Valilik şiddetli yağışa karşı uyardı

1 Haziran 2020 Pazartesi 17:48

Valilik şiddetli yağışa karşı uyardı

Zonguldak Valiliği bu geceden itibaren etkili olması beklenen sağanak yağış ve serin hava karşı uyardı.

Zonguldak Valiliği Ülkemizin bu gece saatlerinden itibaren yeni bir serin sistemin etkisi altına girecek. Batı Karadeniz bölümü Ankara, Çankırı, ve Kırıkkale hafta ortasına kadar yağışların sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde olması bekleniyor. Yağışların Bolu, Karabük ve Çankırı geneli ile Düzce, Zonguldak ve Bartın illerinin iç kesimlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Kuvvetli yağışların sebep olacağı şartlara karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olmaları istendi. Yağışların Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri bölgemizde etkili olacağı Cuma günü bölgemizi terk edeceği tahmin ediliyor.

Yorumlar

Zararlı Gal Arısı Zonguldak ve Bartın’da görüldü

1 Haziran 2020 Pazartesi 14:04

 Zararlı Gal Arısı Zonguldak ve Bartın’da görüldü

Türkiye’de en son 2014 yılında görülen Kestane Gal arısı 20 Mayıs tarihinde Zonguldak ili Kilimli ilçesi ve Bartın Kızılkum Köyünde görüldü.

Anavatanı Çin olan daha sonra Japonya ve daha sonra 2002 yılında Avrupa’ya yayıldı. Kestane ağaçlarına zarar veren Gal Arısı anormal gelişime, yaprak, çiçek ve meyve sayısında azalmaya sebep oluyor.
20 Mayıs’ta Zonguldak ili Kilimli ilçesi ve Bartın Kızılkum Köyünde görülen Gal Arısı ile ilgili Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü yazılı bir açıklama gönderdi.
“Kestane ağaçlarında yaprak, çiçek ve meyve sayısında azalmaya sebep oluyor”
Orman Bölge Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada Gal Arsının kestane ağaçlarına zarar verdiğini ve yaprak, çiçek ve meyve sayısında azalmaya sebep olduğu belirtilerek “Kestane Gal Arısı zararlısı Kestane türlerinde zarar yapmaktadır. Anavatanı Çin olup daha sonra Japonya (1941) ve Avrupa’ya (2002) yayılmıştır. Ülkemizde ilk olarak 2014 yılında Yalova’ da görülmüş olup Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğümüz ormanlarında geçmiş yıllarda tespiti bulunmamakta birlikte bu yıl Zonguldak ili Kilimli ilçesi ve Bartın ili Kızılkum köyü Kestane ağaçlarında zararlının varlığı 20 Mayıs 2020 tarihinde tespit edilmiştir. Zararlı kestane ağaçlarında fazla sayıda gal denilen anormal gelişime, yaprak, çiçek ve meyve sayısında azalmaya sebep olur. Çiçek oluşumunu engellediği için arıcılıkta da olumsuz etkiler oluşturabileceği düşünülmektedir. Ağacı hastalıklara karşı dayanıksız hale getirerek büyümesine ve gelişmesine engel olur. Mayıs, Haziran ve Temmuz boyunca ağaçlarda hissedilir derecede zararı görülür. Ülkemizde Bursa Orman Bölge Müdürlüğümüze bağlı bulunan laboratuvarda üretilen ve en etkili doğal düşmanı olan yırtıcı Torymus sinensis ile biyolojik mücadele yapılmaktadır. Zira mekanik, biyolojik, kimyasal, biyoteknik ve biyolojik insektistlerle mücadele metodlarından tercihimiz öncelikle biyolojik mücadele metodlarıdır. Biyolojik mücadelede yırtıcı laboratuvarda üretilerek ormanlara salınmaktadır. Ayrıca bulaşık sürgünlerin budanması ve yakılması şeklinde mekanik mücadele yapılmaktadır. Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü olarak tüm ormanlarımızı tarayarak bu zararlının yayılış alanlarını araştırıyor ve ilgili Tarım ve Orman İl Müdürlükleri ile dayanışma halinde mücadele sürecini belirliyoruz. Bu kapsamda yararlanabileceğimiz Bölge Müdürlüğümüze bağlı Gökçebey Orman Zararlılarıyla Mücadele Teşhis ve Tanı Laboratuvarımız bulunmaktadır. Bu laboratuvarımızda görev yapan Biyolog ve Laborantlarımız tarafından hali hazırda Göknar kabuk böceği zararlısına karşı faydalı yırtıcı böcek üretimi yapılmaktadır. Bölge Müdürlüğümüz olarak Kestane Gal Arısı’na karşı yırtıcı böcek olan Torymus sinensis’ı kendi laboratuvarımızda üretebilmek için, ilgili teknik elemanların Bursa Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı bulunan laboratuvarda yapılan çalışmaları yerinde inceleme ve akabinde Zonguldak Gökçebey de bulunan Orman Zararlılarıyla Mücadele Teşhis ve Tanı Laboratuvarında üretim gerçekleştirilmesi amacıyla görevlendirilecektir. Takiben zararlı ve yırtıcı böceklerin biyolojik yaşam seyirlerine göre üretim işlemlerine başlanacaktır.

Yorumlar

Sokağa çıkma kısıtlaması kalkınca halk caddeye akın etti

1 Haziran 2020 Pazartesi 13:57

Sokağa çıkma kısıtlaması kalkınca halk caddeye akın etti

Zonguldak'ta hafta sonu uygulanan 48 saatlik sokağa çıkma kısıtlaması 1 Haziran itibariyle sona erdi. Kısıtlamanın kalkmasıyla birlikte cadde ve sokaklarda araç ve yaya yoğunluğu yaşandı.

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle birlikte 14 büyükşehir ve Zonguldak'ta 48 saatlik sokağa çıkma kısıtlaması uygulandı. Gece 00.00 itibariyle kısıtlamanın kalkmasının ardından şehre giriş çıkış kısıtlaması da kaldırılmış oldu. Şehirlerarası ulaşımın açılmasına rağmen ekipler araçlar ve sürücüler üzerindeki denetimlerini sürdürüyor. Sabahın erken saatlerinden itibaren vatandaşlar sokağa akın etti. Araç yoğunluğu da zaman zaman arttı. Kentin en işlek caddesi olan Gazipaşa Caddesi'nde vatandaşlar bankalarda ve ATM'lerde işlem gerçekleştirdi.
Yeni normalleşme sürecinde çay ocakları ve restoranlar da bugün itibariyle açıldı. Sosyal mesafe, hijyen ve maske kullanımının göz önüne alınarak esnaflar hizmet vermeye başladı. Öte yandan kentte 30 Mayıs itibariyle toplam 11 bin 635 korona virüs testi yapıldı. 801 vak'a tespit edilirken 63 kişi yaşamını yitirdi. Yoğun bakımda tedavi gören hasta sayısı 5, entübe edilen hasta sayısı 3 ve iyileşen hasta sayısı 626 olarak açıklandı.

Yorumlar

Kazaların yaşandığı noktalara sinyalizasyon sistemi kuruldu

1 Haziran 2020 Pazartesi 13:54

Kazaların yaşandığı noktalara sinyalizasyon sistemi kuruldu

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediyesi bir çok kazanın meydana geldiği noktalara sinyalizasyon sisteminin kurulumunu tamamladı.

Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından bir çok kazanın meydana geldiği Elmatepe Mahallesi girişi ve Echomar Hastanesi önüne yapılan trafik sinyalizasyon sisteminin kurulumu tamamlanarak çalışmaya başladı.Kdz. Ereğli Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü’nce Elmatepe Mahallesi ile Echomar Hastanesi önüne yapılan trafik sinyalizasyon sistemi hizmet veriyor. Her iki noktada bir çok trafik kazasının meydana gelmesiyle birlikte Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın talimatıyla harekete geçen Destekleme Hizmetleri Müdürlüğü, sistemin son kontrollerini yaparak bugün itibariyle hizmete aldı. Elmatepe Mahalle Muhtarı Yüksel Erkez, daha önce çok sayıda kişinin canının yandığını ve ölümlü kazaların meydana geldiğini belirterek “Belediye Başkanımız Sayın Halil Posbıyık, talebimizi dikkate aldı. Bu yolda mahalle sakinlerimizi kaybettik, canlar yandı. Kısa sürede ışık sistemi kuruldu. Halkımız butona basarak karşıya güvenli şekilde geçebilecek” dedi. Müftü Mahallesi Muhtarı Akın Ateş de mahalle sakinleri adına Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’a teşekkür ederek ‘Özellikle hastane bölgesine geçmek isteyen yayalarımız rahat bir nefes aldılar” diye konuştu. Mahalle sakinleri ise Elmatepe’nin 8 bin 500 nüfusunun bulunduğunu belirterek “Yıllardan beri ihtiyacımızdı. Belediye halkın güvenliği için iyi bir şey yaptı, mutluyuz” dediler.

Araç sürücüleri de butonlu ışık sayesinde yaya yokken trafik akışı durmayacağı için trafik yoğunluğunun oluşmayacağını belirttiler.

Etiketler:

Kdz.Ereğli , Ereğli , Haber , Zonguldak , Elmatepe , Echomer , Cadde , Sinyalizasyon

Yorumlar

Sokağa çıkma kısıtlaması sona erdi

1 Haziran 2020 Pazartesi 12:02

Sokağa çıkma kısıtlaması sona erdi

Zonguldak'ta hafta sonu yürürlüğe konulan sokağa çıkma kısıtlaması 00.00 itibariyle sona erdi. Vatandaşlar araçları ile caddelere indi. Bazıları ise ATM'lere giderek işlem yaptı.

İçişleri Bakanlığı genelgesi doğrultusunda 14 büyükşehir ve Zonguldak'ta 48 saatlik sokağa çıkma kısıtlaması uygulandı. Hafta sonu yürürlüğe giren kısıtlama, 1 Haziran 2020 günü 00.00 itibariyle sona erdi.
1 Haziran itibariyle şehirlerarası ulaşım kısıtlamasının kaldırılmasıyla birlikte Zonguldak'taki ilçelerarası geçişe yönelik kısıtlama da 27 Mayıs itibariyle sonlandırıldı. Vatandaşlar, sokağa çıkma kısıtlamasının kalkmasıyla birlikte araçlarıyla cadde ve sokaklara indi. Bazıları banka önlerine gelerek ATM'de işlem yaptı. Yaya olarak şehir merkezine gelen vatandaşlar Gazipaşa Caddesi üzerinde yürüyüş yaptı. Kısıtlamanın sona ermesiyle birlikte cadde ve sokaklarda araç yoğunluğu oluştu.
1 Haziran itibariyle Türkiye Taşkömürü Kurumu'na ait maden ocaklarında da 3 vardiya olarak üretime başlandı.

Etiketler:

Kdz.Ereğli , Ereğli , Haber , Zonguldak , Alaplı , Covid-19 , Korono , 1Haziran , İçİşleri , Kısıtlama , Sokağa , Çıkma , Yasağı

Yorumlar