Vali Çınar, Dereköy Okulunu inceledi

8 Ağustos 2018 Çarşamba 09:47

Vali Çınar, Dereköy Okulunu inceledi

Zonguldak Valisi Ahmet Çınar, Kozlu İlçesine bağlı Dereköy Köyü'ne Dünya Bankası hibesi ile 560 bin lira harcanarak 11 yıl önce eğitime açılan ve atıl durumda olan Dereköy İlköğretim Okulunda incelemelerde bulundu.

Programa, Zonguldak Valisi Ahmet Çınar, TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu, Zonguldak Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Cemalettin Çataklı, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Murat Kapıcı, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Recep Demirtaş, BAKKA Genel Sekreter Vekili Elif Acar, Alay Komutanı Albay Gökhan İnan, Zonguldak İli Kalkındırma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Necati Başar ve köy halkı katıldı.
İncelemede Zonguldak Valisi Ahmet Çınar, binanın önce korunmaya alınması gerektiğini belirterek, çatısının ve zeminin sağlamlaştırılması talimatını verdi.
Vali Çınar, atıl bulunan okul ve bahçe alanında neler yapılabileceğiyle ilgili ise vatandaşlar ile görüş alışverişinde bulunurken, Zonguldak Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Cemalettin Çataklı ve BAKKA Genel Sekreter Vekili Elif Acar’dan da çalışma yapmalarını istedi.

Yorumlar

Gülüç'te mezarlıklar bakıma alındı...

7 Ağustos 2018 Salı 19:46

Ereğli Haber

Gülüç'te mezarlıklar bakıma alındı...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Gülüç Belediyesi tarafından Örencik Mahallesi’nde bulunan mezarlıklar genişletilerek bakımları yapıldı.

Gülüç Belediyesi Örencik Mahallesi’nde ki mezarlıkta vatandaşların ziyaretlerini ve defin işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirmeleri için çevre düzenleme ve genişletme çalışması başlattı.
Gülüç Belediyesi’nden konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada belde de bulunan mezarlıktaki düzenleme ve yenileme çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiği, daha önce bakımsız ve korunaksız durumda bulunan mezarlıkta ilk olarak çevre güvenliği çalışması yapıldığı ve çevresi dekoratif duvarla korunaklı hale getirildiği belirtildi.
Belde mezarlığındaki çalışmalar hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş, ölüsüne saygısı olmayanın dirisine de saygısı olmaz’ anlayışından yola çıkarak mezarlıkları daha düzenli ve korunaklı hale getirmeyi amaçladıklarını söyledi. Demirtaş konuşmasında “Devam eden çalışmalar kapsamında mezarlığa giriş kapısı yapılacak. Giriş ve çıkış işlemlerinin daha sağlıklı yapılabilmesi için demir sürgülü kapı yapılırken, mezarlık içerisindeki yürüyüş yolları da tamamlanmış olacak. Mezarlık içerisine yerleştirilen merkezi hoparlör sistemi sayesinde mezarlıkta Kur'an-ı Kerim okutulabilecek. Sistemle Cuma günleri, kandillerde ve bayramlarda mezarlıklarda Kur'an-ı Kerim okutulacak. Diğer yandan mevcut ağaçlar bakıma alınırken yeni fidan ekimi ve çevre düzenleme, kırılan zarar gören mezarlarda bakım onarım çalışmaları ve genişletme çalışmaları sürdürülüyor. Mezarlığın beldenin en kutsal yerlerimizden birisi. Belediye olarak mezarlığımızı daha modern bir hale getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hayatta olan vatandaşlarımız kadar, ölülerimize de değer veriyoruz. Biz ‘ Ölüsüne saygısı olmayanın, dirisine de saygısı olmaz’ diyen bir nesilden geliyoruz. Vatandaşlarımız artık mezarlıkları temiz ve huzur veren haliyle ziyaret edecekler” dedi.

Yorumlar

Denizer, katledilişinin 19. Yılında mezarı başında anıldı

7 Ağustos 2018 Salı 15:17

Denizer, katledilişinin 19. Yılında mezarı başında anıldı

Türk-İş Genel Sekreteri ve Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı iken 6 Ağustos 1999 tarihinde evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda katledilen işçi lideri Şemsi Denizer, ölümünün 19. Yıldönümünde mezarı başında anıldı.

Denizer, dünya emek cephesinde ve siyasal yaşamda,1990 Madenci Grevi, 4-8 Ocak 1991 Ankara Yürüyüşü, 5 Nisan 1994 Kararları ve Emek Platformu ile o yıllarda TBMM’de geçirilmeye çalışılan MAİ, Uluslararası Tahkim Yasası gibi yasaların geri çekilmesini sağlayan lider olarak anılmaktaydı.
Denizer için Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Serdaroğlu Köyü’nde bulunan kabri başında düzenlenen anma törenine GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreter Satılmış Uludağ, Genel Mali Sekreter Adnan Tıska, Genel Teşkilat ve Eğitim Sekreteri Kahraman Kabasakal, GMİS’e bağlı Karadon, Üzülmez, Kozlu, Armutçuk, Merkez, Amasra, MTA şubelerinin başkanları ve yöneticileri, maden işçileri, emekli madenciler ile Denizer’in dost ve akrabaları katıldı.
Anma töreninde Kur-an ve duaların okunmasının ardından Denizer’in kabrine kırmızı karanfiller bırakıldı.
Denizer’in mezarı başında bir konuşma yapan GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci şunları söyledi;
“Genel Maden İşçileri Sendikamızın çok değerli Genel Başkanı ve Türk-İş’imizin çok değerli Genel Sekreteri, Liderimiz rahmetli Şemsi Denizer’i aramızdan ayrılışının 19. yıl dönümünde sevgi, saygı ve rahmetle anıyoruz. Şemsi Denizer, 50 yıllık ömrünün büyük bir bölümünü sendikal mücadele ile geçirdi. Son 10 yılda Sendikamızın Genel Başkanı, son 8 yılında Türkiye’nin en büyük işçi örgütü olan Türk-İş’in Genel Sekreteri olarak görev yaptı. İşçilerin, emekçilerin ve ülkemizin çıkarlarını canla başla savunduğu bir dönemde, 6 Ağustos 1999 tarihinde gece yarısı evinin önünde kurulan bir pusuda katledildi. Şemsi Denizer hayatının her aşamasında demokrasi mücadelesi verdi.
12 Eylül Askeri Darbesi’nin getirdiği 1982 Anayasa’sının tüm engellemelerine rağmen mücadeleden vazgeçmedi. Cesareti, kararlılığı, disiplini, bilgisi, becerisi ve araştırmacı karakteriyle Zonguldak’ta ve Türkiye’de Sendikal Mücadelenin önderi, lideri oldu.
Tüm dünyanın saygınlığını kazandı. Şemsi Denizer’in Genel Başkanlığında ve Sendikamız önderliğinde 30 Kasım 1990’da başlayan Büyük Madenci Grevimiz, Zonguldak ve bölge halkının da katılımıyla 4-8 Ocak 1991 tarihinde Zonguldak-Ankara Yürüyüşüne dönüştü ve tüm dünyadan ses getirdi. Başarıyla sona eren grevimizden sonra, Türkiye’de sendikal mücadele ve demokrasi mücadelesinde yeni bir dönem başladı.
Sonrasında her yer Zonguldak oldu ve işçiler-emekçiler 12 Eylül darbesiyle kaybedilen halklarının büyük çoğunluğunu geriye aldılar.”
“Mücadelemizle örnek olmaya devam ediyoruz”
Emekçiler olarak zor günlerden geçtiklerini ifade eden GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, “Bugün de işçiler, emekçiler olarak zorlu bir dönemden geçiyoruz ve ülkemizin de ekonomik, sosyal ciddi sorunları var. Her şeyden önce Zonguldak Maden İşçileri olarak ve Genel Maden İşçileri Sendikasında örgütlü olan maden işçileri olarak liderimiz Şemsi Denizer’den öğrendiğimiz; birlik, beraberlik, dayanışma kültürüyle; işimize, aşımıza, demokrasiye, bölgemize, ülkemize ve milletimize sahip çıkma mücadelemizi sürdürüyoruz. Sendikamızda, tabanın söz ve karar sahibi olma ilkesini her şart altında hayata geçirdik ve bunun içindir ki her şeye rağmen dimdik ayaktayız.
Bugün sayısal olarak örgütümüz küçülmüş olsa da mücadelemiz ile örnek olmaya devam ediyoruz. İnşallah en kısa zamanda örgütümüzü sayısal olarak da geliştireceğiz.
Bir yandan Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) ve Maden Tetkik Arama Kurumu (MTA) da işçi alınması mücadelesini verirken öte yandan, özel sektörde mevcudumuzu koruma ve yeni alanlarında örgütlenme çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
Değerli kardeşlerim, tüm zorlukları önderimiz, liderimiz Şemsi Denizer’den öğrendiklerimizle aştık, aşıyoruz. Onu bir kez daha sevgi, saygı, rahmet ve şükranla anıyoruz. Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun. Hepinize teşekkür ediyorum. Sağ olun, var olun” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Başkan Uysal gurbetçiler gecesi düzenledi

7 Ağustos 2018 Salı 15:14

 Başkan Uysal gurbetçiler gecesi düzenledi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediyesi, Avrupa ve dünyanın değişik ülkelerinde yaşayan ve tatillerini geçirmek için memleketi Kdz.Ereğli’ye gelen gurbetçilere özel bir gece düzenledi.

Kdz.Ereğli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, yurt dışında yaşayan gurbetçiler için bir gece düzenledi. Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ın, eşi Sevim Uysal ile birlikte Belediye kamp tesislerinde ağırladığı gurbetçiler, memleketlerinde stres attılar, doyasıya eğlendiler.
Kdz.Ereğli Belediyesinin 4. geleneksel gurbetçiler gecesine Avrupanın değişik kentlerinde yaşayan ve tatillerini geçirmek için Kdz.Ereğli’ye gelen binin üzerinde gurbetçi vatandaş ve mahalle ve köy muhtarları katıldı.
Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ve eşi Sevim Uysal, gurbetçilerin masalarını tek tek ziyaret ederek bir süre sohbet etti.
Belediye Başkanı Hüseyin Uysal gecede yaptığı konuşmasında gurbetçiler ile iftihar ettiğini ve gurur duyduğunu söyledi. Uysal, “Hepinize sevgi, saygı, hasret ve muhabbetle selamlıyorum. Katılımlarınız için teşekkür ediyorum. Geleneksel hale getirdiğimiz ve bu yıl 4.nü gerçekleştirdiğimiz gurbetçiler gecemizde sizlerle bir arada olmaktan mutluluk duyuyorum. 15 Temmuz hain darbe girişiminde sizler bizleri yalnız bırakmadınız. Hain FETÖ’cü teröristlere karşı o gece sizlerde direnişe destek oldunuz ve o gece Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın dik duruşu ve feraseti sayesinde milletimizin de desteğiyle vatanımız kurtuldu. Allah sizlerden razı olsun. Ülke olmadıktan sonra bizler belediye başkanı olsak ne olur, olmasak ne olur. O geceden itibaren biz tarafımızı seçtik ve Cumhurbaşkanımızın yanında olduk. Vatanımız, Milletimizin için ne gerekiyorsa o günden itibaren onları yaptık. Şunun bilinmesini istiyorum. Makam, mevki peşinde değilim. Hiçbir zamanda olmadım, olmayacağım. Ama ülkem için, vatanım için, şehrim için ne gerekiyorsa onu yapacağım” dedi.

“Yapacağımız daha çok iş var”
Başkan Uysal, son 4 yılda 6 tane seçim, birde 15 Temmuz hain FETÖ olayını yaşamalarına rağmen mazeret üretmeden çalıştıklarını belirterek; “Size az önce sinevizyon eşliğinde aktardığımız hizmetleri yaptık. Çok zorlu bir sürece rağmen mazeret üretmedik. Çalıştık, bizler belediye başkanı olduk diye hava atmadık, bol bol temel attık, alt yapı, üst yapı yaptık. 16 yıllık AK Parti iktidarının ülkemize kazandırdıkları bir çok hizmetinin yanında son 4 yılında Kdz. Ereğli’de de Allah’a hamd olsun ki sizlerin yurt dışında gördüğünüz, benim ülkemde niye yok diye hayıflandığınız birçok hizmeti yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Almanya’da kolilerle marketlerden aldığınız suya mineralwasser deniliyor değimli. Allah’a şukur biz Kdz.Ereğli’de 31 mahallemizin hepsinde bütün su hatlarını da değiştirerek evdeki musluklardan memba kalitesinde su akıtıyoruz. Hizmetlerimiz yeterlimi, yetmez. Zaten bizlerde yeterli diyen kadro değiliz. Daha çok yapacağımız işimiz var. El ele kol kola birlikte daha çok güzel işler yapacağız. Ereğli’nin hak ettiği hizmetleri, ihmal edilen hizmetleri yapacağız” dedi.

“Gurbetçiler Whatsapp hattı kuruldu”
Gurbetçilerin dertleri ve istekleriyle yakından ilgilenmek için ‘Gurbetçi Whatsapp hattı’ kurduklarını açıklayan Başkan Uysal; “Sınırlarımızın dışında yaşayan tüm kardeşlerimize sesleniyorum. Kdz.Ereğli Belediyesi olarak whatsapp hattı kurduk. Buradan bizlere, ilçemizde yaşayan, sevdikleriniz ve akrabalarınız için, yapılması gereken hizmetler için önerilerinizi bekliyoruz. Adına ‘Gurbetçi Whatsapp hattı’ dedik, arkadaşlar çalışmaya başladı. Her türle istek ve taleplerinizi bizlere iletin. Her zaman yanınızda olacağız. Bizim için, uzaklık-yakınlık mesafe değil. Sizlerin gurbette olmanız, bizlerden uzakta olmanız anlamına gelmez. Sizlere bir telefon kadar yakınız” dedi.

“Asimile olmayın, köklerinizden kopmayın”
Gurbetçi gençlere seslenen Başkan Uysal; “60’lı yıllardan itibaren gurbete çıkan büyüklerimiz. Onlardan Allah razı olsun. Bütün sıkıntıları onlar çektiler. O sayede 2.ve 3. kuşaklar rahat ettiler. Sizlerin yetiştirdiği nesil rahat etti ve sizlerle gurur duyuyorum. Sevgili gençler sizlere sesleniyorum, bulunduğunuz ülkelerde özellikle o ülkenin dilini öğrenin, komşuluk bağlarınızı, akrabalık bağlarınızı, sohbetinizi o ülkenin insanlarıyla artırın. Orada siyasi yapılara girin. Ancak asla asimile olmayın, köklerinizden kopmayın. Allah sizlerin yar ve yardımcısı olsun. Rabbim sizlerin hasretini kolay kılsın. Çıkacağınız yolculukta sağlık sıhhat diliyorum” diye konuştu.

“Mesut Özil’i dik duruşu için alkışlıyoruz”
Başkan Uysal, konuşmasının son bölümünde gurbetçilerden Almanya forması giyerken Alman Milli takımını bıraktığını açıklayan Devrek’li futbolcu Mesut Özil’e destek istedi. Başkan Uysal, ‘Tek suçu Cumhurbaşkanımızla resim çektirmek’ dediği Mesut Özil’e sahip çıktıklarını belirterek; “Ben sizlerden bir alkış istiyorum. Biliyorsunuz, yakında bir dünya kupası bitti. Orada bizim Almanya forması giyen evladımız Mesut Özil vardı. Ona duruşundan dolayı, Sadece günahı derseniz Sayın Cumhurbaşkanımızla resim çektirmek. Mesut Özil evladımıza ve Cumhurbaşkanımıza bir alkış rica ediyorum. Mesut Özil’e bizler sahip çıkarız. O bizim evladımız. Dik duruşu için kendisini tebrik ediyor ve Kdz. Ereğli’den selam ve sevgilerimi iletiyorum” dedi.
Başkan Uysal konuşmasını; “Bizim güzel bir sözümüz var. Gidipte dönmemek var, gelipte görmemek var, hakkınızı helal edin” diyerek bitirdi.

Tosun: "Ereğli bir cazibe merkezi oluyor"
AK Parti İl Başkanı Zeki Tosun’da gurbetçiler gecesinde yaptığı konuşmada Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’a hizmetleri için teşekkür etti. Kdz. Ereğli’nin Başkan Uysal yönetiminde her geçen gün geliştiğini ve değiştiğini söyleyen Tosun; “Belediye başkanımızın daveti üzerine, pazartesi günleri ilde genellikle yaptığımız teşkilat toplantısını öne alarak sizlerle bir arada olmak için Kdz. Ereğli’ye geldik. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Ereğli Belediye Başkanımız 4 yılda Ereğli’de neler yaptığını bir sinevizyon eşliğinde anlattı. Tabi bu kısa zamanda hepsini anlatmasına zaman yok. Kdz. Ereğli, Zonguldak’ın, Batı Karadenizin’in parlayan yıldızı. Her geçen gün gelişiyor, güzelleşiyor ve bir cazibe merkezi olmaya başladı. Bunda emeği geçen çok kıymetli belediye başkanıma ve ekip arkadaşlarına çok teşekkür ediyorum. Onlardan Allah razı olsun. Ereğli’yi her geçen gün daha da ileriye götürüyorlar. Siz gurbetçi kardeşlerime katılımlarınız için çok teşekkür ediyorum, inşallah kazasız belasız işyerlerinize, yaşadığınız gurbete sağ salim sağlık içinde varırsınız. Sizlerle bir arada olmaktan mutluluk duydum” dedi.
Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ın 4 yıllık görev süresinde ilçede gerçekleştirilen hizmetleri anlatan sinevizyon gösterimini izleyen gurbetçiler, Belediye Folklor ekiplerinin gösterisi ve Faslı Şahane grubunun seslendirdiği türkülerle stres atıp, davul-zurna eşliğinde gönüllerince eğlendiler.
AK Parti Zonguldak İl Başkanı Zeki Tosun, Merkez İlçe Başkanı Mustafa Çağlayan, Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, mahalle ve köy muhtarlarının da katılımıyla gerçekleşen gurbetçiler gecesi havai fişek gösterisi ve Başkan Uysal’ın gurbetçilerle hatıra fotoğrafı çekimiyle son buldu.

Yorumlar
  • hūseyin
    8 Ağustos 2018 Çarşamba 15:00

    sayın başkanım elmatepe yarma mevkiine ūst gecitmi yapacaksın ne yapacaksan orası aylardır karmakarısık ne olacak orası yakısıyormu eregliye

Kurban kesimi... Uymayana büyük ceza...

6 Ağustos 2018 Pazartesi 14:08

Kurban kesimi... Uymayana büyük ceza...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Kaymakamlığı bünyesinde oluşturulan ‘Kurban Hizmetleri Komisyonu’ kurban kesim yerleri ile uyulması gereken kuralları açıkladı. Yapılan açıklamada kurallara riayet etmeyenlere 58 TL ile 3 bin 150 TL arasında değişen oranlarda ceza kesileceği belirtildi.

Kdz. Ereğli Kaymakamlığı bünyesinde oluşturulan ‘Kurban Hizmetleri Komisyonu’ kurban kesim yerlerini ve uyulması gereken kurallar hakkında bilgi verdi. Konuya ilişkin olarak açıklama yapan Kdz. Ereğli Kaymakam Vekili Saim Eskioğlu, kurallara uymayanlara üç bin 150 TL’ye kadar para cezası uygulanabileceği dile getirdi. Eskioğlu açıklamasında şu bilgilendirme ve uyarıları yaptı; “Kurban Bayramında kurban kesmek isteyen vatandaşlarımızın kurbanlarını, sağlık şartlarına ve çevre temizliğine uygun bir şekilde kesmelerine veya vekâlet yoluyla kestirmelerine yardımcı olmak ve kurban kesim yerlerini belirlemek üzere toplanan ‘Kurban Hizmetleri Komisyonu’ almış olduğu kararlar şu şekildedir; Kurbanlık Hayvan Satış Yeri olarak Delihakkı Belediye Şansiyesi tesisleri tahsis edildi. Kurbanlık hayvan kesim yeri olarak ise Kdz. Ereğli Belediyesi Kepez Mahallesi Dubleks Evler yanı, Kdz. Ereğli Belediyesi Balı Mahallesi Belediye Mezbahası, Gülüç Beldesi Merkez Mahallesi No:6 (Boş bina altı), Gülüç Beldesi Bekyeri Mahallesi Çilek Sokak, Köylerde ise herkesin gelip geçtiği yerler, köy meydanları, park vb. yerler dışındaki mahalleler belirlendi. Kurban kesimi yapılmayacak yerler ise şu şekilde belirlendi; Park, bahçe, cadde, sokak, bina önleri, meydan gibi umuma açık yerler, ana yollar, tali yollar, köprü ve üst geçit altları, evlerin sokağa açılan kapı önü vb. yerler. Kanun ve Yönetmelikte belirtilen usul ve kurallara uyulmadan kurban kesildiğinde; fiilin çeşidine göre 58.351'den başlamak üzere 232TL, 625TL, bin 452TL, üç 150TL ye kadar para cezası söz konusudur.
Kurban kesimi ile ilgili olarak vatandaşlar, Belediye Başkanlığı için 0 372 333 11 53, Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü için 0 543 941 66 17 ve 0 545 725 76 75, İlçe Sağlık Müdürlüğü için 0 543 804 0106, İlçe Müftülüğü için ise 0 536 492 28 12 numaralı telefonları arayarak bilgi ve yardım alabilecek”

Yorumlar