Vatandaşa kötü davranan esnafın tezgahı geçiçi süre kapandı

23 Eylül 2019 Pazartesi 15:25

Vatandaşa kötü davranan esnafın tezgahı geçiçi süre kapandı

Devrek Belediyesi sebze meyve pazarındaki esnaftan bir kişinin tezgahı, pazar kurallarına uymadığı ve pazar düzenini bozduğu gerekçesiyle, Devrek Belediyesi encümen kararıyla geçici süre ile cezalandırılarak kapatıldı.

 Zonguldak'ın Devrek ilçesinde kurulan sebze-meyve pazarında bir tezgah sahibi esnafın tezgahı, pazar kurallarına uymadığı ve düzeni bozduğu gerekçesiyle 4 hafta süreyle kapatıldı. İHA'ya konuşan Belediye Zabıta Müdürü İsmet Uzunsoy, "Geçen hafta arkadaşlarımızın yaptığı denetimlerde vatandaşlarımıza uygunsuz davranan, vatandaşlarımıza mukavemette bulunan pazarımızın düzenini bozduğundan bu tezgaha encümen kararıyla 4 hafta pazardan men cezası verilmiştir. Kontrollerimiz devam edecektir. Vatandaşlarımızın düzenli şekilde pazardan alışveriş yapmaları için sık sık kontrollerimiz devam ediyor. Pazarcı esnafımızın bu konuda özellikle pazarımıza gelen vatandaşlarımıza daha iyi ve temiz bir şekilde alışveriş yapma ve iyi davranma konusunda uyarılarımız devamlı vardır. Denetimlerimiz sıklıkla devam edecektir" diye konuştu.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , Devrek , zabıta

Yorumlar

TYP kapsamında 630 işçi alımı için müracaatlar başladı

23 Eylül 2019 Pazartesi 14:41

TYP kapsamında 630 işçi alımı için müracaatlar başladı

Zonguldak’ta Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında okullarda çalışacak 630 işçi alımı için 23-27 tarihleri arasında yapılacak başvurular başladı.

 Zonguldak’ta Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında okullarda çalışacak 400 temizlik işçisi ve 230 güvenlik işçisi olmak üzere toplam 630 işçi alımı için 23-27 Eylül tarihleri arasında yapılacak başvurular bugün sabah saatlerinde başladı. 5 gün sürecek başvurularda bizzat başvuranların haricinde online portal üzerinden ve ALO 170’ten başvurular yapabilecek. 5 gün sürecek başvuruların sonucunda işe alınacak 630 kişi noter tarafından yapılacak kura çekimi belirlenecek.

“Kazananlar noter kurası ile belirlenecek”
Başvuruları almaya başladıklarını ifade eden İŞKUR İl Müdürü Gönül Demirsu, “Bugün itibariyle toplum yararına program kapsamında 400 temizlik işçisi 230 güvenlik işçisi okullara alınacak katılımcılarla ilgili başvuruları almaya başladık. Sabahtan biraz yoğunluk vardı bunları erittik. Katılımcıları başvurularına müteakip 5. günden sonra noter kurası yapılacak. Daha öncede duyurduğumuz gibi son yönetmeliğimizdeki değişikliğe göre eve giren gelirin 1 buçuk katını aşması halinde katılımcılar alınmayacak. Mağdur olanlara da yardımcı olacağız. Yani son düzenlemeye göre gelir kısmı biraz daha aşağıya çekilmiş oldu. Noter kurasından sonra 14-15 Ekim gibi katılımcıları okullarda çalışmaya başlayacağız. Başvuru esnasında engellilerimiz, eski hükümlülerimiz, 35 yaş üstü kadınlarımız ve erkeklerimizde katılıyor ancak ilk listemizde 35 yaş altı erkekler yok. Onları ikinci liste olarak kaydediyoruz. Birinci listede diğer dezavantajlı guruplar var. Noter ilk olarak birinci liste üzerinden çekilecek yetmediği takdirde ikinci listeye başvuracak. 9 aylık bir süreç için bu çalışmayı yapıyoruz. Yine kamu kurum ve kuruluşları için kontenjan genel müdürlüğümüzce belirlenmesine müteakip bunları kamuoyuna duyuracağız" ifadelerine yer verdi.
Kura çekiminin ise başvuruların tamamlanmasının ardından Prof. Dr. İlhan Varank Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , TYP , işçi başvurusu

Yorumlar

Alaplı'da dubalı önlem

23 Eylül 2019 Pazartesi 14:32

Alaplı'da dubalı önlem

Alaplı Belediyesi Şehir içinde yaşanan trafik keşmekeşine son vermek ve trafik akışını sağlamak için yolu gidiş ve geliş olmak üzere tek şeride düşüren duba çalışmasını hayata geçirdi.

 Gerek araç trafiği gerekse yaya trafiğinin yoğun olarak yaşandığı Şehir içindeki hatalı parklar nedeniyle yaşanan trafik sorununa Alaplı Belediyesi ve Emniyet trafik ekipleri neşter vurdu. Belediye ekipleri sıkıntının çözümü için yolu gidiş ve geliş tek şeride düşüren duba çalışması başlattı. Alaplı Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri yapmış olduğu sokak üzerinde dubaları asfalt zemine geçici olarak sabitledi. Özellikle hatalı parklar ve sokak üzerinde bulunan dükkanlara mal indirip, yükleyen araçlar nedeniyle tamamında uygulanan çalışmayla yolun sürekli olarak açık kalması sağlanacak.

Mavi Çizgi çalışması başlayacak
Alaplı Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin bölgede başlattığı "mavi çizgi" uygulaması ise önümüzdeki günlerde başlayacağı bildirildi. Bölge esnafı gösterilen çizginin dışına çıkmayarak hem kaldırımları işgal etmiyecek , hem de yayaların burada rahatlıkla yürümesine katkı sağlayacak.

Trafik akışı akacak
Bölgede yaşanan sıkıntıları yakından bildiğini belirten Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin "Özellikle trafik konusunda bu bölgede oturana vatandaşlarımızdan bize oldukça fazla şikayet geliyor. Mal indirme-bindirme, hatalı parklar zaten dar olan yolun tamamen tıkanmasına neden oluyordu. Bu sistem yolda parkın önüne geçiyor. Bu sebeple akış sağlanacak. Vatandaşlarımızın istekleri bizim için önemli" dedi.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , Alaplı , tek şerit , duba çözümü

Yorumlar

Grizu-263, ödülünü Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın elinden aldı

23 Eylül 2019 Pazartesi 13:30

Grizu-263, ödülünü Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın elinden aldı

Teknofest 2019 "4. Türksat Model Uydu Yarışması" Türkiye Birincisi Grizu-263 Uzay Takımı Ödüllerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldılar.

 Bu yıl 17-22 Eylül'de Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen, ‘Ayakları Yere Basmayan Festival’ olarak adlandırılan Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde dereceye girenlere ödülleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildi. Türkiye tarihinin en büyük teknoloji yarışmalarına ev sahipliği yapan TEKNOFEST kapsamında, Türksat tarafından 10-12 Eylül tarihleri arasında düzenlenen 4. Türksat Model Uydu Yarışmasında, 95 takım arasında Türkiye birincisi olan Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi ve Zonguldak'ın gururu Grizu-263 Uzay Takımı, ödülünü İstanbul 3. Havalimanında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı. 
Haziran ayında NASA sponsorluğunda düzenlenen Cansat Competition model uydu yarışmasında ABD’de Dünya İkincisi olan; Eylül ayında da Gölbaşı/Ankara tesislerinde düzenlenen Model Uydu Yarışmasında Ön Tasarım ve Kritik Tasarım puanlamasında 100 üzerinden 100 tam puan alarak finallere kalan Uzay Takımı, uçuş görevlerini eksiksiz tamamlayarak Türkiye Birincisi olmuş ve TEKNOFEST’te BEÜ ve Zonguldak'ı en iyi şekilde temsil etmişti. 
Türkiye’nin en büyük teknoloji yatırımlarından biri olan TEKNOFEST’te festival alanındaki standları ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, festival alanını gezmesinin ardından hazırlanan platforma çıkarak ziyaretçilere hitap etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının ardından TEKNOFEST 2019 kapsamında yarışıp dereceye giren, Grizu-263 Uzay Takımının da aralarında bulunduğu, öğrencilere tek tek ödüllerini verdi. 
Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı da öğrencileri bu anlamlı günde yalnız bırakmadı. Festival alanında üniversitenin standını ziyaret ederek öğrencilerle biraraya gelen Rektör Çufalı, Grizu-263 takımının heyecanına ortak oldu. Uzay takımının gerek ulusal gerek uluslararası alanda kazandığı ödüllerin Zonguldak ve üniversite için gurur kaynağı olduğunun altını çizen Rektör Çufalı, şöyle dedi: 
"Öğrencilerimiz nitelikli, özgün ve araştırmacı bir ruhla, üretkenlikleri ile fakültenin kaliteli, dinamik ve onlara her konuda destek olan akademik kadrosu sayesinde Türkiye'nin en büyük teknoloji yarışmasından ödülle dönüyorlar. Temennim, bu başarıların devam etmesidir. Öğrencilerimizi ve değerli öğretim üyelerimizi gönülden kutluyorum” dedi. 
Hayal ve yeniliğin buluştuğu festival kapsamında 19 farklı kategoride Türkiye tarihinin en büyük ödüllü teknoloji yarışmaları, Dünya Drone Kupası, Take Off Uluslararası Girişim Zirvesi, Hackİstanbul 2019, Solo Türk ve Türk Yıldızları'nın nefes kesen gösterileri, dikey rüzgar tüneli, planetaryum, havacılık gösterileri, atölye çalışmaları, jandarma emniyet özel gösterileri, Atak Helikopteri Harmandalı, sergiler, konserler ve çok özel sürpriz etkinlikler gerçekleştirildi. 
TEKNOFEST'te 81 il, 122 ülkeden 17.373 takımdan 50 bin başvuru arasından 10 bin finalistin belirlendiği 19 farklı kategoride düzenlenen yarışmalar rekor seviyede ilgi gördü. 

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , Grizu-263 , Ödül

Yorumlar

Kadınlar renkli görüntüler sergiledi

22 Eylül 2019 Pazar 18:17

Kadınlar renkli görüntüler sergiledi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde Süslü Kadınlar Bisiklet Turu organizasyonu gerçekleştirdi.

Kdz. Ereğli ilçesinde bu yıl 5.’si düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Organizasyonu yaklaşık 200 kadının katılımı ile gerçekleştirildi. Saat 16.00’da Atatürk Anıtı önünde toplanan kadınlar renkli görüntüler ortaya çıkardı. Bisiklet turu öncesi organizasyonla ilgili açıklamalarda bulunan Bilge Özdemir amaçlarının çevre kirliliğine ve bisikletle ulaşımın artmasına dikkat çekmek istediklerini söyledi. Özdemir konuşmasında “Bisiklet çevreyi kirletmeyen doğa dostu bir ulaşım aracıdır. Dünyanın gündeminde de yer alan iklim değişikliğinin çevreyi, doğayı kirletmemizin nedeni biz insanlarız. Doğanın dengesini bozduk ve şimdi bunu nasıl düzelteceğimizi düşünmemiz gerekir. Bizimde bisiklete binerek buna katkımız olacağını düşünüyoruz. Bisiklet yoğun kent trafiğine çözüm olabilir ve bir ulaşım aracı olarak algılanmalıdır. Eğer uygun bisiklet politikaları ve yolları olursa işe veya ulaşacağımız yere rahatlıkla bisikletle gidebiliriz. Bizde dünyanın birçok yerindeki hem cinslerimiz gibi günlük kıyafetlerimizi giyip bisiklete binerek ulaşımımızı sağlamak istiyoruz. Buna dikkat çekebilmek amacıyla süslendik ve bisikletlerimizle yola çıktık. Bizde Kdz. Ereğli’de bisiklete binen kadınlar olarak motorlu taşıtların olmadığı yollarda bisiklete binmenin ne kadar keyifli olduğunu göstermek için buradayız. Egzoz kokusuna karşı parfüm kokusu diyoruz. Bu gün yollarda araç gürültüsü değil bizim kahkahalarımız olacak. Yollar sadece motorlu taşıtlara ait değildir. Yollarda bisikletlilere saygı istiyoruz. Yollarda bisikletlilerimizle çok ve görünür olursak motorlu araç sürücülerinin farkındalığının artacağını düşünüyoruz. Kadın ve erkeklerin bu toplumda aynı haklara, yükümlülüklere sahip olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Eğer kadın erkek eşitliğinden bahsediyorsak herkesin aynı fırsatlara sahip olması gerektiğine vurgu yapmak istiyoruz. Kadınız ve görünür olmak istiyoruz. Görünür olmayan binlerce kadın var ülkemizde. Kadın görünür olduğu sürece o toplum nefes alır. Kadın korkmadan yollarda olmalı, toplumun her alanında var olmalı” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından süslü kadınlar bisikletlerine binip yola çıkarak yaklaşık 2 kilometre boyunca pedal çevirdi. Bazı kadınlar bisikletlerine ekledikleri sepetlerle çocuklarıyla birlikte tutu tamamladı. Bisiklet turuna az sayıda erkek bisikletli de katılarak kadınlara destek verdi.

Yorumlar