Umutlarını hamsiye bağladılar, 'Vira Bismillah' diyecekler

28 Ağustos 2019 Çarşamba 11:30

Umutlarını hamsiye bağladılar, 'Vira Bismillah' diyecekler

Trabzon'da 1 Eylül’de başlayacak olan yeni av sezonu öncesi teknelerindeki eksikleri gideren balıkçılar, palamutta beklenen görüntüyü alamadıklarını belirterek umutlarını hamsiye bağladıklarını dile getirdi.

Yoroz Limanı'nda teknelerinde son rötuşları yapan balıkçılar, bu sezon palamut avından pek umutlu olmadıklarını belirtirken, hamsiden daha çok umutlu olduklarını söylediler. Palamutta şu ana kadar beklenen görüntüyü alamadıklarını belirten balıkçılar, yine de umutlarını yitirmediklerini, balığı bulana kadar İstanbul Boğazı'na kadar gideceklerini söylediler.
“Köroğlu Balıkçılık” teknesinde kaptan yardımcısı olarak görev yapan Emrehan Köroğlu, “Bu seneki umudumuz geçen seneye göre biraz daha az. Geçen sene oldukça iyi bir sezon geçirdik, ancak bu sezon için aynı şeyi söyleyemeyeceğiz gibi gözüküyor. Ancak yine de bakacağız, Allah’tan hayırlısı. Eylül 1 itibariyle denize açılacağız. Tüm Karadeniz’i dolaşacağız, balık neredeyse oraya gideceğiz. Rotamız belli değil. İstanbul, Zonguldak, Samsun, Sinop, balık neredeyse oraya gideceğiz. Hazırlıklarımız bitti sayılır. Tadilatımızı, ağ bakımını yaptık. Şu an sezona hazırız” dedi.
Yaklaşık 30 yıldır teknelerde çalışan Erkan Tosun da, palamudun pek görülmediğini ifade ederek, “Şu anki görüntülere göre palamut pek yok gibi gözüküyor. İnşallah ilerleyen zamanlarda hayırlısıyla olur. Palamut olmayacağını düşünerek mecburen istavrite bakacağız. Yaklaşık 30 yıldır denizlerdeyim. Şahsen ben denizlerde balığın azaldığını düşünmüyorum. Dolayısıyla yıldan yıla değişiyor. Geçen yıla göre bu sene daha az olacak gibi görülüyor. Ancak hamsi geçen seneye göre daha çok olacakmış gibi gözüküyor. Palamut az olur diye düşünüyoruz” diye konuştu.

"Şu anki görüntü geçen seneye göre az"
Denizin durumunun her yıl farklı olduğunu kaydeden Adem Kaya ise, “Yeni sezonda hazırlıklarımızı tamamladık gibi. Son rötuşlarımızı yapıyoruz. 15 yıldır denizlerdeyim. Denizin durumu her yıl farklı oluyor. Bir sezon iyi geçiyor, bir sezon balık pek olmuyor. Bu sezon umutlarımız konusunda bir şey diyemeyeceğim, artık bakacağız. Artık Allah ne verirse” şeklinde konuştu.
1 Eylül’de "Vira Bismillah" diyerek denize açılacaklarını ifade eden Nedim Yazıcı, “20 yıldır denizlerdeyim. Hazırlıklarımız bitmek üzere. Allah’ın izniyle Cumartesi akşamı 'vira bismillah' diyeceğiz. Umutlarımız her zamanki gibi inşallah olacak. Şu anki görüntü geçen seneye göre az. Cenab-ı Allah inşallah rızkımızı verecek” ifadelerini kullandı.
Balığı bulana kadar İstanbul Boğazı'na kadar takip edeceklerini belirten Metin Şimşek ise, “15 yıldır denizlerdeyim. Palamutta şu ana pek görüntü pek olmadı. Yani umut yok gibi bir şey. Sezona ilk olarak palamutla başlayacağız. Balığı bulana kadar İstanbul Boğazına kadar peşinden gideceğiz. İstanbul’daki balıkçı arkadaşlarımızla zaman zaman görüşüyoruz, onlar da aynı palamudun pek olmadığını söylüyorlar” diye konuştu.

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , balıkçılar ,

Yorumlar

Telefonla konuşurken araba çarptı

26 Ağustos 2019 Pazartesi 18:08

Telefonla konuşurken araba çarptı

Zonguldak'ta bir kişi, durakta cep telefonuyla konuştuğu sırada geri geri gelen minibüsün çarpması sonucu yaralandı


Olay Karaelmas Mahallesi Mustafa Aşçı Sokakta meydana geldi. İddiaya göre minibüs durağı önünde telefonla konuşan Hayri D'ye geri geri çıkan araç çarptı. Çevredekilerin haber vermesi üzerine olay yerine ambulans ve polis ekipleri sevk edildi. Olay yerine gelen 112 sağlık ekipleri hafif yaralanan Hayri D'ye olay yerinde ilk müdahaleyi yaparak Atatürk Devlet Hastanesine kaldırdı. Polis olayla ilgili soruşturma başlatırken hafif şekilde yaralanan Hayri D'nin durumunun iyi olduğu öğrenildi. 

Etiketler:

kaza , Zonguldak , Kdz.Ereğlihaber , Ereğlihaber

Yorumlar

Batı Karadeniz Bölgesi’nde ilk kez karaciğer nakli yapıldı

26 Ağustos 2019 Pazartesi 18:04

 Batı Karadeniz Bölgesi’nde ilk kez karaciğer nakli yapıldı

Batı Karadeniz Bölgesi’ndeki ilk karaciğer nakli Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde 67 yaşındaki emekli maden işçisine gerçekleştirildi.


Batı Karadeniz Bölgesi’nin sağlık üssü konumundaki Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi sağlık alanında bölge genelinde yeni bir başarıya daha imza attı. Bu kapsamda Zonguldak ve Batı Karadeniz Bölgesi’ndeki ilk karaciğer nakli gerçekleştirildi. 
Üniversite Hastanesi Organ Nakil Merkezi tarafından 22 Ağustos Cuma günü, Sağlık Bakanlığı Ulusal Organ ve Doku Nakil Koordinasyon Merkezi bünyesinde kayıtlı ve hastanede karaciğer yetmezliği nedeni ile takip edilen 67 yaşındaki Şaban Özdemir’e beyin ölümü gerçekleşen kadavradan alınan karaciğer başarılı bir operasyonla nakil edildi. 

6,5 saatlik başarılı operasyon 
Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Yusuf Günay, Dr. Yücel Karadere, Dr. Aktuğ Buzkan, Dr. Emre Karadeniz ve Anesteziyoloji ve Reanimasyon Öğretim Üyesi Dr. Dilek Okyay, Dr. Duygu Kocakulak ve Dr. Bahar Say'dan oluşan ekip, 6,5 saat süren başarılı bir operasyonla nakli gerçekleştirildi. 
Nakil sürecini aktaran Dr. Yusuf Günay, “Bu hastamız 67 yaşında erkek hasta, sarılığa bağlı karaciğer yetmezliği vardı. Biz 4 gün önce beyin ölümü gerçekleşen bir kişiden aldığımız organı naklettik. Bugün dördüncü gündeyiz. Hastamızın genel durumu oldukça iyi. Nakli yaptığımız karaciğer çalışıyor. Fonksiyoneldir. Şu an hastamızın herhangi bir sıkıntısı yok. Her şey böyle giderse bir hafta sonra hastamızı taburcu edeceğiz. Merkezimiz karaciğer ve böbrek nakline başlamıştır. Bu konuda başta Valimiz, Rektörümüz ve başhekimimiz olmak üzere herkese teşekkür ediyorum” dedi. 
Genel Cerrahi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Aydemir de “Aslında ciddi boyutta bir hizmet veriyoruz. Karaciğer yetmezliğinde ciddi medikal tedavilerimiz var artık. Pek çok konuda da başarılıyız. Ama belirli bir noktaya geldikten sonra artık medikal tedavide fayda sağlayamıyoruz. Bu noktada artık son evreye geldikten sonra cerrahi nakil gerekiyor” diye ifade etti. 

Karaciğer yetmezliği yaşayanlara umut oldu 
ZBEÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Organ Nakil Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ali Borazan yaptığı açıklamada, uzun zamandır organ nakliyle ilgili çalışmalar yaptıklarını belirterek, karaciğer nakliyle ilgili tüm çalışmaları tamamlayarak bu konuda ruhsatı aldıklarını söyledi. Prof. Dr. Borazan, nakil merkezinin, ülkemizde karaciğer yetmezliği olan hastalara büyük umut olduğunu söyledi. Borazan, “Bölgemizde sağlık alanında hizmet bekleyen, organ yetmezliği gelişen hastalarımızın naklini gerçekleştirerek normal sağlıklı bireyler gibi yaşamlarına devam edecektir. Bunun da ötesinde nakil merkezimizde olmasından dolayı diğer nakil merkezlerinde olan hastaların takibi artık nakil merkezimizde yapılabilecektir. Bu süreç uzun bir süreç. Rektörümüz göreve başladığından beri bizzat yakın takip ve ilgileriyle süreci hızlandırdık. Nakil bekleyen diğer hastalarımızın da nakil için sıraya girmelerini bekliyoruz. Emin ve güvenli bir şekilde diğer illerdeki hastalarımız rahatlıkla buraya sıralarını aldırabilirler” şeklinde konuştu. 

“Bölgemiz için çok önemli bir gelişme” 
Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı da ilk kez gerçekleştirilen karaciğer nakli ile hastanenin birçok hizmette olduğu gibi organ naklinde de öncü olduğunu ve bölgede halkın sağlığına ciddi katkılar sağlayacağını belirterek nitelikli sağlık hizmeti sunma gayretlerini sürdüreceklerini söyledi. 
Prof. Dr. Çufalı, “Hastanemizde organ nakil merkezimiz, ilk defa olarak Batı Karadeniz Bölgesi içerisinde karaciğer nakli gerçekleştirdi. Bu nakil merkezimizin açılması için yoğun bir çaba gösterdik. Ekip arkadaşlarımızla beraber açıldıktan sonra da ruhsatlandırdıktan sonra da organ verebilecek yakınları bekledik. Geçen hafta bu da gerçekleşti. Bütün ekibimiz ilk defa bu bölgede karaciğer nakli gerçekleştirdi. Çok önemli bir gelişme, hastanemiz için de öyle. Hastanemiz birçok açıdan ilkleri gerçekleştiriyor. Bundan sonra da gerçekleştirmeye devam edecektir” dedi. 
Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Prof. Dr. Şenay Özdolap yaptığı açıklamada, ‘‘Organ ve doku bağışı bilincinin geliştirilmesi, halkın bilinçlendirilmesi ve organ bağışı konusundaki önyargılarının yıkılması, hem organ ve doku temini seviyesinde hem de organ ve doku nakli hizmetinin sürdürülebilmesinde son derece önemli rol oynamaktadır. Merkezimiz organ nakli konusunda ileri düzey bilgi ve teknoloji gerektiren bir alt yapıya sahiptir. Bugün de bu birikimin haklı gururunu sizlerle paylaşmanın sevincini yaşıyoruz. Şunu bilmek gerekir ki, bağışlanan her organ yeni bir hayata verilen candır’’ dedi. 

“Bölgemiz ve insanımız için gurur vesilesidir” 
Organ nakli yapılan hastayı ziyaret ederek ‘geçmiş olsun’ dileğini ileten Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş da gazetecilere şu açıklamalarda bulundu: 
“Batı Karadeniz Bölgesi’nde tek organ nakli yapılan hastane bizim üniversitemizin tıp fakültesinin hastanesi. Genişçe bir ekip var. Rektörlüğümüz ve başhekimimizin katkılarıyla ilk karaciğer nakli gerçekleşmiş oldu. Karaciğer nakli benim dışarıdan bilgilerime göre oldukça zor bir nakildir. Organ nakilleri içerisinde zor olanlardan birisidir. Ekibi kutluyoruz. Bu işin birkaç yönü var. Şehrimize ait bir kurumda böyle bir başarının ortaya çıkartılması bölgemiz için, şehrimiz ve insanımız için bir gurur vesilesidir. Organ bekleyen insanlarımız var. Onlara yeni bir çözüm kapısı açılmış olması da önemli. Hep Ankara, İstanbul gibi yerlerde bu işleri kovalıyorken artık böbrek ve karaciğer nakli bekleyen hastalarımızın bir gözü bir kulağı da bu saatten sonra Zonguldak’ta olacak.” 
Organ nakli yapılan hastanın önümüzdeki hafta taburcu edileceği öğrenildi. 

Etiketler:

organ nakil , m karaciğer , Zonguldak , KdzEreğlihaber , Ereğlihaber

Yorumlar

Milli takım hazırlık kampına girdi

26 Ağustos 2019 Pazartesi 17:29

Milli takım hazırlık kampına girdi

Zonguldaklı güreşçi Mehmet Miraç Alaca, Balkan Şampiyonası öncesinde İstanbul'da Milli takım hazırlık kampına girdi.


Zonguldaklı güreş antrenörü Murat Çakır'ın yetiştirdiği Miraç Alaca, 12-13 yaş grubu arasında şampiyonlarda gösterdiği başarılı performansıyla 26 Ağustos - 7 Eylül tarihleri arasında yapılacak Balkan Şampiyonası öncesinde Milli takım hazırlık kampına davet edilmişti. Güreş antrenörü Murat Çakır ve sporcu Miraç Alaca İstanbul'da Mersinli Ahmet Kamp Eğitim Merkezinde kampa girdi. Alaca, kampta göstereceği performansa göre Ay - Yıldızlı forma altında Balkan Şampiyonasında ülkemizi temsil edecek. 
Antrenörü Murat Çakır, "Sporcumu İstanbul'da yapılan Milli takım kampına ulaştırdım. İnşallah kampta göstereceği performansa göre Ay - Yıldızlı forma altında ülkemizi temsil edecek. Bizler her zaman onun yanındayız. Bu başarı hepimizin başarısı. İnşallah daha Miraç gibi bir çok sporcuyu güreş sporuna kazandıracağız" diye konuştu. 

Etiketler:

güreşçi , hazırlık kampı , Kdz.Ereğli haber , Ereğli haber

Yorumlar

Ereğli Türkiye’ye rezil oluyor

26 Ağustos 2019 Pazartesi 13:36

Ereğli Türkiye’ye rezil oluyor

Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından Türkiye genelinde olduğu gibi Kdz. Ereğli ilçesinde ki fakülte ve yüksekokullara da kayıtlar başladı.


Basından ‘Avrupa Kenti’ diye okudukları Kdz. Ereğli ilçesine kayıt için gelen aileler ile üniversite öğrencileri gördükleri manzara karşısında adeta şok oluyor. Özellikle Kepez Mahallesi yerleşkesinde bulunan Denizcilik Fakültesi, Meslek Yüksekokulu, Turizm Fakültesi ve eğitim fakültesi bölümlerine kayıt için gelen öğrenciler ve aileleri şaşkınlık içerisinde kalıyor. Üniversite’ye ait binaların yanında Kdz. Ereğli Belediyesi tarafında yapılan piknik alanında dinlenmek isteyen aileler bakımsız ve adeta çöp deryası olan alandan hızla uzaklaşmak zorunda kalıyor. Piknik alanı dışında bulunan tuvalet ve lavabolar bakımsız ve atıl halde duruyor. Piknik alanının tabelasına bakıldığında bile durumun vahameti daha içeri girmeden anlaşılıyor.
Fakülte ve yüksekokul binalarına giden yol ise adeta patates tarlasına dönmüş vaziyette. Yolun bir çok noktasında açılan çukurlar öğrencilere ve aileleri zor durumda bırakıyor.
Üniversite yetkilileri ise durumu kayıtlar başlamadan yetkili mercilere bildirdiklerini ancak ne belediyeden nede diğer yetkililerden kimsenin gelip durumu düzeltmek için çalışma yapmadığını söyledi. Kepez Mahallesi sakinleri ise Ereğli’ye Türkiye’nin dört bir yanından gelen binlerce kişinin gördükleri manzara karşısında “Bu mu sizin Avrupa kentiniz?” diye sorduklarını ve hiçbir cevap veremediklerini söyledi.

Etiketler:

Kepez , Kdz.Ereğli , Zonguldak , KdzEreğlihaber , Ereğlihaber

Yorumlar