Tüm binalara Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğu

3 Mart 2017 Cuma 19:47

Ereğli Haber

Tüm binalara Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğu

Enerji Bakanlığı’nın enerji tasarrufu sağlamayı hedeflediği Enerji Kimlik Belgesi zorunluğu belgelerinin tüm binalar için 2 Mayıs 2017 tarihine kadar alınması gerekiyor. Enerji Kimlik Belgesi olmayan binalarda satış, satın alma ve kiralama işlemleri yapılamayacak. Kdz. Ereğli ve bölgesinde Enerji Bakanlığı’nın onayı ile Enerji Kimlik Belgesi’ni ise sadece Makine Mühendisi Mehmet Çivici verebilecek.

Ereğli Haber- Türkiye genelinde tüm binalara Enerji Kimlik Belgesi alınmasını öngören yasal süreçte sona yaklaşılıyor. Enerji Bakanlığı tarafından ülke genelinde enerji tasarrufu sağlamayı hedefleyen yeni düzenlemeye göre tüm binalarda eski yada yeni ayırt etmeksizin Enerji Kimlik Belgesi alınması zorunlu hale getirildi. Binalarında Enerji Kimlik Belgesi olmayanlar hiçbir şekilde satış, satın alma yada kiralama işlemi yapamayacak. Binalara bu belgeler ise Enerji Bakanlığı tarafından resmi onayı bulunan Enerji Kimlik Belgesi uzmanları tarafından verilecek.
Kdz. Ereğli ilçesinde binalara Enerji Kimlik Belgesi verilmeye başlandı. Edinilen bilgiye göre Ereğli ve bölgesindeki binalara Enerji Kimlik Belgesi Enerji Bakanlığı’nın resmi onayı ile Makine Mühendisi Mehmet Çivici tarafından verilebilecek.
Konuya ilişkin olarak merak edilen sorulara yanıt veren Enerji Kimlikle Belgesi Uzmanı Mehmet Çivici, detaylı açıklamalarda b ulundu.

Ereğli Haber- Neden EKB? Binalarda EKB nedir? EKB ne işe yarar?

Mehmet Çivici- EKB Binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren binanızın enerji performansını gösteren belgedir.

Ereğli Haber- Binalarda Enerji Kimlik Belgesi (EKB) nasıl alınır?

Mehmet Çivici- Enerji Kimlik Belgesi (EKB), yetkili firma ve kişiler tarafından hazırlanır ve ilgili idarece onaylanır. İdare Çevre ve Şehircilik Bakanlığıdır. Belgenin üzerindeki apartmana ait EKB numarası bakanlık tarafından verilmektedir. Belgeniz resmi bir belge niteliğindedir. EKB yaptırırken EKB uzman belgesi ve yeterliliğini sormayı unutmayın. Belgeniz gerçeği yansıtmayabilir. EKB almak için bize telefonla ulaşabilir veya adresimize gelerek ulaşabilirsiniz.

Ereğli Haber- Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Ne zaman yürürlüğe girdi?

Mehmet Çivici- Yasa Kapsamında 1 Ocak 2011 tarihinde yürürlüğe girdi. Bu tarihten sonra yapılan yeni binalara zorunlu kılındı.

Ereğli Haber- Eski bir binalar için Enerji Kimlik Belgesi (EKB) almak için son tarih nedir?

Mehmet Çivici- Mevcut binalarda EKB için son tarih 2017’dir. Ancak alım-satım, kiralama gibi işlemleri gerçekleştirebilmek için belgeyi almanız şarttır.

Ereğli Haber- Enerji Kimlik Belgesi almak zorunlu mu?

Mehmet Çivici- 5 Aralık 2008 Tarihli 27050 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği” ile yeni veya mevcut binaların Enerji kimlik belgesi alması zorunlu kılınmıştır. 01.01.2011 tarihinden önce yapı ruhsatı almış tüm binalar (Mevcut/Eski bina) için enerji kimlik belgesi 02.05.2017 tarihine kadar almak zorunludur. 01.01.2011 tarihinden sonra yapı ruhsatı almış tüm binalar (Yeni bina) için yapı kullanım izni (iskan) belgesi almak için EKB Belgesi almak zorunludur. Mevcut binanıza en geç 2017 yılına kadar Enerji Kimlik Belgesi almak zorundasınız. Eğer binayı kiralayacaksanız veya satacaksanız Enerji Kimlik Belgesi olmadan bu işlemleri yapamazsınız.

Yorumlar

Taşeron işçiler servislerine geri döndü

3 Mart 2017 Cuma 17:34

Ereğli Haber

Taşeron işçiler servislerine geri döndü

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş.’de (ERDEMİR) kadrolu işçileri taşıyan taşıma servislerine alınmadıkları için eylem yapan taşeron işçilerin sorunun çözülmesi üzerine eylemlerini sona erdirdi.

Kdz. Ereğli ilçesinde ki demir çelik fabrikasında taşeron olarak çalışan işçiler kadrolu işçileri taşıyan servislere alınmadıkları için eylem başlatmıştı.Taşeron işçilerden Cevdet Yaman, Kdz. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu’nun girişimleri sonucu sorunun çözüldüğünü söyledi. Yaman yaptığı açıklamada “1 Mart itibari ile fabrika yönetimi taşeron işçilerinin servisleri kullanmasına müsaade etmiyordu. Bizlerde bunun üzerine iş bırakma eylemi yapmıştık. Kdz. Ereğli Kaymakamımız Sayın Nazım Madenoğlu ile yaptığımız görüşmede sorunun çözülmesi için girişimlerde bulunacağını söylemişti. Sayın Kaymakamımızın girişimleri neticesinde bu sabah itibari ile işçi servislerinden tekrar yararlanmaya başladık. Bizim talebimiz yerine getirilmiş oldu ve eylemimizi sonlandırdık. Bizlere bu süreçte yardımcı olan başta Kdz. Ereğli Kaymakamımız Sayın Nazım Madenoğlu olmak üzere, anlayışından dolayı İlçe Emniyet Müdürümüz Fahri Küçük ile Erdemir yöneticilerimize teşekkür ediyoruz” dedi.

Yorumlar
 • Serhat Önder
  4 Mart 2017 Cumartesi 18:31

  Hamd olsun

Zamanı geldi, her kes peşinde

22 Şubat 2017 Çarşamba 18:00

Ereğli Haber

Zamanı geldi, her kes peşinde

Köylülerin önemli geçim kaynaklarından biri olan ve baharın müjdecisi olarak bilinen zılbıt otu, kilosu 5 liradan pazarlarda yerini almaya başladı.

Alaplı ilçesinde köylülerin önemli geçim kaynaklarından biri olan ve baharın müjdecisi olarak bilinen zılbıt otu, kilosu 5 liradan alıcı buluyor. Çeşitli yörelerde Hodan, ıspıt otu, sağırdili, kaldırık otu olarak bilinen "Zılbıt" Alaplı'da köylü pazarındaki tesgahlarda yerini almaya başladı. Zılbıt otunu satarak geçimini sağlayan Unver Bozkurt, bahçe ve dere kenarlarında toplanan bir bitki türü olan zılbıtın genellikle Şubat ve Mart aylarında köylülerin geçim kaynaklarından biri olduğunu söyledi. Bozkurt, "Bu bitki yöremizde yerli zılbıt olarak adlandırıyor. Zılbıtın bölgemizde fındık, kestane ve ıhlamurdan sonra köylülerin önemli geçim kaynaklarından biridir. Doğada kendi kendine yetiştiği için herhangi bir masrafı da yok" dedi.

Yorumlar

Balık bitti, fiyatlar tavan yaptı...

20 Şubat 2017 Pazartesi 20:23

Ereğli Haber

Balık bitti, fiyatlar tavan yaptı...

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde havaların ısınmasıyla denize açılan balıkçılar limana azda olsa tuttukları hamsi, mezgit ve barbunla limana geri dönüyor.

Fırtına ve kar yağışı nedeniyle 20 gündür balık avından elleri boş dönen balıkçılar, havaların ısınmasıyla yeniden denize açıldı. Ereğli Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Firuz Yılmaz yaptığı açıklamada, Karadeniz'deki avlanmayla tezgahlarda çeşitliliğin yaşandığını aktardı.Yılmaz yaptığı açıklamada"Havaların açmasıyla hamsi, istavrit ve barbun az da olsa tezgahlara gelmeye başladı. Az miktarlarda olduğu için fiyatlar da kendini belli ediyor. Şu an tezgahlarda 20 liradan aşağıya satılan herhangi bir balık yok. Hava açınca balık çeşitleri gelmeye başladı. Fiyatlar yüksek, böyle devam edecektir. Fiyatların ucuzlayacağını düşünmüyoruz"

Sezonun sonuna doğru yaklaşıldığını hatırlatan Yılmaz, avlanmanın bu seviyede gideceğini düşündüklerini belirtti. Havaların mevsim normallerinde seyretmesiyle diğer balık türlerinin çıkmaya başlayacağını vurgulayan Yılmaz, "Bundan sonra tirsi balığı, kefal, havalar ısınmaya devam ederse kalkan balığı çıkmaya başlar. Levrek azalır. Karadeniz'de çok fazla çeşitli balık beklemek doğru olmaz. Sezon sonuna kadar iyi av beklemek doğru olmaz. Bu günlerden sonra hamsi artık bölgemizden çıkmaz." diye konuştu.

Tezgahlarda, hamsi ve istavritin kilosu 20, barbun 30, çiftlik balıklarından somon ve çupra 20, alabalık tane 3, levreğin tanesi 12 liradan satılıyor.

Yorumlar
 • Hakan
  4 Mart 2017 Cumartesi 06:55

  Balik varken kaç paraydı ?3 tarafı denizle çevrili ülkedeki balik fiyatlarına bakarmısın küçücük norvec bile dünyaya balik satıyor.bizim herşeyimiz göstermelik !!!

Fatih Çakır'dan yeni istihdam projesi

17 Şubat 2017 Cuma 12:30

Ereğli Haber

Fatih Çakır'dan yeni istihdam projesi

AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, Arçelik A.Ş. ve Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanlarına birer mektup yazarak kendilerini Ereğli ilçesine yatırım yapmaya davet etti.

AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, istihdam sorununa çözüm bulmak için dayanıklı tüketim malları üretimi yapan iki firmanın yönetim kurulu başkanlarına birer mektup yazıp kendilerini Ereğli’ye davet etti. Mektubunda Ereğli ilçesinin hammaddeye yakınlığı, ulaşım, iş gücü ve yan sanayi gibi birçok alanda önemli avantajlara sahip olduğunu anlatan Çakır, mektup yazdığı iki firmanın yönetim kurulu başkanlarından önümüzdeki haftalarda randevu alıp yüz yüze de görüşeceklerini söyledi. Çakır gazetecilere yaptığı açıklamada “Biz yatırım davet mektuplarının bir tanesini Zorlu Holding, bir tanesini de Arçelik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı’na gönderiyoruz. Şehrimizin dayanıklı tüketim mallarının üretimi için uygun bir yer olduğunu anlattık. Buzdolabı, çamaşır makinesi, fırın gibi ürünler için yapılacak yatırımda ilçemizin avantajlarını kendilerine anlattık. Bir yatırımda en önemli araçlardan birisi hammaddeye olan yakınlıktır. Burada Erdemir, Tat Metal ve OBAL Alüminyum fabrikaları var. İşgücü olarak ise meslek lisesi mezunu, metal işlerinde, gemi tersanelerinde çalışmış çok tecrübeli iş gücümüz var. Mallarını limanlarımızdan gerek yurt içine gerekse Rusya gibi yurt dışı pazarlarına çok daha uygun maliyetlerle gönderebilecekleri kolay ulaşım imkanımız var. Bizim Ankara ve İstanbul’a karayolu ile yakınlığımız yaklaşık 300 kilometredir. Yollarımız Avrupa standartlarında. Taşımacılığı çok rahatlıkla yapabilirler. Demir yolu projesi ile ilgili olarakta çalışmalar devam ediyor. Demiryolu ile de yük taşımacılığı yapılabilecek. Ereğli’ye böyle bir yatırım yapmayı düşündükleri takdirde bizler hem hükumet kanadı olarak, hemde yerel yönetimler anlamında kendilerine her türlü desteği vereceğiz. Böyle bir yatırım direk kendi bünyesinde 1000-1500 işçi istihdam edecek, yan sanayisi ile birlikte 3-4 bin kişinin çalışabileceği bir sektör. Bu proje toplamda Ereğli’ye 5-6 bin istihdam sağlayacak yeni bir vizyon projedir. Ereğli için bir taraftan turizm, bir taraftan üniversite, bir taraftan da tersane sektörünün canlandırılması diyoruz. İlçemiz özellikle metal iş koluna uygun yan sanayinin olduğu en nadir bölgelerden bir tanesidir. Gerek OSB ve gerekse diğer sanayi kuruluşlarımızda parça üreten çok sayıda firmamız mevcuttur. Biz kendilerini yatırıma davet ettik. Bu tabi sadece mektupla kalmayacak. Kendilerinden randevu talep edip yüzyüze de bir görüşmemiz olacak. Hükumetimizin yetkili kurullarından, bakanlarımızdan da bu konuda yardım isteyeceğiz. Biz iki firmanın da yönetim kurulu başkanlarına Ereğli’mizin ne kadar güzel bir ilçe olduğunu anlattık. Ereğli’ye yeni bir pencere açmak istiyoruz. Ereğli’de ki işsizlik sorununa çözüm bulmak için projeler geliştiriyoruz. Bu şehrin projesidir. Bu projeye herkesin sahip çıkmasını ve herkesi yanımızda görmek istiyoruz” dedi.
Çakır yaptığı açıklamanın ardından iki ayrı mektubu posta yolu ile firmalara gönderdi.

Yorumlar
 • huseyin
  22 Şubat 2017 Çarşamba 11:41

  Ondort senedir neredeydiniz tabii secim yaklasiyo ya birakin artik milleti kandirmayi siz hala tersaneleri acamadiniz dunya devlerinimi buraya getireceksiniz

 • demir
  18 Şubat 2017 Cumartesi 09:01

  bu habere güldüm şu zamana kadar nerdeydınız şimdi secım zamanı geldıya reklam yapın siz

 • MEHMET ŞAHİN
  17 Şubat 2017 Cuma 18:31

  SAYIN İLÇE BAŞKANINI CANI GÖNÜLDEN TEBRİK EDER BAŞARILI ÇALIŞMALARININ DEVAMINI DİLERİM. BU HABERİ YAPAN VEDAT KARDEŞİ CANI GÖNÜLDEN BAŞARILAR DİLERİM BAŞARI TAKIM İŞİDİR KOLAY GELSİN.SLM

 • reklamcı
  17 Şubat 2017 Cuma 18:07

  yaaa başkan bu işler mektup yazmakla olmaz gerçekçi olalım reklamı bırakalım, sen önce tersaneleri canlandır hazır işleyen yerler buralar. gerçekten samimiysen ereğliye yatırımcı gelmesi içimn al bld. bşk. tso bşk.gidin yatırıumcı çağırın öyle mektup işi falan hikaye işler milletin aklıyla oynamasan reel olsan biraz artık

 • ibo gemici
  17 Şubat 2017 Cuma 16:31

  çok beklersin. dikkat etde DÜZCE,ye gitmesinler.ereğlinin sanayi yatırımı için ne alt yapısı,nede arazisi var. dağların tepesinemi yatırım yapacaklar.