Tatmetal'de mutlu son...

21 Haziran 2018 Perşembe 18:44

Tatmetal'de mutlu son...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Tatmetal Çelik A.Ş.’de çalışan 273 işçiyi ilgilendiren toplu sözleşmede Türk Metal Sendikası ile anlaşmaya varıldığı açıklandı.

Tatmetal Çelik A.Ş Mali ve İdari Direktör Sedat Çiftçioğlu, Türk Metal Sendikası ile yürütülen toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşmaya varıldığını açıkladı. Bu gün Türk Metal Sendikası Kdz. Ereğli Şube Başkanı Metin Ercan ile bir araya gelen Tatmetal Çelik A.Ş Mali ve İdari Direktör Sedat Çiftçioğlu görüşmelerde işçilere yüzde 35 zam verilmesi ile anlaşma tutanağının imzalandığını söyledi. Çiftçioğlu konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada “Bugün sendika yetkilileri ile birlikte yaptığımız toplantıda uyuşmazlık konusu maddeler üzerinde bir mutabakata vardığımızı ve ortalama %35 zam ile sonuçlanan 11 maddelik nihai anlaşma tutanağını imza altına aldığımızı bildirmek isterim. İçinde bulunduğumuz böylesi hassas bir dönemde grev ve lokavt haklarını iyi niyet kuralları çerçevesinde, toplum yararlarını gözetleyerek uzlaşıyla sonuçlandırmış olmaktan memnunuz. Bu süreçte başta tüm çalışanlarımız olmak üzere konuya hassasiyet göstererek meselenin halli yolunda katkı veren herkese teşekkür eder, toplu iş sözleşmesinin çalışanlarımıza ve taraflara hayırlı uğurlu olmasını dilerim” dedi.
Toplu sözleşmenin anlaşmayla sonuçlanması ile işçilerde grevi sona erdirdi.

Yorumlar
  • Emekli
    21 Haziran 2018 Perşembe 19:08

    Hayırlısı Olmuş.

2 dönüm arazi yandı...

21 Haziran 2018 Perşembe 14:24

2 dönüm arazi yandı...

Zonguldak merkeze bağlı Osmanlı köyünde çıkan yangında 2 dönüm otluk alan yandı.

Yangın, merkez İlçeye bağlı Osmanlı köyü Ömerli Mahallesi'nde meydana geldi. Aydın Yılmaz'a ait otluk alanda cam kırıklarının neden olduğu sanılan yangın başladı. Yangın, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüdü. Yangına önce tarla sahiplerinin yakınları ellerine geçirdikleri malzemelerle müdahale etti. İhbarla yangın bölgesine kısa sürede gelen Elvanpazarcık Belediyesi, Zonguldak Belediyesi ve Orman Bölge Müdürlüğüne ait itfaiye ekipleri yangını büyümeden kontrol altına aldı.
Çevre köyden dumanı görerek yangın bölgesine gelen Ahmet Yılmaz, "Burası daha önce tarla idi ancak ekim yapılmayınca ormanlık alan oldu. Yangının nasıl çıktığını biz de bilmiyoruz. Biz de dumanı görünce geldik. Komşunun evine sıçramasın diye yardımcı olduk. Herhangi bir can kaybı yok" dedi.
Yangında 2 dönüm otluk alan yandı.

Etiketler:

yangın ,

Yorumlar

İşçi alınıyor...

20 Haziran 2018 Çarşamba 15:01

İşçi alınıyor...

Çalışma ve İş-Kur Zonguldak İl Müdürü Gönül Demirsu, toplum yararına çalışma programı kapsamında 25-29 Haziran 2018 tarihleri arasında 1000 kişilik kontenjan için başvuruların yapılacağını açıkladı.

İş-Kur İl Müdürü Gönül Demirsu, genel müdürlükçe Zonguldak’a bin kişilik daha kontenjan verildiğini açıkladı. Demirsu, başvurulara ilişkin daha önce kaydı olanların da yeniden belirtilen tarihlerde başvuruda bulunması gerektiğinin altını çizdi. 
Başvuruların 25-29 Haziran 2018 tarihlerinde alınacağını, 12 Temmuz 2018 tarihi itibariyle de alınan kişilerin işe başlatılacağını aktaran Demirsu şöyle dedi: 
“Toplum yararına çalışma kapsamında uzun süreli işsizlerimizin işe alınması, engellilerimizin, kadınlarımızın ve diğer hükümlülerimizin de işe başlaması adına 1050 kişiyi daha önce işe başlatmıştık. Bu yıl içerisinde. Şimdi yine genel müdürlüğümüzce 1000 kontenjan daha Zonguldak ilimize verildi. Bununla ilgili çalışmalarımızı yürütmeye başladık. Bu kişileri tüm ilçe belediye başkanlıklarımızda, müftülüklerde, orman işletme müdürlüklerinde yine kültür turizm, gençlik spor müdürlüklerinde, valilik ve kaymakamlıklarda 6 ay süreyle çalışacaklar. Alt yapı çalışmalarımızı tamamlamak üzereyiz. 25 Haziran ile 29 Haziran arasında başvuruları alacağız. Benim duyurmak istediğim konu özellikle şudur ki daha önce kurumumuza iş arayan başvurusu yapan vatandaşlarımızın bu işle ilgili yeniden başvuruda bulunması gerekiyor. Farklı bir algı var, zaten kaydı olduğunu düşünenler var, böyle değil. 25 Haziran ile 29 Haziran arasında gerek kuruma gelip yüzyüze gerekse internet kanalıyla başvuruda bulunacaklar. Burada iki türlü yöntem uyguluyoruz. Birincisi belediye işyerlerinde kura yapılacak. Diğer işyerlerinde de önemine binaen kilit nokta olmaları hasebiyle burada liste yöntemi uygulayacağız. Liste yöntemi uygularken özellikle başvuranlara form doldurtacağız. Onların mağduriyetlerini tespit etmek amacıyla. Burada üzerinde durduğumuz nokta mağdur ve ihtiyacı olan kişileri almaya çalışacağız. 12 Temmuz 2018 tarihi itibariyle ilgili kurum ve kuruluşlarda kişileri başlatacağız.” 

 
Etiketler:

, alım , işkur

Yorumlar

Girişimci kadınlar kongre yaptı...

20 Haziran 2018 Çarşamba 13:40

Girişimci kadınlar kongre yaptı...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Karadeniz Ereğli Girişimci ve Yönetici İş Kadınları Derneği (ERGİKAD) ilk genel kurulunu gerçekleştirdi. Mevcut Başkan Nilgün Efes güven tazeledi.

Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası binası toplantı salonunda gerçekleşen ERGİKAD Genel Kurulu saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Kongrede divan kurulu oluşturuldu ardından yönetim ve denetim kurulu faaliyet raporları okunarak ibraz edildi. Yapılan yönetim ve denetim kurulu seçimlerinde Nilgün Efes başkanlığa seçilirken yönetim şu isimlerden oluştu; Aysel Manay, Ayşe Tornoğlu, Derya Gökbulut Sağlam, Derya Erhal, Filiz Eroğlu ve Nilay Suvardar. Yönetim Kurulu Yedek; Zeynep Yüksel Ünal, Ümit Karahan, Yeşim Özdoğan, İlknur Turt Kanca, Ayşe Kaloefe, Fatma Kılıçarslan, Elif Sarı. Denetim Kurulu Asil; Gamza Manay, Dilek Çimenoğlu, Pınar Oker Akgün. Denetim Kurulu Yedek; Handan Öner, Nazmiye Özen ve Hülya Şallı.
Kongrede konuşan Karadeniz Ereğli Girişimci ve Yönetici İş Kadınları Derneği Başkanı Nilgün Efes, üyelere teşekkür etti. Efes konuşmasında, “Kadın istihdamını arttırmak ve kadının statüsünü yükseltmek temelinde kurduğumuz derneğimize katılımınız gücümüzü arttırmıştır. Bugün burada bulunan ya da bulunmayan tüm üyelerimize destekleri için çok teşekkür ederiz. Projeler geliştirerek uygulamak, çeşitli yapacağımıza olan güvenimiz tamdır.
Yapacağımız çalışmaların öznesinde ne kadar “Kadın” olacaksa, yükleminde de hiç kuşkusuz “Ereğli” olacak. Yapılacak her projemiz Ereğli’ye değer katmaya, Ereğli’nin ekonomisine, kültürüne ve turizmine Karadeniz Ereğli kadınlarının kendi damgalarını vurmasına vesile olacak. Kadınlarımız kazanırken Ereğli’ye de kazandıracak. Derneğimiz diğer yerel STK’lar ve Yerel Yönetimler ile işbirliğine, güç birliğine açık olarak birlikte yapılabilecek projelerde yer alabilecektir. Kadınsız kalkınma olmayacağının bilinciyle, ülkeyi kalkındırmak ve toplumu değiştirmek istiyorsanız işe kadınları kalkındırmakla başlayacaksınız diyoruz” ifadelerine yer verdi.

Etiketler:

ERGİKAD , genel kurul ,

Yorumlar

Grev başladı...

20 Haziran 2018 Çarşamba 12:22

Grev başladı...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Tatmetal Çelik A.Ş.’de çalışan işçiler Türk Metal Sendikası tarafından alınan karar doğrultusunda bu gün sabah itibari ile greve çıktı.

Kdz. Ereğli Organize Sanayi Bölgesi ile Bölücek Mahallesi ve Hamzafakıhlı Mahallesi’nde faaliyet gösteren Tatmetal Çelik A.Ş.’ye bağlı üç fabrikada çalışan Türk Metal Sendikası 275 işçi zam taleplerine yerine getirilmediği gerekçesiyle greve çıktı.

Fabrika önünde eylem yapan işçiler çeşitli sloganlar atıp, haklarının verilmesini istedi. Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Türk Metal Sendikası Kdz. Ereğli Şube Başkanı Metin Ercan, işçilerin haklarını alıncaya kadar grev kararını uygulayacaklarını söyledi. Hem sendika olarak kendilerinin hemde işçilerin çalıştıkları fabrikanın zarar görmesini istemediklerini belirten Ercan “Tatmetal yöneticileri ile ücret ve ücrete bağlı maddelerde anlaşamadık. Dün işveren tarafından görüşme teklifi aldık. Fakat sabaha kadar süren görüşmelerde uzlaşma sağlanamadığı için genel merkezimizin 5 Haziran’da almış olduğu karar gereği bu gün sabah itibariyle grevdeyiz. Bu arkadaşlar asgari ücretle ağır şartlarda çalışan çocuklar. Çok fazla bir şey istemiyoruz, hakkımızı istiyoruz. 3 vardiya çalışıyorlar. 3 vardiyanın da karşılığı bu olmaması lazım. Arkadaşlarımız şunu da söylüyorlar; ‘Bu işyeri bizim işyerimiz. Hiçbir zaman işyerimize zarar getirecek bir hareketin içerisinde olmayız.’ Bizimde teşkilatımızın yapısı bu şekildedir. Tüm yaptığımız bu eylemleri kanunlar ve hukuk çerçevesinde yapıyoruz. Emniyet güçleri bizim canımız ciğerimiz. Gerek emniyet birimlerimiz ve gerekse devlet birimlerimizle karşı karşıya asla gelmeyiz. Arkadaşlarımız bir bayram havasında, sükûnet içerisinde bu gün grevde meydanlardayız. Hakkımızı alana kadar bu meydanlardayız. Bu gün ilk günümüz. Ben inanıyorum ki işveren kanadı bu eylemi kendi aralarında değerlendirecektir. Çünkü Tatmetal bölgemizde bir Erdemir gibi iş yeri olma çabası içerisinde güzide bir kuruluşumuz. İnşallah yanılmıyoruzdur” dedi.
Başkan Ercan ayrıca Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak’ın greve çıkan işçilere sendika tarafından yasal olarak verilmesi gereken asgari ücretin üçte birlik fiyatı, bin TL olarak belirlediğini dile getirdi.
Yapılan açıklamalardan sonra grev yapan işçiler fabrika önünde davul zurna eşliğinde oynadı.
Tatmetal Çelik A.Ş. önünde grev yapan işçilere Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş, CHP Kdz. Ereğli Teşkilatı yöneticileri ile bazı vatandaşlarda destek verdi.

Yorumlar