Velilerden çağrı

25 Ekim 2021 Pazartesi 10:41

Velilerden çağrı

Zonguldak'ın Alaplı ilçesindeki Alaplı Anadolu Lisesi öğrencilerinin velileri uyarıcı trafik levha ile hız kesici istedi

Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde lise öğrencilerinin okula giriş ve çıkış saatlerinde uyarıcı trafik levha ile hız kesici olmadığını ifade eden veliler, yetkililerin gerekli çalışmayı yapmasını istediler.
Alaplı ilçesi Çayboyu Sokak Mollabey alternatif yolunun yapılmasıyla birlikte trafik yoğunluğu yaşanmaya başladı. Yol güzergahı üzerinde bulunan Alaplı Anadolu Lisesi'nin de bulunması nedeniyle trafik levhası ve hız kesicinin olmaması velilerin korkulu rüyası haline geldi. Güzergah üzerinde bir öğrenciye araba çarptığını da anlatan veliler, "Bu yolda yaşanan kaza velileri daha da endişelendirdi. Vakit geçirilmeden bu yola, belirli aralıklarla hız kesicilerin konulmasını istiyoruz. Her gün korkulu bir bekleyiş içindeyiz. Yetkililerin soruna duyarlı olmasını bekliyoruz" ifadelerine yer verdiler.

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli , eregli haber , alaplı , lise , veli , uyarıcı levha , hız kesici

Yorumlar

16 ilden 200 gönüllü katıldı

25 Ekim 2021 Pazartesi 10:19

16 ilden 200 gönüllü katıldı

Zonguldak Türk Kızılay Şubesi tarafından Türkiye’de ilk kez 16 ilden 200 gönüllü gencin katılımıyla afet eğitim kampı yapıldı.

Zonguldak Türk Kızılay Şubesi tarafından Türkiye’de ilk kez Karaman’da, ikinci ‘Afet Eğitim Kampı’ düzenlendi. Kampa Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Zonguldak Belediye Başkanı Selim Alan, İl Jandarma Komutanı Kd. Alb. Cezmi Yalınkılıç, Karaman Belediye Başkanı Servet Üstün, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Veli Köktürk, Zonguldak Kızılay Şube Başkanı Aydın Ergenç, Kızılay Genel Sekreteri Hüseyin Can, Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük, İbrahim Özer, Zonguldak AK Parti Milletvekili Polat Türkmen, AFAD ekipleri, UMKE ekipleri ve gönüllü gençler katıldı.

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz ve protokol üyeleri gönüllü gençlerin yapmış olduğu çadır kurma tatbikatına katıldı. Vali Tutulmaz, tatbikatı başarı ile tamamlayan takımı tebrik ederek başarılar diledi. Vali Tutulmaz, bulundukları dönemin afetlerle bol olduğu dönem olduğunu belirterek, “Eğitim önemli. Zorda kalan darda kalan afetlerle baş başa kalan insanlarımızı kurtarmak onların dertlerine derman olmak anlamındaysa eğitim çok daha önemli. Bu yıl malumunuz olduğu İçişleri Bakanlığı AFAD Başkanlığı da eğitim yılı olarak ilan etti ve ülkemizin 60 milyonluk kesimine ulaşmayı hedefliyor. Bu yönde de şu anda her ilde AFAD il müdürlüklerimiz ciddi bir eğitim kampanyasının içerisinde. Bu eğitimlerle afetlere hazırlıklı olacağız. Çünkü biz öyle bir coğrafyadayız ki öyle bir dönemde yaşıyoruz ki her geçen gün afetlerin şekli değişti. Afetlerin etkisi değişti. Bundan 3-5 yıl önce şöyle bir şey düşünseydik işte biranda öyle bir yağış olacak normalin on katı 24 saatin içinde yağabilecek deseydik inanmazdık ama yaşayarak gördük. Yanı başımız da gördük Kastamonu'da Bozkurt’ta. Yine sıcaktan kaynaklanan rüzgarla havanın kurumasıyla ya yangınlar çıkacak deseydik inanmazdık ama yaşadık, gördük. Ciddi yangınlarla ciğerimiz yandı. Bulunduğum dönem afetlerin bol olabileceği dönem. Çünkü iklimler değişti. Dünyanın dengeleri değişti. Biz insanlar değiştirdik. İnsanoğlu değiştirdi” diye konuştu.

‘Çok büyük bir hareketin içerisindeyiz’

Zonguldak Belediye Başkanı Selim Alan, “2005 şubattan belediye başkanı seçildiğimiz güne kadar mensubu olduğum Kızılay'da kan bankacılığı yaptım. Kıymetli müdürümüzle çok uğraştık. Dünyanın en büyük sivil toplum örgütü Kızılay da çalışmakta her zaman gurur duydum. Gerçekten çok büyük bit hareketin içerisindeyiz ”diye konuştu.

‘Buradan öğrendiklerinizle hayat kurtaracaksınız’
Türk Kızılay Genel Müdür yardımcısı Alper Küçük, kampta öğrenirken her şeyin sahada işe yarayacağını söyleyerek, “15 yıllık Kızılay kariyerimde UMKE ve AFAD arkadaşlarımız beraber ter akıttım. Gönüllülük yılı ilan ettiğimiz bir yıldayız. Bugünlerde öğrendiğiniz şeyler sizlere çok ihtiyacınız olacak. Bugün ip bağlamadan çadır kurmaya hepsi sahada işinize yarayacak. Burada öğrendiklerinizle hayat kurtaracaksınız” dedi.

16 farklı ilden 200 yakın gönüllü gencin katıldığı afet eğitim kampında gönüllü gençler 3 gün boyunca UMKE ve AFAD ekibi tarafından afet anında neler yapılacağı konusunda hem sözlü hem de fiziksel olarak eğitim aldı.
Program sertifika törenin ardından müzik dinletisiyle sona erdi

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli , eregli haber , kamp , gönüllü genç , selim alan , alper küçük , UMKE , AFAD , afet eğitim kampı , mustafa tutulmaz , cezmi yalınkılıç , aydın ergenç , polat türkmen

Yorumlar

Proje tamamlandı

19 Ekim 2021 Salı 23:02

Proje tamamlandı

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Programları tarafından desteklenmeye değer bulunan, “Okul Öncesi Öğretmen Adayları Oyuncak Müzeleriyle Buluşuyor” isimli projenin belge takdim töreni gerçekleştirildi.

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Programları tarafından desteklenmeye değer bulunan ve Bülent Ecevit Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı Öğr. Üyesi Doç. Dr. Sadiye Keleş yürütücülüğünde, Kdz. Ereğli Belediyesi işbirliği ile hazırlanan “Okul Öncesi Öğretmen Adayları Oyuncak Müzeleriyle Buluşuyor” isimli projenin kapanış ve belge takdim töreni gerçekleştirildi.

Kapanış Töreni'ne Ereğli Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Soner Yavuz, Başkent Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ayşe Güler Küçükturan, Kdz. Ereğli Belediyesi Oyuncak Evi Koordinatörleri Nergis Bozkurt ile Nart Bozkurt ve Dedemin Oyuncakları Atölyesi'nin mimari Ümit Ansen katıldı. Törende proje katılımcılarına katılım belgeleri takdim edildi.

Proje yürütücüsü Doç. Dr. Sadiye Keleş, projenin temel amaçlarının, altı gün süresince gerçekleştirilen çalışmalarla Batı Karadeniz Bölgesi’ndeki üniversitelerin okul öncesi öğretmenliği programına devam eden okul öncesi öğretmen adaylarının oyuncak müzelerine, oyuncak evlerine yönelik deneyim kazanmalarını sağlamak, oyuncak müzelerinin tarihsel-kültürel-toplumsal değeri hakkında farkındalık oluşturmak, Dünya’daki ve Türkiye’deki oyuncak müzeleri ve bu müzelerde gerçekleştirilen uygulamalar hakkında bilgilendirme yapmak, oyuncak müzelerinin-evlerinin okul dışı öğrenme ortamları olarak kullanımını özendirmek olduğunu söyledi. Doç. Dr. Keleş; yapılan süreç değerlendirmelerinde bu amaçlara ulaştıklarını belirterek projeyi gururla sonlandırdıklarını dile getirdi.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , filyos limanı , ereğli eğitim fakültesi , oyuncak evi , tübitak , okul öncesi

Yorumlar

Ereğlili öğrenciler birinci oldu

18 Ekim 2021 Pazartesi 17:27

Ereğlili öğrenciler birinci oldu

Kdz. Ereğli’de 4’üncü sınıf öğrencisi Çağan Saygılı ve 6’ncı sınıf öğrencisi Taylan Efe Kırlı, dünya çapında düzenlenen Caribou Contest Matematik Yarışması’nın birinci aşamasında kendi kategorilerinde 1’inci oldu.

Kdz. Ereğli Şahinde Hayrettin Yavuz Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) öğrencilerinden 4’üncü sınıf öğrencisi Çağan Saygılı ve 6’ncı sınıf öğrencisi Taylan Efe Kırlı, dünya çapında düzenlenen altı aşamalı Caribou Contest Matematik  Yarışması’nın birinci aşamasında tüm sorulara doğru cevap vererek kendi kategorilerinde 1’inci oldu.

Kdz. Ereğli BİLSEM yönetimi kurumun sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; öğrencileri ve danışman öğretmenlerini tebrik ederek, yarışmanın sonraki aşamalarında da başarılarının devamını diledi.

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli , eregli haber , bilsem , caribou , matematik

Yorumlar

Tübitak başarısı ödüllendirildi

16 Ekim 2021 Cumartesi 17:00

Tübitak başarısı ödüllendirildi

SANKO Okulları, TÜBİTAK 52. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye finallerinde elde edilen ikincilik ve teşvik dereceleri nedeniyle Gaziantep Genç İş Adamları Derneği (GAGİAD) tarafından düzenlenen “GAGİAD XII. Ödül Töreni”nde “Eğitim Kategorisi”nde ödüle değer görüldü.

Şehitkamil Sanat Merkezi’nde düzenlenen törende genç yetenek, bilim, basın yayın, eğitim, edebiyat, gastronomi, sanat, tiyatro sinema, spor takım, spor bireysel, sağlık, kadın girişimci, sosyal hizmetler, kültür ve çevre, yaşayan tarih, Ar-Ge, girişimci, GAGİAD özel ve GAGİAD başarı başlıkları altında 18 kategoride 23 ödül verildi.

Gaziantep Valisi Davut Gül, Milletvekilleri Ahmet Uzer, Müslüm Yüksel ve Nejat Koçer, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı, İl Emniyet Müdürü Mustafa Emre Başbuğ, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, GAGİAD Kurucu Başkanı ve SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, Gaziantep Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Fikret Kileci, GAGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Koçer ve önceki dönem başkanları ile çok sayıda davetli katıldı.

SANKO Okulları Proje Danışman Öğretmeni Neriman Ersönmez, “Yapay Zeka Destekli Yeni Nesil Asansör Havalandırma Sistemi” projesiyle Türkiye ikinciliği elde eden öğrencileri Mustafa Ali Şahin, Yiğit Settar Evgülü ve Gökçe Bilge, ile “OKTE- Olana Kadar Taklit Et” projeleriyle teşvik ödülü kazanan öğrencileri Zehra Naz Meriç ve Beyza Nur Ocak, katıldıkları ödül töreninde GAGİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tuncay Özmermer’den ödüllerini aldılar.

Törene katılan SANKO Okulları Genel Müdürü Fırat Mümtaz Asyalı, TÜBİTAK başarıları nedeniyle GAGİAD tarafından “Eğitim” kategorisinde ödüle layık görülmelerinin gururu ve mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, öğrencilerini ve öğretmenlerini kutladı.

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli , eregli haber , sanko , gagiad , tübitak

Yorumlar