Ünsal ailesi yardım bekliyor

13 Temmuz 2019 Cumartesi 14:12

Ünsal ailesi yardım bekliyor

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde geçtiğimiz ay yaşanan yangında evleri ve içerisindeki eşyaları hasar gören Ünsal ailesi kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor.

Alaplı ilçesine bağlı Kocaali köyünde 2 Haziran 2019 tarihinde akşam saatlerinde yangın çıktı. Elektrik kontağından çıkan yangın çatı katını ve içerisindeki eşyaları tamamen kullanılamaz hale getirdi. Yangın, itfaiye ekiplerinin müdahalesi ile alt kata sıçramadan söndürüldü. Evde oğlu, gelini ve üç torunu ile birlikte yaşayan 58 yaşındaki Gülizar Ünsal, maaşından kredi kullandığı için eline her ay yaklaşık 300 TL geçtiğini ve bu parayla geçinmeye çalıştıklarını anlattı. 

“Aldığım 300 TL ile çocukların ihtiyaçlarını karşılayamıyorum” 
Yaşadıklarını anlatan Gülizar Ünsal, “Yangın ayın ikisinde, yarın arife olacaktı akşam saatlerinde başladı. O sırada gelinim ve oğlum boya yapıyorlardı, ben de çocuklarla ilgileniyordum. Işıklar söndü, gelinim çay demleyecekti. Işıklar nereden söndü diye dışarıya çıktım yukarı baktım, ateşin merdivene yaklaştığını gördüm. ‘Hava çocukları al dışarıya çık yanıyoruz’ dedim. ‘Can kurtaran yok mu? İtfaiye haber verin yanıyoruz’ dedim kendimi yerden yere attım ama emeklerim hep gitti. Yangında kızımın emanet eşyaları, kendi eşyalarımız, ikişer tane olmak üzere kesin motorlarımız, tırpan motorlarımız her şeyimiz yandı, kül oldu. Bütün emeklerim yandı. Evin durumu yukarısı yandığı için sular evin içine aktı. İki, üç kez gelin halıları yıkadı. En son kendi imkanlarımızla veresiye evin üzerine usta çağırıp şap döktük. Yağan yağmur da imkanı yok duramazdık. Ev sağlam değil, gece uyurken deprem olsa uyanamayız, çoluk çocuk içinde kapan gibi kalırız. Yetkililerin yardım etmelerini şu evi yapıp bizi bir dertten, çileden kurtarmalarını isterim. İnşallah yardım ederler duacı olurum. Oğlum da çalışamıyor, şu anda çok mağdur durumdayız. Geçen ay aldığım maaş 300TL’yi tamamlamadı. O maaşımda çocukların ihtiyaçlarını karşılayabildim. Kızım 50 TL verdi, onunla çocuklara sür ve bisküvi alıp geldiler” dedi. 

“Daha kötü bir olay olmadan evimiz yapılsın istiyoruz” 
Kdz. Ereğli ilçe merkezinde kiralık bir evde yaşayan ve ailesinin çok mağdur olduğunu anlatan Serhat Ünsal’da evlerinin yıkılma tehlikesi bulunduğunu ifade etti. Ünsal konuşmasında şu sözlere yer verdi; “Yangından kurtuldular ama ev kullanılamaz hale geldi. Ev tehlikeli evin betonu çökme aşamasına geldi. Riskli evde ailem kalacak yerleri olmadığı için, oturduğumuz ev bizi karşılamadığı için ben kirada kalıyorum. Annemin aldığı 300 TL maaş torunlarına dahi yetmiyor. Yetkililere sesimizi duyurmak istiyoruz, lütfen sesimizi duysunlar. Aileme yardımcı olmalarını istiyorum. Evimizin tekrardan yapılması gerekiyor ancak ailemin buna durumu yok. Daha kötü bir olay olmadan evimizin yapılmasını istiyorum. Bu ev kırk yıllık bir ev.” 
Evi yanan Ünsal ailesinin komşuları 75 yaşındaki Mustafa Demircan’da ailenin yangında mağdur olduğun u söyledi. Demircan, “Tabii bunların burada ilaçlama motorları, kesin motorları, güneş enerjisi, falan vs. bunların durumları bu. Bunların illaki yardıma ihtiyacı var. Artı burada bunların yardım yapılmasını yetkililer bilir. Gelip buraya baktılar yangın nedeninin elektrik kaçağından olduğu söylediler, olay bu” diye konuştu. 

Muhtar Karadağ: “Devletimizden yardım bekliyoruz” 
Kocaali Köyü Muhtarı Önder Karadağ’da yangın sonrası devlet yetkililerine yardım için müracaat ettiklerini ancak şu ana kadar bir sonuç alınamadığını vurguladı. Ailenin gerçekten mağduriyet içerisinde olduğunu belirten Muhtar Karadağ şunları söyledi: “Biz gerekli bilgileri zaten kaymakamlığımıza bildirdik. Şu anda ailenin durumu da ortada mevcut, evi yapacak durumda değiller. Biz devletimizden bunlara yardımcı olmalarını talep ediyoruz. Maddi ve manevi olarak biz devletimizden bu aileye yardımcı olmalarını önemle rica ediyoruz.” 
Ünsal ailesi yangın nedeniyle yaşadıkları mağduriyetten kurtulmak için devlet yetkilileri ve hayırseverlerden gelecek yardımları bekliyor. 

Yorumlar

113 yıllık kömür iskelesi kentin tarihine ışık tutuyor

13 Temmuz 2019 Cumartesi 13:54

113 yıllık kömür iskelesi kentin tarihine ışık tutuyor

190 yıl önce kömürün bulunması ile birlikte endüstri kenti unvanını alan Zonguldak'ta, yerin metrelerce altından çıkan kömürün seri bir şekilde gemilere yüklenilmesi için 113 yıl önce kurulan yükleme iskelesi adeta kentin tarihine ışık tutuyor.

Kentin önemli simgelerinden birisi olan iskelenin tarihine uygun şekilde projelendirilerek turizme katkı sağlaması bekleniyor. 
Uzun Mehmet'in 1829 yılında Zonguldak'ta taşkömürünü bulmasıyla birlikte başlayan kömür üretimi günümüze kadar devam etti. 5 bini aşkın maden şehidinin verildiği kent, 190 yıldır endüstri kenti unvanını elinde bulunduruyor. İngiliz ve Fransız şirketlerinin de yerin metrelerce altında 'Karaelmas' olarak bilinen taşkömürünü çıkartmasıyla birlikte kent limanında yıllardır kömür hareketliliği yaşandı. 
Maden ocaklarından çıkartılan kömür, kent merkezine kurulan demiryolu ile limana ulaştırıldı. Buradan da gemilere yüklendi. İlk etapta kısıtlı miktarda kömür yüklemesi yapılabilirken, kömür ihtiyacının artmasıyla birlikte seri yüklemenin yapılabildiği yükleme iskelenin inşası tamamlandı. 
Limana kurulan iskele uzun yıllar limana gelen kömürlerin seri bir şekilde gemilere yüklenmesi işlevini yerine getirdi. Sonraki süreçlerde teknolojinin gelişmesi ile birlikte iskele kullanım dışı bırakıldı. 

Koruma altına alındı 
İskele, TTK tarafından yapılan başvurunun ardından taşınmaz kültür varlıkları listesine alınarak koruma altına alındı. Yapı, 2009 yılında taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edildi. İskele, Liman Caddesi'ni gezen ziyaretçilerin ilgisini görüyor. İstanbul'da bulunan Kız Kulesi'ne benzetilen yapının tarihine uygun olarak projelendirilerek daha çok turizme katkı sağlaması bekleniyor. 
113 yıllık yapının tarihçesini İHA'ya anlatan tarihçi ve maden mühendisi Ekrem Murat Zaman, şöyle dedi: 
"Kömürün üretilmesi kadar depolanması, taşınması yani ulaştırılması ve yüklenmesi de önemli. Bu bir yükleme sistemi. Hep tarihi özelliklerini koruyabilen kentlere büyük kentler, tarihi kentler denir. Burada bir tarih var. 1851 yılında İngilizler tarafından ilk yatırımlar yapılıyor ama Fransızlar 1896'dan sonra geliş nedenleri bu gördüğünüz limanı şu mendirek kısmını yapmak. Yani kömürün naklinden söz ettik ya taşımayı sağlamak. Ocaklardan üretilen kömürü harmanlarda stoklayıp, o kömürü yükleme istasyonlarından yükleyerek ki o zaman sadece deniz yolu ile yüklemek söz konusu. 1906 yılında gördüğünüz seri yükleme sistemini yaptılar. Ki onunla bile açıkta yüklenme, koylarda yüklenme, hepsinin denizden yüklenme kapasitesi 800 tondu. Günlük yükleme kapasitesi 800 tondu. Türkiye'nin bugün geldiği noktaya gelmesini sağlayan Türkiye'nin ekonomik enerjisidir benim gözümde Zonguldak. O nedenle bu yapılar önem kazanıyor. Yani Zonguldak'ta liman var, o beş ayaklı köprüsü olan Fevkani köprüsü, bu tesisler o nedenle önem kazanıyor. Bu nedenle bunlar koruması gereken yapılar. Bu iskele koruma altında. Koruma yasası var. 2009 yılında 1190 sayılı koruma yasası ile korunmuş. Tek başına koruma kararları da yetmiyor. Korumak tek başına anlam ifade etmiyor. Zaman içerisinde koruma kararlarına rağmen de yapılar yıkılıyor. Ama kafalarda kent korunması esasında doğru kavram. Bu korunması gereken yapıların başında benim görüşüme göre bu liman gelir. Beş ayaklı kesintisiz şehir trafiğini sağlayan, demir yolu naklini sağlayan Zonguldak'ın göbeğinde, Zonguldak'ın planını oluşturan köprü gelir. Bu gördüğünüz yapı gelir. Bu yapının ve liman gibi tesislerin korunması Zonguldak'ın geleceğini aydınlık hale getirecektir. Bunların yıkılması Zonguldak'ın özelliklerini, endüstri kenti olma niteliklerini ortadan kaldıracaktır. Burada yapılmış bir kaç proje var. Tabi ki bu yükleme sistemi aslına uygun olmasa bile bir yükleme olarak en azından tanımlama yapılabilmesi, tanıtılması gerekiyor." 

Yük gemilerinin ardından Denizgülü'ne ev sahipliği yaptı 
Uzun yıllar yük gemilerine kömür yüklenen iskele, İstanbul şehir hatları işletmesinin hurdaya çıkardığı Büyükada vapuruna ev sahipliği yaptı. Yüzer lokantaya dönüştürülen vapura Denizgülü ismi verildi. Bir süre sonra çayevine dönüştürülen vapur, yaşı ilerlediği için söküldü. Bir dönem aslına uygun olarak restorasyon çalışması yapılan şarjöman (yükleme iskelesi) kentin simgesi olarak ayakta durma başarısını sürdürüyor. 

Yorumlar

Kaymakam Taşdan çalışmaları aktardı

12 Temmuz 2019 Cuma 15:08

Kaymakam Taşdan çalışmaları aktardı

Zonguldak'ın Kilimli ilçesi Kaymakamı Nevzat Taşdan, ilçedeki çalışmalar hakkında bilgiler aktardı.

450 kişilik yurt için etüd çalışmalar sürüyor.
Kaymakam Nevzat Taşdan, 450 kişilik yurt inşaatı ve aşevinin çalışmalarına ilişkin şöyle dedi: 
"Valimizin büyük desteğiyle ve gayretiyle 450 kişilik yurt inşaatıyla alakalı güzel gelişme oldu. Yerle alakalı ufak bir sıkıntımız oldu. 7 katlı bina yapacaktık. Ancak zeminde sıkıntı oldu. Belediye başkanımızın büyük gayretiyle belediye şantiyesinin karşısındaki üç dört tane kömür deposunu almak durumunda kalıyoruz. Şu anda zemin etüdü ekibi o bölgede etüd çalışmasını bitirmek üzere. Çok kısa zamanda yer göstererek, anlaşarak, anlaşamazsak da kamu gücüyle ayrıca toz, toprak siyahlık artık kömür depolarının şehir içinde olmaması lazım. Bu insanları toz, toprak ve gürültüden kurtarmak lazım. Valimizin büyük desteğiyle elimizden gelen desteği veriyoruz. Yine bu süre zarfında Kilimli'de aşevi açtık. Fakirlerimizin hepsinin evine evlerine yemek gönderiyoruz. Fakir, fukarayı asla bu konuda mağdur etmiyoruz." 
'Şirinköy'e halı saha, Göbü'ye yeni proje' 
Şirinköy'e halı saha çalışmasının olduğunu aktaran Kaymakam Taşdan, "Şirinköy'de dört köyün olduğu, Kilimli merkeze 17 kilometre uzaklıktaki bölgeye Valilikten almış olduğumuz ekonomik destek ile halı saha çalışmasına başladık. Yarıya da geldik. Herhalde 15-20 gün sonra bu dört köyümüz Şirinköy'de bir halı sahaya kavuşmuş olacak. Göbü sahili çok önemli bir sahil. Ama orada kamu arazileri var, işgalle birlikte belli tesisler kurulmuş. Özellikle Göbü halkının çok şikayetçi olduğu bir gazino vardı. Tabi işgal olduğu için geçen sene Milli Emlak'tan iki defa yazı gelmesine rağmen tahliye edilmemiş bazı sebeplerle. Tahliye yazısı gelince 15 gün süre verdik ve üç gün önce de orayı yıktık. Kamu arazisi olan başka yerler var. Valimizden ekonomik açıdan destek sözünü aldık. İnşallah seneye Allah nasip ederse Göbü'de aile plajı olacak. Turizmle de hizmet eden bir proje olacak" diye ifade etti. 
Çevreyi koruma çalışmaları tam gaz 
Kaymakam Taşdan, çevreyi koruma çalışmalarını da aktararak şöyle devam etti: 
"Çates'in su almış olduğu dalgakıranlı müthiş bir liman var. Sadece o limandan Çates su alıyor. Kullandığı soğutma suyunu da başka yere döküyor. Orası dalgakıranla çevrilmiş nefis bir yer. Dalgalı denizde bile dalgalanmayan havuz gibi bir yer. Valimizin de desteğiyle orayı da bir plaj haline getirelim istedik. Fakat hafif şevkimizi kıran bir şey oldu. Yol ile alakalı bir sorun var onu çözdük. Arkadan alternatif yolu güzergahını çizdik. İzin de aldık. Yolla ilgili sıkıntı kalmamıştı ama deniz dibinde taşları çok derin. Aile plajı yapmak mümkün değil. Yüzme bilenler için o güzel alana iskele kurup yüzme bilenler için ciddi bir plaj haline getirmeyi planlıyoruz. Gücceağzı plajı var. Türkali'yi geçtikten sonra. Orayı da güzel bir projemiz var. Valimizin desteğini aldık. Orayı da bir sene içerisinde kadınlar plajı yapacağız. Kapuz'dan başka kadınlar plajı yok. Alternatif olacak. Güzel bir gelişme lavuar alanı var TTK'nın. Orada da zaman zaman tesisin nedense belli sebeplerle doğaya çok ciddi bir şekilde şilem veriyor. Valimiz çevre konusunda çok hassas. Net talimatından sonra toplantı yaptık. Firmada kullanılmayan büyük şilem depolama tesisini devreye soktuk. Doğaya salınan şilem oranı yüzde 90 oranında azaldı. Ama bir iki defa uyarımıza rağmen firma kaçırdı. Tabi inkar ediyor ama tespitimiz öyle. Geçen toplantı yaptık bununla ilgili asla taviz vermeyeceğiz. Tavrımız net. Firma artık bundan sonra gizli de olsa dereye şarz etme tünelini kapatacağız. O konuda da güzel bir gelişmemiz oldu. Yine özellikle Çatalağzı halkının şikayetçi olduğu demir tozlarla alakalı sıkıntı var. Demir cevheri getiren kamyonların tekerleri taşınma esnasında caddeyi olduğu gibi kırmızı oluyor. Valimizin talimatıyla Karabük fabrikasıyla görüştük. Demir cevheri taşıyan kamyonların tekerlerinin yıkanması için tesis yapılıyor. Kilimli'ye gemi söküm merkeziyle alakalı basın açıklaması yapmak istediler. Tabi o izni vereceğiz. Cumartesi günü bir basın açıklaması yapacaklar. Ama konu gündeme gelmişken sizleri bilgilendirmekte büyük fayda var. Zaten Zonguldak'ta halkımızın iyi morale ihtiyacı var. Gerçeğe aykırı açıklamalarla ortada fol yokken yumurta yokken insanımızın da moralini bozmamak lazım. Gemi söküm merkezi olarak ilan edilen bir alan var. 1988 yılında zamanın hükümeti çok ciddi bir taviz koparmış, Karadeniz ülkelerinde gemi söküm alanı yok. Tek ülke Türkiye ve Kilimli. Bu konu devlet meselesidir. Gemi söküm alanımızın ne Başkanımızın ne Valimizin bu gemi söküm alanı açalım yapalım gibi bir niyeti yok. Bu iş yapılacaksa üst merci karar verecektir. Çevreye hafriyat dökülmesi olayı ile ilgili olarak da affetmiyoruz. O kamyon suç işlemiş sabah 5'te yapmış. O kamyon bulundu ve cezası verildi. Oraya hafriyat dökümüne kesinlikle izin vermeyeceğiz. Sahil yolu şimdiki projede Kilimli içinde son buluyor. Kilimli-Filyos hattı için yeni ihale gerekiyor bedeli de 2.5 milyar TL." 

Yorumlar

Kore gazisi son yolculuğuna uğurlandı

12 Temmuz 2019 Cuma 15:00

Kore gazisi son yolculuğuna uğurlandı

Zonguldak Alaplı ilçesinde yaşayan 90 yaşındaki hayatını kaybeden Minare ustası ve Kore Gazisi Selahattin Sami Mutlu için düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Vefat eden Kore Gazisi Sami Mutlu için askeri tören düzenlendi. Sami Mutlu’nun Türk bayrağına sarılı tabutu askerler tarafından omuzlarda Alaplı Merkez Camisine getirildi. 
Kore gazisi Sami Mutlu (90) için Alaplı Merkez camide düzenlenen cenaze törenine Alaplı Kaymakamı Emirhan Arıkan, Karadeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Cemal Özden Yazıcıoğlu, Alaplı Jandarma Komutanı Vekili Kıdemli Başçavuş Mükremin Sabuncu ve sivil toplum örgütleri, gazinin yakınları ve vatandaşlar katıldı. 
Öğle namazını müteakip kılınan namazın ardından Mutlu’nun cenazesi, askerlerin omzunda götürüldüğü Sofullu Köyü mezarlığında toprağa verildi. 
Cenaze törenine katılan Alaplı Kaymakamı Emirhan Arıkan, “Alaplı Sofullu Köyünde ikamet eden ilçemizin gurur abidelerinden birisi olan Kore gazisi Sami Mutlu amcamızı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine sabırlar diliyorum. İlçemizin ve aziz milletimizin başı sağolsun” diyerek taziyelerini iletti. Kore Gazisi Sami Mutlu uzun yıllar Türkiye genelinde 300 yakın minare inşaatı ve bölgede Küçük Mimar olarak anılan ve yaptığı cami minareleri ile biliniyor. 

Yorumlar

'Yaz Şenlikleri' başlıyor

12 Temmuz 2019 Cuma 14:39

'Yaz Şenlikleri' başlıyor

Yedi yıl aradan sonra 17.si gerçekleştirilen ve turizm sezonu öncesinde önemli bir artı sağlayan, Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz’ın tekrardan başlattığı Uluslararası Kültür, Turizm ve Fındık Festivali’nin(Fınduk Fest) ardından ilçeye renk katmak amacıyla ‘Yaz Şenlikleri’ organize edildi.

Vatandaşların yaz tatilinde eğlenmelerini sağlamak amacıyla Akçakoca Belediyesi 10 gün sürecek “Akçakoca Yaz Şenliği” düzenliyor. 26 Temmuz’da başlayacak şenlik de 10 gün boyunca birbirinden güzel etkinlikler ve konserler gerçekleştirilecek. Ana sahne Akçakoca Balıkçı Barınağı içinde kurulacak.

Konserlerde; Ekin Uzunlar, Gülden, İpek Demir, Yudum, Bora Duran, Hazal Babalık & Şafak Uyanık, Güllü, Azerin, Ali Kınık, Grup Seksendört, Emre Kaya ve Derya Uluğ sahne alacak.

Konserlerin haricinde birçok etkinlik de gerçekleştirilecek. Animasyon gösterileri, Ateş Show, Ödüllü yarışmalar, Jonglör gösterileri, Akıllı köpek Tarçın Show, çocuklar ve yetişkinler için Açık Hava Sinemaları, Kum Sanatı gösterileri, Game of gölge gösterisi, Uluslararası Halk Gösterileri, Bisiklet Extreme Show, Survivor Yarış Parkuru, Balon Show gösterileri, Karadeniz Show(Temel, Dursun, Fadime), Plaj Voleybolu, Türksoy Defilesi, Flyboard gösterisi, Sihirbaz gösterileri, Yerel Halk Dansları Topluluğu gösterileri, Robot ve Maskot Show, Buz Devri Tiyatrosu yer alacak.

Yorumlar