Vali Bektaş'a güvenlik görevlilerinin sorunlarını aktardılar

14 Haziran 2019 Cuma 13:11

Vali Bektaş'a güvenlik görevlilerinin sorunlarını aktardılar

Güvenlik İş Sendikası Zonguldak İl Başkanı Serbay Alkan ve Başkan Yardımcısı Bilgin Kalafatoğlu Vali Erdoğan Bektaş'ı ziyaret ederek güvenlik görevlilerinin sorunlarını dile getirdi.

Türk-İş'e bağlı Güvenlik İş Sendikası Zonguldak İl Başkanı Serbay Alkan ve Başkan Yardımcısı Bilgin Kalafatoğlu, Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş'a ziyarette bulundu. Zonguldak'taki güvenlik görevlilerinin sıkıntı ve sorunlarının konuşulduğu ziyarette çözüm aşamasında Vali Bektaş'ın fikir ve önerilerine başvuruldu. Vali Bektaş'ın özel güvenlik görevlilerinin asla"görmezden gelinmemesini ve bu konudaki desteklerini ifade ederek her zaman güvenlik görevlilerinin yanında olduğunu dile getirdi. Ziyarete ilişkin konuşan Başkan Serbay Alkan, "Sayın valimize Zonguldak il Başkanlığı ve Genel merkez yönetim kurulu adına şükranlarımızı sunarız" ifadelerine yer verdi.

Yorumlar

Şiddetli yağış sonrası kanalizasyon suları evini bastı

14 Haziran 2019 Cuma 13:04

Şiddetli yağış sonrası kanalizasyon suları evini bastı

Zonguldak’ın Çaydeğirmeni beldesinde yaşayan Mevlüt Baduroğlu’nun evi şiddetli yağış sonrası kanalizasyon suyu ile doldu. Eşyaları kullanılamaz hale gelen Baduroğlu, uzanacak yardım elini bekliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün bölgedeki uyarılarının ardından Batı Karadeniz’in iç kesimlerinde ani su baskınları ve şiddetli yağışlar etkili oldu. Çaydeğirmeni beldesinde yaşayan Mevlüt Baduroğlu’nun bir apartmanın en alt katında bulunan dairesini de kanalizasyon suyu bastı.
Eşyaları su içerisinde yüzen Baduroğlu, yaşadığı şoku atlatamadı. Ailesiyle birlikte evini temizlemeye çalışan Baduroğlu’nun eşyalarının büyük bir çoğunluğu su altında kaldı. Bazı eşyaları ise kullanılamaz hale gelen Baduroğlu, evine dolan kanalizasyon suyunu kendi imkanları ile temizlemeye çalıştı.
Uzanacak yardım elini bekleyen Baduroğlu, “12 Haziran günü şiddetli yağış sonrası eve lağım suları bastı. Devlet ve belediye yetkililerinden yardım bekliyoruz. Henüz hiçbir destek ve yardım alamadım. Uzanacak yardım elini bekliyorum. Eşyalarım kullanılamaz hale geldi” diye konuştu.

Yorumlar

Belediye Meclisinden tarihi kararlar

14 Haziran 2019 Cuma 12:59

Belediye Meclisinden tarihi kararlar

Belediye Meclisi haziran ayı toplantısında, içkili yer bölgelerini yeniden belirlerken, yağmursuyu toplama sistemi kuranlara şebeke suyunun yüzde 30 daha ucuz verilmesi kararlaştırıldı.

Çaycuma Belediyesi haziran ayı meclis toplantısı Belediye Meclis Salonu’nda yapıldı. Belediye Başkanı Bülent Kantarcı başkanlığında yapılan ve tüm belediye meclis üyelerinin eksiksiz olarak katıldığı toplantıyı Çocuk Belediye Başkanı Nisanur Dinçer ve Çocuk Belediye Meclisi Üyelerinin yanı sıra Saadet Partisi Çaycuma İlçe Başkanı Engin Zeren ve bazı mahalle muhtarları da izledi. Toplantıda ekonomik ömrünü tamamlayıp kullanılamaz durumda olan bazı belediye araçlarının satışı konusunda belediye encümenine yetki verilirken, içkili alanların sınırları da yeniden belirlendi. Komisyona havale edilen bir diğer kararla evlerine yağmursuyu toplama sistemi kuranlar belediye şebeke suyunu yüzde otuz oranından indirimli kullanacak. ?

Yeni bir staj yönetmeliği yapılacak

Saygı duruşu ile başlayan toplantıda Başkan Kantarcı’ya daha önceden verilen borçlanma yetkisinin bir bölümünün özel ve kamu bankalarından kredi alınarak kullanılabilmesi amacıyla Mali İşler Müdürlüğünce hazırlanan tezkere oy birliğiyle kabul edilirken, yol harcamalarına katılım payının belirlenmesi yönündeki bir diğer önerge komisyona havale edildi. Çaycuma Belediyesine staj için yapılan başvuruların belli düzen ve esaslar dahilinde değerlendirilebilmesi için yeni bir staj yönetmeliği hazırlanmasının da karar altına alındığı toplantıda, Zabıta Emir ve Yasakları Yönetmeliği’ne yayalaştırılmış alanlarda belirlenen kurallara uymayanlar için yapılacak işlemler hakkında yeni hükümler eklendi. ?

İçkili yerler bir araya toplanacak

Toplantıya içkili yer bölge tespit krokisinde değişiklik yapılması için Zabıt Müdürlüğünce sunulan tezkere oy birliğiyle kabul edildi. Yapılan değişikliğe göre yılbaşına kadar, ana cadde ve arterlerde, Kaymakamlıkça ruhsatlandırılan dernek lokalleriyle turizm belgeli işletmeler dışında içkili mekân kalmayacak. Özellikle İstasyon semtinde yoğun şikâyetlere konu olan içkili mekânlar, toplu olarak, Filyos Irmağı kenarında, Kaymakamlık tarafından tahsis edilen hazine arazisinde yapılacak yeni yerine taşınacak. Belediye Meclisi ayrıca bir karar alarak ilgili alanda gerekli imar tadilatını da yaptı. Alınan tarihi nitelikteki bu kararla, mekânların, belirlenen alana taşınmasının önündeki tüm engeller kaldırıldı. ?

Yağmursuyu toplama şebekesi kurana su yüzde 30 olacak

Çaycuma Belediye Meclisinde gündeme alınan bir diğer konuysa yağmursuyu toplama sisteminin desteklenmesi oldu. İlçenin temiz su kaynaklarını korumak amacıyla, ev ve işyerlerine yağmursuyu toplama sistemi kuran vatandaşlara destek olmak için, kuran ve aktif olarak kullananlara belediye şebeke suyunun yüzde otuz daha ucuz kullandırılması yönündeki önerge oybirliğiyle komisyona havale edildi. Belediyede çevre mühendisi olarak görev yapan Emrah Akyüz’ün konuyla ilgili sunumunu yapmadan önce söz alan Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Çevre bize atalarımızdan miras değil, torunlarımızdan emanettir. Bu önerge bizim seçim vaatlerimiz arasında vardı. Bunun hayata geçirilmesi için arkadaşlarımız çalışma yaptı. Komisyona havale etmeden önce sizlerin fikir sahibi olmanız için bu sunumu hazırladılar. Bu uygulama belki de Türkiye’de bir ilk olacak. Amacımız belediye olarak bu tip öncü uygulamaların önünü açmak. Bizi Çaycuma Belediyesinde çok değerli bir iş yapıyoruz. Kişisel çıkarlara dayalı tartışmalar yerine memleketin geleceğini planlıyoruz. Bu hakikaten çok değerli” dedi. ?

"İlçe oluşumuzun 75. Yılını görkemli şekilde kutlayacağız"

Belediye Meclisine ay içinde yapılan çalışmalar hakkınsa bilgiler veren Bülent Kantarcı, daha sonra, “20 Temmuz 1944’te Çaycuma ilçe oldu. Değerli siyasetçi ağabeyimiz Kemal Anadol’un hatırlatmasıyla bu tarihi Çaycuma Günü olarak kutluyoruz. Bu yıl 75. yılı. Geleneksel hale getirdiğimiz kutlamaları bu yıl daha görkemli yapalım diyoruz. Gurbetçi hemşerilerimizin de katılabilmesi amacıyla, bu yıl fuarlardan bir tanesini temmuz ayı içine aldık. İnşallah orada güzel bir halk konseri olacak. Bu etkinliklerin görkemini artırmak için başta belediye meclis üyelerimiz, burada hazır bulunan muhtarlarımız ve siyasi parti temsilcilerimizden emek harcamalarını rica ediyorum” dedi. ?

SP İlçe Başkanı meclis üyelerine kalem armağan etti

Toplantının sonunda gündem dışı olarak söz alan Saadet Partisi İlçe Başkanı Engin Zeren “31 Mart yerel seçimlerinde tüm siyasi partiler olarak seçimlere girdik. Hep beraber güzel bir rekabet havası içinde geçti. Seçimler bitti, seçilen arkadaşlarımız Çaycuma’daki dostluk havasını belediye meclisine de yansıttı. Biz se Saadet Partisi Çaycuma İlçe Başkanlığı olarak belediye meclisinde görev alan arkadaşlarımıza bir kalem hediye etmek istiyoruz. Biz Çaycuma’da oluşan birliktelik havasının devam etmesi için katkıda bulunmak istiyoruz. Biz tüm farklılıklarımızla birlikte yaşayabileceğimizi Çaycuma’dan tüm ülkeye hatta dünyaya göstermek istiyoruz” dedi. Başkan Kantarcı, güzel nazik davranışlarından dolayı Zeren’e teşekkür etti. Bir sonraki toplantının 3 Temmuz Çarşamba günü olarak belirlenmesinin ardından toplantı sona erdi.

Yorumlar

Elektrik ve telefon direkleri kazalara davetiye çıkartıyor

14 Haziran 2019 Cuma 12:56

Elektrik ve telefon direkleri kazalara davetiye çıkartıyor

Bılık Köyünde ki elektrik ve telefon direkleri kazalara davetiye çıkartıyor.

Zonguldak’ın Devrek İlçesine bağlı Bılık Köyünde vatandaşlara telefon ve elektrik hizmeti sağlayan direkler adeta ölüme davetiye çıkartıyor.
Özellikle bu köye bağlı Şişmanoğlu ve Saraçoğlu mahalleleri arasında mevcut bulanan direklerin yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirten vatandaşlar,” Konuyu defalarca ilgililere aktarmamıza rağmen her iki kurumdan bir yetkili gelip de sizin sorununuz ne kardeşim diye soran olmadı. Sorunun çözülmesi için bir yaralanma veya ölüm mü olması gerekiyor. İnanın bir çözüm bulunmaz ise bu direkler bir vatandaşa veya bir araca ciddi anlamda zarar verecek. Buradan ilgililere sesleniyoruz konuya acilen çözüm bulunmasını istiyoruz” diye konuştular

Yorumlar
  • FIRAT YALMAN
    16 Haziran 2019 Pazar 11:54

    ÖREN MAHALLESİNDE BENİMDE 1 ADET ELEKTRİK DİREĞİM YAN YATMIŞ DURUMDA DİREĞİMİN DEĞİŞTİRİLMESİ İÇİN ENERJİSAYA TALEPTE BULUNDUM GELDILER FOTOĞRAF ÇEKTİLER GİTTİLER AMA ENERJİSA GEREĞİNİ YAPMADI MAĞALESEF ÖZELLEŞMENİN CEREMESİNİ HEP MASUM VATANDAŞ CEKIYOR AMA ELEKTRİK TELEFON PARASINI VERGİ ALMASINI İYİ BİLİYORLAR YAZIK YAZIK

MÜSİAD başarılı 111 öğrenciyi ödüllendirdi

13 Haziran 2019 Perşembe 23:32

MÜSİAD başarılı 111 öğrenciyi ödüllendirdi

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Kdz. Ereğli Şubesi tarafından bu yıl 23.’su düzenlenen törenle Kdz. Ereğli, Alaplı ve Akçakoca’daki okullarda derece yapan 111 öğrenciyi ödüllendirdi.

MÜSİAD Kdz. Ereğli Şubesi tarafından bu yıl 23.’sü düzenlenen MÜSİAD Eğitim Başarı Ödülleri töreni bu akşam Hüseyin Tatoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başlayan törende konuşan Kdz. Ereğli MÜSİAD Başkanı Abdülkadir Çınar, eğitime verdikleri öneme vurgu yaptı. Çınar konuşmasında “Başarının iyi bir eğitimle geleceğine inanan MÜSİAD Kdz. Ereğli şubesi olarak 1995-1996 eğitim ve öğretim yılında lise ve dengi okulları birincilerine ödül verilmesi kararlaştırılmış ve ilk ödül törenimiz 1996 yılında 9 lise birincisi ile beraber ödüllendirilerek gerçekleştirilmiştir. Toplam 37 okulda ilk üç dereceye giren 111 öğrencimiz elde ettikleri başarılarından dolayı ödüllendirilecektir. Ödül törenimizde bu güne kadar bin 652 öğrencimizi ödüllendirerek, elde etmiş oldukları başarılarından dolayı kendilerini bir nebze olsun onure etmeye çalıştık. Güçlü Türkiye hedeflerimiz düşünüldüğünde daha fazla çalışmamız ve üretmemiz gerektiği bu noktada da sizlere büyük görev düştüğü onun içinde kaybedecek zamanımızın olmadığı açıktır. Üniversite için gitmiş olduğunuz illerimizde yurt içinde 86 irtibat noktası olan MÜSİAD’ ın gençlik kurullarında görev almanız, iş dünyasında sürekli aktif rol almanız sizlere başarı sağlayacaktır. ”dedi.
Çınar ayrıca katılımlarından dolayı tüm davetlilere teşekkürlerini dile getirdi.
Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Korkut ise konuşmasında başarılı öğrencileri verdiği ödüllerle onure eden MÜSİAD’a teşekkür etti. Mesleki eğitimin önemine değinen Korkut konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “MÜSİAD Başkanımız ve değerli heyetine çok teşekkür ediyorum. Sözlerimin başında kendilerini tebrik ediyorum. Ne güzel bir iş yapıyorlar, çalışan, emek eden, başarılı olan gençlerimizi ödüllendiriyorlar hem de yıllardır ödüllendiriyorlar. Şimdilerde 2013 vizyon belgesi sonrasında ortaöğretim sistemimizin yeniden tasarlanması çalışması var. Bu çerçeve de bu çalışmalara öncülük ederken Milli Eğitim Bakanlığı toplumun tüm kesimlerinden görüş öneri ve eleştiri beklemektedir. Özellikle Türkiye’deki mesleki ve teknik eğitimin gelişmesi hususuna omuz vermesini öneriyorum. Son dönemlerde mesleki teknik eğitimin sektörler ile işbirliği yaparak iş garantili, meslek emeğini, okullaşmanın ve bu yöndeki faaliyetlere omuz verilmesinin anlamlı olacağını düşünüyorum. Bu konuda adım atılacak her şeyde Milli Eğitim Bakanlığı olarak destekleyeceğimizi ifade etmek istiyorum”

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş’ta törende yaptığı konuşmada ülkemizde mesleki eğitimin alarma geçilecek kadar önemli olduğuna değindi. Vali Bektaş konuşmasında şunları söyledi; “Ereğli uzun yıllardır bu etkinliğe uzunca yıllardır ev sahipliği yapıyor. Şehirlerde ki gelişmeler tesadüf değil, bir görünen bir de görünmeyen yüzleri var. Demek ki ne imiş, arka planda çalışan, emek veren, kafa yoran ve uzun soluklu hesaplar yapan birileri var Ereğli’de bu anlamda Ereğli kutlanmayı hak ediyor. Meslek liselerimizde özellikle Anadolu liselerinde sınavı kaldırma telaşının genişletilmesi, mesleki ve teknik eğitimde biraz ciddi bir durumu ortaya koydu. Bu durum düzeltilmezse ne kadar, biz teknik eğitim mesleki eğitim konuşsak da hiçbir işe yaramayacak ve biz önümüzü, kendi ellerimizle, kendi örf irademizle kapatmış olacağız. Bu konu alarma geçecek kadar önemli bir konudur, umarız hakkı verilir. Amaç, çocuklarımızı geleceğe hazırlamayı başarmak. Eğitimi başarmamız gerekiyor. Çocuklarımızı önümüzdeki zor dünyaya, zor hayata elimizden geldiği kadar donanımlı bir şekilde hazırlamamız gerekiyor.

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan ise ülke ekonomisinin daha iyi noktalara gelebilmesi için üretim ve eğitime daha fazla önem verilmesi gerektiğinin altını çizdi. Kaan konuşmasında “MÜSİAD olarak kurulduğumuz günden bu yana mesleki eğitimi savunuyoruz. Her fırsatta dile getiriyoruz. Mesleki eğitim ve uzmanlaşma Türkiye’nin geleceği için çok önemlidir. Bu kapsamda 2011 yılının Şubat ayında Türkiye’de ilk defa mesleki eğitim çalıştayı düzenleyerek, mesleki eğitimin sorunlarını ve çözümlerini değerlendirdik. Buradan MÜSİAD olarak açıklama yapmak istiyorum. Dünyada nerede daha iyi mesleki eğitim var, Türkiye’ye uygulanabilir kısmında yaklaşık bir buçuk sene çalıştık. Biz sadece mesleki eğitimi eğitim olarak değil, gençlerimizi hem kabiliyetli, hem de nitelikli olarak sahaya sunmak istiyoruz. Bu bakımdan çalışmalarımızı tamamladık. Yaklaşık 70 sayfalık bir yol haritamızı da belirledik. Son düzenlemeleri yapıyoruz, inşallah en kısa zamanda teslim edeceğim. Bilim ve teknoloji alanında ilerlemeliyiz ve yatırımlarımızı artırmalı bir an evvelde tüketen ülke durumundan, üreten ülke durumuna gelmeliyiz. Türkiye’nin gelecekteki söz sahibi olma hedefi olan ulusal hedeflerimiz 2023 ve 2071 hedeflerine ulaşmamızın yolu da buradan geçiyor. ” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından Kdz. Ereğli, Alaplı ve Akçakoca İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri’ne bağlı okullarını ilk üç derece ile bitirilen öğrenciler tek tek sahneye davet edilerek törene katılan protokol üyeleri tarafından ödülleri verildi. Törende ayrıca etkinliğe sponsor olan firma yetkililerinde teşekkür belgeleri takdim edildi. MÜSİAD 23. Eğitim Başarı Ödülleri töreni toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi. Törene Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Korkut, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri, çok sayıda işadamı, öğrenciler, öğretmenler ve velileri katıldı.

Yorumlar