Üretim düştü, çilek fiyatları uçtu

11 Haziran 2018 Pazartesi 15:51

Üretim düştü, çilek fiyatları uçtu

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde aşırı sis ve yağmur çilek üretimini olumsuz şekilde etkiledi. Üretimin az olması bazı çilek türlerinin kilogram fiyatının 40 TL’ye kadar yükselmesine neden oldu.

Kdz. Ereğli ilçesinde çilek üretimin geçtiğimiz yıllara oranla bu yıl çok düşük seviyede gerçekleşmesi fiyatlarında yükselmesine neden oldu. Geçtiğimiz yıl kilosu 3-5 TL’den satılan çileklerin kilosu bu yıl 15 TL’ye kadar yükseldi. Çilek türlerinin en pahalısı ile kilogram fiyatı 40 TL ile Osmanlı Çileği oldu.
Soğanlıyörük Köyü sakinlerinden Şerif Uygun, çilek fiyatlarının geçtiğimiz yıllara oranla bu yıl üretim az olduğu için yükseldiğini söyledi. Uygun konuşmasında “Biz organik ürünler üretiyoruz. Pazar yerinde satış yerimiz olmadığı için mecburen yol kenarlarında ürünlerimizi satmaya çalışıyoruz. Burada özellikle Osmanlı, Ateş, Alo, Yediveren Çileği var. Buranın ateş çileği meşhurdur. O oldu, diğerleri çok olmadı. Hava şartlarından mıdır nedir, anlayamadık bu sene. İnşallah seneye daha iyi olacak. Osmanlı Çileği’nin kilosu 40 TL’ye geliyor. Diğerleri 8-10 TL arasında değişiyor. Alo Çileği’nin kilosu 8, ateş çileğinin kilosu 10 TL. Çilek üretimi ilçemizde genellikle Amaçlar, Kocaali, Ören, Soğanlı Köyü’nde oluyor. Satışlarımız oluyor. Uzun yola gidenler, hediyelik almak isteyenler alıyor. Bu sene havalar sisli ve yağmurlu geçtiği için bizim çileğimiz tarlada çürüdü. Buna da bir önlem alamıyoruz. Geçen yıl çoktu, ucuzdu. Kilosu 3-5 TL idi. Bu sene olmadığı için fiyatı 40 TL’ye kadar çıktı” dedi.
Çilek üreticisi Nermin Öğüt bu yıl çilek üretiminin az olması nedeniyle büyük sıkıntı çektiklerini belirterek seneye bu işi yapmayı düşünmediğini anlattı. Öğüt konuşmasında şunları söyledi; “30 senedir bu işi yapıyoruz ama yaptığımız emekler havaya. Buy yıl hiç verim alamadık, havaya uğraştık. Yediveren ve Ormanlı çileklerimiz hiç olmadı. Fiyatlarda geçen yıla göre hiç uygun değil. Çilek gitmiyor, emeklerimiz havaya. Seneye de yapmayı düşünmüyoruz. Sen 10 diyorsun, alıcı ‘5’ diyor, senin hiçbir karın yok. Malımız para etmiyor.”
20 yıldır Çilek üreticiliği yapan Halil Sever de bu yıl çilek fiyatlarının yüksek olduğunu vurguladı. Sever, çileğin bu yıl yağmur ve sis nedeniyle çürüme yaptığı için doğru düzgün randıman alamadıklarını ifade etti.

Yorumlar

Model uydu yarışmasında dünya ikincisi oldular

11 Haziran 2018 Pazartesi 15:48

Model uydu yarışmasında dünya ikincisi oldular

Bülent Ecevit Üniversitesi 'Grizu-263' uzay takımı, Amerika Birleşik Devletleri'nde katıldıkları model uydu yarışmasında (CanSat Competition) dünya ikinciliği elde etti.

BEÜ Mühendislik Fakültesi'nde öğrenim gören öğrencilerin oluşturduğu 'Grizu-263' uzay takımı, 8-10 Haziran 2018 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri'nde NASA tarafından düzenlenen model uydu yarışmasında (CanSat Competition) yarışmasında 41 üniversite arasına kalarak final yarışmalarına katılmayı hak kazandı. Zonguldak Valisi Ahmet Çınar'ın destekleri ile ABD'ye giden takım, CanSat Competition 2018'de dünya ikincisi oldu. Takım üyeleri yaptıkları açıklamada, "Grizu-263 Uzay Takımı olarak katılmış olduğumuz CanSat Competition 2018'de tüm görevleri eksiksiz tamamlayarak Dünya 2.'liğini Zonguldak/Türkiye'ye gururla getirmiş bulunuyoruz. Bize destek veren herkese sonsuz teşekkürler" ifadelerine yer verdi.

Yorumlar

Uysal’a güvenip AK Parti’ye oy verelim mi?

11 Haziran 2018 Pazartesi 15:13

Uysal’a güvenip AK Parti’ye oy verelim mi?

Yazarımız Yeşim Özdoğan Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal'ın seçim performansını değerlendirdi.

İşte o köşe yazısı;

http://www.kdzereglihaber.com/haber/Uysal-a-guvenip-AK-Parti-ye-oy-verelim-mi-/13666#h13666

 

Etiketler:

Hüseyin Uysal , Kdz. Ereğli Belediyesi , Yeşim Özdoğan ,

Yorumlar
 • Babaaaa osmannnnnn
  11 Haziran 2018 Pazartesi 16:24

  NeDemek istiyorsunnnnnn uysal a bakarak AKP ye oy verelimmi kiminnnn kurnazliginiii yaziooosunn hepiniz feto agizlisiniizzz ilk turda gelcek inşallah sendee kudurrrrrrr ...

Hasbeyliler iftarda biraraya geldi

11 Haziran 2018 Pazartesi 10:55

Ereğli Haber

Hasbeyliler iftarda biraraya geldi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Hasbeyler köyü sakinleri, bu yıl üçüncüsü düzenlenen iftar programında bir araya geldi.

Ereğli Haber- Kdz. Ereğli ilçesinde eğitim ve kültür seviyesi en yüksek köylerden biri olan Hasbeyler Köyü’nde Yukarı Mahalle Camii avlusunda bu yıl üçüncüsü düzenlenen iftar programında bir araya geldi.
İftara Ereğli merkez başta olmak üzere İstanbul, Ankara, Kocaeli gibi değişik illerde yaşayan ve ayrıca Almanya’da yaşayan ve izinde olan Hasbeylilerin katılımıyla gerçekleştirildi.
Hasbeyler Köyü Yeni Mahalle’de düzenlenen iftar programına katılanlar yakınları ve köylüleri ile sohbet edip hasret giderdi.
Gecede, Emekli Polis Memuru Hasan Duman birlik ve beraberliğin önemine dikkat çekerek köy için çok güzel çalışmalar yapılabileceğini ifade etti.
İftarı Hasbeyliler olarak birlikte düzenlediklerini belirten Duman şunları söyledi: “Köyümüzü kaynaştırma birlik ve beraberliği pekiştirme adına iftarlarımızı başlattık. Güzel geri dönüşle aldık. Bu yıl 3.sünü gerçekleştiriyoruz. Burada uzun zamandır birbirini görmeyenler bir araya geliyor. İftar sofrasında buluşuyor. Siz bu köyde ayak izleri olup emek izleri olup çok büyük emekleri olan büyüklerimizin mezar taşlarından isimleri unutulmuş bizden birer Fatiha bekleyen atalarımıza bu aksam sahip çıktınız. Köyünüze sahip çıktınız en önemlisi de buydu. Geçtiğimiz yıl düzenlediğimiz iftar programlarında olup bugün aramızda olmayanlar var. Kendilerine bir kez daha Allah rahmet diliyoruz.
Bu ortamı sağlayan tüm arkadaşlarımıza ve iftar organizasyonunda tuzu bulunan herkese, hocalarımıza, muhtarımıza ihtiyar heyetimize teşekkür ediyorum. Bundan sonra da böyle güzel birlik ve beraberliklerde buluşacağıma inanıyorum. Birbirimize ihtiyacımız var. Allah hepinizden razı olsun. Bu birlikteliklerimiz devam edecek.”
Akşam ezanının okunması ile birlikte oruçlarını açan Hasbeyliler, kılınan namazın ardından yemek yiyip çay içti. Mesir macunu, pamuk şeker, şerbet ikram edilen davetliler okunan Kur’an-ı Kerim ve yapılan dualarla gönüllerinde pasını sildi.
İftar öncesi Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) İlahiyat Fakültesi Araştırma Görevlisi Metin Gündoğdu’nun ney eşliğinde geçekleştirdiği tasavvuf müziği dinletisi iftara ayrı bir renk kattı.
Hasbeyliler teravih namazını da birlikte kıldıktan sonra gecenin ilerleyen saatlerine kadar sohbet etti.

Etiketler:

Zonguldak , Kdz. Ereğli , Hasbeyler , Çaylıoğlu , Hasan Duman , iftar

Yorumlar
 • murat demirhan
  13 Haziran 2018 Çarşamba 07:34

  Emegi geçen herkesi ayakta alkisliyorum tebrikler . dayanisma ve kaynaşma örneği...

 • Ramazan Gülsever
  11 Haziran 2018 Pazartesi 16:07

  Tüm Hasbeyler köyü sakinlerini ayakta alkışlıyorum. Tebrikler

26 günde 50 bin kişiye iftar...

11 Haziran 2018 Pazartesi 00:39

Ereğli Haber

26 günde 50 bin kişiye iftar...

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi Belediyesi’nin Kadir gecesinde 4 bin kişiye iftar verdiği belirtildi. İlçede iftarın ardından tasavvuf müziği ve semazen gösterisi ile duaların edildiği Kadir Gecesi özel programı düzenlendi.

Kdz. Ereğli Belediyesinin Ramazan ayı başından itibaren İnönü parkında düzenlediği açık hava halk iftarı Kadir gecesinde 4 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ve eşi Sevim Uysal, iftar öncesi vatandaşların Kadir gecesini ve Ramazan Bayramını tebrik etti. Programa AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, AK Parti Kdz. Ereğli Kadın Kolları Başkanı Fadime Doğru ve yönetimi, belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, AK Parti SKM görevlileri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, muhtarlar ve 31 mahalleden gelen vatandaşlar katıldı.

26 günde 50 Bin kişiye iftar
Ramazan ayında 26 gün boyunca 50 bin kişiye iftar verdiklerini belirten Başkan Uysal, birlik ve beraberliğin devamını diledi. Uysal konuşmasında “Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennem azabından kurtuluş olan Ramazan ayını ve bu mübarek Kadir gecesini sizlerle birlikte yaşatan rabbime hamd ediyorum. Kadir gecenizi tebrik ediyorum. Kur’an’ın indirildiği bu mübarek gece, gök kubbenin, semaların kapılarının sonuna kadar açıldığı bu gecede hep birlikte dua edeceğiz. Allah’ım sen affedicisin. Affetmeyi seversin, beni de, bizleri de affeyle. Allah’ım ilçemize, ülkemize, milletimize huzur ve barış ver, bütün sorunlarımızın çözümünde yardımcı ol. Bilmeden, farkında olmadan, fark etmeden, fark ettirilmeden birisinin kalbini kırdıysam, herhangi bir üzüntüye yol açtıysam, herhangi bir hizmeti aksattıysam Allah’ım beni affeyle“ dedi.

Kadir gecesi programı düzenlendi
İftar programının ardından Belediye tarafından amfi tiyatroda Kadir gecesi özel programı gerçekleştirildi.
Tasavvuf müziğinin ardından, semazen gösterisinin gerçekleştirildiği gecede, belediye hocaları tarafından Kur’an-ı Kerim tilaveti gerçekleştirilerek dualar edildi.
Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, burada yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kdz. Ereğli’ye bir müjde verdiğini belirterek; “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ilçemize geldi. Ve bizlere bir müjde verdi. ‘Kdz. Ereğli’nin Milletvekili benim. Sorunlarınızı bizzat takip edeceğim’ dedi. Değerli hemşerilerim, Türkiye’de bin 398 tane ilçe belediyesi var. Türkiye’nin Cumhurbaşkanı, dünya 5’den büyüktür diyen dünya lideri ilçemize geliyor ve bu sözleri sarf ediyor. Şehrim için rabbime sabaha kadar hamd etsem yeridir” dedi.
Program boyunca vatandaşlara belediye görevlileri tarafından çeşitli ikramlar gerçekleştirildi.

Yorumlar
 • ibo gemici
  12 Haziran 2018 Salı 17:25

  sen AKPlilere iftar veriyosun sayın uysal- bizim paramızla hava atıyosun. her mahallede neden iftar vermiyosun.beceremiyomusun.her akşam aynı insanlara iftar veriyosun. seçimlerde ,,biz sana iftar vericez,az kaldı az.