı konuşmasında; “Gökçebey’e uzun süreden sonra bugünkü açılış töreni vesilesiyle gelmekten onur duydum. Bildiğiniz üzere, ülkemiz yoğun gündemden geçiyor. Afrin’de ki Mehmetçiğimiz destan yazmaya devam ediyor. Biz hep yabancıların bize verdiği yanlış koordinatlar ve istihbaratlarla, bugüne kadar boş dağları bombalayarak oyalandık. Artık kendi istihbaratımızla, yerli gözetleme araçlarıyla İnşallah terörün üstesinden geleceğiz. Önümüze çıkarılan PKK/YPG/PYD terörü, 28 Post modern darbeden sonra, 15 Temmuz darbe girişimini halk desteğiyle bertaraf ettik. Sadece 28 Şubat’ın, Türkiye ye maliyeti 1,5 trilyon dolar olduğunu bilmenizi isterim. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın muhtarlara verdiği önem ortadadır. Daha iyi şartlarda hizmet vermeleri için, her geçen gün düzenlemeler yapılmaktadır. Gökçebey Muhtarlar Derneğinin yeni binasının hayırlı uğurlu olmasını temenni ederim” dedi.
Milletvekili Çaturoğlu açılışın ardından İlçe Başkanı, Belediye Başkanı, İl Genel ve Belediye Meclis üyeleri ve partililerle birlikte, Gökçebey Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı, AK Parti Gökçebey İlçe teşkilatını, esnaf ve vatandaşları ziyaret etti.
Bu ziyaretlerin ardından Gökçebey Orman Fidanlık Müdürlüğüne geçen Çaturoğlu burada Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel ile bir araya gelerek yapılan çalışmalar hakkında bilgi alışverişinde bulundu.

Etiketler:

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu , Gökçebey ,

Yorumlar

Sağlık çalışanının katıldığı anketten çarpıcı sonuçlar...

6 Mart 2018 Salı 18:51

Sağlık çalışanının katıldığı anketten çarpıcı sonuçlar...

Memur-Sen'e bağlı Sağlık-Sen Zonguldak Şube Başkanı Mehmet Ali Kara, sendika il genelinde 900 sağlık çalışanın katıldığı anketle ilgili çarpıcı sonuçları açıkladı. Kara; "Sonuçlara baktığımızda sağlık çalışanlarının yüzde 50,6’sı çalıştığı kurumu - hastaneyi değiştirmek istediğini ve ankette ortaya çıkan çarpıcı sonuçlardan biri de; sağlık çalışanlarının yüzde 51,9’u Zonguldak’tan ayrılmayı düşüyorlar" dedi.

Memur-Sen İl Temsilcisi Kamuran Aşkar ve Memur-Sen’e bağlı sendika başkanları ile sendika binasında basın açıklama yapan Sağlık-Sen Zonguldak Şube Başkanı Mehmet Ali Kara, yaptığı açıklamasında şunları söyledi:
"Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütlerinden biri olan Sağlık-Sen olarak genel anlamda içinde bulunduğumuz çağa, dünyaya ve ülkemize özelde ise kendisine karşı sorumluluk duymaya mecbur olduğumuz şehrimize, şehrin yaşam kalitesinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz. Spesifik olarak sağlık çalışanlarını bağlam olarak seçtiğimiz bu tür çalışmalarla gerçeği ve gerçeğin ara yüzlerini, sorunları ve çözüm önerilerini, çözüme katkı sağlayacak bileşenleri belirlemek temel amacımız oldu. Çünkü biz sorunlu değil, sorumlu sendikacılık ilkesini Memur-Sen’in bütün sendikalarıyla temel amaç olarak benimsedik. İşte bu noktada son olarak yaptığımız Sağlık Çalışanlarımızın şehre ve şehir bağlamında çalışma şartlarına yönelik yaptığımız anketimiz, kapsamı itibariyle Zonguldak’ta bir ilk olmasının yanında sağlık çalışanları üzerinde sosyo-ekonomik yapıyı belirleme noktasında da önemli bir işleve sahiptir" dedi.

"Sağlık çalışanlarımızın yüzde 51,9’u Zonguldak’tan ayrılmayı düşünüyor"
"Zonguldak genelinde 900 sağlık çalışanının katıldığı ankette sağlık çalışanlarının sorunlarının ortaya bir kez daha ortaya çıktığını belirten Mehmet Ali Kara, "Sonuçlara baktığımızda sağlık çalışanlarının yüzde 50,6’sı çalıştığı kurumu/hastaneyi değiştirmek istediğini belirtiyor. Yine ankette ortaya çıkan çarpıcı sonuçlardan biri de; sağlık çalışanlarının yüzde 51,9’u Zonguldak’tan ayrılmayı düşündüğünü ifade ediyor. Sadece bu sonuç bile hem Bakanlığa, hem şehir politikaları üretmekle mükellef yerel yöneticilere önemli doneler sunmaktadır. Şehrimizde görev yapan sağlık çalışanlarımızın yüzde 50,6’sı çalıştığı kurumu/hastaneyi değiştirmek istiyor. Yine ilimizde görev yapan sağlık çalışanlarının yüzde 51,9’u Zonguldak’tan ayrılmayı düşünüyor. Yine verilere baktığımızda katılımcıların yüzde 31,9’u çalışma koşullarını bir önceki yıldan daha kötü bulduğunu , yüzde 53,2’lik bir kesim ise çalışma koşullarının bir önceki yılla aynı olduğunu belirtmiştir. Sadece yüzde 15’lik kesim mevcut durumu bir önceki yıldan daha iyi olarak nitelendirmiştir. Katılımcılara Zonguldak la ilgili memnuniyet durumları sorulduğunda; Kesinlikle memnun değilim ve memnun değilim seçenekleri birlikte alındığında katılımcıların memnun olmadığı en önemli kentsel durum yüzde 62,6 ile yol ve kaldırım çalışmalarıdır. Bunu yüzde 53,4 ile sosyal aktivite alanları, park, oyun ve spor alanları çalışmaları izlemektedir. Eğitim ve sosyal kültürel etkinlikler yüzde 47,8 ile üçüncü sırada iken toplu taşıma hizmetlerinden memnun olmama oranı ise yüzde 41,1’dir. Katılımcıların yüzde 82,7’lik kısmı kentlerinde özel okul, kültürel ve sanatsal faaliyetler gibi çocukların eğitimi için gönderilebilecek kurum sayısını yeterli bulmadıklarını belirtmişlerdir. Sosyal aktivite açısından şehrin sorgulanması da önemli veriler sunmaktadır. Şehir imkanlarıyla birlikte sorulan sorulara olumsuz cevaplar verilmiş ve önemli bir bölüm sosyal aktiviteye katılamadığını katılım sağlansa da çeşitlilik noksanlığı ifade edilmiştir. Katılımcıların yüzde 53,4’ü bir önceki yıla göre sosyal aktivite düzeylerini aynı olarak tanımlarken, daha kötü diyenler yüzde 33,8 ve bir önceki yıldan daha iyi diyenlerin oranı ise yüzde 12,7’dir. Tabii olarak bu sonuçların ortaya çıkmasında pek çok neden vardır. Ama başlıca nedenler arasında Zonguldak'ta sağlık tesisine karşılık personel sayısının yetersizliği, çalışanların ağır iş yükü altında ezilmeleri gibi durumlar görülmektedir. Personel sayısının azlığına bağlı olarak da nöbet sayılarının fazla olması çalışanları hayatından bezdirmekte ya da en hafif ifadeyle yaşam koşullarını zorlaştırmaktadır. Anket sonuçlarına göre sağlık çalışanlarının yaşantısı ev, hastane, nöbet ve hastane yolu üçgenine mahkum edildiği kolaylıkla gözlenebilmektedir. Yine anketler göstermiştir ki ekonomik sorunlar da sağlık çalışanlarımızın yaşam kalitesini düşürmektedir. Zonguldak’ın Türkiye’nin en pahalı şehirlerinden olması sağlık çalışanlarımızı ekonomik olarak zorlamakta, döner sermaye sisteminin adalet terazisi bozulması, az çalışana çok, çok çalışana az ücret ödenmesi çalışanlarımızın hayata bakış açılarına olumsuzluk katmaktadır. Anketlere göre aynı oranda hizmet üretenler bile aynı ücreti alamamaktadır. Netice olarak çalışanların emekleri gasp edilmektedir. Doğal olarak bu süreçler insanımızı, insanımızın bakış açısını, yaşam şartlarını olumsuz olarak etkilemektedir. İlimizde bu adaletsizliklerin tüm sağlık çalışanlarının ortak sorunu olduğu rakamlara yansıyan çok önemli bir göstergedir. Personel eksikliği sorununu diğer sorunların bir bileşkesidir ve yaşanan sorunların ana kaynağı olarak gördüğümüzü defalarca ifade ettik. Anket sonuçları bu gerçeğin söylemlerimizle ne kadar doğru olduğunu göstermiştir. Sonuçlar bir kez daha göstermiştir ki uzayan çalışma saatleri ve artan iş yükü, sağlık çalışanlarında duygusal çöküntü, sağlık sorunları, stres, tedirginlik, iş doyumunda azalma ve tükenmişlik gibi olumsuzluklar personel eksikliğinin neden olduğu şeylerdir. Bizler sağlık çalışanlarının yetkili sendikası Sağlık-Sen olarak var olan sorunları biliyoruz ve bu sorunların çözümlerini de ortaya koymaktan çekinmiyoruz. Yetkililerle paylaşıyoruz, istişarelerde bulunuyoruz. Israrla ifade ettiğimiz gibi sağlık çalışanlarının var olan sorunlarının giderilmesi için bir an önce gerekli adımlar atılmalıdır. Yoksa yakın zamanda bu güzel şehrimizde çalıştıracak personel bulamayacağız. Bizler sağlık çalışanlarımızın Zonguldak’tan gitmek istemesi düşüncesine razı değiliz. Geride kalan sağlık çalışanlarının iş yükünün kat be kat artması demek oluyor. Bu durum da kaçışı hızlandırıyor. Zonguldak’tan çağrı yapıyoruz: Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın “Umudun Adısınız” diye nitelendirdiği sağlık çalışanlarımızın sorunları acil ve kalıcı çözüm bekliyor. Yetkilileri göreve davet ediyoruz. Sağlık çalışanlarımızın sorunlarının giderilmesi, ülke sağlığı yönünden önemlidir. Var olan sorunları kökten çözecek çalışmalar bir an önce başlatılmalıdır. Sağlık-Sen olarak bu süreçte her türlü katkıyı vermeye hazır olduğumuzu belirtiyor, yereldeki sorunun muhatabı olan siyaset ve ilgililere diyoruz ki aslolan çalışanların mutluluğudur. Yarın bitmeyen hastane sorununu çözseniz bile sağlık çalışanlarının yerel ve genel sorunlarını çözmezseniz Zonguldak ta sağlıktan verim alamazsınız" ifadelerine yer verdi.

Etiketler:

salıksen , sağlıkçılar , anket ,

Yorumlar

FETÖ operasyonu: 19 gözaltı...

6 Mart 2018 Salı 18:36

FETÖ operasyonu: 19 gözaltı...

Zonguldak merkezli 11 ilde düzenlenen FETÖ operasyonunda, 11'i muvazzaf 19 asker gözaltına alındı.

Zonguldak'ın yanı sıra İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Yalova, Ordu, Kocaeli, Muğla ve Bartın’da İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri tarafından eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda, daha önce askeri okuldan ihraç edilen öğrenciler H.K., H.İ.Y., C.A., A.M.K., E.G. ve Ç.E. ile aralarında teğmen, üsteğmen, astsubayların bulunduğu muvazzaf askerler Y.E.E., A.Y., İ.A., Z.M., M.Y., A.C., H.Ö., İ.M., T.Ö., K.Ü., A.K. ve açığa alınan U.K. ile H.H. gözaltına alındı. Şüphelilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda belge ve deliller incelenmek üzere emniyete götürüldü. 5 şüphelinin yakalanması için çalışmaların sürdüğü öğrenildi.
Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında şahısların, 'ardışık arama ve kripto şifreleme' yöntemlerini kullanarak haberleştikleri ve örgütle bağlantıları olduğu iddia edildi.

Etiketler:

fetö , operasyon ,

Yorumlar