Valilik açıkladı... Haftasonu uygulanacak kararlar

23 Haziran 2021 Çarşamba 18:25

Valilik açıkladı... Haftasonu uygulanacak kararlar

23.06.2021 Tarihli İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi Kararları

Zonguldak İli Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 23. 27. ve 72. Maddeleri gereği 23.06.2021 tarihinde İçişleri Bakanlığının 23.06.2021 tarih ve 10350 sayılı Genelgesi doğrultusunda Vali Mustafa Tutulmaz başkanlığında toplanarak aşağıdaki kararlar alındı:

"Kademeli normalleşme döneminin ikinci etabında uygulanacak tedbirleri belirleyen İlimiz Umumi Hıfzıssıhha Meclisinin 01.06.2021 tarih ve 32 nolu Kararı ile 1 Haziran 2021 tarihinden itibaren pazartesi, salı, çarşamba, perşembe, cuma ve cumartesi günleri 22:00­ - 05:00 saatleri arasında; pazar günleri ise cumartesi saat 22:00’den başlayıp pazar gününün tamamını kapsayacak ve pazartesi günü saat 05:00’te tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması tedbiri getirilmiştir.

Öte yandan, ÖSYM Başkanlığının 11.06.2021 tarih ve 39302 sayılı yazısı ile 26­27 Haziran 2021 tarihlerinde il merkezleri ile bazı ilçelerden oluşan 200 sınav merkezinde gerçekleştirilecek olan 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavının; Cumartesi sabah (10:15 - ­12:30), Pazar sabah (10:15­ - 13:15) ve Pazar öğleden sonra (15:45­ - 17:45) olmak üzere 3 oturum şeklinde uygulanacağı bildirilmektedir.

Bu çerçevede; 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavının, salgınla mücadele tedbirleri ve güvenlik önlemleri açısından en uygun koşullarda gerçekleştirilmesi ve herhangi bir aksamaya meydan verilmemesi amacıyla Kaymakamlıklarımızca aşağıdaki belirtilen usul ve esasların hayata geçirilmesi sağlanacaktır.

1.Sınava girecek adayların acil iş ve işlemlerinin görülebilmesi amacıyla nüfus müdürlükleri, 26 Haziran 2021 Cumartesi günü 07:00­ - 17:00 saatleri arasında, 27 Haziran 2021 Pazar günü ise 07:00­ - 15:30 saatleri arasında açık bulundurulacaktır.

2.Sınav görevlileri ve sınava girecek adaylar ile beraberindeki refakatçi ve/veya yakınlarının, YKS sınavına katılmak/görev almak üzere özel araçlarıyla yapacakları şehirlerarası seyahatleri için seyahat izin belgesi aranmayacak ve yapılacak denetimlerde belirtilen kişilerin görev belgesi veya aday giriş belgesini ibraz etmeleri yeterli olacaktır.

3.Tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan 27 Haziran 2021 Pazar günü, sınav görevlileri ve sınava girecek adaylar ile beraberindeki refakatçi ve/veya yakınları 05:00 - 19:00 saatleri arasında durumlarını belgelendirmek (görevli ya da aday giriş belgesi) kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacaktır.

4.27 Haziran 2021 Pazar günü kırtasiyeler ve fotoğrafçılar (kimlik kartı için gerekli olan fotoğrafın temini amacıyla), 07:00 - 18:00 saatleri arasında açık olabileceklerdir. Bu yerlerde çalışanlar da belirtilen zaman dilimi içerisinde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf sayılacaklardır.

5.Sınava girecek öğrenciler ile yakınları/refakatçileri ve sınav görevlilerinin sınav yerlerine ulaşımlarında herhangi bir aksama yaşanmaması için şehir içi toplu taşıma sefer sayılarının artırılması dahil her türlü tedbir Valiliğimiz ve Kaymakamlıklarımızın koordinasyonunda başta belediyelerimiz olmak üzere ilgili birimlerce alınacaktır.

6.Kaymakamlıklarımızca; sınavın sessiz ve huzurlu bir ortamda geçmesi için gerekli tüm tedbirler il/ilçe milli eğitim müdürlüklerimiz, kolluk kuvvetleri, yerel yönetimler ve ilgili diğer kurum/kuruluşlarla koordinasyon sağlanarak alınacaktır. Bu bağlamda kolluk birimlerince sınavın yapılacağı okul çevrelerinde devriye faaliyetleri yoğunlaştırılarak sınava girecek öğrencilerin dikkatlerinin dağılmasına neden olabilecek gereksiz korna çalınması ve diğer gürültülü faaliyetlerde bulunulması önlenecek, sınav süresi boyunca gürültü yapılmaması konusunda kamuoyu farkındalığını artıracak çalışmalara ağırlık verilecektir.

Alınan karar ve tedbirlerin tatbik ve icrasına muhalefet eden veya müşkülat gösterenler veya riayet etmeyenlere Kabahatlar Kanununun 32. Maddesine göre 427 TL (Dört yüz yirmi yedi Türk Lirası) idari para cezası verilmesine, bu cezaya emir veren Vali veya Kaymakamlar tarafından karar verimesine, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin TCK 195. Maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir."

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , valilik

Yorumlar

Tarihi su kemerlerine ulaşım kolaylığı

23 Haziran 2021 Çarşamba 16:28

Tarihi su kemerlerine ulaşım kolaylığı

Kdz. Ereğli Belediyesi, kentin tarihi ve kültürel mekanlarına ulaşımı kolaylaştırmak için başlattığı çalışmalar kapsamında Roma dönemine ait tarihi Su Kemerleri yolunu yapıyor.

Kdz. Ereğli Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü, Balı Mahallesi’nde bulunan tarihi Su Kemerleri’ne ulaşım için beton yol yapıyor.

Belediye Başkan Yardımcısı Oğuz Cömert, yaya ve araç ulaşımı için yolda çalışma başlattıklarını belirterek; “Belediye Başkanımız Halil Posbıyık’ın kentin tarihi ve kültürel mekanlarına ulaşım konusunda gerekli çalışmaların yapılması yönündeki talimatı üzerine Balı Mahallesi sınırlarımız içerisinde 2 kilometrelik yol üzerinde çalışma yapıyoruz. Ulaşım için beton yol uygun olduğundan ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyor. Kısa sürede bu yol üzerindeki çalışmalarımızı tamamlayacağız” dedi. 

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , ereğli belediyesi , halil posbıyık , tarihi su kemerleri

Yorumlar

Sokak hayvanları bu proje sayesinde üşümeyecek

23 Haziran 2021 Çarşamba 15:57

Sokak hayvanları bu proje sayesinde üşümeyecek

Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencisi Kdz. Ereğlili Melikenur Aydemir, kendi tasarladığı 4 adet köpek evini Süleymanbeyler Köyü’ne yerleştirilmesi için Muhtar Mehmet Morcu’ya teslim etti.

Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi Kdz. Ereğlili Melikenur Aydemir, Ürün Tasarımı dersi kapsamında ‘Yaşamak istediğin gibi yaşat’ sloganıyla sokak hayvanları için bir sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirdi. 

Hazırlanan kulübeler ilçeye bağlı Süleymanbeyler Köyü Muhtarlığı önünde yer alan boş alana yerleştirildi. 

Projenin yapım süreci ile ilgili bilgiler veren Aydemir, kulübe için her detayın düşünüldüğünü ifade etti. Hayvanların kendilerini ifade etme imkanları olmadığına vurgu yapan Aydemir açıklamasında, “Bizim ikinci sınıf projemiz olarak ‘Yaşamak istediğin gibi yaşat’ sloganı adı altında yaptığımız köpek kulübelerimiz ve besleme ünitelerimiz olmak üzere 22 ayrı ilde yürüttüğümüz bir projemiz var. Bu projemizin başında Prof. Dr. Hüseyin Güçlü Yavuzcan var. Dr. Öğretim Üyesi Murat Önder, Dr. Cemil Yavuz ve Barış Gür hocalarımla birlikte yürüttüğüm bu projede amaçladığımız şey, sokaklarda yaşayan hayvanların bizim gibi kendilerini ifade etme imkanları yok. Öncü olmak istedik böyle bir şeye, belki vesile oluruz da başkaları da bizim gibi şeyler yapar diye düşündük."

Kulübeler sökülüp, takılabiliyor

"Proje üretim aşaması dışında iki ay sürdü. 2 ay boyunca hocalarımızla kritiklerde bulunduk. Sürekli olarak iletişim haline geçtik, ne doğru olur, tasarım açısından, köpeklerin beslenmesi açısından çünkü beslenme üniteleri de koyduk yanlarına, ne şartlarda olacağını, gün ışığının nasıl geleceğini, konum olarak farklı farklı illerdeyiz, hangi ilin ne gibi ihtiyaçları olur, hangi bölgelerde hayvanlar nasıl barınır bunların araştırmasını yaptıktan sonra kapsamlı bir şekilde projemizi yürüttük, çizimlerimizi yaptık. Daha sonra üretim aşamasına geçtik. Üretimin içinde de sürekli bulunduk zaten. Marangozhanede gerek kendimiz kestik, Ereğli’de yardımcı oldular, sağ olsunlar sanayi de destek verdi. Benim projem modüler bir proje. Sökülüp takılabilen parçalardan oluşuyor. Parçadan bütüne bir ilişkisi var. Bu taşıma kolaylığı ve toplu barınma da sağlayabiliyor. Bu projede güttüğüm şey zaten farklı alanlarda barınan barınaklardaki hayvanların da dahil olmak üzere az alanda ne kadar çok hayvan barındırabilirsek, çünkü insanlar sokak hayvanları için şuanda yeterli bilince sahip olmadığı için  çok fazla alanlar tahsis edilemiyor. Benim bu projede güttüğüm daha az alanda daha çok köpek barındırmaydı. Neticede de böyle bir şey ortaya çıktı.” İfadelerini kullandı.

Muhtardan teşekkür

Süleymanbeyler Köyü Muhtarı Mehmet Morcu ise projede emeği geçenlere teşekkür etti. Muhtar Morcu açıklamasında, “Köyümüz Ereğli’nin en büyük köyü. Kasapları ile ünlü, hayvan pazarı var. Çevre köylerden yaklaşık 30 köye yakın hizmet veriyor. O yüzden insanlar bakmak istemedikleri sokak hayvanlarını bizim bu gördüğünüz pazar yerimize bırakıyorlar, biz de onları sahipleniyoruz. Bu aşamada Gazi Üniversitesi’nde Endüstriyel Tasarım Bölümü’nde okuyan Melikenur Aydemir kızımızın yaptığı bu çalışma bizi gerçekten çok memnun etti, kendilerini tebrik ederim. Köyümüzü tercih ettiği için de ayrıca teşekkür ederim. Bununla ilgili güzel bir yer ayırdık, daha da çevresini güzelleştireceğiz. Güzel bir proje, hayvanlarımız karda kışta sokakta doğum yapıyorlar. Bir veteriner arkadaşımız vasıtasıyla da gerekli tedavilerini yapıyoruz. Güzel bir proje oldu, başarılar diliyorum.” Dedi.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , melikenur aydemir , mehmet morcu , süleymanbeyler köyü , sokak hayvanları , köpekler

Yorumlar
  • EREĞLİLİ
    28 Haziran 2021 Pazartesi 14:11

    allah senden razı olsun kızım ne muradın varsa olsun inşallah

800 metrelik su hattı yenileniyor

23 Haziran 2021 Çarşamba 14:23

800 metrelik su hattı yenileniyor

Kdz. Ereğli Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü Bölücek Mahallesi ile Hamzafakılı Çolaklaraltı arasındaki 800 metre uzunluğunda su hattını yeniliyor.

Kdz. Ereğli Belediyesi mahallelerde ihtiyaç duyulan alt yapı hizmetlerini planlanmış şekliyle sürdürüyor. Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü, Bölücek Mahallesi ile Hamzafakılı Mahallesi Çolaklaraltı arasındaki 800 metre içme ve kullanma suyu hattı yenileme çalışmalarına başladı. 

Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürü Deniz Koca, çalışmaların planlanmış şekliyle devam ettiğini belirterek, “Belediye Başkanımız Halil Posbıyık’ın kentteki su ve kanalizasyon hatlarına yönelik ihtiyaç duyulan tüm çalışmaların yapılması yönündeki talimatı üzerine bu bölgede sık sık yaşadığımız arıza nedeniyle yenileme çalışmalarını gündemimize aldık. 800 metre uzunluğunda 63 mm. çapındaki boru ile içme ve kullanma suyu şebeke hattını yeniliyoruz” dedi.

Etiketler:

Zonguldak , kdzeregli , ereğli belediyesi , su hattı , deniz koca , kanalizasyon

Yorumlar

Şentürk ailesinin acı günü

23 Haziran 2021 Çarşamba 13:56

Şentürk ailesinin acı günü

Abdullah Şentürk hayatını kaybetti.

AK Parti Kdz. Ereğli eski Belediye Meclis Üyesi Mustafa Şentürk ve İsa Şentürk’ün babaları Abdullah Şentürk yaşama gözlerini yumdu.

Şentürk’ün cenazesi bugün ikindi namazına müteakip Kışla Camii’nde kılınacak cenaze namazı sonrası yarın Kastamonu Çatalzeytin’de toprağa verilecek.

Ereğli Haber Gazetesi Ailesi olarak merhum Abdullah Şentürk’e Allah’tan rahmet, ailesine sabırlar dileriz.

Etiketler:

Zonguldak , kdzeregli , abdullah şentürk

Yorumlar