Uzun Mehmet’in torunu sitem etti...

8 Kasım 2019 Cuma 16:46

Uzun Mehmet’in torunu sitem etti...

Zonguldak’ın Ereğli İlçesinde '8 Kasım Uzun Mehmet’i anma ve Kömür günü' dolayısıyla program düzenlendi. Törende konuşan Uzun Mehmet’in torunlarından Kestaneci Mahallesi Muhtarı Yücel Gökmen, Uzun Mehmet’in torunlarının işsiz olduğunu belirterek sitem etti.

 

 

Kdz. Ereğli Kestaneci Mahallesi’nde bulunan Uzun Mehmet Anıtı’nda düzenlenen törene Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Tuğamiral Hüseyin Sami Uyar, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, TTK Genel Müdür Yardımcısı Muharrem Kiraz, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, TTK Armutçuk Müessese Müdürü Ali Hekim, GMİS Genel Sekreteri Hüseyin Kolçak, Genel Mali Sekreter Volkan Yıldız, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, Amelebirliği Başkan Vekili Murat Köseoğlu, GMİS’e bağlı şubelerin başkan ve yöneticileri, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, madenciler ve öğrenciler katıldı. 
Program Uzun Mehmet Anıtı’na çelenk konulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başladı. 

“Uzun Mehmet’in torunları işsiz” 
Törende konuşan Uzun Mehmet’in torunu Kestaneci Mahallesi Muhtarı Yücel Gökmen, Uzun Mehmet’in torunlarına sahip çıkılmadığını belirterek sitem etti. Gökmen konuşmasında, “Uzun Mehmet adına benim mahallemde bir tane çivi bile yok. Benim mahallemin spor salonu yok. Benim camimin isminin Uzun Mehmet olmasını isterim, burada gariban paraya ihtiyacı olan kişi 5 lira veriyor, TTK’nın 5 lirası yok, Amelebirliği’nin 5 lirası yok. Ben isterim ki Amelebirliği’nin, TTK’nın artık kömür ile ilgili ne kadar birim var ise, benim mahallemde en azından bir musluk takıversinler. Veya mahalle muhtarı olarak camime bir tane tuğla istiyorum. Benim mahallem burayı doldurur, on kişi yok. İşçi alınmıyor, Kestaneci Köyü’nden Uzun Mehmet’in torunları işsiz. Uzun Mehmet’in beş tane torunu yok. TTK’ya 1500 işçi alındı, yüzde 1 bu mahalleye hak tanınsa, 15 kişi yapar. Şu çocuklar bir kere işe girsin evlerine ekmek götürsünler. Mahallemde çok eksik var. Benim mahallem sadece Uzun Mehmet ile bitmiyor. Dünyanın en yaşlı Çanakkale Gazisi bizde, Kore gazisi bizde, iki polis şehidimiz var, asker şehidimiz var. Allah’ınızı seversiniz, hiç kusura bakmayın güzel kurumlarım. Buraya geliyorsunuz. Şu kadar kömür çıktı, yok bu kadar. Beni bunlar ilgilendirmiyor. Benim mahalleme ne getiriyorsunuz beni o ilgilendiriyor” diyerek sitem etti. 

Kaymakam Çorumluoğlu “Bunları ilk defa duyuyoruz” 
Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu Kastaneci Mahallesi Muhtarı Yücel Gökmen’in sözlerine yanıt verdi. Muhtarın taleplerinin takipçisi olacaklarını belirten Çorumluoğlu “Tabi biz muhtarımıza konuşma hakkı verdik, biraz sitem dolu bir konuşma oldu. İstemek doğrudur, isteyecektir ama bazı şeyleri ilk defa burada istemesini ben doğru bulmuyorum. Bundan önce gelip bizimle istişare edebilirdi. Bu konuda muhtarın bir eksikliği var. Bu töreni biz burada yapıyoruz. Özellikle çalışma arkadaşlarımız Kestaneci Mahallesi’nde yapılmasını arzu etti. Muhtarımızında dediği gibi burada ki halkla kaynaşalım, bütünleşelim diye uğraşıyoruz. Ama halkımızın ilgisi açıkçası protokolden daha az olması biraz üzüntü verici. Yine de muhtarımızın dilek ve temenniler kısmındaki taleplerini de kaymakamlık olarak diğer kurumlar ile birlikte dikkate alacağız. Takip edeceğiz” dedi. 
GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu’da sendika olarak Uzun Mehmet’in torunlarının taleplerini dikkate alacaklarını söyledi. Mutlu konuşmasında şu sözlere yer verdi; “Muhtarımız sitemlerini yaptı, biz Genel Maden İşçileri Sendikası olarak, muhtarımız bizi ziyaret ederse musluk değil, musluklar takacağız inşallah. Bunun sözünü vermiş olalım.” 
Tören yapılan konuşmalar ve Uzun Mehmet’i anma günü nedeniyle düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ile sona erdi. 

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , 8 Kasım , Uzun Mehmet’i anma , Kömür günü , Tören , Proğram

Yorumlar

ZBEÜ bir günde 3 organ naklini başarıyla gerçekleştirdi...

8 Kasım 2019 Cuma 14:20

ZBEÜ bir günde 3 organ naklini başarıyla gerçekleştirdi...

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde, Batı Karadeniz Bölgesi’nde gerçekleştirilen ilk kornea ve ilk karaciğer naklinden sonra, aynı günde bir karaciğer ile iki böbrek nakli başarılı bir şekilde gerçekleştirilerek sağlık alanında önemli ve yeni bir başarıya daha imza atıldı. Başarıyla gerçekleşen son organ nakli ameliyatı ile bölge ve Zonguldak’taki ilk ‘böbrek nakli’ de üniversite hastanesinde gerçekleştirilmiş oldu.

 Kaliteli ve nitelikli sağlık hizmetinde Batı Karadeniz Bölgesi’nin sağlık üssü konumundaki Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi sağlık kampüsü; örnek olacak başarılarına sağlık hizmetinde bir yenisini daha ekledi. Bu kapsamda Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı ve Anestezi ve Reanimasyon dallarında görevli ekip arka arkaya yaptıkları nakillerle 3 hastanın hayata tutunmalarını sağladı. 

Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Genel Cerrahi ve Anabilim dallında görevli, Organ Nakil Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Yusuf Günay ve yönetimindeki ekip tarafından, beyin ölümü gerçekleşen bir kişiden alınan karaciğer ve iki böbreğin aynı gün içinde nakil bekleyen ve tedavileri devam eden 3 hastaya sorunsuz bir şekilde nakli gerçekleştirilerek, üç hastanın sağlıklarına kavuşmaları sağlandı. 
Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Dr. Öğr. Üyesi Günay, beyin ölümü gerçekleşen kişiden alınan karaciğerin 6 saat süren bir ameliyat ile iki-üç senedir karaciğer yetmezliği bulunan bir hastaya nakledildiğini; aynı gün içinde aynı kişiden alınan iki böbrekten birinin dokuz senedir diyaliz tedavisi alan bir hastaya; diğer bir böbreğin ise bir senedir diyalize giren başka bir hastaya ikişer saat süren ameliyat ile başarılı bir şekilde nakil edildiğini söyledi. Başarılı geçen organ nakil ameliyatının bir ekip işi olduğunun da altını çizen Yusuf Günay, organ bağışı yapmanın birçok hastanın hayatını kurtardığını, organ bağışı konusundaki duyarlılığın artırılmasındaki önemi ifade etti. 
Bir günde 3 hayat kurtaran nakil ekibi, ameliyatların ardından yoğun bakımda tedavi gören hastalarla bir araya gelip tanışma fırsatı bulurken; yeniden hayata tutunan hastalar da nakil ekibine teşekkür etti. Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı da her açıdan gelişen, ‘Bölgenin Sağlık Üssü’ konumunda olan Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi sağlık kampüsünün, bir günde gerçekleştirilen üç nakil ile hem bölge genelinde hem de kendi bünyesinde rekor kırdığını ve çok önemli bir başarı elde edildiğini söyledi. 
Üniversite Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinin, vatandaşlarımıza kaliteli ve nitelikli sağlık hizmeti sunma konusunda çıtayı her geçen zamanda daha da yükselttiğini belirten Rektör Çufalı, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi sağlık kampüsünün bölge genelinde ve Zonguldak’taki bir vitrin olma özelliğini taşıdığını söyledi. 
Başarılı bir şekilde gerçekleştirilen nakillerle, üç vatandaşın daha sağlıklarına kavuşarak ‘hayata yeniden merhaba’ dediklerini belirten Rektör Mustafa Çufalı, organ bağışı konusundaki duyarlılığın hayati önem taşıdığını vurgulayarak, nakil olan hastalara geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Başta Dr. Öğr. Üyesi Yusuf Günay ile Dr. Öğr. Üyesi R. Dilek Okyay olmak üzere tüm organ nakli ekibine de gösterdikleri büyük fedakarlıktan dolayı teşekkür ederek başarılarının devamını diledi. 
Organ Nakli konusunda Türkiye’nin saygın sağlık kurumları arasında olmayı hedefleyen, organ nakli yapılan sayılı üniversiteler arasında yer alan Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde Batı Karadeniz Bölgesi’nin ilk ‘kornea nakli’, ‘ilk karaciğer nakli’ ve ilk ‘böbrek nakli’ başarıyla gerçekleşmiş olup, Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Organ Nakli Merkezi de son yıllarda yaptığı çalışmalarla önemli bir başarı sağladı. 

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , BEÜ , Hastane , Organ nakli , ilk

Yorumlar

Devrek Meslek lisesinden kermes

8 Kasım 2019 Cuma 14:07

Devrek Meslek lisesinden kermes

Devrek’te Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen kermeste protokol ve vatandaşlar bir araya geldiler.

 Zonguldak’ın Devrek İlçesinde eğitim - öğretim faaliyetlerini, sürdüren Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Aile Birliğinin katkıları ile okul yararına kermes düzenlendi. 
Devrek Cumhuriyet Alanında düzenlenen kermes açılışında ilçe protokolü ve diğer davetliler hazır bulunurken, organize edilen kermes hakkında bilgi veren Okul Aile Birliği Başkan Yardımcısı Dilek Kalıncı,” Okulumuzu geliştirmek, dar gelirli öğrencilerimizi desteklemek amacıyla organize edilen kermesimize başta okul aile birliği yönetim kurulu üyelerimiz ve bizlere desteklerini esirgemeyen okul idarecilerimiz ile maddi katkılarda bulunarak okulumuza destek veren Devrekli hemşehrilerimize yönetim kurulu arkadaşlarım adına teşekkürlerimizi sunuyorum. Okulumuzda eğitim gören aşçılık bölümü öğrencilerinin hünerli ellerinden çıkan yiyecekler ile giymiş oldukları kıyafetler vatandaşlarımız tarafından takdirle karşılandı. Yine okulumuz biriminde özel eğitim gören öğrencilerimiz tarafından hazırlanan bir birinden güzel hediyelik el işleri de ziyaretçilerimiz tarafından takdir topladı. Tekrar bizlere destek veren herkese yönetim kurulu arkadaşlarım ve okulumuz adına teşekkür ediyorum” diye konuştu. 
Kermes açılışına; Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ali Özdemir diğer okul idarecileri ile çok sayıda davetli katıldı. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Devrek

Yorumlar

Alaplı'nın beklediği çocuk doktoru hasta kabulüne başladı...

8 Kasım 2019 Cuma 09:55

Alaplı'nın beklediği çocuk doktoru hasta kabulüne başladı...

Alaplı Devlet Hastanesinde eksik olan çocuk hastalıkları uzmanı kadrosuna Uzm. Dr. Ekim Helhel atanarak görevine başladı.

  İlçede yaşanan çocuk doktoru sıkıntısının giderilmesi vatandaşları da memnun etti.Görev yaptığı ve uzmanlık eğitimi aldığı Hacatepe Çocuk Hastalıkları asistanlığını yapan Uzm. Dr. Ekim Helhel, Alaplı Devlet Hastanesinde hasta kabulüne başladı. Çocuk Hastalıkları Uzman doktorunun bulunmadığı Alaplı'ya uzman doktorun atanmasıyla önemli bir eksiklik giderilmiş olurken vatandaşlar başka ilçelere gitmekten de kurtulmuş oldu. 
Alaplı Devlet Hastanesine atanmaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyleyen Helhel, Alaplı'lıların gönül rahatlığıyla çocuklarını getirebileceklerini söyledi. Alaplı Devlet Hastanesi Müdür yardımcısı Deniz Karakuş ise yeni atanan Uzman Dr. Ekim Helhel'lin uzun yıllar Alaplı’da kalmasını istediklerini söylerken, kendisine yeni görevinin hayırlı olmasını diledi. 

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , Alaplı , Doktor , Görev

Yorumlar

Soğuğa aldırmadan denize girdiler...

7 Kasım 2019 Perşembe 12:44

Soğuğa aldırmadan denize girdiler...

Zonguldak'ta iki kişi soğuk havaya aldırış etmeden 2 saat boyunca denize girerek yüzmenin tadını çıkarttı.

 Meteorolojinin bazı bölgelerde soğuk hava uyarılarıyla birlikte Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesinde de hava sıcaklığı ve deniz sıcaklığı 14 ila 16 derece arasında seyretti. Soğuk havaya aldırış etmeyen 60 yaşındaki Yalçın Köktürk, yakınıyla birlikte soğuk suya girdi. Denizde yaklaşık 2 saat yüzen ikiliye sahilde gezen köpekler de eşlik etti. 
Köktürk, "Çok güzel bir duygu. Deniz suyu ılık. Çok da soğuk değil. Sağlık açısından denize giriyoruz. Her geldiğimde denize giriyorum. Denizde yunus vardı. Sahildeki köpekler de denizde yüzen yunusa havlıyordu" diye konuştu. 
Torunuyla sahilde vakit geçiren Ali Turan da "Kasım ayında denize girilmez pek ama bu sene denize giren insanlar var. Su soğumuş ama hava güzel. Şanslıyız. Burada yaşamamız bir avantaj" şeklinde konuştu. 

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , Çaycuma , Deniz ,

Yorumlar