Uysal, kadınların gününü çiçeklerle kutladı

8 Mart 2018 Perşembe 13:29

Uysal, kadınların gününü çiçeklerle kutladı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ve eşi Sevim Uysal, 8 Mart Dünya Kadınlar gününde bir dizi etkinlik düzenleyerek kadınlar gününü kutladı.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, gün içinde yapılan Belediye Meclis toplantısının ardından 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle bir dizi ziyaretler gerçekleştirdi.
Eşi Sevim Uysal ile birlikte ilk olarak Kepez Mahallesi’nde bulunan Cumhuriyet Halk Evi’ndeki kurslara katılan bayanları ziyaret eden Uysal, buradaki kursiyerlerin Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak bayanlara karanfil takdiminde bulundu.
Başkan Uysal’ın Halkevi ziyaretinde Belediye Başkan Yardımcısı Atilla Bulak ve Kepez Mahallesi Muhtarı Baki Karaarslan ve Belediye Meclis Üyesi Eyüp Karaarslan’da yer aldı.
Başkan Uysal gün içinde engelli ve şehit ailelerini de ziyaret etti.
Kepez Mahallesi’nde ikamet eden engelli Hafize Başol’u ziyaret eden Uysal’ın bir sonraki ziyareti de 2012 yılında Hakkâri Çukurca’daki hain terör saldırısında Şehit olan Jandarma Er Metin Çevik’in eviydi. Uysal, ziyaretlerinde her iki aile ile bir süre sohbet etti.

Etiketler:

kdz. ereğli belediyesi , hüseyin uysal , kadınlar günü , çiçek ,

Yorumlar

Meclis toplantısı bir anda karıştı

8 Mart 2018 Perşembe 15:41

Meclis toplantısı bir anda karıştı

Zonguldak Belediyesi Mart ayı belediye Meclisi toplantısında Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Meclis üyesi Süleyman Özdoğan, tartıştığı MHP'li meclis üyesi Mevlüde Yalçıner'in üzerine yürüdü.

Tartışmanın uzaması üzerine araya giren Zonguldak Belediye Başkanı CHP'li Muharrem Akdemir ve diğer meclis üyeleri iki tarafı sakinleştirdi. Yalçıner'in oturduğu masanın önüne gelen Özdoğan'a, ayağa kalkan Yalçıner, "El kol hareketi yapma bana. Dövecek misin? Ne yapacaksın yani?" dedi.
Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir Başkanlığında Belediye Nikah Salonu´nda yapılan toplantıda, 'Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü'nün iskansız konutlarla ilgili olarak su ücret tarifesi düzenlenmesi hakkındaki plan ve bütçe komisyonu raporu' okundu. Raporun okunmasının ardından CHP'li meclis üyesi Süleyman Özdoğan ile kendisine konuşmak için söz verilmediğini söyleyen Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kadın Kolları İl Başkanı ve aynı zamanda meclis üyesi Mevlüde Yalçıner arasında tartışma çıktı.
" El kol hareketi yapma bana. Dövecek misin?"
Oturduğu yerden kalkarak Yalçıner'in oturduğu masanın önüne gelen Özdoğan'a, ayağa kalkan Yalçıner, "El kol hareketi yapma bana. Dövecek misin? Ne yapacaksın yani?" dedi. Araya giren belediye başkanı Akdemir ve diğer meclis üyeleri Yalçıner'in elini tutup sakinleştirmeye çalışarak, "Aşk olsun yani. Ben bir şey konuşmaya geldim. Biraz daha sakin olmanızı istiyorum" dedi. Özdoğan, diğer meclis üyeleri tarafından salondan çıkartıldı.

Yorumlar

“Kadınların Onuru, Herkesin Sorumluluğu”

8 Mart 2018 Perşembe 14:55

“Kadınların Onuru, Herkesin Sorumluluğu”

Esas 67 Burda AVM’nin ev sahipliğinde “Kadınların Onuru, Herkesin Sorumluluğu” projesi etkinlikleri düzenlenecek.

“Şehit ve Gazi Annelerine, fedakar Türk Kadınına atfen” Zonguldak İl Jandarma Komutanlığı tarafından hazırlanan “Kadınların onuru, herkesin sorumluluğu” adı verilen proje, Valilik Makamı’nın destek ve himayelerinde, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) ile işbirliği yapılarak Zonguldak'ta 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle yapılacak kutlamaların öncesi, sırasında ve sonrası süreci kapsayacak şekilde hayata geçirilecek. Projenin amacı; ise şöyle belirtildi:
"İlimizde ikamet eden kadınların '8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlamak, bu vesileyle; içerik ve görsellerinde “şiddet” söylemi ve çağrışımı içermeyen ve özellikle yöremiz insanının duyarsız kalamayacağı mesajları içeren söylemleri kullanmak suretiyle yapılan çalışmalarla, kadınların herhangi bir neden veya gerekçeyle en yakınlarından/güvendiklerinden, en çok değer verdiklerinden/sevdiklerinden kaynaklanabilecek her türlü şiddet söylemi ya da eylemine maruz kalmaması, bu bağlamda kadına yönelebilecek tehlike/tehdit ve suç korkusunu ortadan kaldırmak, yalnız olmadıklarını göstermek, hangi gerekçe ile olursa olsun aile bütünlüğünü temelden sarsan şiddet kaynaklı olayların toplum nazarında kabul görmesine, savunulmasına veya normal karşılanmasına neden teşkil eden tarafgir/hoşgörülü yaklaşımların onursuz bir davranış olduğunun anlaşılmasına ve suçu işleme eğilimi açısından riskli guruplar üzerinde yasal müeyyidelerin etkinliğini destekleyici mahiyette hep birlikte kamuoyu nezdinde etkili bir caydırıcılık iklimi oluşturmak, toplumumuzun sağlıklı gelişimine katkı sağlamak ve suçu işleme potansiyelindeki risk gurubundaki vatandaşlarımız nezdinde yüksek seviyede farkındalık oluşturmaktır."
Proje çalışmaları çerçevesinde; 8 Mart 2018 Perşembe günü saat 16.00-18.00 arasında Esas 67 Burda AVM ev sahipliğinde; AVM girişinde ve içerisinde stant açılarak kadın ziyaretçilerin Dünya Kadınlar Günü’nün kutlanması ve karanfil takdiminin yanı sıra tüm ziyaretçilere ise el broşürü ve magnetler dağıtılacak. Bülent Ecevit Üniversitesi, Kozlu ve Çaycuma Kaymakamlıklarının katkılarıyla proje gönüllüsü Konservatuvar öğrencisi, öğretmen, ilköğretim öğrencilerinden oluşan kadın “keman ve viyolonsel” icracıları/sanatçıları tarafından müzik dinletisi gerçekleştirilecek.

Yorumlar

GMİS, “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun”

8 Mart 2018 Perşembe 14:49

GMİS, “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun”

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu adına bir mesaj yayınlayan Genel Başkan Ahmet Demirci, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladı.

Mesajda ise şu ifadelere yer verildi:
“8 Mart 1857’de New York’ta tekstil işçisi kadınlar “eşit işe eşit ücret ve 16 saatlik işgününe karşı 10 saatlik işgünü” talepleriyle grev yaparken birçok kadın fabrikaya kapatılır ve bu sırada çıkan yangında hayatını kaybeder. O günden sonra, kadın işçilerin bu onurlu direnişi tüm dünyada kadınların hak, eşitlik ve özgürlük mücadelesinin bir simgesi haline dönüşür. 8 Mart’a anlamını yükleyen ise Clara Zetkin olur. 8 Mart 1910’da değişik ülkelerden kadınlar, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da toplanır ve yaşamlarını; savaşsız, sömürüsüz bir dünya için mücadeleye adarlar. Uluslararası ve Almanya işçi hareketinin tanınmış önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart’ın dünya kadınlarının mücadele ve dayanışma günü ilan edilmesini önerir, bu önerisi kabul görür. Özgürlük, barış, savaşsız ve sömürüsüz bir dünya, kadın haklarını kazanma mücadelesi veren kadınlar, o tarihten itibaren geleceklerine ilişkin ortak projeler üretmenin yollarını aramışlardır. Emekçi kadınlar; birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 8 Mart’ta değil, her gün emekten yana mücadele içindedir. Kadınların verdiği bu mücadele tarihi, bizlerin emek mücadelesine de ışık tutmaktadır. Kadına yönelik şiddetin sona ermesi, tüm kadınlarımızın emeklerinin karşılığını tam anlamıyla alması, çağdaş haklar ve özgürlüklerle birlikte, yaşamın her alanında başarıyla yer almaları, siyasette, iş dünyasında, sosyal hayatta daha çok sayıda ve daha aktif olmaları en büyük dileğimizdir. Genel Maden İşçileri Sendikası olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyoruz, onlara sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.”

Yorumlar

Madencilerden Mehmetçik'e arazili araç desteği

8 Mart 2018 Perşembe 14:35

Madencilerden Mehmetçik'e arazili araç desteği

Zonguldak'ta Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) yönetimi ve maden işçileri tarafından Afrin’de Zeytin Dalı Harekatı’nı sürdüren TSK’ya arazili araç desteğinde bulunuldu. Törene iki Afrin gazisi de katıldı.

GMİS yönetimi ve maden işçileri kendi aralarında topladıkları para ile Afrin’de Zeytin Dalı Harekatı’nı sürdüren Türk Silahlı Kuvvetlerine destek sağlamak amacıyla arazili araç gönderdiler. Zonguldak Valiliği önünde düzenlenen törende yapılan dualarla araç dualarla Afrin'e uğurlandı. Törene, Zonguldak Valisi Ahmet Çınar, GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, AK Parti Zonguldak İl Başkanı Zeki Tosun, İl Müftüsü Rüstem Can’ın yanın sıra Afrin’de görev yaparken 1027 rakımlı tepede gazi olan Serkan Arık ve Keltepede görev yaparken gazi olan Üstçavuş Uğur Günaydın ve çok sayıda madenci katıldı.
Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan programda maden işçileri “Şehitler ölmez vatanda bölünmez”, “Başkan bizi Afrin’e götür” sloganları attı. Programın açılış konuşmasını yapan Genel Maden İşçileri Genel Başkanı Ahmet Demirci, sözlerine Afrin operasyonunda şehit düşen kahramanlara rahmet dileyerek başladı. GMİS olarak her zaman ordunun ve devletin yanında olduklarını ifade ederek, “Bugün Afrin bölgesinde Zeytin Dalı Harekatı’nı yürüten şanlı ordumuzun ve güvenlik güçlerimizin terör örgütlerine ve arkasında karanlık güçlerine karşı amansız mücadelesi devam ediyor. Bu mücadelede şehit düşen kahramanlarımızı sevgi, saygı ve rahmetle anıyoruz. Bizler maden işçileri olarak yer altında ülkemizin ekonomik bağımsızlığı ve milletimizin refahı için doğaya karşı mücadele karşı şehit olurken kahraman ordumuz ve güvenlik güçlerimiz ülkemizin ve milletimizin birliği için şehit olmaktadırlar. Biz her zaman ordumuzun, devletimizin her zaman yanında olmaktayız. Maden işçisi arkadaşlarımızın talepleri Valimizin oluru TTK Genel Müdürümüzün destekleri ile maden işçileri ve çalışanları destekleri ile terör örgütlerine ve arkadaşındaki güçlere karşı mütevazi bir katkıda bulunduk katkı veren herkese teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

"Allah yiğit kahraman kardeşlerimizi korusun"
Zonguldak Valisi Ahmet Çınar, ülke olarak tarihin en kritik dönemi yaşadıklarını ifade ederek şunları söyledi:
“Tarihin en kritik dönemini yaşıyoruz. Tarih bu emperyalizme uşaklık yapan, köpeklik yapan bu teröristleri asla affetmeyecektir. Gelecekte bütün dünyanın çocukları yeni nesiller bu teröristleri Müslümanların en zor zamanlarında onlara eziyet eden, onları sömüren onları katleden emperyalist efendilerine uşaklar olarak anacak onları lanetleyecekleridir. Bugün Afrin’de mücadele vermekte olan o yiğitleri tarih göklere çıkartacaktır ve asla unutmayacaktır. Ben Genel Maden İşçileri Sendikamıza, yöneticilerine ve bütün işçi kardeşlerime minnettarlığımızı alın terlerinden kazandıklarına yapmış oldukları sembolikte olsa bağışlarından gösterdikleri hassasiyetlerinden dolayı kendilerini kutluyorum. İki yanımda iki kahraman asker kardeşimiz var. Bunlar Afrinde daha bu günler yaralanma suretiyle buraya geldiler. Biz kendilerini evlerinde ziyaret ettik. Orada olup biteni görüyor, oradaki arkadaşlarında haberler alıyorlar ve tekrar oraya gitmek istediklerini ısrarla beyan ediyorlar. Doktorları ve bizler diyoruz ki önce sağlık Allah kendilerine acil şifalar versin. Hem kendilerinin hem de sözlerimin başında söylediğim bütün güvenlik güçleri ordumuzun oradaki yiğit kahraman kardeşlerimizi korusun.”
Konuşmaların ardından dualar edilerek kurban kesimi yapıldı. Programın ardından bağışlanan araç Afrin'e gönderilmek üzere yola çıktı.

Yorumlar