Tatmetal'den grev oylaması öncesi son uyarı...

16 Haziran 2018 Cumartesi 19:26

Ereğli Haber

Tatmetal'den grev oylaması öncesi son uyarı...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren demir çelik fabrikasında çalışan işçilerle ilgili dün gazetecilere açıklama yapan Türk Metal Sendikası’na Tat Metal Çelik A.Ş.’den yanıt geldi. Fabrikanın Mali Direktörü Sedat Çiftçioğlu sendikayı uyararak “Kaş yapayım derken göz çıkarmamak lazım” dedi.

Tat Metal Çelik A.Ş. Mali Direktörü Sedat Çiftçioğlu, Türk Metal Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Ziya Odabaş ile sendikanın Ereğli Şube Başkanı Metin Ercan’ın kendilerine yönelik dün yaptığı açıklamalara yanıt verdi.

“Sendikalar işçinin görüşlerine değer veren yapıda olmalı”
Demir çelik sektöründe yaşanan grevlerin fabrikalara geçmişte çok büyük zararlar verdiğini hatırlatan Çiftçioğlu, Türk Metal Sendikası’nın işçi için ne zam talep ettiğini halen açıklamadığını dile getirdi. Açıklamasında sendikacılık tarihi ve gelişimlerinden örnekler veren Çiftçioğlu “Zaman değişiyor insanlar değişiyor tabi buna bağlı olarak kurumlarda bu değişimden nasibini alıyor. Bakın Türk Sendikacılığı kitabında Refik BAYDUR ne diyor “Küreselleşme hemen hemen her alanı etkilediği gibi devletleri, sivil toplum örgütlerini ve fertleri de etkilemektedir. Küreselleşmeyi tetikleyen gelişmelerin başında; teknolojik gelişmeler, ideolojik eğilimler ve ekonomik hızlı değişim ihtiyacı gelmektedir. Bu gelişmeler karşısında örgütlü işgücü, yaşanan bu hızlı değişime ayak uyduramamakta ve hızla zayıflamaktadır.” Yani özetle diyorki; Ne kadar söz varsa düne ait dünle beraber gitti cancağazım. Şimdi yeni bir şeyler söylemek lazım. Sendikalar iş yaşamının önemli kurumlarındandır. Ancak birçok kişi ve kurum gibi onlarda çeşitli sorunlarla yüz yüzedir. Sendikal demokraside bu sorunlardan biridir. Gerek çalışma hayatı açısından gerekse de sağlıklı bir demokrasi açısından sendikaların şeffaf, açık, net sorgulanabilir, patronaj (ağalık) sisteminin olmadığı, üyelerinin kendilerine ve görüşlerine değer veren bir yapıya sahip olması gerekir. Yoksa çalışma hayatında sosyal barıştan ve adaletten söz etmek güç olur” dedi

“İşçiler önerdiğimiz zamdan memnun”
Türk Metal Sendikası’nın baskısıyla işçilerin verdikleri iftar yemeğini bıraktıklarını belirten Çiftçioğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Biz dedik ki işçimize %25 ila %38 arasında bir artış teklif ettik. Benzer şekilde beyaz yaka çalışanımıza da zam yaptık. Beyaz yaka genel olarak zamdan memnun olduğunu söylüyor. Biz söylemiyoruz mavi yaka yani aynı zamanda sendika üyesi çalışanlarımız soruyor neden bizim sözleşme imzalanmadı diye? Bu sorunun cevabı sendikada. Şimdi bunun neresi yalan, bunun neresi iftira? Rastgele bazı çalışanlarımıza ‘ücret beklentiniz nedir?’ diye sorduk beklentilerinin üzerinde bir artışı duyunca çok memnun oldular. Elbette hiçbir şey her zaman mükemmel olamaz yapılacak işler hep vardır ve var olmaya da devam edecektir. İftar yemeklerine katılmadıklarını söylemek yani olan bir şeyi ifade etmek Tat Metal’e yakışmıyor ise yemeğe gitmemeleri için sendikanın işçiye köfte ekmek dağıtmak suretiyle yemekhanelerde verilen yemeği aldıktan sonra yemeyip masada bırakmak ve zayi etmek ne kadar yakışık alıyor? Yemekleri alıp yemeden bırakmak nankörlük etmek, nimeti tepmek, bindiği dalı kesmek olmuyor mu? Samimi sözcüğü sözlükte candan açık yüreklilikle davranan olarak tanımlanıyor. Biz diyoruz ki %25 ila %38 arasında bir artış verdik. Siz ne kadar istediniz diye soran basın mensubuna siz niçin söylemiyorsunuz o halde? Bu durumda kim samimiyetsiz oluyor? Fabrika kapısında bir açıklama yapmadılar mı? ‘İşveren enflasyon oranının da ki zammı bile kabul etmedi’ demediler mi? Bu mu işçiye doğru aktarım? Bu söylemler Türk Metal gibi köklü bir kuruma hiç yakışıyor mu? Son derece acı, bir o kadar da trajikomik olan “İşten Atılırsınız” gibi bir ifademiz yokken var mış gibi söylenmesidir. Asıl iftira budur. Oysa Biz dedik ki “Sendikadan ayrılmak isteyen işçilere de işten ayrılacaksınız” diye tehdit ediyorlar. Bu haberlerin ve sözlerin tamamı asılsızdır. Bizim işine sahip çıkan hiçbir işçimizle sorunumuz yok ve olamaz.” Birde kalkıp diyorlar ki; “Patronlarla şirket yöneticileri birbirlerinden bihaber” Oysa gerçekte bunlar birbirlerinden bihaber. Genel başkanları bizimde olumlu bulduğumuz güzel bir çalışma başlatmıştı akademik çevre ile sendikayı buluşturan. Ancak anlıyoruz ki asıl Bihaber’lik bunlarda. Endüstri ilişkilerinde kullanılan dil ve yöntemlerini geliştireceklerine halen eski ağalık sisteminin ifadeleriyle yol almaya çalışıyorlar.”

“İşçiler greve gitti, koca fabrika kapandı gitti”
İzmit’te kurulu bir fabrikanın işçilerin sendika öncülüğünde başlattığı grev sonucu kapandığını ve işçilerin kıdemlerini bile alamayarak büyük mağduriyetler yaşadığını belirten Çiftçioğlu, Erdemir’de çalışan işçilere grev zamanı neler yaşadıklarının sorulmasını istedi. Çiftçioğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Araştırma gereği bile duymamış denilmiş ya, bakın ben size bir örnek vereyim; Tarih tekerrürden ibarettir derler. İzmit’te kurulu Çelik Sanayi adında bir dövme fabrikası vardı. 1959 yılında kurulmuş koca fabrika ülkede örnek gösteriliyordu. Yakınlarımızda çalışıyordu bu fabrikada. Bir gün işçiler maaşlarını mazeret göstererek greve gittiler ve fabrikanın şalterini kapattılar. Sonra ne mi oldu? Koca fabrika kapandı gitti. İşçiler bir araya gelip dernek kurdular. Fabrikayı satacak adam aradılar. Ne kıdemlerini aldılar ne diğer haklarını. İşçiler işsiz kaldı. ‘Biz limon satarız, biz simit satarız’ diyenler hiçbirini yapamadı. Çünkü o yerlerinde sahipleri vardı. Bu psikolojiyi kaldıramadılar, bir süre sonra işçi sendikaya da ağır geldi. Çünkü sendikanın gücü yetmedi, çekip gitti. Bir daha selamete çıkamadılar. Çelik Sanayi gibi diğer birçok şirketin çalışanları grev nedeniyle zor duruma düştü. Araştırmaya meraklı olanlar gidip araştırabilirler ve sütten ağzı yananların yoğurdu nasıl yediklerini dinlerler. Hatta uzağa gitmesinler Erdemir’in grev yapan işçisine bir sorsunlar. Akıl veren çok olur, başka şeye gelince yok olur. Küçük vuruşlar, dev meşeyi devirirmiş derler. Tatmetal bölgenin meşesidir. Kaş yapayım derken göz çıkarmamak lazım. Herkes hür iradesiyle kendi kararını kendi verecek ve oyunu kullanacak. İşimize, gücümüze sahip çıkalım meşemizi zedelemeyelim. Son olarak işçi kardeşim sana vereyim bir öğüt; kendi ununu kendin öğüt.”

Yorumlar

Kaymakam'dan bayramlaşmada mutlu eden sözler

15 Haziran 2018 Cuma 17:41

Ereğli Haber

Kaymakam'dan bayramlaşmada mutlu eden sözler

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde Kaymakamlık tarafından düzenlenen bayramlaşma programında protokol üyeleri siyasi parti ve STK temsilcileri ile bayramlaştı.

Kdz. Ereğli ilçesinde Kaymakamlık tarafından düzenlenen bayramlaşma programı Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) gerçekleştirildi.
Alaplı Kaymakamı ve Kdz. Ereğli Kaymakam Vekili Saim Eskioğlu’nun ev sahipliği yaptığı bayramlaşma programına CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Aykut Manioğlu, Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Kdz. Ereğli Cumhuriyet Başsavcı Vekili Uğur Kaya, Erdemir Genel Müdürü Salih Cem Oral, İlçe Müftüsü Recai Albayrak, TSO Başkanı Arslan Keleş, bazı partilerin milletvekili adayları, resmi ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşların bayramlarını kutladı.
Alaplı Kaymakamı ve Ereğli Kaymakam Vekili Saim Eskioğlu vatandaşların bayramını kutlayarak başladığı konuşmasında Ereğli’nin il olmayı hak etmiş bir ilçe olduğunu söyledi. Eskioğlu konuşmasında “Bu manevi değeri büyük olan bu günde sizlerle beraber olmaktan hepimiz çok mesut ve bahtiyarız. Hepinizin bayramını tebrik ederim. Ereğli gibi güzide, il olmayı çoktan hak etmiş olan bu büyük ilçemizde böylesine dostça, kardeşçe, hemşerilik hukuku içerisinde kutlanan bu coşkulu bayramdan çok mutlu oldum. Çok önem verdiğim bir konudur; bayram sabahında eşini, dostunu, ailesini bırakarak buraya bayramlaşmaya gelen be değerli zevatı yürekten selamlıyorum. Allah tekrarına erdirsin. Bu vesile ile de bu ilçede büyük hizmetleri olmuş değerli meslektaşım değerli Kaymakam Nazım Madenoğlu'na da emeklilik hayatında başarılar diliyorum. Kendisi ilçe kaymakamı olmasının ötesinde Ereğli'ye değer vermiş gerçekten gönül vermiş değerli bir bürokrattı, adı silinmeyecektir. Kendisine hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
Protokol üyeleri buradaki bayramlaşma programının ardından Ereğli İlçe Jandarma Komutanlığı, Kapalı Cezaevi, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İzmirlioğlu Huzurevine ziyaret gerçekleştirdi.

Yorumlar
 • Çilgin a2 ci
  16 Haziran 2018 Cumartesi 21:54

  Halen daha işçiyi sinirlendiriyorsunuz açiklamalarinizla iş aramaya başlasin mavi yaka işçi zaten aç degişen bir şey olmayacak işçi için ...

Uysal, belediyede bayramlaştı

15 Haziran 2018 Cuma 17:38

Uysal, belediyede bayramlaştı

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Ramazan Bayramının ilk günü belediye hizmet binasında ki bayramlaşma programında, belediye çalışanları, STK temsilcileri ve misafirleriyle bayramlaştı.

Kdz. Ereğli Belediyesinde geleneksel olarak düzenlenen bayramlaşma töreni Ramazan Bayramının ilk günü Başkan Hüseyin Uysal’ın makamında gerçekleşti. Başkan Uysal, belediyede çalışan personel, zabıta, itfaiye, birim müdürleri, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri, muhtarlar, belediye meclis üyeleri, gazeteciler ve misafirleriyle tek tek bayramlaşarak çay ikramında bulundu.
Belediye Başkan Yardımcıları ve daire müdürlerinin de hazır bulunduğu bayramlaşma töreninde, Başkan Hüseyin Uysal katılımcıların bayramını kutlayarak; “Milli ve dini duyguların, inançların, örf ve adetlerin uygulanıp sergilendiği, bir toplumda millet olma şuurunun şekillendiği, kuvvetlendiği bugünlerde sizlerin, ailenizin ve güzel şehrimin güzel insanlarının Ramazan Bayramını tebrik ediyorum. İnşallah kazasız, belasız, huzur ve mutluluk içerisinde bir bayramı hep birlikte yaşarız. Bizler hep birlikte büyük bir aileyiz. İlçemize hizmetlerimizi mesai mefhumu gözetmeden el birliğiyle artırarak sürdüreceğiz. Katılımlarınız için teşekkür ediyorum. Tüm halkımızın bayramını kutluyorum” dedi.
Başkan Uysal, daha sonra gün içerisinde düzenlenen protokol bayramlaşmalarına katıldı.

Yorumlar

Başkan Demirtaş'ın makamı doldu, taştı...

15 Haziran 2018 Cuma 17:35

Ereğli Haber

Başkan Demirtaş'ın makamı doldu, taştı...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Gülüç Belediyesi’nde gerçekleşen bayramlaşma törenine vatandaşlar ve çocuklar yoğun ilgi gösterdi. Başkan Demirtaş bayramlaşmaya gelen çocuklara bayram harçlığı dağıttı.

Gülüç Belediyesi’nde Ramazan Bayramı’nın 1. Gününde bayramlaşma töreni düzenlendi. Çok sayıda belde sakini Gülüç Belediyesi’ne gelerek Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş ve ekibi ile bayramlaştı.

Gülüçlü vatandaşlar Başkan Demirtaş’a teşekkür etti
Çocuklara çay, soğuk meşrubat ve tatlı ikram eden Başkan Demirtaş, çocuklara ise bayram harçlığı dağıttı. Bayramlaşmaya gelen Gülüç sakinleri Başkan Gökhan Demirtaş’ı çok sevdiklerini ve göreve geldiği günden bu yana ne istedilerse fazlasıyla yerine getirdiğini söyledi. Başkan Demirtaş’a kendilerine gösterdiği yakın ilgi ve hizmetlerinden dolayı teşekkür eden vatandaşlar “Allah seni başımızdan eksik etmesin” diye dua etti.

Başkan Demirtaş “Gülüç halkı her şeyin en iyisine layık”
Gülüç halkının bayramlaşma programına gösterdiği ilgiden son derece mutlu olduğunu dile getiren Başkan Demirtaş ise herkesin bayramını kutladığını söyledi. Demirtaş konuşmasında “Sizlere şahsıma göstermiş olduğunuz sevgi ve ilgiden dolayı çok teşekkür ediyorum. Ben her zaman söylüyorum; Gülüç halkı her şeyin en iyine layık. Elimizden gelen her hizmeti 4,5 yıllık görev sürem içerisinde sizlere sunmaya çalıştım. Kapım 7’den 70’e herkese sonuna kadar açık oldu, bundan sonrada öyle olacak. İyi şeyler yapmışız ki halkımız bu gün belediyemize gelip buraları doldurmuş. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Bu vesile ile büyüklerimin ellerinden, küçüklerimin gözlerinden öpüyor, herkesin Ramazan Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum” dedi.

Bayramda Gülüç halkına su müjdesi
Gülüç halkına Ramazan Bayramı nedeniyle su müjdesi veren Demirtaş, artık Gülüç’te suların memba kalitesinde akacağını ifade etti. Demirtaş konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Gülüç’te 2’si bin 500 biri bin tonluk üç su depomuz yenilendi. Daha önce suyumuzu biliyorsunuz Erdemir veriyordu. Artık suyumuzu DSİ tarafından Süleymanbeyler Köyü’ne yapılan su arıtma sistemine Kızılcapınar Barajı’ndan gelen sudan alacağız. Bu su memba kalitesinde. Artık damaca suyu almanıza gerek yok. Gönül rahatlığı ile musluklardan memba kalitesinde akan suyu içebilirsiniz.”
Gülüç Belediyesi’nde bir saatlik planlanan bayramlaşma programı halkın yoğun ilgisi nedeniyle yaklaşık 4 saat sürdü.

Yorumlar
 • Nihat
  18 Haziran 2018 Pazartesi 12:43

  Baskanim Nice bayramlara başarılarının devamını dilerim allah utandirmasin

Türk Metal'den Tat Metal'e yanıt...

15 Haziran 2018 Cuma 17:24

Ereğli Haber

Türk Metal'den Tat Metal'e yanıt...

Türk Metal Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Ziya Odabaş ve Ereğli Şube Başkanı Metin Ercan, Tat Metal A.Ş.’de devam eden toplu sözleşme görüşmeleri süreci ile ilgili gazetecilere bildi verdi. Odabaş ile Ercan zaman zaman sert açıklamalar yaparken, masaya çağrılmaları halinde masadan kaçmayacaklarını vurguladı.

Türk Metal Sendikası Genel Başka Yardımcısı Yusuf Ziya Odabaş, Ereğli Şube Başkanı Metin Ercan ve bir süre önce işten çıkarılan Türk Metal Sendikası’nın Tat Metal A.Ş.’deki başl temsilcisi Kuntay Baykal ile Gülüç Büyük Anadolu Otel’de basın toplantısı düzenleyerek Tat Metal A.Ş. Mali Direktörü Sedat Çiftçioğlu’nun sendikaları hakkında ortaya attığı iddialara yanıt verdi.
Tat Metal A.Ş.’de devam eden toplu sözleşme görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlandığını belirten Türk Metal Sendikası Kdz. Ereğli Şube Başkanı Metin Ercan, bir önceki gün şirketin Mali Direktörü Sedat Çiftçioğlu tarafından kendilerine yöneltilen suçlamaların hiç birinin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Ercan "İşçilerimizin emeğinin karşılığını alacağız"
Ercan gazetecilere yaptığı açıklamada “Türk Metal Sendikası olarak, 2016’da örgütlenme çalışmalarını tamamlayarak yetki aldığımız Tat Metal AŞ’de, 1. Dönem Toplu İş Sözleşmesini; sendika-işveren tarafları olarak karşılıklı diyaloglarla, iş ve işçi yaşamını koruyacak şekilde tamamlamıştık. 2.Dönem Toplu İş Sözleşme Görüşmelerine başladığımız Ocak 2018 tarihinden itibaren, yasal süreçte gelinen noktada ise taraflar olarak özellikle ücretler ve ücretlere dayalı sosyal haklarda anlaşma zemini sağlanamadığından, ‘uyuşmazlık Zabtı’ tutularak ‘Arabulucuya gidildi. Ancak, arabulucu sürecinde de sonuç alınamayan görüşmelerde sendikamız, yine yasalar çerçevesinde grev kararı almış, alınan kararı da 20 Haziran’da uygulayacağını duyurmuştu. Aynı zamanda, şirkette çalışan üyelerimizle sürekli diyalog halinde olan sendika şube yöneticilerimiz, moral motivasyonlarının üst seviyede tutulmasını, çalışma yaşamlarında olumsuz etkilenecek duruma gelmemeleri ve sürecin iyi yürütülmesini sağlamıştır. Ancak, muhatabımız işveren kanadının basına yansıyan açıklamaların, yaptığımız ve yürüttüğümüz çalışmaları ‘tamamen’ yanlış, yanlı ve ‘hedef gösterici’ şekilde olduğunu gördük. Yapılan açıklamada; Şirketin basına yansıttığı şekliyle; şirketimizin talep ettiği ücret artış oranlarını kabul ettikleri şeklindedir. Gerçeği ise; sendikamızın yıllık olarak talep ettiği artışları, ne yazık ki Tat Metal sözleşmenin yürürlük tarihini üç yıl olarak kabul edip, karşı çıkmaktadır. Kaldı ki, “eğer sözleşmenin yürürlük tarihini 3 yıl yapmazsak teklifimizi de geri çekeriz” tehdidinde bulunan Tat Metal yöneticileridir. Dolayısıyla burada kamuoyunu ve üyelerimizi yanıltan sendikamız değil, Tat Metal’in ta kendisidir. Yine şirket yetkilisinin açıklamasında yer bulan; sözleşme sürecinde üyelerimizin doğru bilgilendirilmediği söylemi, ne yazık ki Tat Metal gibi bir kuruluşa yakışmamaktadır. Görünen o ki, Toplu Sözleşme sürecini yönetin yetkili ile şirket yönetiminin kendilerinden ‘Bihaber’ oldukları da anlaşılmaktadır. Bu da aralarında diyalog eksikliğinin bir göstergesidir. Sürecin en başından beri üyelerimizle yaptığımız toplantılarda yaşadıklarımız tüm açıklığı ile konuşulmuş; şirket ile oturumlarımızda görüşülen maddeler ve sonuçlar hem üyelerimizle, hem de basın yoluyla kamuoyuyla gününde paylaşılmıştır. Dolayısıyla ilgili şirket yöneticisinin “verdiğimiz hakların sendika tarafından işçilere doğru aktarılmadığını öğrendik” ifadesi olaya ve gelişmelere ne kadar ‘samimiyetsiz’ bakıldığını net göstergesidir. Sendikamızın aldığı grev kararı, her ne kadar ‘sendikalar yasası’ kapsamındaysa da, böyle önemli bir kararı almamızda elbette üyelerimizin tavrı önemlidir. En başından itibaren üyesinin görüş ve önerileriyle sözleşme sürecini yürüten sendikamızın, işveren kanadının “işçilere baskı uygulanıyor” söylemini de boşa çıkarmaktadır. Hele ki, iftar gibi manevi etkinlikleri öne sürerek emekçi üzerinde psikolojik baskı oluşturmaya çalışmak Tat Metal gibi toplum gözünde ciddi yer bulan bir şirkete yakışmamaktadır. Kaldı ki Türk Metal, yetkili olduğu her kuruluşta bu tür organizasyonları önemser ve destekler. Sendika tarafından işçiye, ‘işten atılırsınız’ tehditinde bulunduğuna yönelik iftira ise son derece acı, bir o kadar da komiktir. Zira üyemize sözleşme sürecinde baskı uygulayan kanadın Tat Metal yöneticilerinin olduğu aşikârdır. Kaldı ki, bu süreçte; işveren kanadınca; sözde ‘işveren temsilcisi ile tartıştığı gerekçesiyle’ sendikamızca ‘Baştemsilci’ olarak atanan bir üyemizin iş aktinin fesh edilmesi, asıl emekçi üzerinde baskı uygulamaktır. Türk Metal Sendikası olarak haksız yapıldığını bildiğimiz ve inandığımız bu uygulamayı da yakından takip ederek üyemizin her türlü hakkını aramayı sürdürüyoruz. Asıl biz, üyelerimizle birlikte verdiğimiz karar doğrultusunda; 18 Haziran Pazartesi günü Tat Metal’deki iş yerlerinde “grev kararının uygulanmasına yönelik ”işçimize yapacağımız kapalı zarf usulü uygulamada, işveren kanadının ne kadar ‘baskıcı’ tavır tutum içinde olup olmayacağını daha iyi göreceğiz. Elbette burada işçinin ne kadar kararlı olduğunu işveren ve sendika da görecektir. Bu da bunun kanıtı olacaktır. Söz konusu işveren temsilcisinin beyanları arasında; sözde yaptıklarımıza ‘Hukuka aykırı davranışlar’ gerekçesiyle şirket avukatlarının yasal süreç başlattığı da yer almaktadır. Bu tavırları sendikamız tarafından ‘esefle karşılanmaktadır. Elinde bu tür bir belge varsa adres Cumhuriyet Savcılıklarıdır. Şunu açık ve net söylüyorum ki; böyle bir kuruluşta, bu düşünce ve uygulamalarda kalan yöneticilerin nasıl görev yaptığını anlamakta güçlük çekiyoruz. Ayrıca, Tat Metal’deki yöneticilerin çalışanlara yönelik nasıl ‘mobbing’ uyguladıklarına dair elimizde bilgi ve belgeler mevcuttur. Bunları da 18 Haziran’da gerçekleştirilecek olan oylamadan sonraki süreçte yargıya taşıyacağız. İşçi haklarının savunulmasında Dünyaya örnek Türk Metal Sendikası’nın hiç tanımadıkları gibi araştırma gereği bile duymamış bu tür şahsiyetlerin ne kadar aciz duruma düştükleri açıkça görülmektedir. Bünyesinde 200 bin üyeyi bulunduran Türk Metal, her bir üyesinin hakkını olduğu gibi, Tat Metal çalışanlarımızın da menfaatlerini korumak için, gereken her türlü kararı alacağımız gibi, gerekli her türlü yasal eylemi de yaptığımızdan/yapacağımızdan kimsenin endişesi olmasın. Yetkili olduğumuz her iş yerinde olduğu gibi, Tat Metal’de de üyelerimizin geçtiğimiz dönem nasıl ki emeğinin karşılığını aldıysak, bu dönem de alacağımızın iyi bilinmesini istiyoruz. Şirket yöneticilerinin kamuoyunu yanıltıcı bu tür çıkışlarının sebebi de, bu tavrımızın verdiği ürküntü ve üyelerimiz üzerinde oluşturmak istedikleri psikolojik baskıdan kaynaklanmaktadır. Bu tür çıkışlara ne Türk Metal, ne de bünyesindeki tek bir üyesi bile prim yaptırmadı, yaptırmayacaktır” dedi.

Odabaş “Masaya çağırırlarsa masadan kaçmayız”
Ercan’ın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Türk Metal Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Ziya Odabaş ise toplu sözleşmenin masada bitirilmesinden yana olduklarını ancak işveren kanadından şu ana kadar hiçbir görüşme teklifi almadıklarını söyledi.
75 maddelik toplu sözleşmenin ücretlerle ilgili 8. Madde görüşmelerinde anlaşma sağlanamadığını dile getiren Odabaş “Şirket yönetiminden uyuşmazlık zaptı tutulduğundan bu yana görüşme yapmak için bir teklif gelmedi. Gelin bunları revize edelim denmedi. İşçinin rızasının olmadığı hiçbir toplu sözleşmeye bizim imza atmayacağımızı işveren yetkilileri bilsin. Burada bir samimiyetsizlik var. Yöneticilerin biri farklı, öbürü farklı konuşuyor. İşçi kabul ediyorsa ben her türlü şeye imza atarım ama bu kabul edilmiyor. 3 yıllık sözleşmeyi şart koşan Tat Metal yetkilileri şimdi ‘Biz verdikte, sendika kabul etmiyor’ diye konuşuyor. Biz yasalar çerçevesinde eylemler yapmak istedik ama kendileri Zonguldak’ın yetkili amirlerini ayağa kaldırarak, bize böyle bir eylemi fabrika önünde yapmamamız noktasında ricada bulunanlar, bizede nasıl bir baskı yapmaya çalıştıklarını görün diye söylüyorum. Biz hiçbir zaman kanunsuz bir eylem yapmayız. İşçi arkadaşlarımıza kanunsuz bir eyleme çekmeyiz. Sendikaya bunu yapmaya çalışan işçiye ne yapmaz. En son bu sabah duydum, işçilerin evlerine, grev olduğunda iş yerinin ne hale düşeceğini anlatan bir şirket yönetimi Bu mobing uygulama değilmidir? Toplu sözleşmede bizi muhatap alacak, çalışanlarımızı ve ailelerini muhatap alacak değiller. Şimdi siz sorun onlara ‘Böyle bir şey yapmadık’ diyede söylerler. Elimizde yazdıkları mektuplarda var. Biz oturalım bir daha gözden geçirelim. Sendikadan böyle bir teklif gelmez ki. Sendika yasal sürecini yürütür. Ama yöneticilerin acemiliği. İçeride bilen yok mu hiç? Erdemir’den oraya geçen yönetici arkadaşlarımız var, belki de sormuyorlar. Soruyolarda onlara böyle akıl veriyorlarsa onları da hayretler içerisinde izliyorum. Toplu sözleşme sırasında benim temsilcimi huksuz olarak işten atanlara biz çok çok daha müsamaha gösteriyoruz. Biz ekonomimiz daha iyi olsun, sanayicilerimiz daha ileride olsunlar diye çalışan bir sendikayız. Biz sükûnetle gidiyoruz. Masaya çağırırlarsa masadan kaçmayız. Biz bekledik, bir daha çağırsınlar diye ama öyle bir samimiyet görmedik ” diye konuştu.
Toplantıya katılan Tat Metal eski çalışanlarından ve sendika baştemsilcisi Kuntay Baykal ise işveren tarafından işten haksız yere çıkarıldığını iddia ederken, atılmasına gerekçe gösterilen eylemi gerçekleştirmediğini ifade etti.

Yorumlar
 • Tiger
  15 Haziran 2018 Cuma 21:11

  Neyin ne oldugu ortaya cikti. Tatmetal iscilerinin bu hakli davalarinda baskinin kim tarafindan yapildigi ortada. Turkmetal sendikasinin dik,olaylara sagduyuli yaklasimindan ve gercekleri ortaya cikarmasindan dolayi tebrik ediyorum.

 • Galvanizci
  15 Haziran 2018 Cuma 20:50

  Baskanim herzaman yaninizdayiz Gereken cevap paZartesi sandikta verilecektir