Uğur Mumcu anıldı...

24 Ocak 2019 Perşembe 15:49

Uğur Mumcu anıldı...

Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu, ölümünün 26. yıldönümünde Zonguldak'ta anıldı.

Zonguldak Demokrasi Platformu tarafından Madenci Anıtı'nda düzenlenen anma programına katılanlar, Valilik binası önüne yürüyüş gerçekleştirdi. Uğur Mumcu'nun fotoğrafının yer aldığı çelenk ile "Unutmadık, unutmayacağız" yazılı pankart ile yürüyenler adına Demokrasi Platformu Sözcüsü Erdoğan Kaymakçı, şu açıklamayı yaptı:
"Bugün ölüm yıl dönümü nedeniyle buraya toplandığımız Uğur Mumcu, kalemini hep gerçeklerden yana kullanmış gerçek bir gazeteciydi. 30 yılı aşkın gazetecilik döneminde yazdığı ve her biri gündemi sarsan yüzlerce haberden hiçbiri tekzip bile edilmedi. Onun alçakça öldürülmesinin ardından 26 koca yıl geçti."

Yorumlar

Keçi-koyun vebasına rastlanan beldede çalışmalar sürüyor

24 Ocak 2019 Perşembe 15:46

Keçi-koyun vebasına rastlanan beldede çalışmalar sürüyor

Zonguldak'ın Alaplı ilçesine bağlı Gümeli beldesinde 2 koyunda görülen keçi-koyun vebasının ardından bölgedeki çalışmalar sürüyor.

Gümeli beldesinde yaklaşık 10 gün önce genç çiftçi projesi kapsamında dağıtılan iki koyunda keçi-koyun vebasına rastlandı. Koyunlardan alınan örnekler Ankara'daki laboratuvarda incelendi. İnceleme sonucunda Alaplı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne bağlı veteriner hekimleri bölgede aşılama çalışması gerçekleştirdi. Genç çiftçi projesi kapsamında verilen koyunlardan ikisinin öldüğünü anlatan Necdet Yıldızsever, "Görmüş olduğunuz gibi devlet 34 koyun verdi. Çok şükür hastalık yok. 2 zayiat verdik ama veteriner hekim geldi kontrollerini yaptı. Bulaşıcı veya hiçbir hastalıklarının çıkmadığını söylediler. Karantina altına alındığına dair kamuoyunda haberler oldu. Ancak öyle bir şey yok. Hayvanların hepsinin sağlığı yerinde. Kontrol altındalar şu an. Evimizin altında bakıyoruz, görüldüğü gibi bir hastalık yok" diye konuştu.
Gümeli Belediye Başkanı Ahmet Saydam ise "Gümeli beldesinde veba konusunda bir haber çıkmıştır. Bu konu 10 gündür bildiğimiz konudur. Tarım İlçe Müdürlüğü veteriner hekim kontrolünde çalışmalarını sürdürüyor. Veteriner kontrolünde çalışmalar devam ediyor" diyerek kamuoyunda çıkan keçi-koyun vebası haberlerinin doğruluğunu yansıtmadığını iddia etti.
Öte yandan Zonguldak Tarım ve Ormancılık İl Müdürlüğü yetkilileri, 21 günlük süre boyunca karantina çalışmasının kanunen yapıldığını belirttiler. 10 kilometre çapındaki bölgede küçükbaş hayvanları aşılama çalışmalarının devam ettiğini dile getirdiler.

Yorumlar

Çufalı, protokol üyeleri ve STK temsilcileri ile buluştu

24 Ocak 2019 Perşembe 11:58

Çufalı, protokol üyeleri ve STK temsilcileri ile buluştu

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Gökçebey yerleşkesinde Meslek Yüksekokulunun gelecek projeksiyonu ile ilgili gerçekleştirilen toplantıya katılmak için ilçeye ziyarette bulundu.

Rektör Çufalı, Yüksekokul Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda Gökçebey Kaymakamı Ökkeş Furkan Karakurt başkanlığındaki idari amirler, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluş üyeleri ve öğrenci temsilcileri ile bir araya geldi. Meslek yüksekokulunun mevcut sorunları, çözüm önerileri ve ilerleyen dönemlerde izlenecek yol haritalarının tartışıldığı toplantıya Çanakçılar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Çanakçı, MYO Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Hasan Özer, Gökçebey Belediye Başkan Yardımcısı Ender Aydemir, Gökçebey İlçe Emniyet Amiri Hasan Bektaş, Gökçebey İlçe Jandarma Komutanı Emre Arslan, Ak Parti İl Genel Meclis Üyesi Fevzi Adıbay, Gökçebey İlçe Özel İdare Müdürü İzzet Turpçu, Gökçebey İlçe Spor Müdürü İsmail Keskin, İlçe Müftü Vekili Şendoğan Demirci, Gökçebey Halk Eğitimi ve Hayat Boyu Öğrenme Müdürü Hakan İletir, Ak Parti Gökçebey İlçe Başkanı Hayrettin Karadağ, CHP Gökçebey İlçe Başkanı Mithat Arat, MHP Gökçebey İlçe Başkanı Tuna Çapçı, MYO Güçlendirme Derneği Başkanı Sevgi Kurtoğlu, Gökçebey Esnaf Odası Başkan Vekili Mehmet Postal, Gökçebey Şoförler Odası Başkanı Kadir Başlı, Gökçebey Muhtarlar Derneği Başkanı Kadir Çakıroğlu, Gaziler Köyü Muhtarı Zeki Usluoğlu, Ak Parti Belediye Başkan Adayı Mustafa Çetinoğlu ilçe esnafları ve sivil toplum üyeleri Erkan Kodaman , Hülya Danacı, Selami Etçibaşı, İzzet Şen, Zonguldak Manda Birliği Kooperatif Başkanlığı Şenol Çakar ve yüksekokul öğrencileri Hamza Mandıralı, Gizem Demircan, Elif Şatur, Uğur Eseroğlu katıldılar.
Geniş bir katılımla gerçekleştirilen toplantıda Kaymakam Karakurt, “İlçemizde yüksekokulumuzun varlığı, yürüttüğü faaliyetler ve öğrenci arkadaşlarımızın ilçeye kattığı dinamizm bizi son derece mutlu ediyor. İlçemiz için önemli bir değer teşkil eden yüksekokulumuzun gelişim süreçlerine elimizden gelen tüm desteği vermek ve şu an bulunduğumuz seviyeden daha ileri noktalara ulaşmak için gerçekleştirilen bu toplantı fikri için Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çufalı’ya ve organizasyon için Yüksekokul Müdürümüz Dr. Öğr. Üyesi Hasan Özer’e ilçemiz adına teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.
Rektör Çufalı ise ortak aklın ve katılımcı yönetim anlayışının olumlu sonuçlar doğurmasının kaçınılmaz olduğunu vurguladığı konuşmasında, “Üniversitemiz tüm yerleşkelerinde ve birimlerinde yürüttüğü faaliyetlerin kalitesini artırmak düşüncesi ile çalışmalarını sürdürmektedir. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi olarak faaliyet gösterdiğimiz alanlarda örnek ve öncü bir kurum olmak için elimizden gelen bütün çabayı çalışma arkadaşlarımız ve mensuplarımızla göstermek kararlılığındayız. Bu anlayışla bugün Gökçebey ilçemizde hemen tüm paydaşların katılımı ile gerçekleştirilen bu toplantıyı son derece önemli buluyorum. İlçemiz Kaymakamı Ökkeş Furkan Karakurt başkanlığında bir araya gelen siz değerli misafirlerimizi yüksekokulumuzda ağırlamaktan mutluluk duyuyor, yüksekokulumuzun sorunlarına gösterdikleri yakın ilgiden ötürü tüm teşekkür ediyorum.” dedi.
Toplantıya katılan sivil toplum kuruluşları mensupları, Gökçebey halkının, esnafının, sivil toplum kuruluşlarının üniversiteden olan beklentilerini ve meslek yüksekokuluna yapabilecekleri katkılarını dile getirdiler. Meslek yüksekokulu idaresi ve öğrenciler de Gökçebey’den beklentileri, sorunları ve muhtemel imkânlar üzerinde görüşlerini belirttiler.
Toplantı sonunda işbirliğinin geliştirilmesi, öğrencilerin ve Gökçebey halkının talepleri doğrultusunda çalışmalar yapılması, eğitimde kalitenin, program ve öğrenci sayısının arttırılması amacıyla tüm tarafların kendi imkanları ölçüsünde katkıda bulunması kararı alındı.

Yorumlar

Uysal şantiyede çalışan belediye işçileri ile buluştu

24 Ocak 2019 Perşembe 11:54

Uysal şantiyede çalışan belediye işçileri ile buluştu

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, şantiyelerde çalışan belediye işçileri ile buluştu.

Kdz. Ereğli Belediye Binası’nda geçtiğimiz gün personelle bir araya gelen Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, bu kez de Fen İşleri, Su Kanalizasyon, Ulaştırma ve Park Bahçeler Müdürlüğüne bağlı olarak şantiyelerde çalışan belediye işçileri ile Belediye Düğün Salonu’nda bir araya geldi. Başkan Uysal toplantıda şantiyede ki işçilere tekrardan aday olacağını belirtirken konuşmasında şu sözlere yer verdi, “Kararım şu. Seçime gireceğim ve adayım Akşamları telefonlar, gündüz ziyaretçiler geliyor. Başkanım sizle beraberiz diyorlar. Ben bu insanları mahcup edemem. Bu insanlar eğer bana, çalışkan, dürüst, çalmayan, insan ve mahalle ayrımı yapmadan hizmet ediyor, biz böyle başkanı istiyoruz diyorsa, bana aday olmak düşer. Yeter! Bu milletin de adamı var. Bu memleketin de adamı var. Bu memleketin içinden çıkan yetişmiş insanımız var. Ben bu memleketin bir insanı, bu topraklarda büyümüş biri olarak bana sahip çıkacağınızı biliyorum. Bu yüzdende görevime devam edeceğim. Siz dedikodulara itibar etmeyin. Şu andan itibaren ve tekrar göreve geldiğimizde 2024’e kadar kendi isteği ve arzusu dışında kimse işten çıkartılmayacak.” dedi. Dönem dönem kendisine belediyede işçi fazlalığı olduğuna dair söylemlerde bulunulduğunu söyleyen Başkan Uysal, “Emeklerinizin karşılığını alacaksınız. Eğer şahsıma kalırsa ve derlerse ki bu yetki başkanın yetkisindedir denildiği anda belediyelerin verebileceği en yüksek zammı sizlere vereceğim.”

Yorumlar

Cengiz Saraç ve ekibi mazbatasını aldı

24 Ocak 2019 Perşembe 09:39

Cengiz Saraç ve ekibi mazbatasını aldı

MİS Merkez Şube yeni yönetimi göreve başladı.

Genel Maden İşçileri Sendikası(GMİS) Merkez Şubesinin 20 Ocak 2019 tarihinde yapılan 11.Olağan Genel Kurulunda oluşan yeni yönetim kurulu 23 Ocak 2019 tarihinde Zonguldak Adliyesinde İlçe Seçim Kurulu’ndan mazbatalarını alarak göreve başladı.
Şube Genel Kurulunda yeni Yönetim Kurulu şöyle oluşmuştu.
Şube Başkanı: Cengiz Saraç, Şube Sekreteri: Aysel Yaman Kocabaş, Şube Mali Sekreteri: Serkant Bayrak, Şube Teşkilat Sekreteri: Serkan Keskin

Yorumlar