Tat Metal yatırımlarıyla büyüyor

1 Kasım 2018 Perşembe 16:18

Tat Metal yatırımlarıyla büyüyor

Son dönemlerin en iyi haberi; Kdz. Ereğli’de faaliyet gösteren Türkiye’nin önde gelen yassı metalçelik firmalarından Tat Metal’den geldi! Sektörel başarıları, örnek yatırımları ve kurumsallaşarak büyümesi ile dikkat çeken şirketin, kapasite arttırım projesi kapsamında yeni Tandem Hadde Hattı binasının temelinin törenle atıldığı bildirildi.

Kdz. Ereğli’de faaliyet gösteren Türkiye’nin önde gelen yassı metal-çelik firmalarından Tat Metal’de; kapasite arttırım projesi kapsamında yeni Tandem Hadde Hattı binasının temeli törenle atıldı. Kapasite Arttırım Projesi kapsamında geçtiğimiz günlerde temeli atılan bina ile ilgili gazetemize açıklama yapan Tat Metal Koordinatörü Asuman Gürsoy, şirketin bölge ve ülke kalkınmasına, istihdama katkıda bulunacak yatırımları tamamlamak için faaliyetlerini kararlılık ve özveri ile sürdürdüğüne dikkat çekerek, Asitleme Hattı ve Tandem Hattı olmak üzere iki önemli yatırımın süreçlerinin devam ettiğini bildirdi. Gürsoy, ülke ve bölge için stratejik önemi olan ve halen devam yatırımlarla ilgili gelinen aşamaları ve gelecekle ilgili planlamaları şöyle özetledi: “Daha öncede açıkladığımız üzere devam eden iki yatırımımız söz konusu. Bunlardan ilki; inşallah bu yıl sonu işletmeye almayı planladığımız, montaj çalışmaları sona ermek üzere olan 1.500.000 ton/yıl kapasiteli asitleme hattımız. Bu hattın üretime başlamasıyla toplam asitleme kapasitemiz 2.000.000 ton/yıl a ulaşmış olacaktır. İkinci yatırımımız ise; 1.500.000 ton/yıl kapasiteli tandem haddedir. Yapımı devam eden üniteye ait makine teçhizatın montajının yapılıp, sonuçlandırılacağı kapalı sahanın betonunu da açılan temeller üzerine dualarla ve kurbanımızı keserek geçtiğimiz hafta döktük.

"Yüzde yüz yerli, öz sermaye ve son teknoloji kullanıldı" 

2020 yılının ilk çeyreğinde işletmeye alınması öngörülen bu tandem hadde ile soğuk haddeleme kapasitemiz toplamda 2.200.000 ton/yıl a ulaşmış olacaktır. Diğer tüm üretim hatlarımız gibi, bu son iki yatırımımız da % 100 yerli sermaye ile çevreye duyarlı dünyadaki en son teknolojileri kullanarak ve hiçbir teşvik olmaksızın hayata geçirilmiş olacaktır.

 

"Kaliteli yassı çelik arzı ile ithalat azalacak"

Biz ve bizim gibi bu sektöre gönül ve emek veren, katma değer yaratmak için çaba sarf eden, fedakarlıklarda bulunan tüm sanayicilerimizin tek beklenti ve arzusu ; söz konusu yatırımların işletmeye alınması ile daha da fazla hissedilecek olan yassı sıcak sac tedarikindeki dar boğazın ivedilikle giderilmesidir. Çünkü; bilindiği üzere bahsi geçen yatırımların ana ham madde girdisi yassı sıcak sac olup, yetersiz kapasitenin neden olduğu sıkıntılar yaşanmakta ve öncelikli tercih olmamasına rağmen zorunlu olarak ithalata yönelinmektedir. Özellikle yüksek katma değerli ürünlerin imalatı için gereksinim duyulan özel kalite yassı sıcak sac arzı kritik önem taşımaktadır. Hem bu ürünleri üreten soğuk hadde ve kaplamalı sac üreticileri için ve hem de söz konusu ürünleri ana ham madde girdisi olarak kullanarak nihai ürüne çeviren başta otomotiv ve beyaz eşya ve inşaat sektörü ve diğer pek çok sektör için ihtiyaç duyulan özel kalite yassı sıcak sac ülkemizde ya hiç üretilememekte, ya da yeterli miktarda üretilememektedir. Bir başka problem de bu özel ürünlerdeki minimum üretim tonajlarıdır.

Sektörde yatırım şart!

Cari açığın kapatılmasına yapacakları ihracatlarla önemli katkılarda bulunabilecek sektör mensuplarının, özellikle soğuk haddeleme ve kaplamalı sac üreticilerin işletmeye aldıkları ve alacakları yeni yatırımlarıyla artacak ürün arzlarını dikkate aldığınızda ; iç piyasada sıkışıp kalmalarının ve bunun sonucu olarak yıpratıcı rekabetlerle mücadele etmemelerinin istenilmeyen neticelerini asla göz ardı etmemeliyiz. Ülkemize yukarıda saydığım nedenlerle yapılan ithalatın da minimize edilmesi için, yerli yassı sıcak üretim kapasitemizin en kısa sürede arttırılması olmaz ise olmaz bir gerçek olup, her zaman gündemde tutulması gereken bir konudur. Bu konuda bir takım girişimlerin olduğunu duyuyoruz. Ancak, henüz start verilen bir yatırım ne yazık ki yok… Tüm sanayicilerimizin yollarının açık, emeklerinin zayi olmaması dileğiyle, Tat Metal in yatırımlarının hayata geçirilmesinde emek veren, alın teri döken bütün Tat Metal ailesine de bu vesile ile teşekkürlerimi sunmak istiyorum.”

Yorumlar

Cinayet davasında sanıklara müebbet hapis

1 Kasım 2018 Perşembe 15:34

Cinayet davasında sanıklara müebbet hapis

Zonguldak'ta 6.5 yıl önce emekli madencinin boş bir arazide ölü bulunmasının ardından tutuklanan 2 sanık, “kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezası ile cezalandırıldı.

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde 6 çocuk babası emekli maden işçisi Hüsnü Basatlı; kaybolduktan 3 gün sonra 10 Eylül 2012 günü boş bir arazide başına tabancayla ateş ederek öldürülmüş halde bulunmasının ardından ekipler soruşturma başlatmış, olayla ilgili iki şüpheli gözaltına alınmıştı. Olayın ardından sürdürülen soruşturmada gözaltına alınan Caner Kuzucu ile Selahattin Kuzucu tutuklanarak cezaevine gönderildi. Zonguldak 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuklu sanıklar Caner Kuzucu ve Selahattin Kuzucu hakim karşısına çıktı. 'Kasten öldürme' suçundan dava açılan ve yargılandıkları mahkemede 6.5 yıl sonra tutuklanan sanıklar hakkında karar çıktı. 
Sanıklar, emekli madencinin öldürülmesi ile ilgili suçlarının olmadığını belirterek suçlamaları kabul etmeyip beraatlerini talep ettiler. Mahkeme ise 6.5 yıl süren duruşmanın sonunda tutuklu sanıklar hakkında “Kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezası kararı verdi. Sanıklar, "kişinin ölmesinden yararlanarak hırsızlık yapma" suçundan 12’şer yıl ve "ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma, taşıma veya bulundurma" suçundan ise ikişer yıl hapse mahkum edildi. Öte yandan ölü bulunan Hüsnü Basatlı’nın iddianamede şüpheliler ile birlikte daha önce altın dolandırıcılığından adli işlem gördüğü öne sürüldü. 

Yorumlar

Aracın çarptığı yaşlı adam öldü

1 Kasım 2018 Perşembe 15:24

 Aracın çarptığı yaşlı adam öldü

Zonguldak'ta aracın çarptığı 83 yaşındaki adam vefat etti.

Edinilen bilgiye göre kaza saat 05.45 sıralarında Çaycuma - Perşembe yolu üzerinde meydana geldi. Burhan Ç. idaresndeki 06 JNB 55 plakalı araç ile 83 yaşındaki Ali Ören'e çarptı. 
Kazada yaşlı adam olay yerinde hayatını kaybetti. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı. 

Yorumlar

18 yaşındaki Serap, hastalığına yenik düştü

1 Kasım 2018 Perşembe 15:20

18 yaşındaki Serap, hastalığına yenik düştü

Zonguldak'ta lösemi tedavisi gören 18 yaşındaki Serap Akıllı, hastalığının ilerlemesi üzerine yapılan müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

Edinilen bilgiye göre, Gökçebey ilçesine bağlı Hacımusa köyünde yaşayan 18 yaşındaki Serap Akıllı'ya yaklaşık 4 yıl önce lösemi teşhisi konuldu. Hastalığın ortaya çıkması üzerine tedavi sürecine başlayan Serap Akıllı, BEÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi görüyordu. Bir süre önce hastalığı ilerleyen serap Akıllı, dün akşam saatlerinde hastalığa yenik düştü. Genç kızın ölümü ise sevenlerini ve yakınlarını üzdü. Hacımusa köyü camiinde kılınan cenaze namazının ardından genç kızın cenazesi toprağa verildi. Serap Akıllı'nın tabutunun üzerine ise gelinlik örtüldü. 

Yorumlar

Şirin, başkanlar kurulu toplantısına katıldı

1 Kasım 2018 Perşembe 15:14

Şirin, başkanlar kurulu toplantısına katıldı

Türkiye Sakatlar Derneği Başkanı Hüseyin Şirin, 26-29 Ekim tarihlerinde yapılan ve 56 şube ile gerçekleştirilen Başkanlar Kurulu toplantısına katıldı.

Türkiye Sakatlar Derneği Başkanı Hüseyin Şirin, 26 - 29 Ekim tarihlerinde İstanbul’da yapılan ve 56 şube ile gerçekleştirilen Başkanlar Kurulu toplantısını değerlendirdi. Başkan Şirin yaptığı açıklamada gerçekleştirilen genel kurulun faydalı geçtiğini ifade ederek “Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şubesi olarak Genel Merkez Tüzüğümüzün 27.maddesi gereğince 26 - 29 Ekim tarihlerinde İstanbul Sarıyer Belediyesi Kilyos Sosyal tesislerinde 56 şube ile gerçekleştirilen başkanlar kuruluna Zonguldak Şubesi olarak ben ve Yönetim Kurulu üyesi Şenol Yayla ile katılarak hem derneğimizin faaliyetlerini anlattık hem de tüm Başkanlar kuruluna katılan şubelerin çalışmalarını dinleyerek fikir sahibi olduk. Yapılan toplantılarda ayrıca dernekler yasasında yapılan değişiklikler için tüm dernek başkanlarına geniş bilgiler verilerek gereğinin kısa zamanda yapılması genel merkez tarafından önemle talep edildi. Türkiye Sakatlar Zonguldak Şubesi olarak bu çok verimli Başkanlar Kurulunu düzenleyen Genel Merkezimize ve Bizlere Sosyal Tesislerini açan Sarıyer Belediyesine Şahsım ve Yönetim Kurulu olarak teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. 

Yorumlar