Terör mağduruyken ,yasa mağduru oldu...

27 Haziran 2018 Çarşamba 11:57

Terör mağduruyken ,yasa mağduru oldu...

İstanbul’da 2016 yılında meydana gelen canlı bomba saldırısında felç kalan maden başmühendisi, yasa gereği taburcu olduktan 2 ay içerisinde başvuruda bulunmadığı gerekçesiyle terör mağduru sayılmadı. Özkan, iki yıldır verdiği hukuk mücadelesini sürdürüyor.

Türkiye Taşkömürü Kurumu’na bağlı Makine İkmal Daire Başkanlığı’nda başmühendis olarak görev yapan Asım Özkan, 2016 yılının Haziran ayında İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde Polonya’da 8 ay eğitim gördükten sonra Türkiye’ye dönen kızı Ayşe Özkan’ı karşılamak istedi. Baba ve kızı buluştuktan bir süre sonra canlı bomba saldırısı yaşandı. Olayda 43 kişi yaşamını yitirdi, 239 kişi ise yaralandı. Saldırıda Asım Özkan’ın omuriliğine saplanan bilye nedeniyle belden aşağısı felç kalırken, kızı Ayşe Özkan ise sol bacağından yaralandı. 
Maden başmühendisi Asım Özkan, idrar yolu enfeksiyonu nedeniyle GATA’da sevk edildiği fizik tedavi ünitesinde süren tedavisinin evde devam etmesine kararlaştırılması üzerine ambulansla evine gönderildi. 

‘Hukuk mücadelesini sürdürüyor’ 
İdrar yolu enfeksiyonun tedavi edilmesinin ardından vücudunda yaralar meydana gelen başmühendis, BEÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne kaldırılarak 83 gün boyunca tedavi gördü. 
Bu sırada Atatürk Devlet Hastanesi’nden yüzde 96 engelli raporu alan Özkan, terör mağduru sayılmak, tazminat ve yasal haklardan yararlanmak için 2017 yılının Şubat ayında İstanbul Valiliği Hukuk Bürosu’na başvurdu. 
Yetkililer ise, '5233 sayılı Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkındaki Kanun'da belirtilen maddelere göre, Özkan’ın GATA’da tedavi gördükten sonra taburcu olduğu 60 günlük süre içerisinde başvurmadığı gerekçesiyle yasadan faydalanamayacağı yanıtını verdi. Olay sonrası sağlık sorunları ile mücadele ettiğini anlatan başmühendis, bunun üzerine BİMER’den de aynı sonucu alınca avukatı aracılığıyla Ankara İdare Mahkemesi’ne iptal davası açarak hukuk mücadelesi başlattı. 

“Böyle bir süreden haberimiz de yoktu” 
Asım Özkan, yaşadıklarını anlatırken olay sonrası tedavisinin devam etmesine rağmen İstanbul Valiliği Hukuk Bürosu’nun başvurunun iki aylık süre içerisinde yapılmadığı için başvurularını kabul etmediğini söyledi. 
Özkan, şöyle dedi: 
“Başmühendis olarak görev yapmaktaydım. 28 Haziran 2016 tarihinde kızımı almak için Atatürk Havalimanı’na gittim. Kızımla buluştuktan bir süre sonra bu canlı bombaların gerçekleştirdiği terör saldırısı meydana geldi. Terör saldırısında omuriliğime gelen metal cisim neticesinde felç oldum. Belden aşağım tutmaz duruma geldi. Kızımın da sol ayak kaval kemiği parçalandı. Bizi hastaneye götürdüler 10 gün kaldıktan sonra kızımın tedavisini yapıp Zonguldak’a gönderdiler. Beni de GATA’ya sevk ettiler. GATA’da da tedavi gördükten sonra 15 Temmuz günü TSK’ya bağlı fizik tedavi ünitesine sevk ettiler. Orada tedavim devam ederken idrar yolu enfeksiyonu oluştuğu için tedavimin ev ortamında daha iyi olacağını söylediler. İki tahlil sonucu temiz çıktıktan sonra tedaviye devam edeceklerini söylediler. İlaçları kullanırken tahlil sonuçlarım bir temiz bir bozuk çıktı. Bu arada ilacı değiştirdik. Tabi tahlil sonucu beklerken 15-20 güne tahlil sonuçları temiz çıkar diye düşünürken bu süreç 2 ayı buldu. Bu arada vücudumda yara gelişmeye başladı. Bu sırada da yara tedavisinin ardından artık Ankara’yı aradım. Yaranın iyileştiğini söyledim. Vücudumda ufak tefek yara olduğunu söyledim hiçbir şekilde vücudumda yara olmayacağını söylediler. Eski hastaları oluğumu söyleyip tamamen yaralar kapandıktan sonra beni tedavi için alacaklarını söylediler. Hastaneden taburcu olduktan 2 ay içerisinde başvurmadığım için başvurumun kabul edilmediği ve mahkeme yolunun açık olduğuna dair bir yazı geldi. Hukuk bürosundan. Bunun üzerine SGK’ya başvurduk oradan da gelen cevap ‘İstanbul Valiliği Hukuk Bürosu’ndan evraklar gelirse incelenecektir’ yazısı. O ara BİMER’e yazı yazdım. Yanlış yorumlamışlar. Sonra BİMER’e bir yazı daha yazdım. Bana gelen yazı yine aynı, taburcu olduktan 2 ay içerisinde başvurmadığım yazıyordu. Ancak ben tedavimin tamamlanmadığını, tedavi gördüğümü ondan sonra müracaat ettiğimi yazdım. Ama onlar taburcu oldum diye rehabilitasyon hastanesindeki çıkışımı kabul ediyorlar. Orada tedavinin tamamlanması diye bir şey yok. Biz burada canımızla uğraşıyoruz. İki aylık süreymiş, geç kalmışız biz bunun hesabını yapamadık. Böyle bir şeyden haberimiz de yoktu zaten. Her zaman olan bir şey değil, insanlar her zaman terör mağduru olmuyor. Bu yasa da öyle bilinen bir yasa değil. Baktık olmuyor avukatım tekrar SGK’ya başvurdu. Ben de bu ülkenin vatandaşıyım, 15 Temmuz’da yaralananlar da bu ülkenin vatandaşı. Onlar bütün haklarını alabiliyor da ben niye alamıyorum” diyerek mahkemeden gelecek cevabı bekliyor.” 
Maddi kaynaklarının tamamını tedavisine harcayan Özkan, tedavisinin devam edebilmesi ve yasanın verdiği haklardan faydalanmak için yetkililerden gelecek umutlu haberi bekliyor. 

Yorumlar
 • Adile
  28 Haziran 2018 Perşembe 13:31

  Hasta arkadaş kendi acılarını mı yüreğinde taşısın yoksa yasalarımı takip edsin mağdur olmasının sebebi yasaları hazırlayanlardır bu konularda görevli ve evrak takibi olması lazım sebeb Sizlersiniz

 • Adam
  28 Haziran 2018 Perşembe 13:23

  GEÇMİŞ olsun

Alaplı'da paniğe neden oldu...

27 Haziran 2018 Çarşamba 09:19

Alaplı'da paniğe neden oldu...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün kuvvetli yağış ve dolu uyarısı üzerine Zonguldak Alaplı İlçesinde, bazı vatandaşlar araçlarının üstünü kapatarak önlem aldı.

 Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün kuvvetli yağış ve dolu uyarısı üzerine, Alaplı Belediyesi’nin aralıklarla hoparlerinden gerekse sosyal medya üzerinden 'dolu yağışı nedeniyle vatandaşların araçlarını kapalı pazaryerine park edebilir' uyarısının ardından yüzlerce vatandaş , araçlarını korumak amacıyla kapalı pazar yerine getirdi. 
Bazı araçhipleri kapalı otoparklara save kapalı pazar yerlerine yönelirken, bazıları da araçlarının üstünü karton, battaniye ve straforla kapattı. Aracını koruma altına alan vatandaşlar, belediyenin ilçede beklenen dolu yağışı nedeniyle araçların, kapalı pazar park içine eden vatandaşlar, Belediye Başkanımız Nuri Tekin'e teşekkür etti. 

Yorumlar

Ereğli halkı milletvekillerinden ne bekliyor? İşte yanıtı…

26 Haziran 2018 Salı 20:58

Röportaj: Nisa Nur Temizel - Kamera: Tayfur Bozkurt

Ereğli halkı milletvekillerinden ne bekliyor? İşte yanıtı…

Kdz. Ereğli halkı İz Medya'ya 24 Haziran seçim sonuçlarını değerlendirdi, milletvekillerinden beklentilerini söyledi.

24 Haziran Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri tamamlandı. Peki halk seçim sonuçları hakkında neler söyledi? Milletvekillerinden beklentileri neler? İz Medya olarak halka mikrofon uzattık.


İşte o röportaj:

Etiketler:

İz Medya Prodüksiyon , sokak röportajı , Nisanur Temizel , Tayfur Bozkurt , seçim , değerlendirme ,

Yorumlar
 • Vatandaş
  29 Haziran 2018 Cuma 08:36

  Kıraathane istiyoruz, kek olsun lütfen

 • Sadettin Arslan
  27 Haziran 2018 Çarşamba 10:17

  Tek Beklentimiz eregli devrek yolu acil olan

 • kadir
  27 Haziran 2018 Çarşamba 09:17

  beklemeye devam et ereğli, daha çok beklersin,

 • Şükrü
  27 Haziran 2018 Çarşamba 00:33

  Seçmen bu gerisi teferruat....

Vicdansız sürücü köpeğe çarpıp kaçtı

26 Haziran 2018 Salı 16:40

Vicdansız sürücü köpeğe çarpıp kaçtı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde bir sürücünün yerde yatan köpeğe çarpıp kaçma anı güvenlik kameraları tarafından kaydedildi. Köpeğin sahibi Anıl Karataş sorumsuz sürücüye tepki gösterdi.

Kdz. Ereğli ilçesinde sabah saatlerinde yaşanan olayda bir minibüs sürücüsü akaryakıt istasyonundan yakıt aldıktan sonra dönüş yaptığı sırada yerde yatan köpeğin üzerinden geçmeye çalıştı. Minibüsü fark edip son anda kaçmayı başaran Sibirya Kurdu cinsi “Şivas” isimli köpek acılar içerisinde dakikalarca bağırdı. Köpeğin sahibi Anıl Karataş köpeğinin tedavisini yaptırırken, minibüs sürücüsüne ise tepki gösterdi. Karataş olayla ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada “67 TS 193 plakalı araç buradan mazot almış. Geri geri geliyor ve bizim hayvanda yolun ortasında yatıyor. Hiç onu görmemezlikten gelmiş, üzerinden geçmiş. Hayvan son anda kaçmış, ayağına denk gelmiş. Kaçmış, gitmiş. Adamda burada hiç durmadan yoluna devam ediyor. İnsan bir merak eder ‘Ne oldu bu hayvana? Bir şey oldu mu?’ Burayı yıkmış, bağırmış, ağlamış burada. Herkes duymuş burada. Beni sabah 07.30’da aradılar evden, baktık hayvana Allah’a şükür bir şey yok. Ayağında zedelenme var, biraz topallıyor ama onun dışında. Ne biliyim insanda biraz hayvan sevgisi olur. Hayvana çarptığın zaman bir durur bakarsın. Hiç bakmıyor. Böyle bir şey olur mu? Ben bunu yediremiyorum. İlla bir şey olması için hayvanın ölmesi mi lazım? İlla hayvanı öldürececek misin? Direk hayvanın üzerine sürmüşsün arabayı, direk. Uzaktan gelir, trafik yoğun olur anlarım. Senin hayvanı görmeme gibi bir ihtimalin yok. Sabit yolun ortasında duruyor bu hayvan. Direk vuruyorsun, gidiyorsun. Çok sinirime dokundu, çok kötü bir durum” dedi.
Köpeğine bundan sonra dükkanının içinde bakacağını anlatan Anıl Karataş ve köpeğin diğer sahibi Ozan Turan Şivas’ı sevip kendisini sakinleştirmeye çalıştı.

Minibüsün köpeğe çarpma anı böyle görüntülendi
Sabah saatlerinde meydana gelen olayın görüntüleri yakındaki bir iş yerinin güvenlik kameralarına saniye saniye yansıdı. Görüntülerde minibüsün yakıt almaya geldiği ve sürücünün yakıtını aldıktan sonra dönüş yaptığı sırada köpeğin üzerine sürdüğü, köpeğin son anda kaçtığı ve bir süre baktıktan sonra olay yerinden uzaklaştığı görülüyor.

Haberin yayınlanmasının ardından Kdz. Ereğli İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri plakadan araç sürücüsünü tespit ederek, kendisine cezai işlem uyguladı. 

Etiketler:

Köpek , sürücü , eziyordu ,

Yorumlar
 • Kralex
  30 Haziran 2018 Cumartesi 21:18

  Talip bey siz çarptınız heralde köpeğe .insan kutsaldır ama insan olan insan kutsaldır

 • Talip
  26 Haziran 2018 Salı 23:59

  Beddua etmeyelim,unutmayalım insan kutsal varlıktır.uyaralım,eğitelimgerekirse kanunlar uygulanır.köpeyi yolda tutmayalım,koruyalım.

 • Vatandaş
  26 Haziran 2018 Salı 17:00

  Dilerim allahtan onun ayagina taş takilirda .bir gun ben ne yaptim der .yaziklar olsun ona .hayvana acimayan nsana hic acımaz .bunlar cez sini bulmalı..

250 aileye gıda yardımı...

26 Haziran 2018 Salı 16:10

250 aileye gıda yardımı...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü bünyesinde kurulan Gıda ve Giyim Bankası aracılığıyla ihtiyaç sahibi 250 aileye gıda yardımına başladı. Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, ihtiyaç sahibi aileleri desteklemeyi sürdüreceklerini belirtti.

Karadeniz Ereğli Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü bünyesinde kurulan Gıda ve Giyim Bankası, ihtiyaç sahibi ailelere yardımlarını sürdürüyor.
250 aileye Gıda ve Giyim Bankası önünde yapılan dağıtımda konuşan Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, ihtiyaç sahibi aileleri desteklemeyi sürdüreceklerini belirtti. Ramazan ayında 7 bin 500 gıda kolisi yardımında bulunduklarını belirten Başkan Uysal; “31 mahallemizde mahalle muhtarlarımızla birlikte tespit edilen 7 bin 500 aileye gıda kolisi dağıtımında bulunduk. İlçemizdeki ihtiyaç sahibi ailelerin yanlarında olabilmek için kurduğumuz Gıda ve Giyim Bankası aracılığıyla 3 ayda bir düzenli olarak 250 ailemize yardımda bulunuyoruz. Bugün yardımların dağıtımına başladık. İhtiyaç sahibi ailelere; giysi, halı, yastık, yorgan, battaniye, yatak ve baza ev eşyası, mutfak araç ve gereçleri, beyaz eşya, gıda malzemeleri, çocuk bezi ve maması gibi yardım paketlerimizi ulaştırıyoruz. Çocukların giyim ihtiyaçlarının yanında oyuncaklarını da veriyoruz. Mağdur olan ailelerimize sahip çıkacağız ve yanlarında olmaya devam edeceğiz” dedi.
İhtiyaç sahibi aileler, yanlarında olduğu için Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’a teşekkür etti.

Yorumlar