Ünlü radyo ve televizyon programcıları müzeyi gezdi

24 Ağustos 2020 Pazartesi 10:54

Ünlü radyo ve televizyon programcıları müzeyi gezdi

Zonguldak Sanayi ve İş İnsanları Derneği ülkenin önde gelen radyo ve televizyon programcıları ile birlikte Zonguldak’a seyahat düzenledi. Ünlü radyo ve televizyon programcıları kentte Eğitim Ocağı ve Maden Müzesi'ni gezdi.

Zonguldak'a düzenlenen programa Türkiye Gazetesi Yazarı Cem Küçük, TGRT Haber Spikeri Mehmet Aydın ve Radyo D sunucusu Polat Labar ve Adem Metan, Radyo Turkuaz'dan Hopdedik Ayhan, Best FM'den Cem Arslan, Alem FM'den Serdar Gökalp ve birbirinden ünlü radyocular katıldı. Zonguldak Sanayi ve İş İnsanları Derneği Başkanı Necdet Tıskaoğlu, radyo ve televizyon programcıları ile birlikte ilk olarak Şehit Madenci Anıtı, Maden Müzesi ve Eğitim Ocağı'nı ziyaret etti. Ziyaretçiler Şehit Madenci Anıtı’nda bol bol fotoğraf çektirdi. Maden Müzesi ziyaretinde madencilik tarihi anlatıldı ve madencilik hakkında bilgiler verildi. Ardından TTK Eğitim Ocağı ziyaret edildi. İlk kez madene giren radyo ve TV programcıları çok heyecanlı olduklarını ve madencilerin çalışma şartlarının zorluklarını gördüklerini ifade etti. Dünyanın en zor mesleklerinden biri olan madenciliğin zor şartlarını görmek için buraya geldiklerini ifade eden Türkiye Gazetesi Yazarı Cem Küçük, “Burası emeğin başkenti yerin metrelerce altında insanlar ekmeğini çıkartmak için uğraşıyorlar. Dünyanın en zor mesleklerinden biri madenciliktir. Aldıkları her kuruş sonuna kadar helaldir. Bizler de bugün buraya geldik ve madencilerimizi andık. Madencilerimizin şartları daha iyiye gidiyor ama onların şartları en iyisi olmak zorunda çünkü bu hakikaten zor bir iştir. Zonguldak biraz geri kaldı burayla biraz ilgilenmesi gerekiyor. Filyos Projesi falan var ama biraz elde tutulursa tekrar o eski şaşalı günlerine dönecektir. 1991 yılında Zonguldak Türkiye’nin kalkınmışlıkta 14’üncü şehri idi yine o günlerine kavuşması dileğiyle” dedi.

“Zonguldak büyükşehir olma yolunda emin adımlarla gidecek”
Pandemi döneminde hep 30 büyükşehir artı Zonguldak olarak anılan kentin doğalgazın bulunmasıyla büyükşehir olma yolunda emin adımlarla gideceğini ifade eden Küçük, “Doğalgaz Zonguldak’ın 175 kilometre uzağında bulundu. Cumhurbaşkanımız bunun çıkartılmasının 2023 bulacağını söyledi. Filyos Projesi bitecek, doğal bitecek peşinden maden gelecek Zonguldak’ın çehresinin biraz olsun değişeceğini düşünüyorum ve eski hak ettiği günlerine döneceğini düşünüyorum. Pandemi döneminde hep 30 büyükşehir artı Zonguldak diyorduk hep böyle anıldı. Doğalgazın bulunmasıyla da Zonguldak büyükşehir olma yolunda emin adımlarla gidecek” şeklinde konuştu.

Zonguldak’ın açıklarında bulunan doğalgazın tüm Türkiye’ye hayırlı olmasını dileyen TGRT Haber Spikeri Mehmet Aydın, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün açıklamış olduğu 320 milyar metreküp ve Zonguldak’ın 175 kilometre açıklarında bulunan doğalgaz tüm Türkiye’ye hayırlı olsun. Bunun hemen akabinde Zonguldak’ta bulunmak benim için ayrı bir gurur kaynağı, medyadan tüm arkadaşlar radyondan değerli arkadaşlar ile birlikte Zonguldak Sanayi ve İş İnsanları Derneğinin düzenlemiş olduğu gezi programında bulunduk. Madencilerin karşılaştığı zorlukları öğreniyoruz. Ben emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Zonguldak bundan sonra daha fazla konuşuluyor olacak” şeklinde konuştu.

Program dahilinde Zonguldak’a gelen radyocular Zonguldak’ı çok beğendiklerini ve ilk fırsatta geleceklerini ifade etti.

Yorumlar

Beyaz baklava ve cevizli kömeç yoğun ilgi görüyor

24 Ağustos 2020 Pazartesi 10:50

Beyaz baklava ve cevizli kömeç yoğun ilgi görüyor

Zonguldak'ın Devrek ilçesinin simge lezzetlerinden olan beyaz baklava ve cevizli kömeç, vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görüyor. İki lezzet, girişimlerin ardından coğrafi işaret tescil belgesi de aldı.

Devrek ilçesinde ünü Türkiye'ye yayılan Devrek Simidi'nin ardından beyaz baklava ve cevizli kömeç de rağbet görüyor. İlçe ile adeta özdeşleşen beyaz baklava, 55 kat yufkanın pişirilmesiyle bayram ve düğünler gibi özel günlerde ikram ediliyor. Rulo şeklinde sarılan ve içi cevizle doldurularak pişirilen cevizli kömeç de ünü ülke geneline yayılan lezzetlerden biri olarak biliniyor.
İlçeye ait iki önemli lezzet Devrek-Gökçebey Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nin girişimleriyle Türk Patent Kurumu'nca coğrafi işaret tescil belgesi aldı.
Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, "Bu işte emeği geçen bütün dernek yönetici hemşehrilerimize şükranlarımı sunuyorum. İlçenin, yörenin, bölgenin kendisini en iyi anlatmasının geçmişten geleceğe taşıyabildiği şeylerdir. Bunlar da bizim gıda üzerine oldukça çeşitliliğe sahip unsurlardan ikisi beyaz baklava ve cevizli kömeç coğrafi işaret aldı. Umarım daha çok lezzetimiz coğrafi işaret alır. Ne kadar çok coğrafi işaret alabilirsek kendimizi anlatma adına daha çok imkana sahip oluyoruz. Emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum. Bizim de Devrek'teki coğrafi işaret sayısını arttırmanın ne kadar önemli olduğunun altını çiziyorum" dedi.
Devrek-Gökçebey Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Lütfü Çavuş ve yönetim kurulu, derneklerinin girişimiyle beyaz baklava ve cevizli kömeç için alınan coğrafi işaret tescil belgelerinin önemine vurgu yaptı.

Yorumlar

Vatandaşlar yaralı kartalın imdadına yetiştiler

24 Ağustos 2020 Pazartesi 10:46

Vatandaşlar yaralı kartalın imdadına yetiştiler

Zonguldak'ta vatandaşların yaralı halde bulduğu kartal tedavi altına alındı.

Edinilen bilgiye göre Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Ormanlı beldesi Toyfanlı köyünde yaşayan vatandaşlar kanadın yaralı halde yılan kartalı buldu. Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleriyle irtibata geçen vatandaşlar, yaralı hayvanı ekiplere teslim etti. Ekiplerin teslim aldığı kartal, bakım ve tedavileri yapılmak üzere Gökçebey ilçesindeki bir hayvanat bahçesine götürüldü. Kartalın; tedavilerinin tamamlanmasının ardından doğaya bırakılması bekleniyor.

Yorumlar

Başkan Başol, emekliye ayrılan personelini mutlu etti...

22 Ağustos 2020 Cumartesi 17:46

Başkan Başol, emekliye ayrılan personelini mutlu etti...

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi’ne bağlı Ormanlı Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü bünyesinde görev alan İsmail Akdeniz peşin emekli ikramiyesi ile belediyeden mutlu ayrıldı.

Ormanlı Belediyesi’ne 1987 yılında işe başlayan ve 33 yıldır Fen İşleri Müdürlüğü bünyesinde görev yapan İsmail Akdeniz, Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol’u makamında ziyaret ederek, veda etti.
Yaptığı hizmetlerden dolayı Akdeniz’e teşekkür eden Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol, peşin emeklilik ikramiyesini Akdeniz’e verdiklerini ifade etti. Başol, “33 yıldır beldemize hizmet noktasında başarılı işler yapmasının yanı sıra, belediyemizde yaptığı görev sürecisince herkesin sevgisini ve takdirini kazanan eski mesai arkadaşımızı peşin emekli ikramiyesi ile mutlu ayrılmasını sağladık. Emekliliğinin hayırlı olmasını diler, yeni yaşamında başarılar dilerim” dedi.

Etiketler:

zonguldak , kdzereğli , kdzereğli haber ,

Yorumlar

Tekstil fabrikasında korona virüs şoku

22 Ağustos 2020 Cumartesi 10:05

Tekstil fabrikasında korona virüs şoku

Zonguldak’ta tekstil fabrikasında çalışanlar karantinaya alındı. 155 işçiden 43 kişide korona virüs tespit edilen fabrikada üretim durdu. Çalışan işçiler evlerine gönderildi.

Çınartepe Mahallesi Baştarla Sokak'ta bulunan bir tekstil fabrikasında çalışan işçilerden bazıları korona virüs belirtileri üzerine hastaneye başvurdu. Testleri pozitif çıkan işçiler karantinaya alındı. Filyasyon çalışması yapılırken belirti görülen işçilere de test uygulandı. Toplamda 155 işçinin çalıştığı tekstil fabrikasında testi pozitif çıkan 43 işçinin yanı sıra diğer işçiler de karantinaya alınırken, fabrikada üretim durarak kapatıldı.

Yorumlar