Virüse karşı dezenfekte tüneli üretti...

23 Nisan 2020 Perşembe 15:04

Virüse karşı dezenfekte tüneli üretti...

Zonguldak’ın Alaplı ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Tolga Türkoğlu, kendi iş yerindeki çalışanlarını Korona virüsten korumak için tasarladığı dezenfeksiyon tüneline talep gelince seri şekilde üretmeye başladı. Türkoğlu ayrıca virüsün yayılma hızını düşürmek için otobüs durakları, Pazar yerleri, hastaneler, oteller ve tüm iş yerleri için Nano teknolojik otomatik dezenfeksiyon sisteminin uygulanabileceğini söyledi.

 

Alaplı TSO Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Tolga Türkoğlu iş yerindeki çalışanlarını Korona virüsten korumak için dezenfeksiyon tüneli tasarladı. Tüneli gören başka fabrika ve iş yerlerinin yöneticileri de aynı tünelden kendilerine de talep edince Türkoğlu “XR Dezenfeksiyon Tüneli” adını verdiği kabini mühendislerle birlikte ARGE çalışmaları yaparak geliştirdi ve seri şekilde üretmeye başladı. Dezenfeksiyon tünelinin 50 litre dezenfeksiyon sıvısı tankı ile 1000 kişiyi dezenfekte edebildiğini dile getiren Türkoğlu çalışmalarıyla ilgili olarak şu bilgileri verdi; “Önce firmamız bünyesindeki çalışanlarımızı Korona virüs belasından korumak için böyle bir çalışma yaptık. Yaptığımız çalışmalar neticesinde mühendislerimizle birlikte ARGE çalışmalarımızı tamamladık. Dezenfeksiyon tünelimizin özellikleri, saniye ayarlı, tamamen otomatik. Oto kontrollü bir şekilde sistem vücut dezenfeksiyonu yapmakta. Biz tam otomatik dezenfeksiyon sistemlerinin model çalışmalarını da bitirdik. El, ayak ve vücut dezenfeksiyonu sistemlerimizle ilgili çalışmalarımız hali hazırda devam ediyor. Seri üretime de başladık. Yoğun talep üzerine gayretle çalışıyoruz. Nano, ultra viyole ışıklı sistemlerimiz mevcut. Aynı zamanda dezenfeksiyonun yüzey testlerini yapıp hizmete sunduk. Gelen yoğun talepler doğrultusunda seri imalatı devam ettiriyoruz. Yaptığımız yüzey testlerinde vücudun yüzde 99’unu dezenfekte ettiğini ve Korona virüsün dezenfekte edilme süresi 40 saniye. Biz bunun çalışmalarını buradaki pulverizasyon sistemimizde yaptık. Virüsün tutunmasını engelleyip vücudumuzu dezenfekte ediyoruz.”

Türk mühendisleri ve girişimcilerinin destek verildiğinde her türlü cihazı üretme bilgi ve becerisine sahip olduğunu bir kez daha kanıtladıklarını dile getiren Türkoğlu, bu dezenfeksiyon tünelinin yanı sıra, el, ayak, büyük yada küçük her türlü araç içi gibi otomatik dezenfeksiyon sistemleri modellerin çalışmalarını da tamamlayıp üretmeye hazır olduklarını söyledi. Türkoğlu virüsün yayılma hızını düşürmek için bu sistemi otobüs durakları, semt pazarları, sağlık kurumları resmi daireler, fabrikalar,  şehir meydanları, oteller gibi kalabalığın yoğun olduğu mekanlara da uyarlanıp 3 saniye gibi kısa bir sürede dezenfekte yapılabileceğini ifade etti.

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , Alaplı , Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Tolga Türkoğlu , dezenfeksiyon tüneli , işçi , çalışan

Yorumlar
  • Ercan
    24 Nisan 2020 Cuma 11:31

    Kıyak güzel

Yaşlı çift Vefa Sosyal Destek Grubu'ndan Türk bayrağı istedi

23 Nisan 2020 Perşembe 14:10

Yaşlı çift Vefa Sosyal Destek Grubu'ndan Türk bayrağı istedi

Zonguldak’ın Devrek ilçesinde yaşlı çift, Vefa Sosyal Destek Grubu'nu arayarak evlerine asmak için Türk bayrağı istedi.

 Devrek Uzunçay mevkiinde ikamet eden Devrek Belediyesi itfaiyesinden emekli Ramazan Onbaşı (70) ve eşi Nazmiye Onbaşı, Kaymakam Ümit Altay’ı arayarak, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle evlerinin balkonuna asmak için Türk bayrağı talebinde bulundu. Kaymakam Altay, Vefa Sosyal Destek Grubu'na çiftin taleplerinin yerine getirilmesi talimatını verdi. Vefa Sosyal Destek Grubu, yaşlı çiftin evine giderek Türk bayrağını teslim etti. 
İsteklerinin yerine getirilmesinden dolayı çok mutlu olduklarını ifade eden çift, ”Kaymakam Ümit Altay’ı arayarak kendilerinden 23 Nisan Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda evimizin balkonuna asmak için bir adet bayrak talebinde bulunduk. Hiç itiraz edilmeden yetkili personel tarafından bayrağımız tarafımıza teslim edildi. Bende bir şehit torunuyum, bu toprakları düşmana vermemek için, bu bayrak için kanlarını ve canlarını feda ettiler. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” diyerek gözyaşlarına hakim olamadı. 
Daha sonra telefonla canlı yayında Kaymakam Altay ile görüşen çift, konuya duyarlı davrandıkları için teşekkür etti. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Devrek , bayrak

Yorumlar

Başhekimden müjdeli haber!

23 Nisan 2020 Perşembe 14:06

Başhekimden müjdeli haber!

Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Hasan Tosun, yoğun bakımdaki vaka sayılarını açıklayarak evde izolasyonun önemine değindi. Tosun, "Zonguldak ilinin salgının azalma grafiğinin Türkiye ortalamasından daha hızlı olarak düşüşe geçtiği bilgisine cepheden biri olarak bildirmekten gurur duyarım" dedi.

 Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Hasan Tosun, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda Zonguldak adına müjdeli haberi verdi. Sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Tosun, "Çok değerli Zonguldaklı hemşehrilerim, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı kutladığımız bu anlamlı günde (maalesef şartlar gereği çocuklarımızın ve 65 yaş üstü insanlarımızın ev izolasyonunda olduğu pandemi sürecinde) korona salgınının sağlık ayağının ve de en fazla yükünü çeken Atatürk Devlet Hastanesinin başhekimi olarak size güzel haberler ve gelişmelerden söz edeceğim. Dün akşam çok değerli Sağlık Bakanım Sayın Fahrettin Koca salgının kontrolümüzde olduğunu, hasta sayısında azalmanın başladığını, yoğun bakım entübe hasta sayısında düşüş olduğu bilgisini canlı yayında televizyondan halkımıza müjdeledi. Aynı durum ilimiz için de geçerli olduğu gibi, ben daha da ileri olarak Zonguldak ilinin salgının azalma grafiğinin Türkiye ortalamasından daha hızlı olarak düşüşe geçtiği bilgisini Zonguldak halkının bilgisine cepheden biri olarak bildirmekten gurur duyarım" dedi. 

"Allah'a şükür 70'li hasta sayılarına kadar geriledik" 
Başhekim Tosun, "Salgında ilk vaka 10 Mart'ta İstanbul’da bildirildi. Zonguldak'ın ilk vakası 20 Mart'tı, yani diğer Anadolu illerine göre erken yakalandık. Şehrimizin coğrafi yapısı, sıkışık şehir merkezi, yaşlı nüfus oranının yüksekliği, KOAH hastalarımızın fazlalığı bizi kötü etkiledi. Ancak ilerleyen süreçte Türkiye’den önce alınan kararlarla, ki başka şansımız yoktu, zira ilk 20 gün bizim için kabus gibi günlerdi. 230 yatan hastayı gördük, yoğun bakımlarımız doldu. Allah'a çok şükür 70'li hasta sayılarına kadar geriledik. Bu bilgileri bayram günü size vermemin sebebi, halkımızın çektiği sıkıntıların (evde izolasyonun) çok işe yaradığı, büyük çoğunluğumuzun evde kal çağrısına uyduğu ve sonucunu alarak sağlık sistemini çökertmeden önümüzü görebilmemize fırsat verdiğidir. Bu yüzden ilk teşekkürüm kurallara uyarak evde mecburi ya da değil kalan herkese, sosyal mesafe ve maske takarak dışarı çıkan tüm vatandaşlarımızadır" dedi. 

"Ancak bu salgının bittiği anlamına gelmemektedir" 
Başhekim Hasan Tosun, evde izolasyonu hatırlatarak, "Ancak bu salgının bittiği anlamına gelmemektedir. Bu yazı size moral ve motivasyon vermek, emeklerinizin boşa gitmediğini bilmeniz içindir. Aynı kararlılık ve azimle mücadelemizi yaparsak önce ilimiz ve dahi tüm Türkiye bu illetten kurtulacaktır" ifadelerini kullandı. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Hasan Tosun

Yorumlar

MAYIS AYINDA HESAPLARA YATACAK...

23 Nisan 2020 Perşembe 13:58

MAYIS AYINDA HESAPLARA YATACAK...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, corona virüsle mücadele tedbirleri kapsamında işsizlik ödeneğinin bu ay da hak sahiplerinin banka hesabına yatırılacağını açıkladı.

 Zehra Zümrüt Selçuk “Korona virüsle mücadele sürecinde vatandaşlarımızın evlerinden daha az çıkmaları ve kalabalık ortamlara girmemeleri için aldığımız önlemleri kararlılıkla sürdürüyoruz. Bu kapsamda, Nisan ayı işsizlik sigortası ödemelerini hak sahiplerinin banka hesaplarına yatırmıştık. Bu uygulamamızı Mayıs ayında da devam ettirme kararı aldık” dedi.

İşsizlik Ödeneği alanlara önemli uyarı: IBAN numaraları 26 Nisan’a kadar bildirilecek

Bakan Selçuk hak sahiplerini, IBAN numaralarını 26 Nisan’a kadar bildirmesi gerektiği konusunda uyararak, “Hali hazırda ödenek alan ya da almaya hak kazanan vatandaşlarımız ALO 170’i arayarak IBAN numaralarını bildirebilir veya https://esube.iskur.gov.tr/ adresi üzerinden bilgilerini güncelleyip sisteme ekleyebilirler.” açıklamasını yaptı.

Bakan Selçuk, IBAN bilgisini giremeyen veya IBAN’ı olmayan hak sahiplerinin de mağdur edilmeyeceğini belirtti. Bu kapsamda olanlara ödemeler PTT aracılığıyla yapılmaya devam edilecek.

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , İŞSİZLİK ÖDENEĞİ , IBAN

Yorumlar
  • Ferdi
    24 Nisan 2020 Cuma 22:52

    Ben de isterim

Komandolar 23 Nisan'ı böyle kutladı...

23 Nisan 2020 Perşembe 13:46

Komandolar 23 Nisan'ı böyle kutladı...

Zonguldak'ta jandarma asayiş komandoları 23 Nisan için özel bir video hazırlayarak bayramı kutladı.

 Zonguldak İl Jandarma Komutanlığı bünyesinde geçen 24 Mart günü kurulan Jandarma Asayiş Komando Bölük Komutanlığı komandoları 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için özel bir video hazırladı. Türk Bayrağı açan komandolar, "Çocuklar, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nız kutlu olsun. Evde Kal Zonguldak" diyerek asker selamı da verdiler. 
Sosyal mesafeye de uyan komandoların videosu kısa sürede sosyal medyada büyük ilgi gördü. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , 23 nisan.100. yıl , komando , Jandarma Asayiş Komando

Yorumlar