Telefonla konuşurken araba çarptı

26 Ağustos 2019 Pazartesi 18:08

Telefonla konuşurken araba çarptı

Zonguldak'ta bir kişi, durakta cep telefonuyla konuştuğu sırada geri geri gelen minibüsün çarpması sonucu yaralandı


Olay Karaelmas Mahallesi Mustafa Aşçı Sokakta meydana geldi. İddiaya göre minibüs durağı önünde telefonla konuşan Hayri D'ye geri geri çıkan araç çarptı. Çevredekilerin haber vermesi üzerine olay yerine ambulans ve polis ekipleri sevk edildi. Olay yerine gelen 112 sağlık ekipleri hafif yaralanan Hayri D'ye olay yerinde ilk müdahaleyi yaparak Atatürk Devlet Hastanesine kaldırdı. Polis olayla ilgili soruşturma başlatırken hafif şekilde yaralanan Hayri D'nin durumunun iyi olduğu öğrenildi. 

Etiketler:

kaza , Zonguldak , Kdz.Ereğlihaber , Ereğlihaber

Yorumlar

Batı Karadeniz Bölgesi’nde ilk kez karaciğer nakli yapıldı

26 Ağustos 2019 Pazartesi 18:04

 Batı Karadeniz Bölgesi’nde ilk kez karaciğer nakli yapıldı

Batı Karadeniz Bölgesi’ndeki ilk karaciğer nakli Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde 67 yaşındaki emekli maden işçisine gerçekleştirildi.


Batı Karadeniz Bölgesi’nin sağlık üssü konumundaki Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi sağlık alanında bölge genelinde yeni bir başarıya daha imza attı. Bu kapsamda Zonguldak ve Batı Karadeniz Bölgesi’ndeki ilk karaciğer nakli gerçekleştirildi. 
Üniversite Hastanesi Organ Nakil Merkezi tarafından 22 Ağustos Cuma günü, Sağlık Bakanlığı Ulusal Organ ve Doku Nakil Koordinasyon Merkezi bünyesinde kayıtlı ve hastanede karaciğer yetmezliği nedeni ile takip edilen 67 yaşındaki Şaban Özdemir’e beyin ölümü gerçekleşen kadavradan alınan karaciğer başarılı bir operasyonla nakil edildi. 

6,5 saatlik başarılı operasyon 
Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Yusuf Günay, Dr. Yücel Karadere, Dr. Aktuğ Buzkan, Dr. Emre Karadeniz ve Anesteziyoloji ve Reanimasyon Öğretim Üyesi Dr. Dilek Okyay, Dr. Duygu Kocakulak ve Dr. Bahar Say'dan oluşan ekip, 6,5 saat süren başarılı bir operasyonla nakli gerçekleştirildi. 
Nakil sürecini aktaran Dr. Yusuf Günay, “Bu hastamız 67 yaşında erkek hasta, sarılığa bağlı karaciğer yetmezliği vardı. Biz 4 gün önce beyin ölümü gerçekleşen bir kişiden aldığımız organı naklettik. Bugün dördüncü gündeyiz. Hastamızın genel durumu oldukça iyi. Nakli yaptığımız karaciğer çalışıyor. Fonksiyoneldir. Şu an hastamızın herhangi bir sıkıntısı yok. Her şey böyle giderse bir hafta sonra hastamızı taburcu edeceğiz. Merkezimiz karaciğer ve böbrek nakline başlamıştır. Bu konuda başta Valimiz, Rektörümüz ve başhekimimiz olmak üzere herkese teşekkür ediyorum” dedi. 
Genel Cerrahi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Aydemir de “Aslında ciddi boyutta bir hizmet veriyoruz. Karaciğer yetmezliğinde ciddi medikal tedavilerimiz var artık. Pek çok konuda da başarılıyız. Ama belirli bir noktaya geldikten sonra artık medikal tedavide fayda sağlayamıyoruz. Bu noktada artık son evreye geldikten sonra cerrahi nakil gerekiyor” diye ifade etti. 

Karaciğer yetmezliği yaşayanlara umut oldu 
ZBEÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Organ Nakil Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ali Borazan yaptığı açıklamada, uzun zamandır organ nakliyle ilgili çalışmalar yaptıklarını belirterek, karaciğer nakliyle ilgili tüm çalışmaları tamamlayarak bu konuda ruhsatı aldıklarını söyledi. Prof. Dr. Borazan, nakil merkezinin, ülkemizde karaciğer yetmezliği olan hastalara büyük umut olduğunu söyledi. Borazan, “Bölgemizde sağlık alanında hizmet bekleyen, organ yetmezliği gelişen hastalarımızın naklini gerçekleştirerek normal sağlıklı bireyler gibi yaşamlarına devam edecektir. Bunun da ötesinde nakil merkezimizde olmasından dolayı diğer nakil merkezlerinde olan hastaların takibi artık nakil merkezimizde yapılabilecektir. Bu süreç uzun bir süreç. Rektörümüz göreve başladığından beri bizzat yakın takip ve ilgileriyle süreci hızlandırdık. Nakil bekleyen diğer hastalarımızın da nakil için sıraya girmelerini bekliyoruz. Emin ve güvenli bir şekilde diğer illerdeki hastalarımız rahatlıkla buraya sıralarını aldırabilirler” şeklinde konuştu. 

“Bölgemiz için çok önemli bir gelişme” 
Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı da ilk kez gerçekleştirilen karaciğer nakli ile hastanenin birçok hizmette olduğu gibi organ naklinde de öncü olduğunu ve bölgede halkın sağlığına ciddi katkılar sağlayacağını belirterek nitelikli sağlık hizmeti sunma gayretlerini sürdüreceklerini söyledi. 
Prof. Dr. Çufalı, “Hastanemizde organ nakil merkezimiz, ilk defa olarak Batı Karadeniz Bölgesi içerisinde karaciğer nakli gerçekleştirdi. Bu nakil merkezimizin açılması için yoğun bir çaba gösterdik. Ekip arkadaşlarımızla beraber açıldıktan sonra da ruhsatlandırdıktan sonra da organ verebilecek yakınları bekledik. Geçen hafta bu da gerçekleşti. Bütün ekibimiz ilk defa bu bölgede karaciğer nakli gerçekleştirdi. Çok önemli bir gelişme, hastanemiz için de öyle. Hastanemiz birçok açıdan ilkleri gerçekleştiriyor. Bundan sonra da gerçekleştirmeye devam edecektir” dedi. 
Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Prof. Dr. Şenay Özdolap yaptığı açıklamada, ‘‘Organ ve doku bağışı bilincinin geliştirilmesi, halkın bilinçlendirilmesi ve organ bağışı konusundaki önyargılarının yıkılması, hem organ ve doku temini seviyesinde hem de organ ve doku nakli hizmetinin sürdürülebilmesinde son derece önemli rol oynamaktadır. Merkezimiz organ nakli konusunda ileri düzey bilgi ve teknoloji gerektiren bir alt yapıya sahiptir. Bugün de bu birikimin haklı gururunu sizlerle paylaşmanın sevincini yaşıyoruz. Şunu bilmek gerekir ki, bağışlanan her organ yeni bir hayata verilen candır’’ dedi. 

“Bölgemiz ve insanımız için gurur vesilesidir” 
Organ nakli yapılan hastayı ziyaret ederek ‘geçmiş olsun’ dileğini ileten Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş da gazetecilere şu açıklamalarda bulundu: 
“Batı Karadeniz Bölgesi’nde tek organ nakli yapılan hastane bizim üniversitemizin tıp fakültesinin hastanesi. Genişçe bir ekip var. Rektörlüğümüz ve başhekimimizin katkılarıyla ilk karaciğer nakli gerçekleşmiş oldu. Karaciğer nakli benim dışarıdan bilgilerime göre oldukça zor bir nakildir. Organ nakilleri içerisinde zor olanlardan birisidir. Ekibi kutluyoruz. Bu işin birkaç yönü var. Şehrimize ait bir kurumda böyle bir başarının ortaya çıkartılması bölgemiz için, şehrimiz ve insanımız için bir gurur vesilesidir. Organ bekleyen insanlarımız var. Onlara yeni bir çözüm kapısı açılmış olması da önemli. Hep Ankara, İstanbul gibi yerlerde bu işleri kovalıyorken artık böbrek ve karaciğer nakli bekleyen hastalarımızın bir gözü bir kulağı da bu saatten sonra Zonguldak’ta olacak.” 
Organ nakli yapılan hastanın önümüzdeki hafta taburcu edileceği öğrenildi. 

Etiketler:

organ nakil , m karaciğer , Zonguldak , KdzEreğlihaber , Ereğlihaber

Yorumlar

Milli takım hazırlık kampına girdi

26 Ağustos 2019 Pazartesi 17:29

Milli takım hazırlık kampına girdi

Zonguldaklı güreşçi Mehmet Miraç Alaca, Balkan Şampiyonası öncesinde İstanbul'da Milli takım hazırlık kampına girdi.


Zonguldaklı güreş antrenörü Murat Çakır'ın yetiştirdiği Miraç Alaca, 12-13 yaş grubu arasında şampiyonlarda gösterdiği başarılı performansıyla 26 Ağustos - 7 Eylül tarihleri arasında yapılacak Balkan Şampiyonası öncesinde Milli takım hazırlık kampına davet edilmişti. Güreş antrenörü Murat Çakır ve sporcu Miraç Alaca İstanbul'da Mersinli Ahmet Kamp Eğitim Merkezinde kampa girdi. Alaca, kampta göstereceği performansa göre Ay - Yıldızlı forma altında Balkan Şampiyonasında ülkemizi temsil edecek. 
Antrenörü Murat Çakır, "Sporcumu İstanbul'da yapılan Milli takım kampına ulaştırdım. İnşallah kampta göstereceği performansa göre Ay - Yıldızlı forma altında ülkemizi temsil edecek. Bizler her zaman onun yanındayız. Bu başarı hepimizin başarısı. İnşallah daha Miraç gibi bir çok sporcuyu güreş sporuna kazandıracağız" diye konuştu. 

Etiketler:

güreşçi , hazırlık kampı , Kdz.Ereğli haber , Ereğli haber

Yorumlar

Ereğli Türkiye’ye rezil oluyor

26 Ağustos 2019 Pazartesi 13:36

Ereğli Türkiye’ye rezil oluyor

Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından Türkiye genelinde olduğu gibi Kdz. Ereğli ilçesinde ki fakülte ve yüksekokullara da kayıtlar başladı.


Basından ‘Avrupa Kenti’ diye okudukları Kdz. Ereğli ilçesine kayıt için gelen aileler ile üniversite öğrencileri gördükleri manzara karşısında adeta şok oluyor. Özellikle Kepez Mahallesi yerleşkesinde bulunan Denizcilik Fakültesi, Meslek Yüksekokulu, Turizm Fakültesi ve eğitim fakültesi bölümlerine kayıt için gelen öğrenciler ve aileleri şaşkınlık içerisinde kalıyor. Üniversite’ye ait binaların yanında Kdz. Ereğli Belediyesi tarafında yapılan piknik alanında dinlenmek isteyen aileler bakımsız ve adeta çöp deryası olan alandan hızla uzaklaşmak zorunda kalıyor. Piknik alanı dışında bulunan tuvalet ve lavabolar bakımsız ve atıl halde duruyor. Piknik alanının tabelasına bakıldığında bile durumun vahameti daha içeri girmeden anlaşılıyor.
Fakülte ve yüksekokul binalarına giden yol ise adeta patates tarlasına dönmüş vaziyette. Yolun bir çok noktasında açılan çukurlar öğrencilere ve aileleri zor durumda bırakıyor.
Üniversite yetkilileri ise durumu kayıtlar başlamadan yetkili mercilere bildirdiklerini ancak ne belediyeden nede diğer yetkililerden kimsenin gelip durumu düzeltmek için çalışma yapmadığını söyledi. Kepez Mahallesi sakinleri ise Ereğli’ye Türkiye’nin dört bir yanından gelen binlerce kişinin gördükleri manzara karşısında “Bu mu sizin Avrupa kentiniz?” diye sorduklarını ve hiçbir cevap veremediklerini söyledi.

Etiketler:

Kepez , Kdz.Ereğli , Zonguldak , KdzEreğlihaber , Ereğlihaber

Yorumlar

Atatürk’ün Zonguldak’a gelişinin 88. yıl dönümü kutlandı

26 Ağustos 2019 Pazartesi 12:51

Atatürk’ün Zonguldak’a gelişinin 88. yıl dönümü kutlandı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Zonguldak’a ayak basışının 88. yıl dönümü törenle kutlandı.


Atatürk’ün Zonguldak’a gelişinin 88. yıl dönümü nedeniyle Valilik binası önünde tören düzenlendi. Çelenk sunma törenine Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, Garnizon Komutanı ve Askerlik Şube Başkanı Yüzbaşı Ayhan Kafalı, Zonguldak Belediye Başkanı Dr. Ömer Selim Alan, İl Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı, ZBEÜ Rektörü Prof Dr. Mustafa Çufalı, siyasi parti temsilcileri ve protokol üyeleri katıldı. 
Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunduğu törende Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı. Alan, “Bugün, Cumhuriyet'imizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şehrimize teşriflerinin 88’inci yıl dönümü dolayısıyla sizlerle bir arada olmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Cumhuriyet'in ilanından sonra Zonguldak ve çevresinde bulunan zengin maden ve kömür yatakları nedeniyle ilimiz, ülkemizin maden endüstri başkenti olarak kabul edilmiştir. Zonguldak'ı Türkiye'nin ilk vilayeti olarak ilan etmekle, bize tarihi bir onur kazandıran Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 26 ağustos 1931 yılı çarşamba günü Ertuğrul yatıyla ilimize gelmiş ve halkımızın büyük bir coşkusu ile karşılanmıştır. 26 ağustos 1931 Yılı'nda şehrimize teşrif eden gazi Mustafa kemal Atatürk, maden ocaklarının işleyişini ve çalışmalarını yerinde incelemek üzere üzülmez bölgesini ziyaret etmiştir. Bu ziyaretin ardından, havzanın mevcut yapısında büyük değişikliklere yol açan gelişmeler olmuş, ilk işçi haklarını koruyan teklifin kanunlaşarak yürürlüğe girmesi gibi yapılan bir dizi yeniliğin ardından, yabancıların havzadan çekilmek zorunda kalmasıyla maden ocaklarımız tamamen millileştirilmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, şehrimize verdiği değeri şu söylemi ile de ifade etmiştir: “Zonguldak'ın derin toprakları altındaki maden servet-i ne kadar kıymetli ise, bizim nazarımızda Zonguldak'ta o kadar çok kıymetli bir vilayetimizdir.” Bu duygu ve düşüncelerle, başta Cumhuriyet'imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, vatanımızın bölünmez bütünlüğü uğruna canını feda etmiş tüm şehitlerimizi ve maden şehitlerimizi en derin minnet şükran ve rahmetle anıyorum” ifadelerine yer verdi. 
Törende günün anlam ve önemine değinen şiir okundu. Anma töreni Maden Mühendisleri Lokali’nin bulunduğu alandaki iskelede devam etti. 
Vali Erdoğan Bektaş, ve beraberindeki protokol üyeleri Atatürk’ün ayak bastığı iskeleden denize karanfil bıraktı. TCSG 86 Bot Komutanlığı’na bağlı askerler bot ile getirdikleri Türk Bayrağı’nı Vali Bektaş'a teslim etti. 
Tören, bayrağı öpen Erdoğan Bektaş ve beraberindekiler Türk Bayrağı’nı açarak poz vermesi ile sona erdi. 

Etiketler:

Gazi Mustafa Kemal Atatürk , Kemal Atatürk , tören , Zonguldak , Kdz Ereğlihaber , Ereğlihaber

Yorumlar