Vali Tutulmaz açıkladı, "Vaka sayılarında azalma var"

8 Kasım 2021 Pazartesi 15:12

Vali Tutulmaz açıkladı, "Vaka sayılarında azalma var"

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, vaka sayılarında bir azalma olduğunu ve dördüncü sıraya kadar gerilediklerini söyleyerek, aşılama oranında ise 9’uncu sıralarda olduklarını açıkladı. Vali Tutulmaz ayrıca okullarda karantina sayılarının azaldığını belirtti.

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, vaka sayılarında gerileme olduğunu söyleyerek, “İki hafta önce biz en fazlaydık. 2 haftadır geriledik. Geçen hafta ikinci konumdaydık bu hafta olumsuzlukta dördüncü konumdayız. Şuanda aşağı doğru bir eğilim devam ediyor. Vaka sayılarında azalma var. Bu azalmanın aşağılara doğru ineceğine Ümit ediyoruz” dedi

"Aşılamada dokuzuncu sıradayız"

Birinci ve ikinci doz aşılarda Türkiye’de 9’uncu sırada olan iller arasında olduklarını ifade eden Vali Tutulmaz, “Birinci ve ikinci doz aşılmada 9’uncu sıradayız. Bu hafta ki çalışmalarla 8’inci sıraya ineceğiz. Aşılamada bir sıkıntımız gözükmüyor. Ülke bazına baktığımız zaman iyi olan illerdeyiz. Ama rakamlarda biraz sıkıntımız var. Bunda da biraz sevindirici durumlar var" diye konuştu.

"Okullarda karantina sayılarımız azaldı"

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, “Okullardaki karantina sayılarında azalma olduğunu söyleyerek Okullarda ki karantina sayılarımız çok azaldı. Okullar açıldıktan sonra 10 15 gün bir artış göstermişti. Şuanda azaldı. Normale dönmeye başladık. İlimiz deki yoğun bakımlarda bir sıkıntı yok. Ama biz istiyoruz ki bir kişi bile olmasın orada. Şuanda yoğun bakımlarda servislerde sıkıntı yok” şeklinde konuştu.

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli , eregli haber , vali , koronavirüs , aşı , mustafa tutulmaz , karantina , okul , azalma

Yorumlar

Yaşama gözlerini yumdu

4 Kasım 2021 Perşembe 19:02

Yaşama gözlerini yumdu

Muharrem Taşdelen hayatını kaybetti.

AK Parti Zonguldak Eski İl Genel Meclisi Üyesi ve Kdz. Ereğli Emlakçılar Derneği Başkanı Ayhan Taşdelen'in babası Muharrem Taşdelen hayatını kaybetti.

Merhum Taşdelen’in cenazesi yarın (Cuma) Hatip Camii’nde kılınacak cenaze namazı sonrası Şehir Mezarlığı’nda defnedilecek.

Ereğli Haber Gazetesi Ailesi olarak merhum Muharrem Taşdelen’e Allah’tan rahmet, Taşdelen ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli , eregli haber , muharrem taşdelen , ayhan taşdelen

Yorumlar

Kovid bir can daha aldı; Arslan dualarla uğurlandı

4 Kasım 2021 Perşembe 14:48

Kovid bir can daha aldı; Arslan dualarla uğurlandı

Kdz. Ereğli’de korona virüs kaynaklı vefatlar artış gösteriyor.

Gülüç Beldesi Bekyeri Mahallesi Bekyeri Caddesi’nde ikamet eden Fadime Arslan, tedavi gördüğü Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

Korona virüs tedavisi gören Arslan’ın, yaklaşık 1 haftadır yoğun bakım servisinde yatttığı öğrenildi.

Kdz. Ereğli Sanayi Sitesinde hizmet veren Arslan Oto firma sahibi Hacı Mehmet Arslan'ın annesi, Recep Arslan’ın eşi, Nurettin, Ahmet ve Mustafa Arslan’ın anneleri Fadime Arslan’ın vefatı beldede üzüntüyle karşılandı.

Fadime Arslan için ilk olarak evinin önünde helallik alınırken, daha sonra Gülüç Yeni Siteler Camii’nde cenaze namazı kılındı. Gülüç Belediye Başkanı Gökhan M. Demirtaş ve siyasi parti temsilcilerinin de katıldığı cenazede yapılan duaların ardından Fadime Arslan sonrası son yolculuğuna uğurlandı.

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli , eregli haber , gülüç , fadime arslan

Yorumlar

Ali Arslan gözyaşlarıyla uğurlandı

2 Kasım 2021 Salı 17:11

Ali Arslan gözyaşlarıyla uğurlandı

Geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Kdz. Ereğli Turizm Fakültesi Dekan vekili ve Ereğli Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Arslan (41), son yolculuğuna uğurlandı.

BEÜ Turizm Fakültesi Dekan Vekili Ali Arslan için ilk olarak Turizm Fakültesi önünde tören düzenlendi. Buradaki törene merhum Arslan’ın yakınlarının yanı sıra Kdz. Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı, BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Kdz. Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Aksoy, BEÜ Turizm, Denizcilik ve Eğitim Fakültelerinin Bölüm Başkanları, Öğretim Görevlileri, çalışanlar ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Merhum Arslan’ın cenazesi, öğle namazına müteakip Erdemir Camisii’nde kılınan cenaze namazının ardından Şehir Mezarlığında toprağa verildi.
Kdz. Ereğli Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü Park ve Bahçeler Birimi Mühendisi Mustafa Keskin'in eniştesi olan merhum Ali Arslan'ın, akciğer kanseriyle mücadele ettiği; evli ve 2 çocuk babası olduğu öğrenildi.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzeregli , BEÜ , mustafa çufalı , ismail aksoy , erdemir camiisi

Yorumlar

Bağış oranı düşük

1 Kasım 2021 Pazartesi 14:07

Bağış oranı düşük

SANKO Üniversitesi Hastanesi Organ Nakil Merkezi Sorumlu Hekimi Doç. Dr. Yücel Yüksel, “Tedavisi yalnızca organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli sağlık sorunlarından biridir” dedi.

Doç. Dr. Yüksel, 3-9 Kasım haftasının her yıl "Organ ve Doku Bağışı Haftası" olarak kutlandığını anımsatarak, bunun organ bağışına dikkat çekmek ve organ bağışını artırmak için ülkemizde yapılan önemli bir etkinlik olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Yüksel, “Bağışlanan organlar, organ bekleyen hastaların canına can katacaktır. Şems-i Tebrizi'nin de dediği gibi; ‘Hayat bu, bir bakarsın her şey bir anda son bulur; hayat bu son dediğin an her şey yeniden can bulur” ifadelerini kullandı.

“Bazen hayat bize ve sevdiklerimize karşı istemediğimiz şekilde davranır” diyen Doç. Dr. Yüksel, “Yoğun bakımdaki hastanın beyin ölümü olduğunu duymak gerçekten çok acı bir olaydır ama belki de vereceğiniz kararla 4-5 insanın hayatının kurtulmasına vesile olabilirsiniz. Maide Suresi 32’nci Ayetinde 'Her kim bir can kurtarırsa, bütün insanlığı kurtarır' deniliyor. Can kurtarmak için mutlaka doktor ya da sağlık personeli olmaya gerek yoktur” diye konuştu.

ORGAN NAKLİ

Türkiye’nin organ nakli ameliyatları konusunda dünyada söz sahibi ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Yüksel, şunları kaydetti:

“Organ nakli canlı ve kadavra vericili olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilir. Son 20 yılda ülkemizde böbrek ve karaciğer nakli artmıştır. Fakat aynı dönemde kadavradan yapılan organ nakli sayısı hep aynı düzeydedir ve gelişmiş ülkelere göre çok düşüktür. Kadavradan organ nakli olması için kişinin beyin ölümünün gerçekleşmesi gerekir.

Kişinin hayatta iken serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesi ve bunu belgelendirmesi de organ bağışıdır. Beyin ölümü olan hastanın beyin kanlanması durmuştur, solunum makinasına bağlıdır ve 24-48 saat içinde hayatını kaybedecektir.

Beyin ölümü tanısını anesteziyoloji ve reanimasyon uzmanı, nörolog ve beyin cerrahisi uzmanlarından ikisinin bazı testler sonucu verdiği ortak karardır. Sağlıklı iken organlarını bağışlayan kişilerin beyin ölümü olsa bile ailelerinden izin alınmaktadır, ailesi izin vermezse organları alınmamaktadır.” 

BAĞIŞ ORANI ÇOK DÜŞÜK

Böbrek, karaciğer, kalp ve akciğer nakli gereken binlerce hastanın organ bulamadığı için hayatını kaybettiğinin altını çizen Doç. Dr. Yüksel, organ bağışı oranlarına yönelik ise şu bilgileri paylaştı:

Türkiye organ nakli faaliyetleri için yeterli donanıma, deneyimli ekiplere ve merkezlere sahiptir. Ülkemizde organ olarak, böbrek, deri, karaciğer, kalp, akciğer, pankreas ve incebağırsak, doku olarak kemik, kemik iliği, kornea ve kalp kapağı nakilleri yapılmaktadır. Aşılması gereken en önemli sorun kadavra bağış oranındaki yetersizliktir.

Gelişmiş ülkelerde yaşayanlar, beyin ölümü sonrası organ bağışı konusunda daha çok onay vermektedir. Ülkemizde organ bağışı diğer ülkelere göre istenilen seviyede değildir. İspanya’da 2020 yılında kadavradan bağış oranı milyon nüfusta 49.6, Amerika Birleşik Devletleri’nde 36.8, Türkiye’de ise maalesef 7,5’tir.

Ülkemizde kadavra bağışı bölgeler arasında da farklılık göstermektedir.  Organ bağışının en çok olduğu bölge Marmara Bölgesi iken, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde en azdır.”

ORGAN BAĞIŞI YAPMAK İSTEYENLER

Ülkemizde organ bağışlarının Sağlık Bakanlığı kontrolü ve denetiminde yapıldığına işaret eden Doç. Dr. Yüksel, "Türkiye Organ ve Doku Nakli Bilgi Sistemi" üzerinden organ dağıtımının en adaletli ve şeffaf biçimde yapıldığını bildirdi.

Organ bağışı yapmak isteyenlerin, il sağlık müdürlükleri, hastaneler, organ nakli yapan merkezler ve aile hekimliklerine başvurarak detaylı bilgi alabileceklerini anlatan Doç. Dr. Yüksel, sözlerini şöyle tamamladı:

“Organ bağışı yapmak isteyen kişiler, belirtilen yerlere başvurarak, iki tanık huzurunda bir belge imzalayıp organ bağışı kartına sahip olurlar. Organ bağışı kartını alan kişinin, bağış kartını her zaman üzerinde taşıması gerekmektedir. 18 yaş ve üzeri akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışı yapabilir ve organ bağışı kartı sahibi olabilir.”

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli , eregli haber , sanko , organ nakli , bağış , kadavra , yücel yüksel

Yorumlar