Testi pozitif çıkan madencinin Mahallesi karantinaya alındı

6 Haziran 2020 Cumartesi 02:29

Testi pozitif çıkan madencinin Mahallesi karantinaya alındı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde Korona Virüs testi pozitif çıkan maden işçisinin yaşadığı Akköy Köyü'ne bağlı İbrahimce Mahallesi karantinaya alındı.

Edinilen bilgiye göre Türkiye Taş Kömürü Kurumu (TTK) Armutçuk Müessese Müdürlüğü'ne bağlı maden ocağında çalışan S. K.'nın yapılan ölçümünde vücut ısısı yüksek çıkınca hastaneye kaldırıldı. Korona Virüs testi yapılan ve pozitif çıkan maden işçisi evinde tedavi görürken maden ocağında birlikte çalıştığı 45 maden işçisi evlerine gönderilerek karantinaya alındı. Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı filyasyon ekibi yaptığı çalışma sonrasında maden işçisinin yaşadığı Akköy'e bağlı İbrahimce Mahallesi'nin karantinaya alınmasına karar verdi. Korona Virüs testi pozitif çıkan maden işçisinin aynı evde yaşadığı ve hastalık belirtisi gösteren 3 yakını da hastaneye yatılarak test uygulandı. 3 kişinin test sonuçlarının yarın çıkması beklenirken jandarma ekipleri akşam saatlerinde köye gelerek İbrahimce Mahallesi'ni karantinaya alıp bölgeye giriş ve çıkışları yasakladı. Filyasyon ekibinin çalışmalarına devam ettiği Kdz. Ereğli ilçesinde son yaşanan vaka nedeniyle 45 maden işçisi ve 60 hane karantinaya alındı.

Etiketler:

Zonguldak , KdzEreğli , TTK , Maden , Korona , Covid-19 , Karantina

Yorumlar

MÜSİAD Başkanı Çınar, Tezel için mesaj yayınladı

5 Haziran 2020 Cuma 20:24

MÜSİAD Başkanı Çınar, Tezel için mesaj yayınladı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Karadeniz Ereğli Başkanı Abdülkadir Çınar, vefat eden Kdz. Ereğli Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hikmet Tezel için başsağlığı mesajı yayınladı.

MÜSİAD Karadeniz Ereğli Başkanı Abdülkadir Çınar, Kdz. Ereğli için önemli hizmetleri bulunan ilçenin en köklü esnaflarından Hikmet Tezel’in vefatının hem esnafları hemde kendilerini üzdüğünü dile getirdi. Başkan Çınar taziye mesajında şu sözlere yer verdi; “Karadeniz Ereğli Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanımız, bölgemizin sevilen, değer verilen esnaflarından olan kıymetli ağabeyimiz Hikmet Tezel beyefendinin vefat etmiş olduğunun haberini teessürle öğrenmiş bulunmaktayız. Şahsım, Yönetim Kurulu ve dernek üyelerimiz adına merhum Hikmet beye Yüce Allah’tan gani gani rahmet dilerken, başta aile mensupları olmak üzere, rahmetlinin sevenlerine de başsağlığı dileklerimizi sunarım.”

Yorumlar

Belediye Ata Tohumu üretiyor

5 Haziran 2020 Cuma 18:45

Belediye Ata Tohumu üretiyor

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediyesi 12 çeşit ürünün ata tohumunu üretmek için çalışma başlattı.

Başkan Posbıyık yaklaşık 1,5 yıl içerisinde çalışmaları tamamlayıp gıda bankası kuracaklarını ve ürettikleri GDO’suz tohumları üreticilere dağıtacaklarını söyledi.
Kdz. Ereğli Belediyesi, Delihakkı’da bulunan arsalarını tarımsal üretime açarak yerli tohum projesini başlattı. Belediye Başkanı Halil Posbıyık, 12 çeşit ata tohumunu üreterek halka dağıtacaklarını açıkladı. Projenin ilerleyen aşamalarında bir Tohum Bankası kurulması hedefleniyor.
Belediye Başkanı Halil Posbıyık, eşi Neriman Posbıyık, belediye başkan yardımcıları, daire müdürleri ve belediye meclis üyeleriyle birlikte ata tohumu üretim alanında incelemelerde bulundu, yerli tohum üretim projesinin detaylarını açıkladı.
“2020 Ereğli’nin tarımda dönüşümünün başlangıcı olacak”
Başkan Posbıyık, Ereğli’nin tarımda yeni bir dönüşüm yaşayacağını belirterek ata tohumlarını koruyup, çoğaltıp gelecek kuşaklara aktarmak ve tarımı desteklemek için başlattıkları projenin Ereğli halkına hayırlı olmasını diledi. Posbıyık, proje ile insan sağlığının esas alındığını ifade etti ve “Yerli tohuma sahip çıkıyoruz. Doğaya saygılı üretimi teşvik ediyoruz” dedi.
Posbıyık şunları söyledi: “2020 yılı itibariyle yerel tohum projemizi başlattık. Bu amaca uygun olarak Aydın, İzmir, Seferihisar’a teknik ekipler gönderdik. Atilla Bulak, Sezgin Okumuş, Muhammet Ali Ateş ve Ziraat Mühendisimiz Sertaç Yılmaz oradaki uygulamayı yerinde incelediler. Oradan yerel tohumlar getirdiler. Kendi bölgemizden, köylerimizden yerel tohumları, ata tohumlarımızı topladık. Efsane gibi konuşulan 2-3 bin yıllık tohumları bulduk. Burada sera kurduk. Bu tarım alanında, genetiği ile oynanmamış, kimyasal maddelere maruz kalmamış, kuşaktan kuşağa aktarılabilen atalarımızın kullandığı doğal tohumu yetiştirmeye çalışıyoruz. Amacımız başlangıçta tohumları üreterek, yerelde bütün halkımıza, köylerimize dağıtmak. Sadece köylere dağıtmakla kalmayacağız, şehirde yaşayan insanlar da bahçelerinde, balkonlarında hobi olarak bu tohumları yetiştirip çoğaltabilecekler. Artık hibrit tohumlardan, gdo’lu tohumlardan, ithal tohumlardan mutlak suretle kurtulmamız lazım. Çünkü bunlarda lezzet, tat yok. Hatta zararlı da diyebilirim. Ereğli olarak tarımda, tohumda yeni bir başlangıcı, devrimi yaşıyoruz. Çok ciddi bir çalışmanın içerisine girdik. Bu gördüğünüz ekili alan birkaç yıl içinde 3-4 katına çıkacak. Kapalı seraları da büyüteceğiz. Bugün itibarıyla domates, biber, hıyar, kabak, fasulye, patlıcan, kavun, karpuz, bamya, lahana, pırasa ve mısır tohumlarını üretmeye başladık. Ayrıca yan tarafta bir de çilek tarlamız var. Bu çilek tarlasında Osmanlı Çileği fidelerini yetiştirmek suretiyle bunları halkımıza dağıtmak istiyoruz. Yerli tohumların şu anda denemesini yapıyoruz. Ziraat Mühendislerimiz üretimi titizlikle takip ediyorlar. Aradan bir ya da 1,5 yıl geçmesi lazım ki istediğimiz ata tohumunu üretebilelim. 2 yıl içerisinde Tohum Bankası’nı kurmuş olacağız ve tüm halkımıza, köylerimize tohumları, fideleri dağıtmış olacağız. Sadece köylerimize değil, şehirde bahçesi olana, balkonda saksısı bulunanlara da vereceğiz ve tohumların daha da yaygınlaşmasını sağlayacağız.”
Proje çalışmasını yürüten Temizlik İşleri ve Park Bahçeler Müdürü Sezgin Okumuş da proje hakkında bilgi verdi. Okumuş, üretimin günlük olarak ziraat mühendisleri tarafından kontrol edildiğini belirterek ata tohumlarının gelecek kuşaklara aktarılması ve korunması için titizlikle çalışıldığını belirtti.

Yorumlar

Vatandaşlar Cuma Namazı için alanları doldurdu

5 Haziran 2020 Cuma 17:39

Vatandaşlar Cuma Namazı için alanları doldurdu

Zonguldak’ta Cuma Namazını kılmak isteyen vatandaşlar, namaz için belirlenen alanları tıka basa doldurdu.

Zonguldak’ta geçen hafta yağmur nedeniyle kısıtlı şekilde camilerde kılınan Cuma Namazı, bu hafta havanın güneşli olması nedeniyle alanlarda kılındı. Kız İmam Hatip Lisesi bahçesinde geniş güvenlik önlemleri altında ve korona virüs (COVID-19) tedbirleri altında kılındı.

Yorumlar

45 maden işçisi karantinaya alındı

5 Haziran 2020 Cuma 16:52

45 maden işçisi karantinaya alındı

Zonguldak Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil, Ereğli ilçesi Kandilli beldesinde bir maden işçisinde korona Virüs tespit edilmesi üzerine temas ettiği 45 madenci karantinaya alındığını söyledi.

TTK Armutçuk Müessese Müdürlüğüne bağlı maden ocağında çalışan S.K. isimli maden işçisine yüksek ateş şikayeti ile gittiği hastanede korona Virüs teşhisi konuldu. Maden işçisinin evinde devam ettiği belirtildi. Bunun üzerine Kdz. Ereğli İlçe Hıfzıssıhha Kurulu korona virüs teşhisi konulan işçinin birlikte çalıştığı 45 madencinin karantinaya alınmasına karar verildi.

“45 madenci kardeşimiz 14 gün ev karantinasında kalacak”
Yaşanan olayla ilgili açıklama yapan GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, 45 madencinin 14 günü ev karantinasında kalacağını belirterek, “Akşam Armutçuk Müessesinde yaşadığımız haberini aldığımız bir arkadaşımızın korona virüs testinin pozitif çıkmasıyla gece 12- 08 vardiyası 2’inci ocaktaki 25 tane madenci kardeşimizi dün gece itibariyle önlem amaçlı işe çağrılmadılar. Bugün itibariyle gelen filyasyon ekibi 25 arkadaş ve virüse yakalanan arkadaşımızın 20 kişiyle daha temasa geçmesi nedeniyle 45 madenci kardeşimiz 14 gün ev karantinasına gönderildiği haberi geldi. Bunun dışında Armutçuk Müessesemizde ki normal sürecimiz devam ediyor. Sadece Armutçuk Müessesesi 2’inci ocakta 12- 08 vardiyasında çalışan madenci kardeşlerimiz üretime çalışmaya ara verildi. Arkadaşlarımız 14 gün ev karantinasında gözetim altında bulunacak. Çok şükür başka müesseselerimizde bir vaka olayına rastlanmadı. Bütün yerlerde üretimimiz devam ediyor.

Yorumlar