Uysal, öğrencilerle buluşuyor...

11 Nisan 2018 Çarşamba 17:25

Uysal, öğrencilerle buluşuyor...

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, okullarda eğitim seminerleri kapsamında öğrencilerle buluşmayı sürdürüyor. Başkan Uysal, Zabıta Müdürlüğünün ‘Çocuk Zabıta’ eğitimi projesi kapsamında Erdemir İlkokulunda öğrencilerle bir araya geldi.

Kdz.Ereğli Belediyesi, Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle ilçedeki okullarda eğitim seminerlerine devam ediyor. Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Zabıta Müdürlüğünün ‘Çocuk Zabıta Eğitimi’ projesi kapsamında Erdemir İlkokulunda öğrencilerle bir araya geldi. Okul Müdürü Yaşar Ciğer tarafından karşılanan Başkan Uysal, Zabıta Müdürlüğü personelinin ‘Bilinçli tüketicilik, şehir yaşamı ve çevrecilik, hijyen ve sağlık’ konularını içeren ‘Çocuk Zabıta’ seminerini öğrencilerle birlikte takip etti. Seminer sonunda öğrencilerle sohbet eden Başkan Uysal, çocukların sorularını yanıtladı ve çeşitli hediyeler takdim etti. Başkan Uysal daha sonra Erdemir İlkokulu öğretmenleriyle bir araya gelerek 23 Nisan hazırlıklarına destek verdi. Zabıta Müdürü Alptekin Dursun, ‘Çocuk Zabıta Eğitimi’ kapsamında Dikmen, Kepez, İhsan Yılmaz, Kestaneci İbrahim İzmirlioğlu, Nimet, Erdemir ve Ereğli İlkokulunda toplam 830 öğrenciye seminer verdiklerini belirterek, bundan sonrada eğitimlere devam edeceklerini söyledi.
Okul Müdürü Yaşar Ciğer ise Kdz.Ereğli Belediyesinin çalışmalarında her zaman yanlarında olduğunu belirterek; “Başkanımız Hüseyin Uysal’a eğitime destekleri için teşekkür ediyoruz” dedi.

Yorumlar

Aylarca hazırlandılar... Öğrencileri için sahneye çıktılar

9 Nisan 2018 Pazartesi 22:45

Aylarca hazırlandılar... Öğrencileri için sahneye çıktılar

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Özel eğitim ve iş uygulama okulu öğretmenleri engelli öğrenciler için ‘Dördüncü Cemre’ isimli şiir dinletisi gerçekleştirdi.

Kdz. Ereğli Özel Eğitim ve İş Uygulama Merkezi Okul Aile Birliği tarafından düzenlenen, organizasyonunu öğretmen Mehtap Kutluer’in yaptığı ‘Dördüncü Cemre’ isimli şiir dinletisi Erdemir Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Engelli öğrenciler yararına düzenlenen şiir dinletisine Ak Parti Ereğli ilçe başkanı Fatih Çakır, İlçe Milli Eğitim Müdürü Numan Korkmaz, daire müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.
Etkinliğin organizasyonunu yapan, öğretmen Mehtap Kutluer şiir dinletisini geleneksel hale getirdiklerini ve tamamen engelli öğrenciler yararına böyle bir gece düzenlediklerini söyledi. Kutluer konuşmasında, “Ereğli Özel Eğitim İş Uygulama ve Mesleki Eğitim Okulu’nda sınıf öğretmeniyim. Etkinliğimizi geleneksel hale getirmeye çalışıyoruz. Okul Aile Birliğinin işbirliği ile tüm öğretmen arkadaşlarımızın katkılarıyla düzenlediğimiz, tüm geliri okulumuza ve çocuklarımıza kalacak olan ‘Dördüncü Cemre’ adlı şiir dinletisi hazırladık. Etkinliğimizin amacı okulumuza ve çocuklarımıza bir katkı sağlamak. Var olan eksikliklerimizi gidermek için böyle bir organizasyon yapmaya karar verdik. Geçen yılda aynısını yapmıştık, bu yıl ikincisini yapmak nasip oldu. Umarım geleneksel hale gelir. Hepimiz burada gönüllüyüz. Çok güzel ve keyifli bir çalışma çünkü severek çocuklarımız için sahneye çıkıyoruz” ifadelerine yer verdi.
Etkiliğin müzik organizasyonunu yapan Müzik Öğretmeni Selim Vatan katılımcılara teşekkür etti. Vatan, “İkincisini düzenlediğimiz ‘Dördüncü Cemre’ isimli şiir dinletimizin amacı okula katkıda bulunmak. Buraya gelen misafirlerimize şiiri sevdirmek. Burada görev alan öğretmen arkadaşlarımız yaklaşık iki aydır çalışıyorlar. Gönüllülük esas olduğu için tabi ki bizim için çok değerli. Misafirlerimize keyifli bir sunum gerçekleştirip buradan memnun ayrılmalarını temenni ediyoruz” dedi.
Katılımın yoğun olduğu gecenin açılış konuşmasını Özel eğitim ve iş uygulama okulu müdürü Ziya Babal yaptı. Babal konuşmasında, “Kdz. Ereğli Özel Eğitim ve İş Okulu Okul Aile Birliği tarafından düzenlenen ‘Dördüncü Cemre Şiir ve Müzik Dinletisine’ hepiniz hoş geldiniz. Okulumuz öğretmenlerinin seslendireceği şiirler Metin Bekar ve arkadaşlarının icra edeceği müzik ile harmanlanarak yapacağımız sunumla iyi ve keyifli bir akşam geçirmenizi umuyorum. Bu salonun bize tahsisini sağlayan Erdemir yönetimine ve katkı yapan herkese teşekkür ediyorum. Bu gece için davetimize icabet eden siz değerli misafirlerimize de şükranlarımı arz ediyor, sizleri saygı ile selamlıyorum” ifadelerine yer verdi.
Etkinlikte şiir okuyan öğretmenler, katılımcılara duygu dolu anlar yaşatırken ardından müzik dinletisi sunuldu. Sahne dekoru ise okul meslek öğretmenleri tarafından hazırlandı.

Etiketler:

Kdz. Ereğli , Özel Eğitim İş Uygulama Okulu , Şiir dinletisi , dördüncü cemre , engelli öğrenciler ,

Yorumlar

Durmuş, "Sınavların kaldırılması lazım"

6 Nisan 2018 Cuma 10:51

Durmuş, "Sınavların kaldırılması lazım"

Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, “TEOG gibi bir takım sınavların yani sonuç değerlendirme sınavlarının öğrenciler bir yere sokmak veya bir yerden atmak noktasında iş gören ve bunun dışında hiç bir şeye yaramayan sınavların toptan kaldırılmasını sağlamamız lazım” dedi.

Zonguldak’ta Şehit Prof. Dr. İlhan Varan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonunda okul müdürlerine hitap eden Durmuş yenilenen müfredat ve sınav sistemi hakkında bilgiler verdi. Durmuş, çocukları sınav odaklı oryantasyonlardan kurtarmak istediklerini ifade ederek, “Okullar kapandıktan sonra idareci arkadaşlarıma öğrenci telafi ve oryantasyon çalışmalarıyla alakalı olarak haziran ayının başında elinize bir yazı gelmiş olacak. O yazıda da öğrencilerimizin yeni programlara geçtiğimiz zaman hangi eksikleri kalacak ve bu eksiklikleri nasıl telafi edeceğiz bundan bahsedeceğiz. Bir örneğini vereyim daha önce bizde onuncu sınıfta felsefe dersi yoktu. Şuanda biz onuncu sınıfa da felsefe koyduk. Bu sene onuncu sınıfı okumuş olan çocuklar felsefe okumadan gelecek sene 11 sınıfa gelmiş olacaklar bu çocuk felsefede ne yapacak. Sorunun çözümünü sınavdan sonraki hafta size gelen yazıda öğreneceksiniz. Bu yazıyı şimdi neden göndermiyoruz. Öğrenciler bu sene sınava girecekleri için kafaları karışacaktır. Biz o yazıyı gönderdiğimiz andan itibaren basın yayın organlarında sınavda bundan damı mesul olacaklar diyecekler. Böyle bir şey denmesini istemiyoruz. Çocukların bu anlamda hep böyle sınava odaklı oryantasyonları var. Böyle bir şeyden çocuklarımızı kurtarmak istiyoruz artık. Zaten onun için TEOG hakkında yeni bir düzenleme yaptık. Esas ümidimiz TEOG gibi bir takım sınavların yani sonuç değerlendirme sınavlarının öğrenciler bir yere sokmak veya bir yerden atmak noktasında iş gören ve bunun dışında hiçbir şeye yaramayan sınavların toptan kaldırılmasını sağlamamız lazım” dedi.

“Öğrencilere nerelerde soru çıkacağının listesini göndereceğiz”
Sınav hazırlık kitaplarında çocuklara acayip bir şekilde gol atıldığını ifade eden Durmuş, “Çocuklarımızın bu konuda kafalarının karışmasını istemiyoruz. En geç bu hafta ÖSYM başkanı ile oturup çalıştık. Öğrencilere nerelerde soru çıkacağının listesini de göndereceğiz. Şaka değil kazanım listesini göndereceğiz. Çünkü arkadaşlar bu sınav hazırlık kitaplarında çocuklarımıza acayip bir şekilde gol atılıyor. Nedir o gol lüzumsuzluk. Biz bir sadeleştirme yapmaya çalışıyoruz bizim bu sadeleştirmemizi sınav yayıncıları, sınav odaklı düşünen öğretmenlerimiz, sınav odaklı düşünen kurumlar ve sınav düzenleyen kurumlar sabote ediyorlar. Niye ben çocuğa bilgi, beceri ve davranış kazandırmaya çalışıyorum. Sınavda neyi ölçüyorum. Sadece bilgiyi ölçüyorum. Beceri ve davranışı ölçemiyorum. Peki ölçmeyi niçin yapmalıyım. Ben bir çocuğa neyi öğretemedim. Onu ölçmek için yapmalıyım ki ona o telafi eğitimini verebileyim. Peki Türk eğitim sistemi içinde öğrenemeyen, öğretemeden atlamış olarak giden öğrenciye bir telafi mekanizmamız var mı? Yok” şeklinde konuştu.

“2-3 yıl içinde üniversite sınavı kalkar diye ümit ediyorum”
2-3 yıl içinde üniversite sınavının kalkacağını ümit ettiğini söyleyen Durmuş, “Geçiş sınav sistemi dediğimiz sistemi yeniden yapılandırdık. İlkokul 1,2,3’de zaten sınav yoktu biliyorsunuz. Bazı sınıf öğretmenlerimiz sınav yapıyor olsalar bile çocuklara test çözdürüyor olsalar bile Allah onları affetsin. Biz bunu zinhar ve keskin bir dille kaldırdığımızı ilan ettik. Gelecek sezon 1-2-3 ve 4’de sınav olmayacak, olmamalıdır da zaten. Öğretmenimiz birçok yerde 30’dan az sınıflarda muhatap olamayan yerlerde gerekli telafileri yapmak suretiyle bunu yapacak. Dolayısıyla 1-2-3 ve 4’de ölçe değerlendirme sınav sistemi ile alakalı meseleyi olamamakla suretle kesin çözdük. Ortaokulda da bu sene TEOG’da yeni bir sistem uygulamakla birlikte sınavı kaldırdık. Yani yüzde 10’luk okul beni ilgilendirmiyor. Şu anlamda ilgilendirmiyor geride kalan yüzde 90’da benim öğrencilerimin yüzde 90’ı var zaten orada daha büyük bir kitleye hizmet etmiş durumdayım. Sınavsız bir şekilde artık liseye aktaracak duruma geldik. Geriye kalan yüzde 10’la ilgili sorunumuzu da ki o sınav benim gözüm bir sorundur hala o sorunu da en yakın zamanda çözmek suretiyle onu da halledeceğiz. Ondan sonra gelecek üniversite sınavına nasipse 2-3 yıl içinde üniversite sınavı kalkar diye ümit ediyorum. Çünkü bizim şuan da zaten talepten fazla arzımız var. Yani diyelim biz bu sene 1 milyon 250 bin öğrenci mezun ettiysek o öğrencilerin tamamı bile girse üniversiteye bunu karşılayabilecek miktarda okulumuz var. Sorun burada sadece matematikçilere düşüyor. Matematikçilerin yapması gereken şey bir dağılım sorunu bir oyun teorini uygulamak suretle çözecekler. Biz ne garip insanlarız ya çocuklara ne yapıyoruz şimdi inovasyon eğitimi veriyoruz yani yenilikçilik eğitimi biz kendimiz yenilikçi değiliz ki biz dağılım problemini çözmemişiz akıllı ol, yaratıcı ol diyoruz” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Atilla İlkokulu’nda okuma salonunun açılışı gerçekleştirildi

4 Nisan 2018 Çarşamba 14:47

Atilla İlkokulu’nda okuma salonunun açılışı gerçekleştirildi

Zonguldak’ın Kozlu ilçesindeki Atilla İlkokulu’nda okuma salonunun açılışı gerçekleştirildi.

Öğrencilerin okuma zevkini güçlendirmek ve kitap okuma alışkanlığını daha iyi kazandırabilmek amacıyla farklı bir konsept geliştirerek, ev konforunda tamamı Attila İlkokulu idareci ve öğretmenlerinin özverili çabaları sonucunda oluşturulan Okuma salonu, Kozlu Kütüphane Müdürü Özlem Karakaya, Kozlu Milli Eğitim Şube Müdürleri Yakup Keleş, Osman Menteşe ve okul müdürlerinin katılımlarıyla açılarak öğrencilerin hizmetine sunuldu.
Açılışta Kozlu Attila İlkokulu Müdürü Mustafa Girgin; öğretmenlerin önerileri doğrultusunda, öğrencilerin ihtiyaçlarından dolayı böyle bir okuma salonunun yapılmasına karar verildiğini ve öğrencilere faydalı olacağı düşüncesiyle uygulamaya geçildiğini belirterek katılımcılara geldikleri için teşekkür etti.
Kozlu İlçe Kütüphane Müdürü Özlem Karakaya da farklı konseptlerde okuma salonlarının okumayı teşvik ettiğini belirterek, bu okuma salonunun açılmasında katkısı bulunan okul idaresi ve personeline teşekkür etti. Karakaya, okuma alışkanlıklarının devamlı olmasını ve Kozlu İlçe Kütüphanesinden de yararlanılabileceğini söyledi. Ayrıca yanında getirdiği kitapları da okula hediye etti.
İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Yakup Keleş kitap okumanın önemi üzerinde durarak, Kur’an’ın ilk ayetinin ‘oku’ olduğunu söyledi. Emeği geçenlere tebriklerini sundu.
Daha sonra “Okuma Salonu”nun açılışı gerçekleştirildi. Katılımcıların büyük beğenilerini kazanan salonun, okula hayırlı olmasını ve bol okumalı günler getirmesini dilekleri katılımcılar tarafından dile getirildi.

Yorumlar

Sanal gerçeklik uygulamaları eğitimi aldılar...

2 Nisan 2018 Pazartesi 14:57

Sanal gerçeklik uygulamaları eğitimi aldılar...

Zonguldak İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) arasında imzalanan sözleşme doğrultusunda Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı Konferans Salonunda 26-31 Mart tarihleri arasında “Öğrenilmesi Zor ve Soyut Kavramlar İçeren Konuları Artırılmış ve Sanal Gerçeklik İle Zenginleştirme Becerileri Kazandırma” Teknik Destek Projesi gerçekleştirildi.

İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Murat Kapıcı’nın açılış konuşmasıyla başlayan eğitimler, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muzaffer Özdemir tarafından verildi.
Zonguldak merkez ve ilçelerdeki ortaöğretim kurumlarında görev yapan fizik, kimya, biyoloji, matematik, tarih, coğrafya, İngilizce branşlarından olmak üzere toplam 27 öğretmenin katıldığı eğitim, günde 6 saat olmak üzere toplam 6 gün sürdü.
Eğitimde; Artırılmış (AR) ve Sanal gerçeklik (VR) kullanımı, faydaları ve eğitim ortamlarına getirdiği fırsatlar, Kullanılan AR ve VR uygulama örnekleri, AR ve VR görüntüleme aygıtları (Mobil aygıtlar, 3D Sanal Gözlükler, kafaya takılabilen görüntüleme aygıtları, Cardboard, Haptik Cihazlar), 3D Modelleme yazılımlarının (3DMax, Photoshop, SketchUp, TinkerCad vb.) tanıtımı, AR ve VR ortamları için TinkerCad ve SketchUp Free ile 3D Model Tasarımı, Unity3D programının temel Seviyede kullanımı, Unity ve Vuforia ile AR uygulamaları geliştirme, TinkerCad ile tasarlanan 3D modellerin AR ortamına aktarılması, AR etkinlik kitaplarının tasarımı, görsel programlama aracı ile AR uygulamalarına etkileşim özellikleri kazandırma, Oculus eklentisi ile VR Uygulaması geliştirme adımları, TinkerCad ve Skechup ile tasarlanan 3D modellerin VR ortamlarına aktarılması ve son olarak görsel programlama aracı ile VR uygulamalarına etkileşim özellikleri kazandırmak konuları ele alındı.
Eğitim, projeye katılan öğretmenlere verilen sertifika töreniyle sona erdi. Törene İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Murat Kapıcı ve Şube Müdürü Yasin Türkoğlu katıldı. Kapanış konuşmasını yapan Murat Kapıcı, içinde bulunduğumuz yüzyılda eğitimin gitmiş olduğu yolda Artırılmış ve Sanal Gerçeklik gibi yenilikçi teknolojilerin kullanımının önemli olduğunu, buna yönelik olarak verilen eğitimin ilimize önemli bir katkı sağlayacağını söyledi.
Kapıcı ayrıca, eğitimin verilmesine için katkı sağlayan BAKKA Yönetimine ve bu eğitimleri veren Doç. Dr. Muzaffer Özdemir’e teşekkür etti.
Eğitimi veren Doç. Dr. Muzaffer Özdemir projeye ilişkin yaptığı açıklamada şunları ifade etti:
“Bilgi ve iletişim teknolojilerinin zirveye yaptığı günümüz etkileşim çağında, ülkemizi eğitim teknolojileri bağlamında gelişmiş ülkelerin bilgi ve üretim seviyelerine çıkarma çabası tüm öğretim elemanlarının temel görevlerinden biri olmalıdır. Gerçekleştirilen bu proje ile yakın gelecekte eğitim ortamlarımıza girmesi muhtemel görünen Artırılmış ve Sanal gerçeklik teknolojilerine yönelik eğitim içerikleri üretme konusunda öğretmenlerimiz eğitimler aldılar. Bu öğretmenlerimizin 6 gün boyunca gösterdikleri çaba ve bu teknolojilere olan ilgileri görülmeye değerdi. Bu projenin gerçekleştirilmesinde katkıda bulunan başta Sibel Temli hocamız olmak üzere Zonguldak İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve BAKKA’ya teşekkür ediyorum.”
Zonguldak İl Millî Eğitim Koordinatörü Sibel Temli ise, konuşmasında şunları söyledi: “Teknoloji çağında dünyaya gelmiş ve okullarımızda eğitim verdiğimiz öğrencilerimizin hem gerisinde kalmamak hem de kullandıkları teknolojileri onlar için avantaja dönüştürmek için ilk olarak biz öğretmenlerin kendini geliştirmesi gerekmektedir. Bu kapsamda Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı arasında imzalanan teknik destek projesi ile 27 öğretmenimiz Artırılmış ve Sanal gerçeklik teknolojilerine yönelik eğitim içerikleri üretme konusunda eğitimler alıp, kendi branşlarından öğrenilmesi zor ve soyut olan kavramları bu uygulamalar sayesinde daha anlaşılır hale getirip derslerinde kullanılabilecektir. Bu projenin gerçekleşmesine katkıda bulunan Batı Karadeniz Kalkınma Ajansına ve 6 gün boyunca özverili bir şekilde bizlere eğitim veren ve eğlenceli ve eğitici bir 6 gün geçirmemize olanak sağlayan Doç. Dr. Muzaffer Özdemir’e teşekkür ederim.”
Ereğli Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi Fizik Öğretmeni Adnan Akyüz “Artırılmış Gerçeklik, son yıllarda adından sıkça bahsettiren ve aslında bundan sonra da hayatımıza daha çok girecek olan bir uygulama. Bu uygulama fiziksel ortamların ve nesnelerin çeşitli ses, resim, video, 3D animasyonlar vb. dijital ortamlarla zenginleştirilmesine olanak sağlamakta böylece biz eğitimciler için de güzel bir eğitim aracı olarak kullanılabilmektedir. Zonguldak Millî Eğitim Müdürlüğü AR-GE ekibinin, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) 2018 Teknik Destek Programı kapsamında yürüttüğü eğitim ile katılımcı öğretmenler olarak “Bunu derslerimde nasıl kullanabilirim?”, özellikle anlaşılmasında zorluk çekilen konuların bulunduğu fen grubu derslerinin öğreticisi olarak “Bu uygulamadan derslerimde nasıl faydalanabilirim?” sorularına cevap bulmaya çalıştık. Çok verimli ve yararlı bir eğitim oldu. Bu eğitimi veren hocamız Doç. Dr. Muzaffer Özdemir'e ve bu eğitimin bizlere verilmesinde emeği geçenlere teşekkür ederiz" diye ifade etti.
Kozlu Anadolu Lisesi Coğrafya Öğretmeni Dilek Can da “6 gün süren bu eğitim, oldukça zevkli ve eğitici geçti. Eğitim süresince yeni teknolojileri kendi alanlarımızda nasıl kullanabileceğimizi deneyerek, uygulamalı olarak gördük. Sketchap’da model tasarladık, Tinkercad ve Unity gibi programları kullanarak modeller geliştirdik, animasyonlar yaptık ve bunları 3 boyutlu hâle getirdik. Açıkçası çok da yakın olmadığım konulardı. Ancak eğitim sonrasında öğrendiklerimizin eğitim süreci için ne kadar önemli ve gerekli olduğunu anladım. Eğitim sonrasında kendimi geliştirmek istiyorum. Teknoloji çağındayız ve çocuklarımız, öğrencilerimiz teknoloji çocukları. Onlara daha faydalı olabilmek için teknolojinin dışında değil merkezinde olmalıyız. Eğitim süresince farklı branşlardan ve okullardan pek çok meslektaş tanıma fırsatı buldum. Onlarla istişare etme imkânımız oldu. Yine eğitim süresince herhangi bir sorun yaşamadan gayet konforlu ve disiplinli bir süreç geçirdik. İyi planlanmış bir eğitimdi. Bu imkânı yöneticilerimize, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi hocamız Muzaffer Bey’e teşekkür ederim. Sibel Hanım ve Tuncay Bey’e ayrıca şükranlarımı sunarım" şeklinde konuştu.

Yorumlar