Tezgahlarda 5 TL'ye kadar düştü!..

14 Ocak 2020 Salı 16:17

Tezgahlarda 5 TL'ye kadar düştü!..

Batı Karadeniz ve Gürcistan açıklarında hamsi son günlerde bolca avlanınca fiyatı tezgahlarda 5 TL'ye kadar düştü. Bu durum hem vatandaşın hem de balıkçının yüzünü güldürdü.

 Trabzon’da uzun zamandır tezgâhlarda az miktarda görülen hamsi bugünlerde bolca görülmeye başlarken, fiyatı 5 TL’ye kadar geriledi. Bu sezon tam "hamsi bitti" derken hamsinin tekrar bolca görülmesi herkesin yüzünü güldürürken, tezgahlarda kilosu 5-10 TL arasında değişen hamsinin Trabzon'a bir kısmının Gürcistan’dan bir kısmının da Zonguldak-Ereğli tarafından geldiği belirtildi. 

Efsane geri döndü! 
Balıkçı esnaflarından Murat Yaylı, efsanenin geri dönüş yaptığını ifade ederek satışların memnuniyet verici olduğunu söyledi. Yaylı, “Uzun zamandan beri ilk kez hamsi bol geldi. Kilosunu 5 TL’den satıyoruz. Zonguldak Ereğli taraflarından geliyor, akşam bolca avlandı neredeyse ağlar patladı. Gürcistan’dan da hamsi geliyor ancak oradan gelen hamsi ince. Ereğli taraflarından gelen hamsi ise iri. Efsane geri döndü. Satışlar çok iyi. Vatandaş hamsiye doyacak” dedi. 
Balıkçılardan Serdar Sarıkaya ise “Hamsimiz kısa bir ara tatildeydi geri döndü. Bu kez irileşerek geri döndü. Fiyatını 7.5 TL yaptık. Temennimiz fiyatının daha da aşağı düşüp ucuz olması. Şuan Gürcistan ve Hopa tarafından geliyor. Yaklaşık 1 ayın ardından ilk kez bol geldi. Dönüşü muhteşem oldu. Temennimiz daha da bol olması” şeklinde konuştu. 
Vatandaşlar da hamsinin 5 TL’ye kadar inmesinin memnun olduklarını belirtirken uzun sezondan sonra ilk kez bu sene hamsiye doyduklarını söylediler. 

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , balıkçılar , balık , tezgahlarda 5 TL'ye kadar düştü

Yorumlar

3 şehre hizmet verecek olan barajda çalışmalar devam ediyor

14 Ocak 2020 Salı 10:37

3 şehre hizmet verecek olan barajda çalışmalar devam ediyor

Zonguldak, Karabük ve Kastamonu illerine hizmet verecek ve 150 milyon liraya mal olması beklenen Araç Barajında çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Baraj tamamlandığında içme suyu, taşkın koruma, tarım arazilerinin sulanması ve elektrik üretimiyle yılda 55 milyon TL ülke ekonomisine katkı sağlaması hedefleniyor.

 Devlet Su İşleri, son dönemde Kastamonu’da yaptığı baraj ve gölet yatırımlarının ardından bölgedeki tarımsal faaliyetlerinde gelişmesine de önemli katkı sunmayı sürdürüyor. Bu kapsamda Devlet Su İşleri (DSİ) 23. Bölge Müdürlüğü tarafından başlatılan Zonguldak, Karabük ve Kastamonu için hayati öneme sahip olan Araç Barajında çalışmalar sürüyor. Filyos Havzasının bir kolu olan Araç nehrinin üzerine yaklaşık 150 milyon liralık yatırımla başlanılan barajın tamamlanmasıyla birlikte barajda depolanacak su ile Kastamonu’da 43 bin 590 dekar alana sulama suyu sağlanacak. Ayrıca Zonguldak, Karabük ve Kastamonu illeri de taşkınlardan korunacak. Bununla birlikte 5 megawatt kurulu güç ile 13,79 GWh/yıl enerji üretimi sağlanacak. Derivasyon tüneli, batardo, sulama yapısı ve cutt-off kazısı tamamlanan projenin yüzde 55'i ise tamamlandı. Araç Barajının tamamlanmasıyla birlikte 2019 yılı birim fiyatları ile dekar başına 780 TL/da gelir artışı amaçlanıyor. Eylül 2021'de tamamlanması beklenilen, ülke ekonomisine yıllık 52 milyon TL katkı sağlanması hedeflenen barajın yıllık 3 milyon TL gelir getirecek şekilde elektrik üretilmesi planlanıyor. 

“Araç Barajının yapımı yüzde 55 seviyesine ulaştı” 
Kastamonu Araç Barajının yapımının yüzde 55 seviyesine ulaştığını söyleyen DSİ 23. Bölge Müdürü Hayrettin Baysal, “Kastamonu’nun önemli projelerinden biri Araç Barajıdır. Araç Barajı ihale edilmiş, yüklenici firma burada işe başlamıştır. Şuanda ortalama takriben yüzde 55 seviyesine gelmiş bulunuyoruz. Şimdiye kadar derivasyon tüneli, batardo, sulama yapısı ve cutt-off kazısı tamamlanmış olup, enjeksiyonlar tamamlanmış, gövde dolgusuna başlamış durumdayız. Dolusavak betonları da geçtiğimiz yıl tamamlanmıştı. Bu sene gövdenin membaa oranında yükseldiğini göreceksiniz. Kil problemimiz vardı, kil problemini vatandaşlarla mutabakata vardık ve paralarını yatırdık. Kil arazilerinin kamulaştırılması sonuca ulaşmış durumda bu mertebede, kil dolguya başlayacağız. İnşallah bu yıl tabii ki her iklim durumunda yağış durumunun az olması lazım ki kil muhtevasının, su muhtevasının uygun seviyelerde olduğu zaman kil dolgu yapılabiliniyor ve çok kısa sezon sürüyor. 1 ay içerisinde çok hızlı bir şekilde yapmak gerekiyor. Dolayısıyla müteahhit firma tertibatını almış durumda, iki vardiyalı çalışacak. Bu kurak mevsimde, Kastamonu’nun genel özelliği olarak bu mevsimi en iyi şekilde değerlendirip gövdeyi bitirme amaçlı bu yıl çalışacağız. Bir dahaki senede borularımızı tamamlayıp araç barajını tamamlayacağız. Programımız bu şekilde” dedi. 

Zonguldak, Karabük ve Kastamonu’da taşkınların korunması sağlanacak” 
Araç Barajının Kastamonu’nun yanı sıra Zonguldak ve Karabük’te de taşkınların korunmasının amaçlandığını söyleyen Baysan, “Araç Barajının birinci amacı Filyos Havzasının bir kolundan gelen Araç nehrinden gelen taşkını önlemek. Araç ilçesindeki araziler ile yerleşim yerleri Karabük ve Zonguldak iline kadar olan taşkın faydası var, birinci amacı budur. Araç Barajı, birinci olarak bu amacı yerine getirecek. Emniyetli bir şekilde halkımız taşkınlardan etkilenmeyecek. Sulama projelerini de yaptırıyoruz. Bu yıl bitme safhasına gelmiş durumda. Projeler bittikten sonra aynı zamanda sulama projelerinin program teklifi ve ihalesi yapıldığı zaman sulama şebekesinin inşaatı ileri ki yıllarda başlanacaktır. Araç Barajının üçüncü gayesi de enerji üretimidir. Enerji üretimiyle ilgili HES ihalelerini tamamladık, yüklenici firma belirlendi. Bununla ilgili izinler noktasında firma çalışmalarını devam ettiriyor. 15-16 tane kuruluş var, o görüşleri alıp Araç Barajı biter bitme hemen onlarda HES tesislerin yapıp enerji noktasında ülkemize kazanım sağlayacaklar” diye konuştu. 

“Baraj, ekonomimize 52 milyon TL para kazandırmış olacak” 
Araç Barajının tamamlanmasıyla birlikte ekonomiye 52 milyon TL katkı sağlayacağına dikkat çeken Baysal, “Sulamamız bitmesi halinde 43 bin 500 dekarlık bir alan sulanacak. Dekar başına gelir artışımız bin metrekareden 780 TL dekar olacaktır. Çiftçilerimizde buradan faydalanmış olacaklar. Ekonomimize de takriben yıllık 52 milyon TL para kazandırmış olacak. İnşallah önümüzdeki günlerde bunun başarıyla sonuçlandıracağız. Bu şekilde çalışmalarımız devam etmektedir. Barajda üretilecek elektrik ile yıllık 3 milyon TL civarında bir gelir elde edilecek. Yıllık 14 GWh/yıl enerji üretilecek, kurulu gücü de 5 megawatt. Yani 14 GWh/saati 4’e böldüğümüz zaman yıllık 3 milyon lira civarında bir geliri var. Bütün ekibimle birlikte DSİ Kastamonu 23. Bölge Müdürlüğü olarak el birliği içerisinde, en iyi şekilde, en güzel şekilde, en ekonomik şekilde bu eseri halkımıza kazandırmak için çaba sarf ediyoruz. Arkadaşlarımıza ve kendimize Allah’tan yardım istiyoruz, gayret bizden başarı Allah’tan diyoruz” şeklinde konuştu. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , baraj çalışmaları

Yorumlar
  • Burhan Öktem
    15 Ocak 2020 Çarşamba 19:58

    Hayırlı olsun.Cok gec kalinmis bir proje.Koyler bosalmadan yapilsa daha iyi olurdu.simdi köyler bomboş.

Caner: "Kulübü almak isteyene kapımız açık"

13 Ocak 2020 Pazartesi 16:15

Caner: "Kulübü almak isteyene kapımız açık"

Zonguldak Kömürspor Kulüp Başkanı Süleyman Caner, eski milli futbolcu Tümer Metin'in ZonguldakKömürspor'la ilgi açıklamalarına değinerek, kulübü almak istiyorlarsa kapılarının açık olduğunu ve daha önce Zonguldaklı teknik adam Ertuğrul Sağlam'ın da takımı istediğini söyledi.

 Zonguldak Kömürspor Başkanı Süleyman Caner, Tümer Metin'in tesis yardımıyla ilgili açıklamalarına cevap vererek, "Tümer Metin, Zonguldaklı ve buranın çocuğu. Zonguldak Kömürspor ile ilgili bir tasarrufta bulmak istiyorsa bizim her zaman kapımız açık. Zonguldak Kömürspor'da göreve geldiğim günden beri federasyon nezdinde futbolcu transferi konusunda bazı noktalarda kendisini aradığım oldu. Yardım ve futbolcu nezdinde onunla görüşme yaptık. Özellikle tesis yardımıyla ilgili biz tesis yardımı alamadık. Her sene başvurmamıza rağmen alamıyorduk. Tesis yardımı için kendisinden yardım istedik. Tadilat için projemizi gönderdik. Bunun yanında Ertuğrul Sağlam hocamıza da söyledik. Kendisi bizzat federasyona gitti görüştü. Netice de 100 bin TL bir tesis yardımı aldık. Kim ne yaptıysa bunu açıkladım. 100 bin TL ile nasıl tesis yapalım, bana açıklasınlar. En az bir tesisin maliyeti prefabrikasyon yapalım dedik, 1 milyon TL maliyeti var. Alınan paranın kaydı var. Tadilat yapıldı o zaman'' dedi. 

''Ertuğrul Sağlam takımı almak istedi'' 
Ertuğrul Sağlam'ın da bir dönem takımı almak istediğini ifade eden Başkan Caner, "Daha önce Ertuğrul Sağlam hocayla bir oluşum içerisine girdik ama olmadı. Biz Zonguldak Kömürspor'un ayakta kalması için uğraşıyoruz. O pozisyondan buralara geldik. Ama Zonguldak Kömürspor'un ileri dönük 4 sene, 5 sene önceki parayı falan almadı. Yani başka takımlara tesis için verilen paralara baksınlar, bir de bize tesis için verilen paralara baksınlar. Yani devede kulak. Bizim için büyük başarı. Biz normalde hiç para almadık" diye konuştu. 

''135 bin lira saha kirası için icraya verildik'' 
135 bin lira saha kirası için icraya verildiklerini belirten Caner, "Zonguldak Kömürspor'u herkes televizyonda seyretti. Bu sahadan bizden 135 bin lira kira istiyorlar. Sahanın durumu belli. Sonra bunu icra yoluyla alıyorsun, icra koyuyorsun. Allah'tan korkun yok ya. Saha yapamıyorsanız tribün yapın dedik. Bu sahaya saha kirası veriyoruz ya. Bu kadar sahipsizlik olmaz. Kimsenin umurunda değiliz. Alaplı'daki porsuk ağacı kadar değerimiz yok'' diyerek tepkisini dile getirdi. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Kömürspor

Yorumlar

Ereğli TSO inşaat sektörünü masaya yatırdı

11 Ocak 2020 Cumartesi 15:14

Ereğli TSO inşaat sektörünü masaya yatırdı

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) 3. meslek komitesi olan inşaat sektörünün sorunları ve çözüm önerilerini masaya yatırdı.

Kdz. Ereğli TSO’nun 7 meslek komitesi üyelerinin kendi sektörlerine yönelik sorun ve taleplerinin görüşüleceği toplantıların üçüncüsü bu sabah 3. Meslek Komitesi olan inşaat sektörü ile devam etti. Daha önce gıda ve imalat sektörünün görüşüldüğü toplantı da bu kez inşaat sektörünün sorunları ve çözüm önerileri konuşuldu. Bir restoranda gerçekleşen toplantı Kdz. Ereğli TSO Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Türk, Meclis Başkanı İlhan Yazıcıoğlu, yönetim kurulu üyeleri ve 3. Meslek Komitesi Başkanı Dündar Sezer’in katılımları ile gerçekleşti.
Toplantı da 3. Meslek Komite Başkanı Dündar Sezer’in açılış konuşması ile başlarken, Kdz.Eregli TSO Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş göreve geldiklerinden bu zamana kadar yaptıkları çalışmalar hakkında üyelere bilgi verdi. İnşaat ve otomotiv sektörünün bölge de en çok istihdam sağlayan sektörlerden birisi olduğunu söyleyen Kdz.Eregli TSO Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş, bu sektörde faaliyet gösteren üyelerini önemsediğini söyledi. Keleş konuşmasında, “ İnşaat ve otomotiv sektörü ülkemizde olduğu gibi bölgemizde de en fazla istihdam sağlayan ekonomiyi canlı tutan sektörlerdir. Bu anlamda Kdz. Ereğli TSO Yönetimi olarak biz inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmalarımızı önemsiyoruz. Yaşanan sorunların çözümü yönünde gerek belediyelerle, gerek devletin ilgili kurumları ve gerekse siyasi parti temsilcileriyle görüşüyoruz. Sağladığımız diyaloglar sayesinde şu ana kadar ilçemizde inşaat sektöründe yaşanan birçok sorununun çözüldüğünü görüyoruz. Bu noktada devam eden çalışmalarımızda var” ifadelerine yer verdi.
Keleş’in konuşmasının ardından Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri (TOBB MEYBEM) Genel Müdürü Ahmet Saygın Baban Mesleki Yeterlilik Belgesi hakkında üyeleri bilgilendirdi. Son olarak Akademik Danışman Dr. Öğr. Üy. Ferdi Kesikoğlu sektör hakkında sunumlar gerçekleştirdi. Toplantıda inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmaların temsilcileri TSO yöneticilerine sorunlarını ve çözüme yönelik önerilerini bildirdi. Karşılıklı görüş alışverişinin ardından toplantı sona erdi.

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , TSO , Arslan Keleş ,

Yorumlar

"Teknikerin maaşının yüzde 60'ını KOSGEB karşılayacak"

10 Ocak 2020 Cuma 19:29

Ereğli Haber

"Teknikerin maaşının yüzde 60'ını KOSGEB karşılayacak"

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde yeni kurulan Kdz. Ereğli Teknikerler Derneği Başkanı Barış Alkan ve yönetim kurulu üyeleri Ereğli Haber Gazetesi’ni ziyaret ederek Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı.

Kdz Ereğli Teknikerler Derneği Başkan’ı Barış Alkan, Yönetim Kurulu Üyeleri Ercan Yeşil, Sevinç Kaykısız ve Çağlar Yalpur ile birlikte Ereğli Haber Gazetesi’ni ziyaret ederek hem Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı, hem de derneğin amaçlarını anlattı.
Amaçlarının öncelikli olarak teknikerleri bir çatı altında toplamak olduğunu anlatan Alkan, yeni kurulmuş bir dernek olmalarına rağmen kısa süre içerisinde meslektaşları açısından güzel işler yapmaya başladıklarını dile getirdi. Alkan konuşmasında şu sözlere yer verdi; “10 Ocak Gazeteciler Günü’nüzü kutlarız. İnşallah bundan sonra güzel haberlerle bizleri bilgilendirmenizi temenni ederiz. Derneğimiz resmi olarak Ağustos 2019 itibari ile kuruldu. Derneğimizde iş okulu mezunu teknikerler yapı öğretmen mezunları üye olabiliyor ve üyelerimiz mevcut. Derneğimizin kuruluş amaçlarından birincisi arkadaşlarımızı bir çatı altında toplayıp bir aile oluşturabilmek. Sorunlarımızı ve sıkıntılarımızı dile getirebilmek, bunlara çözüm üretebilmek. İkincisi ise bizim meslek gurubumuzun herhangi bir oluşumu yada derneği bizden önce yoktu. Biz bu açığı kapatmak istiyoruz. İş arayan arkadaşlarımızla işverenlerde hızlı ve iyi bir şekilde buluşturup, köprü vazifesi kurmak istiyoruz. Bu yolda da çeşitli ziyaretlerimiz oldu. İlk olarak bizimle ilgili KOSGEB destekleri var. Bununla ilgili KOSGEB’le görüşmelerimizi yaptık. Bu konu da iş alımlarında bir işveren belirli standartları sağladığında bir tekniker için %60 maaş desteği alabiliyor. Bu konuyu dillendirmeye çalışıyoruz. Bunun yanı sıra Ticaret Odası, MÜSİAD, Müteahhitler Derneği gibi ziyaretlerimiz oldu. Burada sorunlarımızı, yapmak istediklerimizi, amaçlarımızı anlatıyoruz. Bu ziyaretlerde ayrıca asıl amacımızın arkadaşlarımızla meslektaşlarımızla işverenleri hızlı ve iyi bir şekilde buluşturmak istediğimizi anlattık. Onlarda olumlu karşıladı, her türlü desteği vereceklerini söylediler, yanımızda olduklarını ilettiler. Bunlar bizi mutlu etti tabi. İnşallah çıktığımız yolda hedeflere sizler sayesinde güzel ve hızlı bir şekilde ulaşabiliriz” dedi.

Yorumlar