Vatandaştan otopark tepkisi

5 Ekim 2017 Perşembe 16:12

Vatandaştan otopark tepkisi

Zonguldak’ta yayaların kullandığı caddeye araçların park edilmesine vatandaşlar tepki gösterdi.

Kent merkezinde Zübeyde Hanım Caddesi’ni kullanan vatandaşlar bazı sürücülerin caddeye araçlarını park etmesini eleştirdiler. Sıklıkla yayaların kullandığı caddeyi zaman zaman esnafların yük boşaltmak için kullandığını anlatan vatandaşlar tepkilerini şöyle dile getirdiler:
“Gazipaşa Caddesi’nden zaten trafik akıyor. Bu cadde ise trafiğe kapalı olarak kullanılıyor. Zaman zaman yük boşaltılıyor. Buna lafımız olamaz. Esnafımız ekmeğinin derdinde. Ancak bazı kişiler gelip otopark gibi buraya araçlarını park ediyor. Belediye ekipleri bu caddeyi düzenli olarak denetlemeli. Araçlar yüzüne caddeden geçemiyoruz. Otoparkları kullanmak yerine caddeye araç park ediyorlar.”

Yorumlar

Ormanlı Beldesi’nde 112 istasyonu hizmete girdi

5 Ekim 2017 Perşembe 15:10

Ormanlı Beldesi’nde 112 istasyonu hizmete girdi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Ormanlı Beldesi’ne 112 sağlık istasyonu kuruldu.

Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol, yaptıkları girişimler sonucu beldeye acil ihtiyaç olan Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu kurularak hizmete girdiğini söyledi. Başol konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada “Ormanlı Beldesi ilçe merkezine yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta ve etrafımızda 20’ye yakın köy var. Yine aynı şekilde Armutlucuma ve Çaylıoğlu bölgesi de ilçe merkezine 45-50 kilometre mesafede ve bu civarda da yine 20’nin üzerinde köy var. Acil ihtiyaç olduğunda ambulansın ilçe merkezinden gelip, sağlık ekiplerinin hastaya müdahalesinde gecikmeler oluyordu. Bu nedenle gerek Ankara gerekse Zonguldak nezdinde bir çok girişimimiz oldu. Başta AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanımız Fatih Çakır ve milletvekilimiz Faruk Çaturoğlu olmak üzere Ormanlı Beldesi’ne ambulans verilmesi için çaba gösterdiler. Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu’nu belediye binamızın altına kuruldu, sistemsel çalışmalar yapıldı, ambulans ve personeli verildi. Bu gün itibari ile çalışmalar tamamlandı ve ambulans göreve başladı. Ben bu ambulansın Ormanlı Beldesi’ne verilmesinde büyük çaba gösteren İlçe Başkanım Fatih Çakır, Milletvekilimiz Faruk Çaturoğlu ve emeği  geçen herkese bölge halkı adına çok teşekkür ediyorum” dedi.

Başol, ambulansın hizmete girmesi ile yaralı yada hastalara çok kısa sürede müdahaleler yapılabileceğini sözlerine ekledi. İlçede halen Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi, Kavaklık Mahallesi, Gülüç ve Kandilli Beldesi olmak üzere 4 ayrı noktada Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu bulunurken, Ormanlı Beldesi’ne kurulan istasyon ile birlikte Ereğli ilçesindeki Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu sayısı da 5’e çıkmış oldu.

Yorumlar

Trafik kazasında 2 yaralı

5 Ekim 2017 Perşembe 15:01

Trafik kazasında 2 yaralı

Alaplı ilçesinde meydana gelen trafik kazasında, 2 kişi yaralandı.

Edinilen bilgiye göre kaza Alaplı ilçesindeki Yeni Siteler Fevzi Çakmak Caddesi üzerinde meydana geldi. Harun K. yönetimindeki 67 SE 123 plakalı otomobil ile karşı yönden gelen Beytullah Y. idaresindeki 67 SK 178 otomobille çarpıştı.
Kazada, Harun K. (46) ile Beytullah Y. (26) hafif yaralandılar. Olay yerine gelen ambulanslarla Kdz. Ereğli Devlet Hastanesine kaldırılan yaralıların sağlık durumlarını iyi olduğu öğrenildi.

Yorumlar

Eşi ile yaşadığı aşk sayesinde Lösemi hastalığını yendi

5 Ekim 2017 Perşembe 15:01

 Eşi ile yaşadığı aşk sayesinde Lösemi hastalığını yendi

Zonguldak’ın Alaplı ilçesine fındık toplamak için gelen Özlem Öztunç, yaşadığı aşk sayesinde yakalandığı Lösemi hastalığını yenmeyi başardı.

Sakarya’da aynı mahallede yaşayan Tayfun (27) ve Özlem Öztunç (27) çifti 2009 yılında birbirlerine aşık oldular. İlk kez 2006 yılında 14 yaşındayken Lösemi hastası olduğunu öğrenen Özlem Öztunç, bir süre tedavi gördükten sonra hastalığı yeniden nüksetti. Tayfun ve Özlem Öztunç çifti 2009 yılında aşk yaşamaya başlayınca iki tarafın ailesi de evlenmelerine karşı çıktı. Ailesi tarafından başkası ile nişanlandırılan Tayfun Öztunç, düğüne 2 gün kala Özlem Öztunç’u kaçırarak evlendi. Özlem Öztunç eşi ile birlikte yaşadıkları aşk sayesinde kendi kendine ilik üretip Lösemi hastalığından kurtulmayı başardı. Evliliklerinden Azra Nur (3) ve Bulut Aras (2) isminde 2 çocukları olan aile şimdi ise çadırda zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor.

“Eşimin sevgisi ile ayağa kalktım”
Eşini çok sevdiğini ve onun sayesinde hastalığını yenmeyi başardığını anlatan Özlem Öztunç, şimdi tek isteğinin eşinin düzenli bir iş olduğunu söyledi. Öztunç hikayesini şu şekilde anlattı; “Hastalığımı ilk öğrendiğimde 14 yaşındaydım. 2006’da rahatsızlığımı öğrendim ve tedavi gördüm, atlattım. 2009 yılında tekrarını yaşadım. Sonra eşimle karşılaştım. 3 yıldır hastalığımı bildiği halde bana söylemedi. ‘Sende bu hastalık var’ demedi. Ben hastalığımı bilmiyordum, benden gizledi. Bir kere olsun yüzüme vurmadı işte ‘Sende böyle bir hastalık var, ben senle yapamam edemem’ diye. Ailelerimiz karşı çıktı ama biz vaz geçmedik. Nişanlandı. Nişanlandığı halde gizli gizli buluşup konuşuyorduk. O’nun ve ailemin desteği ile hastalığımı atlattım. Şimdi çok şükür iyiyim. Nakil gerekiyordu, ben nakil olmadım. Türkiye’de bir ilk bu. Çünkü nakil olan arkadaşlarımı hep kaybettim. Ben istemedim ve kendi nakilimi kendim ürettim. Düğününe bir gün kala beni aradı ve düğünü olacağını söyledi. Bende kendisine ‘Senin düğünün olduğu gün benim öldüğüm günümdür’ dedim. Düğünün sabahı kaçtık, evlendik. Şimdi iki tane çocuğumuz var. Mutluyuz, huzurluyuz.” Sakarya’da yaşamalarına rağmen fındık yevmiyesi kazanmak için Zonguldak’ın Alaplı ilçesine geldiklerini ve burada çadırda kaldıklarını anlatan Özlem Öztunç, iki çocuğu ile birlikte büyük sıkıntılar yaşadıklarını ifade etti. Hastalığının yeniden nüksetmemesi için iyi şartlarda yaşaması gerektiğini, maddi imkansızlıklar nedeniyle kontrollerini dahi yaptıramadığını belirten genç kadın, tek isteğinin eşinin düzenli bir işi ve sıcak bir yuva olduğunu söyledi. Öztunç, eşinin sevgisi ve desteği ile ayağa kalkmayı başardığını sözlerine ekledi.

Herkes karşı çıktı ama o vazgeçmedi
Özlem Öztunç’un Lösemi hastası olması nedeniyle yakın arkadaşları ve iki ailenin evliliklerine karşı olmalarına rağmen vazgeçmeyen Tayfun Öztunç, düğününe 2 gün kala aşkı uğruna nişanlandığı kızla evlenmekten vazgeçti. Eşini kaçırıp evlenen ve bu evliliklerinden 2 çocuk sahibi olan Tayfun Öztunç, tek isteğinin eşine daha rahat bir yaşam sunmak olduğunu söyledi. Tayfun Öztunç konuşmasında “Eşime mahallede ilk çıkma teklifi ettiğim de hastalanmadan önce kabul etmemişti. Hastalığını öğrendiğinde hastanede abisi yerine beni aradı yanlışlıkla. O anda yeniden aşk filizlenmeye başladı. Hastanede ilk tedavi süreci bittiğinde mahallemize geldiğinde çıkmaya başladık. ‘Teklifin hala geçerli ise çıkabiliriz’ dedi. O hastalığını bilmiyordu, ben biliyordum. ‘Olur’ dedim. Başta arkadaşlarım karşı çıktı. “Sen bu kızla çıkarsan, evlenirsin” dediler. Öylelikle başladık. İlk hastalık sürecini atlattı. Bir ayrılma dönemimiz oldu. O ayrılma döneminde de istemeyerek de olsa birisi ile nişanlandım. Nişanlılık sürecinde devamlı eşimle görüşüyordum. Nişanlımdan çok eşimle görüşüyordum. Çünkü ben eşime âşıktım. Düğünüme iki gün kala eşime; ‘iki gün sonra benim düğünüm var ne yapacağız?’ dedim. Kaçmadan önce bana, “Senin düğünün olduğu gün öldüğüm gündür” dedi. Öylelikle düğüne iki gün kala kaçtık. Evlendik, mutluyuz şimdi çok şükür. İki tane yavrumuz oldu. Büyük kızımız Azra Nur 3,5 yaşında, küçük oğlum Bulut Araz 2,5 yaşında. Onların sayesinde eşim kendi iliğini üretti. Türkiye’de bir ilki yaşadı. Şimdi Sakarya’da yaşıyoruz ama çalışmak için buraya geldik. Fındık yevmiyesinden sonra kilosu 50 kuruştan olan fındık ayıklıyoruz. Günlük 70-80-100 kiloya kadar ayıklayabiliyoruz. Eşim rahatsızlığından dolayı ayıklayamıyor, annem ile ben ayıklıyorum. Eşim çocuklara bakıyor. Günlük 50 lira Allah’a şükürler olsun, geçimimizi sağlıyoruz. Fakat daha rahat yaşamak istiyoruz. Daha güzel yaşam için güzel bir iş imkânı istiyorum. Sakarya’da kaldığımız ev kira. Aylık 300 lira kira veriyorum. En büyük desteği başkanlardan bekliyorum. En büyük ihtiyacımız ev. Evimiz yok, başımızı sokacak bir göz de olsa bir ev istiyorum” dedi.
Oğlunu başka bir kızla nişanladığını ve şimdi gelini olan Özlem ile hastalığı nedeniyle evlenmelerine karşı çıktığını anlatan kaynana Resmiye Öztunç (54), şimdi ise gelini çok sevdiğini söyledi. Kendisinin de birçok rahatsızlığı olduğunu yeşil kartı iptal edildiği için tedavisini olamadığını anlatan Resmiye Öztürk, çocuğuna düzenli bir iş ve başlarını sokabilecekleri bir ev istediklerini dile getirdi.
5 kişilik Öztunç ailesi Alaplı ilçesine bağlı Sarıkadı Köyü’nde kurdukları çadırda zor şartlar altında yaşam mücadelesi verirken, kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor.

Yorumlar
  • Barış
    8 Ekim 2017 Pazar 20:28

    Hava şartları ağırlaşmaya başladı umarım en yakın zamanda yardımlar ulaşır

Yüksekokul yolunda çalışmalar sürüyor

5 Ekim 2017 Perşembe 12:25

Yüksekokul yolunda çalışmalar sürüyor

Alaplı Belediyesi’nin Bülent Ecevit Üniversitesi Alaplı Meslek Yüksekokulu ve Tepeköy ile bu güzergahtaki site ve konutlarla ulaşımı sağlayan yolda, yol bakım ve onarım, yol genişletme, kaldırım ve çevre düzenleme çalışmaları sürüyor.

Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, Fen İşleri Müdürlüğü bünyesindeki 4 ayrı ekibin, 4 ayrı noktada yol açma, çevre düzenleme, yol bakım ve onarım çalışmalarını sürdürdüğünü ifade ederek, “Yüksekokul ve Tepeköy ile ulaşımı sağlayan toplu taşıma güzergahında başladığımız yol genişletme, yol bakım onarım, kaldırım ve çevre düzenleme çalışmalarına devam ediyoruz. Bunun yanında 690 Evler Zirvetepe altında yol açma çalışması, 1050 Evler semt sahası ve çevresinde, Küçük Sanayi Sitesi üstü Akasya Sokak ve Atatürk Ortaokulu çevresinde yol ve çevre düzenleme çalışmaları yapıyoruz. Meslek Yüksekokulu güzergahında geniş kapsamlı bir çalışma yapıyoruz. Ana yol güzergahı olan bu yolu genişletiyoruz, beton kaplamak suretiyle de onarıyoruz“ dedi.

Yorumlar